Германия тормози турците?
Речта на турския премиер в Дюселдорф предизвика отчасти гняв в Германия. Думите му, че той бил премиер и на турците в Германия, както и това, че турците трябвало да учат преди всичко турски, срещнаха враждебна реакция.
Р. Ердоган към турците в Германия: Интегрирайте
се, но не се асимилирайте
Коментар на Бахедин Гюнгьор, главен редактор на турската секция на Дойче Веле:
Ердоган умело сравни ислямофобията, чието съществуване в Германия не може да се отрече, с антисемитизма, а освен това я окачестви и като "престъпление срещу човечеството". Той отново се обяви в полза на интеграцията, но отхвърли категорично асимилацията.
Задълбочаване на бездната
При всяка своя подобна изява в Германия Ердоган се възползва от старите грешки на германската интеграционна политика. Крайно време е Берлин и отделните федерални области да сложат край на бъркотията в областта на интеграцията. За тази цел са необходими смели решения при едновременен отказ от антитурски акценти, каквито в Германия наистина не липсват. В противен случай бездната между мнозинството германци и живеещите в Германия турци ще се задълбочи още повече.
Ердоган произнесе речта си пред 10 000 турци, събрали се в зала в град Дюселдорф
Има нещо нередно в това, че германският президент Вулф бе апострофиран едва ли не като проводник на ислямизма, само защото окачестви исляма като реалност в Германия. Не е редно, че някои публицисти чернят турците и исляма в германските медии, затваряйки очи пред постиженията на мнозинството интегрирани хора в Германия.
Не е редно, когато турците биват шиканирани и дискриминирани до обида при получаването на визи, докато други граждани, включително от страни извън ЕС, могат спокойно да влизат и излизат от ЕС. Не е редно накрая постоянното поставяне под въпрос на базиращите се на споразумения амбиции на Анкара за присъединяване към ЕС, само защото турците имали други културни и религиозни корени; освен разбира се, ако ЕС се окачестви като християнски клуб и се откаже от претенцията си за съюз на базата на общи съвременни ценности.
Каквото повикало, такова се обадило
Организираните в Берлин интеграционни срещи и ислямски конференции не са подходяща основа за разумна интеграционна политика. Необходими са конкретни действия на федерално и областно равнище, като двойно гражданство, изборно право поне на общинско равнище или облекчаване на правото за влизане в Германия. В противен случай никой не бива да се чуди, когато Ердоган се изстъпва като министър-председател и на турците в Германия.
Помощ! Съседът ми е турчин!
Резултатите от допитване, проведено сред германски и турски младежи, показват ясно, че младите германци не изпитват особени симпатии към турските си връстници. Турците от своя страна желаят повече контакт с германците.
Германците и турците: врата до врата, но май от два свята
Изследователският институт по криминология в провинция Долна Саксония е направил анкета сред 1 600 младежи от турски произход и над 20 000 германски младежи. Бил им е зададен въпросът какви съседи биха искали да имат. Почти 50% от турците отговорили, че намират германските си съседи за "много приятни", 9% обаче били абсолютно против съседството с германци.
Турската мачовщина смущава германците
Между двете крайности
Малко над 9% от запитаните млади германци от своя страна определили като "много приятно" близкото съжителство с турци, 38% обаче не обичали да имат турски съседи. Така турците се нареждат на последно място в класацията след шведи, италианци, африканци, евреи и източноевропейци. Според директора на Института по криминология в Долна Саксония Кристиян Пфайфер причината за тези резултати е лошият опит, който имали германските младежи с турските си връстници. По думите му това се дължи на т. нар. мачовска култура при турците.
Предишно изследване на института от юни тази година показа, че една четвърт от запитаните с чуждестранен произход са ругали поне веднъж германец, а 4,7% са нанасяли побой на германец. Експертите от института правят заключението, че колкото по-интензивен е контактът между германци и мигранти, толкова по-малко са предразсъдъците спрямо германците.
Всички мюсюлмани са еднакви?
Политиците в Германия отдавна дискутират проблема с интеграцията, а тази седмица баварският министър-председател Хорст Зеехофер направи изказване за евентуално спиране на достъпа на мюсюлмани до страната. Той поясни, че за хората от Турция и ислямските държави в Германия е трудно, поради което бил против допускането на още представители на други култури в страната.
По-късно Зеехофер уточни, че имал предвид само специалистите от други държави. От Партията на свободните демократи разкритикуваха изявленията на Зеехофер, тъй като били прекалено общи и поставяли на едно ниво необразованите работници от Анадола и лекарите от Иран например.
Май германците не са много гостоприемни, ама какво да се прави, щом са "поканили" турците, трябва да им се радват!