Български > Религия и мистика
Ислямският календар и свещените месеци,дни и нощи
havaika:
„Месец Рамазан – едно ново начало”
http://islqmrudozem.ovo.bg/news/mesec_ramazan_edno_novo_nachalo/2012-07-12-135
Трите свещени месеца - Мустафа Хаджи
http://islamchepintsi.blogspot.com/2012/07/blog-post_18.html
http://www.rodopismolian.blogspot.com/2012/07/blog-post_3159.html
В Рудозем учат на ислям жени от цялата страна
19 юли 2012, четвъртък
Над 45 жени от цяла България се събраха в Рудозем на едноседмичен семинар за основни познания за ислямската религия в навечерието на свещения месец Рамазан.
Наред с всекидневните уроци в различните ислямски дисциплини – акида, фикх, хадис, сира, Коран и допълнителни лекции на различни теми, мюсюлманките обогатиха ежедневието си, като посетиха и някои културни и природни забележителности в района. Семинарът бе организиран от Районното мюфтийство в Смолян.
Rahmie:
Изявление на Главния мюфтия по случай настъпването на свещения месец Рамазан
Четвъртък, 19 Юли 2012г
Скъпи братя и сестри мюсюлмани, уважаеми сънародници!
Да благодарим на Аллах Теаля, че ни даде възможност отново да се срещнем със свещения месец Рамазан- месеца на берекета и благодатта. Срещата с този месец е радост за мюсюлманите, тъй като добрините направени в него имат по-висока стойност при Аллах. Никак не са малко хадисите, от които научаваме за предимството на Рамазан пред останалите месеци, но достатъчно е да споменем само един хадис, в който Мухаммед (а.с.) казва: Ако хората знаеха какъв берекет има в Рамазан, биха пожелали цялата година да бъде Рамазан.
Говеенето е характерен ибадет за Рамазан и мюсюлманите го спазват, като се надяват по този начин да се пречистят и да се извисят духовно. Ето защо въпреки дългите летни дни и трудно поносимите горещини, вярата прави мюсюлманите силни и способни да противопоставят на плътските изкушения и да се лишат от светските наслади. Наградата за това не закъснява. При залез слънце, когато е позволено вярващите да се хранят, те вкусват сладостта не само на храната и напитките, но и сладостта на благодатта на Аллах. Тогава отправената молитва към Всевишният се приема, което е достатъчен мотив за мюсюлманите да говеят в Рамазан. Това е чувство, което не може да бъде описано с думи, но се разбира само от онези, които говеят в рамазан.
Молитвите и четенето на Корана през нощите на Рамазан са важни компоненти от всекидневието на мюсюлманите в Рамазан, но няма как да подминем социалното измерение на този месец, в който взаимопомощта между мюсюлманите стават по-добри с всеки изминал ден. Това е времето, когато хората сядат на една трапеза, независимо от различията в социалното им положение, нито пък от различията в етническите и религиозни различия. Материалната помощ за социално слабите е характерна за целия месец, но тя се изразява най-вече в даването на зекята, който е една от основите на Исляма.
Нека да посрещнем рамазан достойно, да бъдем по-щедри, независимо от икономическата криза,която изживява почти целия свят и да подпомогнем кампанията за ислямското образование.
Аллах да ни напъти, да приеме ибадета ни, да пази целия български народ и да ни закриля. Да ви е честит месец Рамазан. Cenabı Allah ibadetlerimizi kabul etsin. весселяму алейкум.
Nazmi:
Да е Честит Свещенния месец РАМАЗАН на всички Мюсюлмани по света,както и тук в сайта ни.
Вяра в меляйкетата (ангелите)
Nedim Mehmedoski:
Браќа и сестри! За сите нас нека овој месец биде месец на позитивни промени во сите сфери на животот. Нека ни биде среќен благословениот месец Рамазан.
Hor "Rejjan" - Ramazanska vecer
Rahmie:
Месец Рамазан и говеене
21.Юли 2012
Уважаеми братя и сестри мюсюлмани!
Месец Рамазан е месецът на оруча (говеенето) и на наградата, в който тече щастлив и прекрасен живот. Този месец напомня за дадените ни безбройни блага. В този месец, отказвайки се от временните наслади, ние стигаме до тайната на вечните наслади, като спазваме оруч, по заповед на Аллах Теаля.
Оручът представлява борба със страстите (нефс), които пречат на човек да почувства истинската и крайна цел на ибадета и свежда до минимум въздействието на плътските желания.
Оручът извисява до съвършенство нашата нравственост чрез търпение, воля и неподдаване на плътските съблазни. Също така оручът е един щит, който предпазва човешкото достойнство и чест от прекаляване с желанията на плътта като ядене,пиене и полова възбуда.
Оручът освен, че способства за възпитание на добродетели като твърдост, благородство, търпение, решителност и др., чрез гладуване и лишаване от плътски наслади, напомня за стойността на благата. Така имаме възможност да влезем в положението на бедните и нуждаещите се, което ни прави по-милосърдни и по-сърдечни. Така се засилва чувството ни на благодарност. Оручът е заповед на Аллах Теаля, която по най-добър начин спомага за премахването на някои негативни явления в обществото като завист, подлост, омраза. Ето защо оручът е задължение не само на съвременната общност, но и на хората живели преди това. Аллах Теаля повелява:
"О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано на онези преди вас, за да се побоите." (2: 183-184)
Ибадетите, които са задължителни според Исляма, служат за лек на различни пороци.
Наистина оручът представлява лек срещу много душевни и физически заболявания. Ето защо той се извършва в определени дни. Защото, както човешкият организъм свиква с употребата на определени лекарства и след известно време те не му действат, така духовното и физическо въздействие и на оруча се побира в определени рамки. Ако се премине границата на нормалното, този ибадет няма да донесе очакваната материална и морална полза.
От друга страна той се изпълнява в определен месец от всички мюсюлмани едновременно и така се осъществява единството на исляма. Така оручът се изпълнява в определени дни и възпитава хората на добродетели като чувствителност, задълбоченост и честност, необходими в живота.
Преминаването на месец Рамазан през различни годишни времена съдържа голяма мъдрост. Понякога този месец се пада в горещи, а понякога в студени дни. Един път дните са по-къси, а друг път по-дълги, или със средна продължителност. Така Рамазанът озарява със своята благодат всички годишни времена и всички дни. При това, когато мюсюлманите изпълняват оруча през различните годишни времена, те срещат различни трудности и улеснения, което спомага да изживеят разнообразни радости. В крайна сметка този ибадет, който по начало е труден, се изпълнява с необикновено желание и лекота.
Употребата на малко количество храна, особено по време на оруча, дава десет предимства:
1. Гладът пречиства сърцето и засилва паметта. Преяждането води до забравяне и оглупяване.
2. Гладът изостря стремежите на сърцето, както и въздействието на ибадета, а от ситостта сърцето загрубява и не чувства вкуса на ибадета.
3. Чрез глада човек става мекосърдечен, добродушен и скромен, а ситостта го прави горделив, надменен и себелюбив.
4. Гладът води до състрадание към гладните и бедните, а ситостта води до забравянето за тях.
5. Гладът потиска плътските желания и страсти, а ситостта ги разпалва.
6. Гладът поддържа човек бодър и активен. Ситостта го прави ленив и пасивен.
7. Гладът допринася за постоянството в ибадета. Ситостта води до разпуснатост и мързел.
8. Гладът е полезен за тялото. Чрез него се лекуват различни болести. Ситостта изхабява и разболява тялото.
9. Гладът прави тялото леко и подвижно. Ситостта го прави тлъсто и тромаво.
10. Гладът подтиква към раздаване на садака, себеотрицание и щедрост. Това е причината човек да бъде подслонен под сянка в деня на Къямета. Ситостта води до скъперничество или разточителство, които унищожават човека.
Молим Аллах Теаля да ни улесни говеенето, да ни го приеме, да се смили над нас и нашите семейства, да ни опрости всичките грехове и да ни предпази от мъчението на Джехеннема. Амин!
Алие Кехая
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version