Същото ще го кажа и аз, че няма никакви кръстове, икони и нищо което да ни показва че венчавката е православна. Въпросът е сред тези хора на снимката кой от тях е цар Самуил? Все пак тук говорим за цар Самуил, а не за принцеса Мирослава. Ако се открият някакви сведения, че цар Самоил е бил на венчавката тогава ще имаме някаква следа. За Ашот знаем, че е син на солунския стратег Григорий Таронит (999 г.). Знаем също, че Самуил за свой наместник в Драчката област назначава същия този Ашот Таронит, когото вече е извадил от затвора и оженил за дъщеря си Мирослава. В затвора той попада поради обстоятелствата свързани с годината 995 г., когато Самуил настъпил към Солун. Ашот Таронит, попада в засада. Той бил син на бившия арменски княз и тогавашен солунски дук Григорий Таронит, последния от които най-вероятно ще да е бил княз на Павликянската държава, която била основавана през 844 г. и центърът и бил Тефрика - дн. Дивриги в обл. Сивас, Турция. Опитвайки се да спаси сина си, Григорий загива в битката. Без съмнение Григорий Таронит ще да е потомък на един от павликянските пълководци, който бил пленен в битка и докаран на Балканите, като след смърта му Григорий Таронит за да не се възпротиви бил вербуван с длъжноста управител на Солун.
Съвременникът Степан Таронски (Асохиг/Асолик) пише, че Самуил и братята му били арменци-павликяни, които Василий II довел в Македония от Източна Тракия с наемните войски, за да се бият срещу българите. Те обаче в един сгоден момент се откъснали от императора на гърците и минали на страната на царя на българите Роман, който бил евнух.
Ако проследим националноста на родителите ще установим, че Рипсимия майката на Самуил може би да е била арменка - както поради името си (”Хрипсиме” - националната светица на Армения), така и във връзка с византийско-арменското присъствие в Преславския двор при цар Петър (927-969). Както се знае, царица Мария-Ирина води в Преслав голяма свита от родственици и приближени. Поне част от тях са били арменци, какъвто е произходът на династията Лакапини. Напълно възможно е като приближен на цар Петър Никола да е получил ръката на “дворцова дама” от свитата на царицата. Според много учени Никола обаче не би могъл да бъде с друг произход, освен български. Титлата “комит” е носена от притежаващи огромна власт висши държавни функционери. Въобще ръководните постове и в столицата, и провинцията са в ръцете на династията и най-близките й роднини, в основата си с прабългарски произход. Според мен обаче, рода на Самуил ще е свързан с най-широкото застъпено мнението, че Комитопулите произлизат от славянския княжески род на племето берзити (бърсяци) от района на Охридското езеро. Доказателство за това, че родът на комит Никола е славянски са иманата на синът на Арон Иван Владислав и дъщерята на Самоил Мирослава от което следва, че родът може да има и някаква богомилска връзка.
След проучването установих, че Самуил е свързан с т. нар еретици.