Author Topic: ПОМАЦИТЕ в Османската империя !  (Read 55207 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

musov

  • Guest
Разбира се, че и не само аз нямам доверие в твоята бепристрастност като модератор, но това е мое мнение. За съжаление тези, които го споделят в чата и скайпа не го заявяват и тук. Разбира се, че не става въпрос за християните във форума. Та с кое мое заяждане съм нарушил правилата Метка? А Мусов нарушава ли ги? Упоритото заобикаляне на кристално ясния ми въпрос, е ли приемливо грубото му отношение към съфорумците приемливо за теб дали не значи, че се ползва с твоята закрила и му е простено, щом е за каузата? Българщина, турщина, фоби и фили, шувенисти, шпиони и провокатори не са думи от моят речник. Аз не намирам световните заговори за коректна тема за обсъждане, щото понякога хората са си просто... хора. Ерго, на негрите им вали дъжд не защото са негри, а защото така се случва на Земята.
Относно Баташкото клане. Приел съм едно изречение на Шабан за достатъчно. Митологизирана дейстителност. Съвършенните неща са в простотата. А Вълкосел ми е непознат. Провокативно представен обаче предизвиква провокации и това не е неочаквато. Тоест умният човек задавайки въпроса предполага отговора. Проектите са за теб. Това, което мога да предложа като отношение аз го правя. Как, къде и какво си е моя работа.

Научил си доста представителни думи и фрази, но ще ти дам един съвет. Форумът е пъстър и наистина уникален. Не го води по пътят на форума на Сербест. Не въвеждай полицейщина, защото тя задушава и ако по твоята логика е нормално от този форум да бъдат прогонени крайните дразнители - християни,сега като те са или баннати или не пишат защо не се активизират помаците? Аз искренно ще се радвам ако има диалог между тях. Ако щеш ми вярвай. Дали това не е от както ти си мод?

А дали съм благодарен? Благодарен съм на когото трябва. Ако има и други които предлагаш напиши ги. А ако си мислиш, че трябва да съм ти длъжен за нещо, не намирам за какво.

Когато защитавам тезите си, винаги показвам източници и книги, от които са дошли тук във форума. Точно ти, когато говориш за история, само плямпаш, без да се обосноваваш. Точно твоето може да се оприличи на селска седянка! Какъв ти е проблема не мога да разбера. Някой писал, че за висчко са виновни помаците. Един епитет кого обижда, помаците или теб - националиста!?

musov

  • Guest
Абеце се е разплакал като мома.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
abc, zabravyaş nay-vajnoto; çe foruma e pomaşki i çe ti ne si pomak; prekaleno mnogo se bırkaş v upravlenieto na foruma koeto si e nahalstvo; postoyanno plaçeş; kato çueş neşto za TR i vednaga te hvaşta nyakakva neobyasnima alergia, tolkova li e trudno da ya prikrieş za da ne se draznyat tezi jiveyat tam. İnaçe izglejdaş dobro momçe. Poveçe na liçni ako obiçaş. Sorry za oftopika.











Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
abc, zabravyaş nay-vajnoto; çe foruma e pomaşki i çe ti ne si pomak

Kuрти, това ли е най-важното :) Напомняй ни го винаги, когато го забравим.

Коплексарщината и реваншизмът...избиват винаги при възможност.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Kuрти, това ли е най-важното :) Напомняй ни го винаги, когато го забравим.

Коплексарщината и реваншизмът...избиват винаги при възможност.
Ako iskaş da vidiş komleksarştina idi vıv bılgarski forumi s musulmanski ili turski nik.Ti gi znaeş po-dobre ot men . V tozi forum e dosta trudno da si razigravate konya taka kakto go pravyat faşistite i ksenofobite. Mnogo li e çe vi se iska elementarno uvajenie ili si mislite çe şte privilegirovani grajdani v BG. May çe mu mina ( otminava)vremeto.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Искам да поздравя самата тема и за това че, темата за Батак и още други теми парливи се дава простор за писане и не се заключва.Заключваме,да добре, разбирам ви, може би ръководството на сайта цели да няма етническа омраза.Разбирам ви напълно!Уважавам това начинание на Ръководството за първо време да създадат един Помашки форум със събрани тук много фолклор,песни,традиции,самобитност.Но продължаващата в страната ни Сидеризовизация и същесвуването на такива ТВ канали като СКАТ,КОИТО СА КАТАЛИЗАТОРИТЕТЕ НА ОМРАЗАТА .....ние тук простите форумци които сме засегнати не можем да стоим със скръстени ръце и да мълчим.Това е все едно да се признаем за виновни.Мълчим и не вземаме отношение.....по тоя начин си признаваме мълчешком че сме виновни.Де да беше свършил това със едно изказване ....... а то се повтяря хиляди милон пъти.Раждат се нови поколения надъхани под под 55 гадуската(  в наше село така се нарича "целебната вода" ....абе по народному ракийца   ;D ) и тука се почва като стария грамофон да се върти на същото място ....ах как са ни клали ах как са били зверове.....а те невиновни ,бели като лъжица натопена в сметана.В прогресивния свят(хайде така да нарека бираджиите от запада) имаха 100 годишни войни и убитите са толкова че.Само от войните  и експанзиите  на Испания,Англия,Франция, Португалия,Германия,Русия са загинали около 100 000 000.Понеже те са "цивилизатори"Халал да им са убийствата.Понеже Османците са мюслюмани те респективно са "зверовоете".
Нека да анализираме от очите на един прост човек като мен:
1.Русия дошла да ни освободи?
- Дали вярно това или колко е вярно и ни се иска да е вярно?
Все пак мога да кажа че,по вярно е самата истина че,Русия в този момен не готова за тази война и със помоща на румънски,финладнски,сръбски  войски,успява да се насочи в коридор към Едирне(Одрин) през София и Балкана.Нека да питаме Русия способна ли беше сама да воюва?Не!Цяла Североисточна България е непокътната и Османските дивизии си стоят на позицията.Това е чак до Горна Оряховица.Руснаците нямат подкрепа и напредват към Одирне.Истинската война щеше да започне именно сега и щеше да завърши със краха на Русия,при случай че подкрепената от североисточна част и море Османската империя можеше да хване в капан Руската войска.В цялата война участниците в така наречената "Освободителна "война са участвали около 10 000 от българското население.За масовост не можем и да говорим!!!След като стигат в близост до Истанбул .....Запада счита че, са изпълнили програмата си решават да прекратят войната.Така наречента Българска земя е разделена на няколко части.Североисточна Добруджа се предава на Румънците....в знак на благодарност.Някои покрайнини със българско население в западната ни граница са предадени към Сърбия....също в знак на благодарност.Ха ми кажете сега,Русия що за освободител щом идва и откъсва парчета от исконни български земи?Спомнете си за Станболов,който разбирайки за подлите игрички на Русия,тоест да превърнат България в една губерния ...решава да се обърне към Султана за съвместно управление.Това е Станболов един от съратниците на Левски,Захари Стоянов.Или в днескашно време много хора говорят че ,истинският Левски си е бил самият той.Обесеният е бил друг!Разбира се предположения!

Много се продкрадва мисълта че, Априлско въстание е със световно значение велико въстание.....или в това въстание са убити 25 000-30 000 души.Това са думи на Доктор Пасков=Фотакиев( и да се криеш и дане се криеш,лисицата все се върти около кокошарника  ;D).Ами покажете ми масови гробове ископани след това въстание...където са открити хиляди хора.Къде са?Дори и днес няма такива места обозначени  да се кажат ето тези гробове са на въстанниците от Априлското въстание.И аз мога да кажа 100 000( хайде моето е подла лъжа и е лъжа от гьобек  ;D).Мога ли аз да кажа така изтребени са 100 000 пернати птици.Истребени са 100 000 рогат добитък.Истребени са 50 000 мечки!Абе ,умни хора са ви казали че абсурд е да убиеш 5000 човека и (то в една църква който едва може да побере 200 човека)са останали около 2000 живи...тоест прави 7000 човека  в  едно 400 семейства село като Батак.На всяко семейтво се пада по 17 човека май,долу горе така изчислих от гьобек..Много народ бре!Сега излиза че,рогатият добитък,овцете,конете,кокошките ...хайде да кажем личното стопанство на тези хора  също са избити.Какви зверове сме били,като си преставям че за да изхраниш 17 човека са небходими минимум 500 овце и богати поля със урожай и реколта.Дори  съм чувал че не могли да счупят съпротивта на тези хора и от прозорците  на църквата са били пуснати пчелни ята.Ей какви неща може да измисли човек в омразата си и да изгради една история  която никога не е съществувала.
Искам да ви кажа едно истината за Априлското въстание е друга и за това много документи свидетелстват в Османските архиви.Направената тристранна комисия,от един французин,евреин и българин,убитите по време на Априлското въстание като слагам и действията в Батак са около 3000 души.Мога да ви дам и изказване на един професор  който,се извисява чак до асурда като казва че в Априлското въстане са убити 300 000 души.Ще видите че, идващото поколение историци ще добави още една  нула  ;D за да станата на 3 000 000.Така се гради история.

Нека сега да коментирам,тук и думите на моя скайп приятел АБС.Аз го уважавам,като родолюбец да защищава това което знае ...но, искам да му напомня за казаните му думи от него че, би било много по различно ако бяхме под Английска власт.
За престъпленията на Великобритания могат да се напишат цели енциклопедии.Но, ще се огранича със аборигените в Австралия.Понеже аборигените според циволизованите хора не са хора ,били са нещо като полу-диви хора....те могат да се считат за "пушечно месо.
1788 година в Австралийските земи живееха 750 000 аборигени.През 1911 г. техният брой остава 31 000.Днес ние обвиняваме Османската Империя за еничарския им период,но от 1910-1970г систематично от семействата на аборигениете са откъснати около 100 000 аборигенски деца и са предавани на въспитание и прислуга на белите семейства.По тоя начин, са асимилирани.Аборигените са убивани не само със оръжие но, и със разпространение на различни болести,тако тиф,малария,дизентерия,туберколоза.Те бяха опитни зайчета  в целите на бъдещите фармацефтични предприятия.Систематично аборигенските жени бяха подлагани на стерилизация.АБС,все още ли искаш да  пееш песента :"Искам да съм негър от щата Алабама"-Васко кръпката.... или искаш да разбереш че истината понякога е горчива.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Робство ли беше Турското робство или само национална катастрофа

Около статута на българския народ в Османската империя от епохата на Възраждането до наши дни се водят яростни дискусии. Изглеждащото безусловно „турско робство" (или иго) бе заменено за известно време след 1989 г. с термина „турско присъствие", а бурното възмущение срещу тази безсмислица роди примирителното „турско владичество" в последните корпуси по българска история.

Дискусията е безсмислена, когато спорят професионални историци и исторически публицисти. По простата причина, че историкът е длъжен да се придържа, ако иска да бъде смятан за професионалист от колегите си у нас и в чужбина, към строги академични правила, изискващи в случая стриктно придържане към юридическото съдържание на понятията. В този смисъл историците не могат да употребяват понятието „турско робство", тъй като българите между 1396-1878 г. никога не са имали статута на роби, т.е. на вещи, които могат да бъдат продавани, купувани, убивани, когато собственикът им пожелае. В същото време историческият публицист има правото да използва терминология в областта на емоциите и като има предвид чудовищната дискриминация, на която са подложени българите - християни (но не и българите-мюсюлмани), да използва определението „турско робство". Но най-лошото в този спор е, че никой не е прав. Спорът поне засега не отчита няколко неща - първо, че империята, в която попадат българите в 1396 г. за 500 години, изживява промени, които я превръщат от един тип държава в друг. Различен статут има българският народ и в различните векове на това половин хилядолетие.

Османската империя наистина започва съществуването си ка¬то държава на една религия - исляма. Султанът е и шейх юл-ислям (водач на исляма), и тази му титла 3-4 века е по-важна от първата. Османските турци също са били дискриминирани по определен начин, и то доста сериозен. Между ХУ-ХУП век те нямат право да заемат каквато и да е военна или административна длъжност в имперския държавен апарат. Те са резервирани по силата на закон само за християнски ренегати. Това са хора или доброволно приели исляма (от покорените християнски страни и от цяла Европа), или от корпуса на аджемиогланите, в който се обучават събраните чрез кръвния данък юноши. Само част от тях стават еничари (най-тъпите), на по-умните предстои кариера в държавния апарат. От великите везири (членове на правителството) през ХУ-ХУП век нито един не е бил турчин. Те са българи, гърци, сърби, албанци, италианци, унгарци, немци и т.н. Куриозното е, че според донесенията на венецианските разузнавачи в Истанбул през ХУ-ХУП век, и те, еничарите знаят своята народност и своя език. Дори един от разузнавачите моли да му се изпрати човек, знаещ славянски език, тъй като езикът, който се говори в Двора на султана, е славянски. Действително в този период всичките 11 вези¬ри са славяни - сърби, хървати и един българин, Мехмед от София. Нормално е да си знаят езика и народността, че дори и роднините си, останали християни, тъй като кръвният данък се плаща не с бебета, а с 14-16-годишни юноши. Империята не иска от тях да бъдат турци, а мюсюлмани. Но тъй като острието на ислямската държава на Балканите, и съответно колонистите в завладените територии, са турци, попаднали веднъж в турска среда, ако не самите ренегати, то потомството им се турцизира в рамките на 2-3 поколения. Там обаче, където ислямът е наложен със сила (или приет доброволно), на цели региони, българите оцеляват като езикова и етническа категория. Това са българомохамеданите.

Грешка е и да се поставя под един знаменател статутът на тази част на българския народ, която запазва християнската си вяра и която е над 90% от българската етническа общност. Като немюсюлмани, българите са подложени преди всичко на верска, а оттам и на народностна дискриминация, тъй като българите-християни отъждествяват в тази епоха вярата с народността. Християнството става „българска вяра", а мюсюлманството -„турска вяра". Спомнете си „Даваш ли, даваш, балканджи Йово, хубава Яна на турска вяра". Не сме единствени, така е и при останалите балкански народи, а и в Централна и Западна Европа. Италианските разузнавачи пишат: „Като заловят някой наш кораб, те обрязват младите моряци и така ги правят турци." Забележете, „турци", а не „мюсюлмани". Тези „турци" живеят в отде¬лен квартал в Истанбул, наречен „Нова Калабрия", говорят си на италиански, работят като моряци в Османския боен флот срещу 3 аспри дневно и често в сражение с флота на Венеция мина¬ват на страната на островната република заедно с други моряци „турци" - гърци и българи.

Но да се върнем на българите. Те са разделени след 1396 г. на три групи в приблизително равно съотношение. Те наистина нямат земя, освен т. нар. бащиния (градините в двора или къщите), но могат да обработват колкото земя си поискат (или имат възможност). Най-тежко е положението на селяните, чиито данъци султанът е преотстъпил да ползват т.нар. спахии (конната войска на султана). Теоретично данъкът е само около 10% от дохода, но чрез произвол спахиите отнемат до 50% от дохода. И тъй като става дума за полски села, където човек няма къде да се скрие, произволът често засяга и честта на българските християнски семейства.

Съвършено друг е статутът на българското население в личните владения на султана и членове на султанското семейство, т.нар. хасове. От тях султанът набира личните си доходи. Той, естествено, е заинтересуван населението да живее добре, за да печели добре и да плаща добре. Освен това, знаейки, че от своите мюсюлмани султанът не може да взема данъци, обикновено нарежда на управители¬те да не допускат заселване на мюсюлмани в хасовете. Затова в цяла Странджа (разделена на три хаса с центрове Созопол, Китен и Ахтопол) не живеят мюсюлмани чак до 1856 г., когато тук-там заселват черкези и татари. Затова в Чипровци (цветето на България) всичките 600 семейства са християнски. Затова в Софийското поле турци има само в София (гарнизонът и администрацията), а националният спорт на шопите според Иречек през тези 500 години е бил да трепят със сопи с набити в тях пирони турски пътници, тръгна¬ли по международния път. И като хванат някого и го съдят в София (на български език, който кадиите са принудени да научат), на въпроса: „Ти защо уби човека, бе?", отговарят: „Не беше човек, господин съдия, турчин беше."

Още по-леко е положението на третата група от българското население. Това са селищата, в които населението е военнозадължено. На първо място, това са християните-спахии. В XV век те са около 25% от всички спахии по изчисленията на проф. Бистра Цветкова и макар че броят им намалява, има ги дори в XVII век. Болярите, които възстановяват в края на XV век Кремиковския и Драгалевския манастир, в богатите си одежди като ктитори на фреските хич не приличат на роби. Населението в селищата, които ох¬раняват проходи, важни военни пътища, строят кораби, отглеждат коне, ориз, овце, добиват сол или желязо, олово, мед, е въоръжено до зъби. А в самите селища не живее и кьорав турчин. Териториите, които охраняват, се превръщат в истински свободни зони - като пътя през Странджа, охраняван от родовете Бинбелови, Згуреви и Палжекови от факия. Или от Ветрен до Вакарел. Или от Шипка до Търново. Евлия Челеби се оплаква, че с група турски резервисти пет пъти били бити и ограбвани от габровски дервенджии българи и като се оплакали в Габрово, турският шеф на града вдигнал безпомощно рамене: „Какво да правя, макар и гяури, те са султански хора."

Тежко е било положението на градското население. Занимава¬що се със занаяти, то е трябвало при война да плаща данък „авариз и дивание", състоящ се в изкупуването на продукцията му за държавни нужди на цени, по-ниски от себестойността на продукта. Затова под натиска на икономическата принуда много българи се помохамеданчват, за да не плащат тези данъци. Към началото на XVII век градовете, които не са султански хасове или са населени с военнозадължено население, са почти изцяло помохамеданчени и ще се побългарят чак в края на XVIII-началото на XIX век.

Но всичко тече, всичко се променя. В 1839 г. Османската империя опитва да се европеизира, приемайки закони, които да направят икономиката й пазарна. Изчезват феодалните мюсюлмански слоеве, категориите християнско население. Това е началото на катастрофата на държавата на исляма и раждането на националната турска държава. Но и на националните държави на намиращите се под османска власт християнски народи. Те се оказват в неочаквано добър изходен старт, тъй като мюсюлманите по дотогавашните закони са били само войници. Българите, гърците, сърбите, арменците и дори арабите имат богат стопански опит, тъй като през всичките тези 500 годи¬ни са произвеждали, търгували, изобретявали технологии и т.н. Затова националните им държави ще се родят по-рано от турската. А за да предадат все пак икономи¬ката й в турски ръце, младотурците в 1913 г. трябва да избият и прогонят българите, в 1915 г. - ар¬менците, а в 1922 г. - гърците. Защото, дори в първите десетилетия на XX век, тези народи държат в ръцете си и селското стопанство, и промишлеността, и корабоплаването, и капитала. Турската национална държава бе зачената в ре¬ки от чужда кръв, така както и Османската империя.

Така че спорът „робство" или „владичество" е напълно излишен. И двата термина са валидни - зависи кой ги употребява. Истинската беда на „робството" или „владичеството" не е в това добре или зле е живял българският народ, а как и какви са били възможностите му за прогресивно развитие, т.е. могъл ли е да следва пътя на семейството на европейските народи и европейската цивилизация, към която принадлежи от VII век.

Там е истинската трагедия, а не в споровете коя квалификация е правомерна - „робство" или „владичество". Статутът на българския народ в ислямската империя до началото на XIX век, въпреки че не е робски в юридическия смисъл на понятието, е статут на народ, който е обект, а не субект на управлението на държавата. Българският народ е лишен от социалните слоеве, които са естествените водачи на всеки народ в тази епоха - аристокрация, буржоазия, висше духовенство. Поради това изоставаме фатално от технологиите, от образованието и културата. В „Етъра" още в XIX век можеха да се водят туристи, за да видят на живо как се е произвеждало в XIV век. Когато други европейски народи, макар под властта на други европейски народи, имаха гимназии и университети, ние имахме само килийни училища. Захари Зограф е голям художник, но макар и живеещ в XIX век, си е един средновековен художник. Защото рисуваше икони по каноните на XIII-XIV век. Само дето бяха малко по-шарени и Богородица на него¬вите икони е пълнокръвна мома, а не анорексичка.

Но най-страшното бе демографската катастрофа. В средата на XIV век българският народ бе между най-големите европейски на¬роди - според изчисленията на проф. Христо Гандев - 1,5 млн. души. Толкова бяха и немците, и французите, а англичаните бяха с 400 000 по-малко. Сега тези народи са по 60-80 милиона души без колонистите, изпратени в Америка, Австралия и Африка. Ние пряко сили с диаспората в близката чужбина сме 10-12 милиона души.

Лишен от държавните лостове за въздействие върху демографското си състояние, българският народ загуби десетки милиони души. И частта на потурчените е може би най-малка. Демографските загуби са много по-големи в резултат на порумънчване, посърбяване, гърцизиране, русификация и украинизация на огромните емигрантски вълни или на дебългаризационни процеси по граничните зони на българската етническа общност с народи, за¬пазили известна автономност или някои свои висши институции - Вселенската гръцка или Сръбската печка патриаршия. При Освобождението в 1878 г. бяхме само два милиона и този факт ни изхвърли като нация и държава от възможността сами да определяме бъдещето си. Тъжно е, но жестоката реалност и на съвремие¬то е, че малките нации са обекти, а не субекти на историята.

Каквото и да се каже - „робство" или „владичество", това което беше между 1396 и 1878 г., си има едно точно име - КАТАСТ¬РОФА ЗА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД И ДЪРЖАВА.
 (posted by Nurico) ???

Offline Националист

  • Member
  • **
  • Posts: 28
Първо, моля модераторите да променят заглавието на темата! Според мен така означава, че българите са извършвали геноцида. Моите корени са от Турция и аз лично съм си пратил документите в Държавен Архив, откъдето ми дадоха документ на който пише, че притежавам къща за 1000 златни гроша и 120 декара поле. Къщата е иззета пред 1912 за щаб на турската армия. Защо аз да не си получа парите след като имам документ за това? В Турция не важат ли? Напортив, като отидох в Узункюпрю дори ми показаха къде е била къщата и ми дадоха дори нейна снимка! Турция няма против да плати тези пари, защото турците са честни и почтенни хора. Те ще платят на нас, ние ще платим на турците, които са изселени при времена комунситическото робство. Само не разбирам на вас какъв ви е проблема с това и защо го засягате, като вие нито имате да вземате, нито да давате. Взаимоотношенията между България и Турция са повече от перфектни и разрешаването на този проблем само ще спомогне за още по-тесните връзки между 2те държави.

Друго ме очудва повече, Субиги, защо дискриминираш абц, като му казваш, че не бил помак, след като ти явно не си помак след като се подписваш под чуждо знаме и лика на човек, гений, но абсолютен противник на консервативния ислям, който се изповядва в помашките села като Рибново например.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: ПОМАЦИТЕ в Османската империя !
« Reply #113 on: November 29, 2010, 23:08 »
Малка справка за държавите след Османската империя, без претенции за 100 %-ва точност, но ако има грешки, поправяйте !  ::)  8)  ;)

Европа:
1.Turkiye
2.Bulgaristan (545 години)
3.Yunanistan (400 години)
4.Sirbistan (539 години)
5.Karadag (539 години)
6.Bosna и Херцеговина (539 години)
7.Hirvatistan (539 години)
8.Makedonya (539 години)
9.Slovenya (250 години)
10.Romanya (490 години)
11.Slovakya (20 години), Името на Османската: Uyvar
12.Macaristan (160 години)
13.Moldova (490 години)
14.Ukrayna (308 години)
15.Azerbaycan (25 години)
16.Gurcistan (400 години)
17.Ermenistan (20 години)
18.Guney Кипър (293 години)
19.Kuzey Кипър (293 години)
20.Rusya на юг земята (291 година)
21.Polonya (25 години), Prop-Османската Име: Полша
22.Italya на бреговете Югоизточна (20 години)
23.Arnavutluk (435 години)
24.Belarus (25 години), Prop-
25.Litvanya (25 години), Prop-
26.Letonya (25 години), Prop-
27.Kosova (539 години)
28.Voyvodina (166 години), Името на Османската: Банат Азия

Азия
29.Irak (402 години)
30.Suriye (402 години)
31.Israil (402 години)
32.Filistin (402 години)
33.Urdun (402 години)
34.Suudi Арабия (399 години)
35.Yemen (401 години)
36.Umman (400 години)
37.BirlesIk арабски емирства (400 години)
38.Katar (400 години)
39.Bahreyn (400 години)
40.Kuveyt (381 години)
41.Iranin Западна земя (30 години)
42.Lubnan (402 години)

Африка
43.Misir (397 години)
44.Libya (394 години), Името на Османската: Триполи
45.Tunus (308 години)
46.Cezayir (313 години)
47.Sudan (397 години), Името на Османската: Nubian
48.Eritre (350 години), Името на Османската: Етиопия
49.Cibuti (350 години)
50.Somali (350 години), Името на Османската: Zeyla
51.Kenya плажове (350 години)
52.Tanzanya плажове (250 години)
53.Cad в северните райони (313 години), Името на Османската: Реса
54.Nijer на част (300 години), Името на Османската: Kavar
55.Mozambik в северната земя (150 година)
56.Fas (50 години),
57.Bati Сахара (50 години),
58.Moritanya (50 години),
59.Mali (300 години),
60.Senegal (300 години)
61.Gambiya (300 години)
62.Gine-Бисау (300 години)
63.Gine (300 години)
64.Etiyopya - (350 години)

Offline husein

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 237
Ynt: ПОМАЦИТЕ в Османската империя !
« Reply #114 on: March 05, 2011, 00:24 »
БЪЛГАРИЯ  | 03.03.2011
Турско робство не е имало?

 

Българската история трябва
да бъде ''прочетена'' наново
По решение на Светия синод на БПЦ жертвите на клането в Батак през 1876 година ще бъдат провъзгласени за светии. Но не е ли по-разумно първо да си отговорим на въпроса дали въобще е имало турско робство?
 
Колко ще бъдат новите български светци? Известни ли са имената им? С тези въпроси Георги Папакочев се обърна към проф. Кръстьо Манчев, историк, научен сътрудник в Института по балканистика при БАН. Предлагаме ви интервюто с него:

„Имаше период, в който се твърдеше, че жертвите в Батак са около 5 000, но сега в науката циркулира цифрата между 2 и 3 хиляди. Аз не съм виждал никъде, нито съм чувал да има списък на загиналите. Освен това нямам представа какво възнамерява да прави БПЦ, но все пак едва ли ще е възможно всички да бъдат обявени за светци, просто трябва да има някакъв подбор”, казва проф. Кръстьо Манчев.

Българите не са били роби?

В едно взривоподобно интервю преди три години проф. Манчев защити няколко крайно неудобни за българската историография тези – за липсата на робство в предосвобожденска България, за някои детайли от Баташкото клане, та дори и за българските политически „посрещания” и „изпращания” в Македония, на руснаците след края на Втората световна война, на Тито и т.н. Готови ли са вече европейските българи за подобни истини или все още се крият зад митовете на национализма?


Кое е истина и кое - мит?

„Не са, струва ми се, готови да приемат реалностите такива, каквито са били - казва проф. Кръстьо Манчев и продължава така: За да се промени това, трябва да се появят научни трудове. Досега нашата историография е страдала от различни пристрастия. Едното е идеологическо, другото е национално. От националното пристрастие страдат и историографите на нашите съседи – всеки хвали себе си и ругае околните държави.

Ние сме възприели Османската империя такава, каквато са ни я нарисували българските възрожденци, а след това както я е нарисувала българската историография. Истината обаче е малко по-друга, това са разни митове. Османската империя не е била робовладелска държава, тя е феодален тип държава. В тази империя е имало и роби, но те са били използвани тук-таме само като домашна прислуга.

Раята е била зависима, но зависимост и робство са две различни неща. Раята не е била роб, роб е онзи, който няма собственост, той е собственост на някого, докато нашите селяни са имали собствени ниви, дворовете са били пълни с челяд и със стока, притежавали са имоти и са пътували по света. Османската империя се е простирала от Диарбекир до Виена, не е имало никакви граници. Нашият българин е можел да бъде в Букурещ, в Смирна, можел е да отвори дюкян, да развива някакъв занаят, да търгува. Имали сме много богати хора. Идете в Копривщица, погледнете старата част на Пловдив – възможно ли е това, което съществува там, да е било градено при робство?” – пита проф. Кръстьо Манчев.

Балканският разграден двор

Днес, три години след като проф. Манчев оспори някои митове, свързани с Баташкото клане, продължава ли той да поддържа тези своите твърдения? Отговорът на проф. Кръстьо Манчев: „Аз поддържам онова, което съм написал в книгите си. Имам мои четири тома „История на балканските народи”, един том „История на националния въпрос на Балканите” и в тях съм обосновал всичко, каквото съм могъл. Сега съм написал една книга, която е озаглавена „История, политика и пропаганда”. Там развивам същите тези, но обосновано, много на широко и в дълбочина.”

За кого, според проф. Манчев, работят авторитетните историци в България днес – за историческата истина или за историческо-политическата конюнктура? Все пак се оказа, че ключови фигури на историческата наука са били агенти на комунистическата ДС. Ето мнението на проф. Манчев:

„Това е така. Писал съм за българската историография. Твърдя, че историографията ни никога не е била обективна наука, същото е и на Балканите. Нещо повече. Мога да кажа, че тук, на Балканите, онова, което е исторически достоверно, не е валидно за всички. Историята е разграден двор. Всеки влиза в него и взима каквото му трябва. А винаги му трябва нещо, което хвали него и обругава ближните, съседите.


Разделяй и владей?

Така че не говорим за обективна наука. Крайно време е обаче историята да стане такава. Какво означава обективна наука? Това е максимално количество фактология и нормална човешка интерпретация без оглед кому това е изгодно или неизгодно. Няма неизгодни истини. За да бъде учителка, историята трябва да бъде изказана точно.”

Кой е по-велик?

След време вероятно ще можем да говорим за комплектовани Балкани в ЕС.  Очаква ли проф. Манчев след бъдещото европеизиране на региона историческите страсти да се поуспокоят?

„Аз работя за това и се надявам, че в бъдеще това ще бъде реализирано. Не може векове наред ние да се бием едни с други за това кой от кого е по-велик и не можем да разделим този Балкански полуостров. Това няма никакво бъдеще. Надявам се в един може би далечен все още ден Балканите да заприличат на цивилизован регион. При нас приоритет винаги е била външната политика, целта да завладеем нещо. Но велик е не този, който има много голяма територия. Велик е този, който си е обработил нивите. А нашите ниви са запустели”, казва в заключение проф. Кръстьо Манчев от Института по балканистика при БАН.БЪЛГАРИЯ  | 03.03.2011
Турско робство не е имало?

 

Българската история трябва
да бъде ''прочетена'' наново
По решение на Светия синод на БПЦ жертвите на клането в Батак през 1876 година ще бъдат провъзгласени за светии. Но не е ли по-разумно първо да си отговорим на въпроса дали въобще е имало турско робство?
 
Колко ще бъдат новите български светци? Известни ли са имената им? С тези въпроси Георги Папакочев се обърна към проф. Кръстьо Манчев, историк, научен сътрудник в Института по балканистика при БАН. Предлагаме ви интервюто с него:

„Имаше период, в който се твърдеше, че жертвите в Батак са около 5 000, но сега в науката циркулира цифрата между 2 и 3 хиляди. Аз не съм виждал никъде, нито съм чувал да има списък на загиналите. Освен това нямам представа какво възнамерява да прави БПЦ, но все пак едва ли ще е възможно всички да бъдат обявени за светци, просто трябва да има някакъв подбор”, казва проф. Кръстьо Манчев.

Българите не са били роби?

В едно взривоподобно интервю преди три години проф. Манчев защити няколко крайно неудобни за българската историография тези – за липсата на робство в предосвобожденска България, за някои детайли от Баташкото клане, та дори и за българските политически „посрещания” и „изпращания” в Македония, на руснаците след края на Втората световна война, на Тито и т.н. Готови ли са вече европейските българи за подобни истини или все още се крият зад митовете на национализма?


Кое е истина и кое - мит?

„Не са, струва ми се, готови да приемат реалностите такива, каквито са били - казва проф. Кръстьо Манчев и продължава така: За да се промени това, трябва да се появят научни трудове. Досега нашата историография е страдала от различни пристрастия. Едното е идеологическо, другото е национално. От националното пристрастие страдат и историографите на нашите съседи – всеки хвали себе си и ругае околните държави.

Ние сме възприели Османската империя такава, каквато са ни я нарисували българските възрожденци, а след това както я е нарисувала българската историография. Истината обаче е малко по-друга, това са разни митове. Османската империя не е била робовладелска държава, тя е феодален тип държава. В тази империя е имало и роби, но те са били използвани тук-таме само като домашна прислуга.

Раята е била зависима, но зависимост и робство са две различни неща. Раята не е била роб, роб е онзи, който няма собственост, той е собственост на някого, докато нашите селяни са имали собствени ниви, дворовете са били пълни с челяд и със стока, притежавали са имоти и са пътували по света. Османската империя се е простирала от Диарбекир до Виена, не е имало никакви граници. Нашият българин е можел да бъде в Букурещ, в Смирна, можел е да отвори дюкян, да развива някакъв занаят, да търгува. Имали сме много богати хора. Идете в Копривщица, погледнете старата част на Пловдив – възможно ли е това, което съществува там, да е било градено при робство?” – пита проф. Кръстьо Манчев.

Балканският разграден двор

Днес, три години след като проф. Манчев оспори някои митове, свързани с Баташкото клане, продължава ли той да поддържа тези своите твърдения? Отговорът на проф. Кръстьо Манчев: „Аз поддържам онова, което съм написал в книгите си. Имам мои четири тома „История на балканските народи”, един том „История на националния въпрос на Балканите” и в тях съм обосновал всичко, каквото съм могъл. Сега съм написал една книга, която е озаглавена „История, политика и пропаганда”. Там развивам същите тези, но обосновано, много на широко и в дълбочина.”

За кого, според проф. Манчев, работят авторитетните историци в България днес – за историческата истина или за историческо-политическата конюнктура? Все пак се оказа, че ключови фигури на историческата наука са били агенти на комунистическата ДС. Ето мнението на проф. Манчев:

„Това е така. Писал съм за българската историография. Твърдя, че историографията ни никога не е била обективна наука, същото е и на Балканите. Нещо повече. Мога да кажа, че тук, на Балканите, онова, което е исторически достоверно, не е валидно за всички. Историята е разграден двор. Всеки влиза в него и взима каквото му трябва. А винаги му трябва нещо, което хвали него и обругава ближните, съседите.


Разделяй и владей?

Така че не говорим за обективна наука. Крайно време е обаче историята да стане такава. Какво означава обективна наука? Това е максимално количество фактология и нормална човешка интерпретация без оглед кому това е изгодно или неизгодно. Няма неизгодни истини. За да бъде учителка, историята трябва да бъде изказана точно.”

Кой е по-велик?

След време вероятно ще можем да говорим за комплектовани Балкани в ЕС.  Очаква ли проф. Манчев след бъдещото европеизиране на региона историческите страсти да се поуспокоят?

„Аз работя за това и се надявам, че в бъдеще това ще бъде реализирано. Не може векове наред ние да се бием едни с други за това кой от кого е по-велик и не можем да разделим този Балкански полуостров. Това няма никакво бъдеще. Надявам се в един може би далечен все още ден Балканите да заприличат на цивилизован регион. При нас приоритет винаги е била външната политика, целта да завладеем нещо. Но велик е не този, който има много голяма територия. Велик е този, който си е обработил нивите. А нашите ниви са запустели”, казва в заключение проф. Кръстьо Манчев от Института по балканистика при БАН.
БЪЛГАРИЯ  | 03.03.2011
Турско робство не е имало?

 

Българската история трябва
да бъде ''прочетена'' наново
По решение на Светия синод на БПЦ жертвите на клането в Батак през 1876 година ще бъдат провъзгласени за светии. Но не е ли по-разумно първо да си отговорим на въпроса дали въобще е имало турско робство?
 
Колко ще бъдат новите български светци? Известни ли са имената им? С тези въпроси Георги Папакочев се обърна към проф. Кръстьо Манчев, историк, научен сътрудник в Института по балканистика при БАН. Предлагаме ви интервюто с него:

„Имаше период, в който се твърдеше, че жертвите в Батак са около 5 000, но сега в науката циркулира цифрата между 2 и 3 хиляди. Аз не съм виждал никъде, нито съм чувал да има списък на загиналите. Освен това нямам представа какво възнамерява да прави БПЦ, но все пак едва ли ще е възможно всички да бъдат обявени за светци, просто трябва да има някакъв подбор”, казва проф. Кръстьо Манчев.

Българите не са били роби?

В едно взривоподобно интервю преди три години проф. Манчев защити няколко крайно неудобни за българската историография тези – за липсата на робство в предосвобожденска България, за някои детайли от Баташкото клане, та дори и за българските политически „посрещания” и „изпращания” в Македония, на руснаците след края на Втората световна война, на Тито и т.н. Готови ли са вече европейските българи за подобни истини или все още се крият зад митовете на национализма?


Кое е истина и кое - мит?

„Не са, струва ми се, готови да приемат реалностите такива, каквито са били - казва проф. Кръстьо Манчев и продължава така: За да се промени това, трябва да се появят научни трудове. Досега нашата историография е страдала от различни пристрастия. Едното е идеологическо, другото е национално. От националното пристрастие страдат и историографите на нашите съседи – всеки хвали себе си и ругае околните държави.

Ние сме възприели Османската империя такава, каквато са ни я нарисували българските възрожденци, а след това както я е нарисувала българската историография. Истината обаче е малко по-друга, това са разни митове. Османската империя не е била робовладелска държава, тя е феодален тип държава. В тази империя е имало и роби, но те са били използвани тук-таме само като домашна прислуга.

Раята е била зависима, но зависимост и робство са две различни неща. Раята не е била роб, роб е онзи, който няма собственост, той е собственост на някого, докато нашите селяни са имали собствени ниви, дворовете са били пълни с челяд и със стока, притежавали са имоти и са пътували по света. Османската империя се е простирала от Диарбекир до Виена, не е имало никакви граници. Нашият българин е можел да бъде в Букурещ, в Смирна, можел е да отвори дюкян, да развива някакъв занаят, да търгува. Имали сме много богати хора. Идете в Копривщица, погледнете старата част на Пловдив – възможно ли е това, което съществува там, да е било градено при робство?” – пита проф. Кръстьо Манчев.

Балканският разграден двор

Днес, три години след като проф. Манчев оспори някои митове, свързани с Баташкото клане, продължава ли той да поддържа тези своите твърдения? Отговорът на проф. Кръстьо Манчев: „Аз поддържам онова, което съм написал в книгите си. Имам мои четири тома „История на балканските народи”, един том „История на националния въпрос на Балканите” и в тях съм обосновал всичко, каквото съм могъл. Сега съм написал една книга, която е озаглавена „История, политика и пропаганда”. Там развивам същите тези, но обосновано, много на широко и в дълбочина.”

За кого, според проф. Манчев, работят авторитетните историци в България днес – за историческата истина или за историческо-политическата конюнктура? Все пак се оказа, че ключови фигури на историческата наука са били агенти на комунистическата ДС. Ето мнението на проф. Манчев:

„Това е така. Писал съм за българската историография. Твърдя, че историографията ни никога не е била обективна наука, същото е и на Балканите. Нещо повече. Мога да кажа, че тук, на Балканите, онова, което е исторически достоверно, не е валидно за всички. Историята е разграден двор. Всеки влиза в него и взима каквото му трябва. А винаги му трябва нещо, което хвали него и обругава ближните, съседите.


Разделяй и владей?

Така че не говорим за обективна наука. Крайно време е обаче историята да стане такава. Какво означава обективна наука? Това е максимално количество фактология и нормална човешка интерпретация без оглед кому това е изгодно или неизгодно. Няма неизгодни истини. За да бъде учителка, историята трябва да бъде изказана точно.”

Кой е по-велик?

След време вероятно ще можем да говорим за комплектовани Балкани в ЕС.  Очаква ли проф. Манчев след бъдещото европеизиране на региона историческите страсти да се поуспокоят?

„Аз работя за това и се надявам, че в бъдеще това ще бъде реализирано. Не може векове наред ние да се бием едни с други за това кой от кого е по-велик и не можем да разделим този Балкански полуостров. Това няма никакво бъдеще. Надявам се в един може би далечен все още ден Балканите да заприличат на цивилизован регион. При нас приоритет винаги е била външната политика, целта да завладеем нещо. Но велик е не този, който има много голяма територия. Велик е този, който си е обработил нивите. А нашите ниви са запустели”, казва в заключение проф. Кръстьо Манчев от Института по балканистика при БАН.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14886755,00.html