Усещането за самота се отразява негативно върху здравето Емоционалната болка от самотата е не по-малко болезнена от физическа болка. Самотата е негативна емоция, с която не бива да се свиква. Тя не се лекува със затваряне в себе си и бягство от действителността, необходимо е да активираме желанието да общуваме с хората около нас.
Усещането за самота е не само неприятно, мъчително изживяване, но носи вреда на здравето ни не по-малко от тютюнопушенето. Всеки е опитвал горчивия вкус на самотата. Песимизмът и скуката са нейни неизменни спътници. Не е никак лесно да се чувстваш сам, неразбран и потиснат. Не е задължително самотата да бъде физическа, психическата самота е не по-малко болезнена. Когато усещането за самота е краткотрайно, не вреди на здравето, но продължителната самота може да се отрази негативно и на психическото, и на физическото ни здраве. Човек не е самотен, когато остане сам, самотата е по-скоро усещане. Хора с малко социални контакти не значи, че са самотни. Някои хора са по-малко социални и не изпитват нужда от активно общуване, за тях един или двама близки са достатъчни.
Човек може да е заобиколен от близки и приятели, но по една или друга причина пак да се чувства самотен. Самотата не се определя от броя на социалните контакти, тя е усещане, че никой не те разбира, никой не те подкрепя, никой не се интересува от теб.
Продължителната самота може да доведе до депресия. Когато дълго време човек е самотен и няма контакти с други хора, може да възникнат трудности при общуването, понякога се появяват дори и психологически проблеми, но това невинаги се случва. Проучванията сочат, че при много корабокрушенци, които са прекарали дълги години в самота, не са установени никакви проблеми от психологически характер. Понякога самотата е желана, хората на изкуството изпиват нужда да останат сами, за да се съсредоточат и да творят. Останал сам със себе си, човек се концентрира по-добре, при умствен труд и творчески начинания тишината и спокойствието са необходими. Неполезна за нас всъщност е нежеланата самота, тази, от която човек страда, усещането, че си сам и няма с кого да споделиш проблемите си.
Мъчителното усещане за самота според специалистите е не по-малко вредно от тютюнопушенето и наднорменото тегло. Причина за самотата може да е някакъв психологически проблем, прекалено чувствителен характер, търсене на идеални взаимоотношения, ниска самооценка, ниско самочувствие. Прекаленият егоцентризъм, недружелюбният характер, склонността да се нараняват околните също може да доведат до изолация. Каквато и да е причината за самотата, консултацията със специалист е необходима. Самотата води със себе си песимистични мисли, отчаяние, често в нея има и страх. Самотата е душевно затваряне, страх, че си безинтересен и излишен. Човек е социално същество и в зависимост от индивидуалните качества изпитва малко или много нужда от контакт със себеподобните.
Потребността от общуване е заложена у човека
Страхът, че другите няма да ни приемат добре и ще бъдем отблъснати, отхвърлени, може да доведе до избягване на контакти с околните. Потребността от общуване е заложена у човека. Бягството от проблема само може да го задълбочи, позитивната нагласа, положителното мислене, както и усилията за развиване на социалните умения са стъпки по пътя към добрата комуникация. Краткотрайната самота, която ни е необходима да обмислим нещо, да изпълним дадена задача, която изисква съсредоточеност, концентрация, е от полза, но продължителното уединение е нежелателно. Продължителното усещане за самотност вреди и на душевното, и на физическото здраве. Изследванията сочат, че хората, които живеят в социална изолация, са много по-чувствителни към стреса, рискът от сърдечни заболявания при тях е много по-висок. Самотата може да доведе до депресия, социална фобия, невъзможност за установяване и поддържане на социални контакти. Човек започва да се чувства непълноценен, различен от другите, често налице е ниска самооценка.
Усещането за самота е вид стрес
Усещането за самота е вид стрес, с времето може да доведе дори до високо кръвно налягане. Ако сме предразположени към сърдечни заболявания или страдаме от високо кръвно, най-добре е да избягваме продължителната самота. Социалната изолация може да доведе до наднормено тегло, самотните хора отслабват много по-трудно в сравнение с тези, които нямат усещане, че са сами. Хората, които страдат от самота, по-често посягат към тютюнопушене и употреба на алкохол, по-рядко се занимават със спорт. Самотата понякога може да е много мъчителна и да доведе до мисли за самоубийство. Статистиката сочи, че над 99% от хората, които са решили да сложат край на живота си, са живеели самотно и са се чувствали безполезни. В напреднала възраст самотата може да доведе до отслабване на паметта. Самотните хора нерядко имат проблеми със съня. Често те се срамуват да признаят, че страдат от самота. Те предпочитат да прикриват проблема си и трудно биха го споделили. Когато ни измъчва усещане за самотност и сами не можем да се справим с неприятното чувство, най-добре е да се обърнем към специалист. Скорошно изследване на австралийски учени сочи, че създаването на блогове в интернет помага срещу самотата. Чрез тях човек споделя усещанията си, запознава се с други хора, научава се по-лесно да контактува и намира приятели със сходни интереси, като понякога виртуалните запознанства е възможно да преминат в реални.
Отглеждането на домашни любимци също помага срещу самотата, положителното им влияние върху психиката е доказано. За да има желаното въздействие присъствието на домашния любимец, необходимо е да има емоционална привързаност между нас и животинчето, не можем да се надяваме на положителен ефект, ако само го храним безчувствено.
Всеки човек трябва да живее пълноценно и да се радва на живота. Емоционалната болка от самотата е не по-малко болезнена от физическа болка. Самотата е негативна емоция, с която не бива да се свиква. Самотата не се лекува със затваряне в себе си и бягство от действителността, необходимо е да активираме желанието да общуваме с хората около нас.
24 May 2010, Monday, ХАТИДЖЕ ИБРАХИМ