Author Topic: Ислямският календар и свещените месеци,дни и нощи  (Read 44620 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
ЧЕСТИТА НОВА 1432 ГОДИНА НА
ВСИЧКИ МЮСЮЛМАНИ.


Хиджра (от арабски هِجْرَة, оттегляне) се нарича напускането на град Мека и преместването в Ясриб (Медина ал наби) на Мохамед и неговите последователи през 622 г.

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
На десетиея ден от месец Мухаррем по хиджра / утре 16 Декември/ е Ашуре.На този ден са станали много важни събития  едно от които е спасяването на Нух а. с. /Ной/ от потопа.За благодарност  за даденото ни плодородие  от Аллах дж.дж. се вари и разнася ястие наречено ашуре.Слагат  се  неща от варивата  които сме произвели за прехрана.Някой казват че кагато  Нух е стъпил на суша  той е сготвил  от всичко от което е било останоло по малко.затоваи сега в ашурето се слагат различни неща.
         Добре е на този ден да се държи уруч/да се говее/ и да се прави допълнителен намаз.На този ден трябва да зарадвеме децата с подаръци.

Offline akif aliev

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 98
  • Gender: Male
Тази нощ е нощта Регаиб- от утре започват трите свещени месеца в исляма като третия е Рамазан-и-Шериф.Мюсюлманите по света се поздравяват както при започването им,така и при настъпването на някоя от четирите свещени нощи.Нека ви е честита нощта Регаиб и следващите я три месеца.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Нощта Регаиб-свещенна,ибадет или нововъведение.
Няма доказателство в Коран и Керим,нито в сунна  или хадис за тази вечер.Има хадис които казва ,че всяко нещо което не е от исляма и е измислено от хората(нововъведение),мястото му е в огъня.

http://islambulgaria.blogspot.com/2011/06/blog-post.html
Aл-Фатауа aл-Хикхийа aл-Kубрa, 1/216
Шейх ал-Ислам Ибн Таиймийа, Аллах да го помилва, е казал:
Що се отнася до новите молитви, които се правят в определено време, с определен брой рака’ат, с определени рецитирания, както молитвата салат ал- рага’иб в първия петък на месец Раджаб, в средата на месец Шаабан, нощта на 27 Раджаб, това са нововъведения, не са предписани от исляма, не са утвърдени от четиримата имаами или от надеждни учени...Неща като тези отварят вратите за промени в законите и ритуалите в исляма и въвеждат това, което Аллах не е отредил.


Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Mюсюлмански празници през 2012 г.


-Нощта Мевлид на 3 февруари (1 ден).

-Рамазан байрам на 20 и 21 август (2 дена).

-Денят Арефе на 24 октомври и Курбан байрам на 25 и 26 октомври )3 дни).

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Здравейте току що научавам от Рахмие че в Турция Рамазан байрам се празнува с един ден по-рано или на

                                - 19 и 20 август.

Моля ако има грешки в горепосочените дати ,запознатите добре с мюсюлманските празници да ме поправят.


http://www.kurandan.com/db/2012dinigunler.htm

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
В очакване на месец Рамадан...
12  Юни 2012



Аллах (с.т) в Свещения Коран заповядва: „О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано и за онези преди вас, за да се побоите ­ в определени дни….” (Коран – 2/183-184)

С позволението на Аллах (с.т) още веднъж се готвим да посрещнем свещения месец Рамадан.


Месецът в който Аллах (с.т) низпосла Корана, за да изведе човечеството от тъмнината на невежеството, към светлината на науката и вярата.


Този месец е значително важен за всички мюсюлманини.


Защото специално в този месец ние се чувстваме по-близо до Аллах и обръщаме повече внимание на своята религия.


Рано сутринта ставаме – ядем, пием и правим сахур.


През деня държим оруч, четем Коран и кланяме намазът си на време, а вечерта събирайки се с джемаата в джамията кланяме заедно намазът терауих.


Разбира се, за извършването на всички тези дела в месец Рамадан ние получаваме повече награда от всякога и за това трябва да се стараем да извършваме колкото се може повече ибадет, но никога не трябва да забравяме, че Аллах (с.т) не иска от нас да бъдем мюсюлмани само през този свещен месец, а иска да бъдем истински мюсюлмани и през останалите месеци на годинага.

Очаквайки този свещен месец ние още веднъж трябва да помислим, истински мюсюлмани ли сме, заслужаваме ли помощта на Аллах и колко сме близо до нрава на Пратеника (с.а.с) и неговите сподвижници?

Един от мюсюлманските учени казва: „Когато наближи месец Рамадан ние трябва да се подготвим за неговото посрещане с три неща: Тевбе-и истигфар, Нийет и  Ихляс.”

Преди да навлезе месец Рамадан ние трябва да се подготвим за неговото посрещане с тевбе-и истигфар, което ще рече, да се подготвим и почистим духовно, искайки искренно прошка от Всевишния Аллах (с.т) за сторените от нас грехове. Заедно с това, ако сме наранили или сме сгрешили спрямо някои от нашите близки, роднини и приятели, да искаме прошка и от тях.

Аллах (с.т) в Свещения Коран казва: „О, вие, които вярвате, покайте се пред Аллах с искрено покаяние” (Коран – 66/8).

А Пратеника на Аллах (с.а.с) е казал: „О, Хора, покойте се пред Аллах и Го молете за прошка. Айстина аз се покайвам пред Аллах по сто пъти на ден.” (Хадис предаден от Муслим).

Очаквайки месец Рамадан ние трябва да подновим и нашето намерение (нийет), да обещаем пред Аллах (с.т), че само на Него ще служим и само за Него ще вършим нашите дела. Защото няма полза от дела, които са направени за друг, освен Аллах.

Пророкът (с.а.с) казва: "Когато наближи деня на киямета, моята общност ще се раздели на три групи. Една група искрено ще прави ибадет на Аллах, друга група ще прави ибадет, за да ги видят хората около тях, а третата ще прави ибадет, за да се представят пред хората като религиозни и да се възползват материално. В деня на киямета, когато Аллах Теаля събере хората, ще каже на онези, които са правели ибадет, за да се възползват материално:

- В името на Моята слава, кажете какво целяхте с ибадета, който изпълнявахте?
- В името на Твоята слава признавам, че изпълнявах ибадета, за да се възползвам материално, като се представях пред хората като силно религиозен.



- Това няма да ти бъде от полза – казва Аллах Теаля и повелява на меляикетата да го хвърлят в огъня. След това казва на онези, които са правели ибадет, за да бъдат забелязани от хората около тях.

- В името на Моята слава, кажи какво целеше с ибадета, който изпълняваше?
- В името на Твоята слава признавам, че целта от ибадета, който вършех бе да бъда забелязан от хората около мен.
- Нищо от твоя ибадет не стигна до Мен – ще бъде отговорът на Аллах и ще заповяда на меляикетата да го хвърлят в огъня.



След това казва на онези, които са правели ибадет искрен:
- В името на Моята слава, кажи с каква цел правеше ибадет?
- В името на Твоята слава казвам, че целта от моя ибадет бе Твоето благоволение и твоето одобрение. Ти знаеш това най-добре.



Този казва истината – казва Аллах Теаля, след което заповядва на меляикетата да го отведат в дженнета.” (Предаден от Таберани и Бейхаки).

А един от учените е казал: „Братя мой! Знайте, че намерението спрямо ибадетите е като главата на тялото! Смятате ли, че тялото може да живее без глава!?”

Искренността е от основите на ибадета. Малко ибадет направен с искренно сърце е по полезен за вярващия мюсюлманин от многото ибадет направен нехайно.

Служейки на Аллах ние трябва да бъдем искренни в това служене, за да получим неговата милост, както на този свят така и в отвъдния. Аллах няма нужда от нашето служене, а именно ние се нуждаем от неговата милост и помощ, ето за това, трябва да му служим искренно…

Той (с.т) казва: „И бе им повелено да се прекланят единствено пред Аллах, предани Нему в религията, правоверни, и да отслужват молитвата, и да дават милостинята закат. Това е правдивата религия.” (Коран- 98/5)

Всички ние рано или късно ще умрем, и в Деня когато се срещнем с нашият Господар няма да ни помогне нашето богатсво, слава, достойнство и чин…

Той (с.т) учейки ни как да му се молим, ни дава пример с пророка Ибрахим (а.с), който казал: „ Господи, дари ми мъдрост и ме приобщи към праведните! И стори достойно споменаването ми пред идните [поколения], и ме стори да бъда от наследниците на блажения Рай! И опрости баща ми! Той наистина е от заблудените. И не ме опозорявай в Деня, когато [тварите] ще бъдат възкресени, в Деня, когато нито богатство, нито синове ще помогнат, освен който дойде при Аллах с чисто сърце.” (Коран – 26/83-89)

Ето за това нека се подготвим за месец Рамазан, – който може би ще бъде последен за много от нас -  с Тевбе-и истигфар, Нийет и  Ихляс, и се помолим на Аллах (с.т.) да приеме нашите ибадети…

Амин…

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Кой трябва да пости?


Постенето през месец Рамадан е задължително за всеки мюсюлманин, мъж или жена, които са:

1) психически и физически здрави;

2) пълнолетни - зрелостта обикновено идва около четиринадесетгодишна възраст. Деца под тази граница трябва да бъдат поощрявани към започване на добрата практика да говеят от по-ранна възраст, така че като достигнат пубертета, да бъдат психически и физически подготвени за това да постят;

3) да го извършват на постоянното си местожителство: в родния град, ферма, работни помещения и т.н. Това означава да не се намират на пътешествие от около деветдесет километра и повече;

4) напълно да са сигурни, че постенето не би причинило вреда, психическа или физическа, освен нормалните реакции при глад, жажда и т.н.



http://www.islamforbulgaria.com/islam/ibadat/koi_trqbva_da_posti.html

Offline havaika

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 880
  • "Изчистването на мюсюлманите по икономически причи
    • http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=229&aid=5676
„Месец Рамазан – едно ново начало”
http://islqmrudozem.ovo.bg/news/mesec_ramazan_edno_novo_nachalo/2012-07-12-135

Трите свещени месеца - Мустафа Хаджи

http://islamchepintsi.blogspot.com/2012/07/blog-post_18.html


http://www.rodopismolian.blogspot.com/2012/07/blog-post_3159.html
В Рудозем учат на ислям жени от цялата страна
19 юли 2012, четвъртък

Над 45 жени от цяла България се събраха в Рудозем на едноседмичен семинар за основни познания за ислямската религия в навечерието на свещения месец Рамазан.

Наред с всекидневните уроци в различните ислямски дисциплини – акида, фикх, хадис, сира, Коран и допълнителни лекции на различни теми, мюсюлманките обогатиха ежедневието си, като посетиха и някои културни и природни забележителности в района. Семинарът бе организиран от Районното мюфтийство в Смолян.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Изявление на Главния мюфтия по случай настъпването на свещения месец Рамазан

Четвъртък, 19 Юли 2012г



Скъпи братя и сестри мюсюлмани, уважаеми сънародници!

Да благодарим на Аллах Теаля, че ни даде възможност отново да се срещнем със свещения месец Рамазан- месеца на берекета и благодатта.  Срещата с този месец е радост за мюсюлманите, тъй като добрините направени в него имат по-висока стойност при Аллах. Никак не са малко хадисите, от които научаваме за предимството на Рамазан пред останалите месеци, но достатъчно е да споменем само един хадис, в който Мухаммед (а.с.) казва: Ако хората знаеха какъв берекет има в Рамазан, биха пожелали цялата година да бъде Рамазан.

Говеенето е характерен ибадет за Рамазан и мюсюлманите го спазват, като се надяват по този начин да се пречистят и да се извисят духовно.  Ето защо въпреки дългите летни дни и трудно поносимите горещини, вярата прави  мюсюлманите силни и способни да противопоставят на плътските изкушения и да се лишат от светските наслади. Наградата за това не закъснява. При залез  слънце, когато е позволено вярващите да се хранят, те вкусват сладостта не само на храната и напитките, но и сладостта на благодатта на Аллах.  Тогава отправената молитва към Всевишният се приема, което е достатъчен мотив за мюсюлманите да говеят в Рамазан. Това е чувство, което не може да бъде описано с думи, но се разбира само от онези, които говеят в рамазан.
Молитвите и четенето на Корана през нощите  на Рамазан са важни компоненти от всекидневието на мюсюлманите в Рамазан, но няма как да подминем  социалното измерение на този месец, в който взаимопомощта между мюсюлманите стават по-добри с всеки изминал ден.  Това е времето, когато хората  сядат на една трапеза, независимо от различията в социалното им положение, нито пък от различията в етническите и религиозни различия.  Материалната помощ за социално слабите е характерна за целия месец, но тя се изразява най-вече в даването на зекята, който е една от основите на Исляма.
Нека да посрещнем рамазан достойно, да бъдем по-щедри, независимо от икономическата криза,която изживява почти целия свят и да подпомогнем кампанията за ислямското образование.

Аллах да ни напъти, да приеме ибадета ни, да пази целия български народ и да ни закриля. Да ви е честит месец Рамазан.  Cenabı Allah ibadetlerimizi kabul etsin. весселяму алейкум.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!

Да е Честит Свещенния месец РАМАЗАН на всички Мюсюлмани по света,както и тук в сайта ни.

   Вяра в меляйкетата (ангелите)

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Браќа и сестри! За сите нас нека овој месец биде месец на позитивни промени во сите сфери на животот. Нека ни биде среќен благословениот месец Рамазан.

Hor "Rejjan" - Ramazanska vecer

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Месец Рамазан и говеене
21.Юли 2012

Уважаеми братя и сестри мюсюлмани!

Месец Рамазан е месецът на оруча (говеенето) и на наградата, в който тече щастлив и прекрасен живот. Този месец напомня за дадените ни безбройни блага. В този месец, отказвайки се от временните наслади, ние стигаме до тайната на вечните наслади, като спазваме оруч, по заповед на Аллах Теаля.

Оручът представлява борба със страстите (нефс), които пречат на човек да почувства истинската и крайна цел на ибадета и свежда до минимум въздействието на плътските желания.

Оручът извисява до съвършенство нашата нравственост чрез търпение, воля и неподдаване на плътските съблазни. Също така оручът е един щит, който предпазва човешкото достойнство и чест от прекаляване с желанията на плътта като ядене,пиене и полова възбуда.

Оручът освен, че способства за възпитание на добродетели като твърдост, благородство, търпение, решителност и др., чрез гладуване и лишаване от плътски наслади, напомня за стойността на благата. Така имаме възможност да влезем в положението на бедните и нуждаещите се, което ни прави по-милосърдни и по-сърдечни. Така се засилва чувството ни на благодарност. Оручът е заповед на Аллах Теаля, която по най-добър начин спомага за премахването на някои негативни явления в обществото като завист, подлост, омраза. Ето защо оручът е задължение не само на съвременната общност, но и на хората живели преди това. Аллах Теаля повелява:

"О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано на онези преди вас, за да се побоите." (2: 183-184)

Ибадетите, които са задължителни според Исляма, служат за лек на различни пороци.

Наистина оручът представлява лек срещу много душевни и физически заболявания. Ето защо той се извършва в определени дни. Защото, както човешкият организъм свиква с употребата на определени лекарства и след известно време те не му действат, така духовното и физическо въздействие и на оруча се побира в определени рамки. Ако се премине границата на нормалното, този ибадет няма да донесе очакваната материална и морална полза.

От друга страна той се изпълнява в определен месец от всички мюсюлмани едновременно и така се осъществява единството на исляма. Така оручът се изпълнява в определени дни и възпитава хората на добродетели като чувствителност, задълбоченост и честност, необходими в живота.

Преминаването на месец Рамазан през различни годишни времена съдържа голяма мъдрост. Понякога този месец се пада в горещи, а понякога в студени дни. Един път дните са по-къси, а друг път по-дълги, или със средна продължителност. Така Рамазанът озарява със своята благодат всички годишни времена и всички дни. При това, когато мюсюлманите изпълняват оруча през различните годишни времена, те срещат различни трудности и улеснения, което спомага да изживеят разнообразни радости. В крайна сметка този ибадет, който по начало е труден, се изпълнява с необикновено желание и лекота.

Употребата на малко количество храна, особено по време на оруча, дава десет предимства:

1. Гладът пречиства сърцето и засилва паметта. Преяждането води до забравяне и оглупяване.

2. Гладът изостря стремежите на сърцето, както и въздействието на ибадета, а от ситостта сърцето загрубява и не чувства вкуса на ибадета.

3. Чрез глада човек става мекосърдечен, добродушен и скромен, а ситостта го прави горделив, надменен и себелюбив.

4. Гладът води до състрадание към гладните и бедните, а ситостта води до забравянето за тях.

5. Гладът потиска плътските желания и страсти, а ситостта ги разпалва.

6. Гладът поддържа човек бодър и активен. Ситостта го прави ленив и пасивен.

7. Гладът допринася за постоянството в ибадета. Ситостта води до разпуснатост и мързел.

8. Гладът е полезен за тялото. Чрез него се лекуват различни болести. Ситостта изхабява и разболява тялото.

9. Гладът прави тялото леко и подвижно. Ситостта го прави тлъсто и тромаво.

10. Гладът подтиква към раздаване на садака, себеотрицание и щедрост. Това е причината човек да бъде подслонен под сянка в деня на Къямета. Ситостта води до скъперничество или разточителство, които унищожават човека.

Молим Аллах Теаля да ни улесни говеенето, да ни го приеме, да се смили над нас и нашите семейства, да ни опрости всичките грехове и да ни предпази от мъчението на Джехеннема. Амин!

Алие Кехая