Сделка под формата на примирие обезсилва социалистите преди вота и ги запраща на трето или четвърто място сред политическите сили, които ще влязат в бъдещия парламент. Сделка на ГЕРБ с Меглена Кунева и нейното “Движение “България за гражданите” е била сключена наскоро потвърдиха източници на сайта “Хроники” от високите етажи на властта. Сделката е сключена в навечерието на парламентарните избори догодина, с уговорка от страна на ГЕРБ да не бъде нападана Кунева и Движението й в медиите на ГЕРБ срещу подкрепа с гласовете в изборите и след това в парламента.
От ГЕРБ са поискали от Кунева да не се изказва критично против тях в годината преди вота. Да няма нападки против партията, против лидера Борисов и водената от него политика.
Източниците ни потвърдиха, че Даниел Вълчев /дясната ръка на Кунева в политическата сила Движение “България за гражданите”, която тя ръководи/, не е бил посветен за тези предварителни разговори и приетото от лидера Кунева „примирие”.
В разговори, които водел с политици от други парламентарно представени партии, Вълчев бил категоричен, че Движението никога няма да приеме официално политиката, която водят управляващите, както и мутренския манталитет на някои по-първи негови лидери. Виждането му било тяхното Движение да се яви и участва самостоятелно в бъдещия вот, като договорки нито с Доган, нито със социалистите не се предвиждали, тъй като носели единствено негативи.
Тези твърдения на източниците ни показват, че Вълчев изобщо не е наясно с мислите, целите и действията на своята лидерка, тъй като за хората на Кунева било жизненоважно да се държат цивилизовано в политическите битки, да избягват скандали, компромати и припомняне на греховете на своя лидер от близкото политическо минало.
Основното в постигнатото засега “примирие” било да не се напада отсрещния партньор грубо и самоцелно, които осигурявало за ГЕРБ засега необходимото спокойствие в оставащата година до вота.
За Движението на Кунева, договорката щяла да бъде полезна с това, че са били получени уверения от страна на ГЕРБ, че няма да се публикуват в печата критични материали за нея, като бивш еврокомисар. По този начин щяла да бъде избегната опасността да се намали чувствително, обявената от социологическите проучвания, изкуствено завишена подкрепа за Движение “България за гражданите”.
С така проведените предварителни разговори с Кунева, от ГЕРБ изпълнявали още една важна задача: да пресекат възможностите на социалистическата партия да сключи някаква предизборна договорка с нея, което щяло да направи доста по-трудна евентуална победа за управляващите, и да застраши постигането на втори мандат в изпълнителната власт.
С така водените разговори и постигнати обещания, БСП, от втора политическа сила се сривала на трето, даже четвърто място! По този начин целта на ГЕРБ – да намали чувствително броя на влизащите в парламента червени депутати щяла да бъде изпълнена, а и вместо да нападат управлявашите на Борисов, усилията на ДПС и БСП щели да бъдат пренасочени към постигането на по-добри изборни резултати.
Обреченият референдум на социалистите
В полза на ГЕРБ в усилията му за намаляване на одобрението на БСП бил даже предстоящият референдум за „Белене”. Очаквало се гласуващите за възобновяване на строежа на Атомната централа да не достигнат необходимата цифра за гласували, за да бъде прието Решението за изграждане на строежа на централата.
В така приетия ЗАКОН ЗА ПРЯКО УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ДЪРЖАВНАТА ВЛАСТ И МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ, /не без натиска на самите социалисти по време на управлението на Тройната коалиция – бел. Л. М./да бъде приет в този му вид от парламента, в неговия член 23 е записано:
Чл. 23. (1) Предложението, предмет на референдума, е прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание и ако с “да” са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
(2) Ако предложението, предмет на референдума, не е прието, национален референдум по същия въпрос може да бъде иницииран не по-рано от две години от датата на произвеждането на референдума.
(3) Когато в гласуването са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с “да” са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума, се внася в Народното събрание и се разглежда по реда на чл. 52.
На президентските избори от 2011 година, броят на гласувалите избиратели бе 3 593 751 – т. е., за да бъде прието предложението на референдума за възобновяване на проекта „Белене”, трябва да участват не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание. А това означава приблизително 1 млн 700 000 души, т. е. двойно повече от подписалите подписката на БСП за референдума!
Цифра, трудно постижима на фона на поведението на настоящите социалисти като опозиция на ГЕРБ.
Горе изброените факти обричат исканията в референдума на провал, това е и причината премиерът Бойко Борисов ВНЕЗАПНО да се успокои и да спре да недоволства на искането за референдум! На него му е било разяснено точно какви са изискванията на закона и че няма как БСП да успее с това всенародно допитване!
Ще припомня, че на последните избори за президент, на втория тур за Калфин гласуваха 1 531 193, цифра, по-ниска от изискуемата за спечелване на допитването и цифра, която твърде съмнително БСП би постигнала с всенародното допитване за “Белене”.
Не оспорвам факта, че спирането на проекта „Белене” точно сега бе една авантюра от страна на правителството на ГЕРБ, която ще излезе твърде солено в годините за поколения българи, що се отнася до цената на тока.
Аз също съм възмутена от факта, че от ГЕРБ скриха Доклада на банката-консултант за „Белене”, но е имало начин от БСП да намерят този Доклад и да го оповестят!
Тук иде реч за нещо съвсем различно: социалистическата партия предприе един обречен референдум в навечерието на изборите, който ще предреши и повлияе негативно и върху резултатите от последващия вот за парламент! За това става дума.
В случай че се мине на варианта на член 23, алинея /3/ от ЗАКОНА ЗА ПРЯКО УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ДЪРЖАВНАТА ВЛАСТ И МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ, ако участват повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с “да” гласуват повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума, се внася в Народното събрание и се разглежда по реда на чл. 52.
А член 52 гласи:
Чл. 52. (1) Органите, до които е отправена подписката за национална гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в тримесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и мерките за неговото изпълнение на своите интернет страници, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии.
(2) Общинският съвет, кметът или органите на изпълнителната власт, до които е отправена местната гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в едномесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и предприетите мерки в интернет страницата на общината и в един регионален вестник.
(3) Органите по ал. 1 и 2 са длъжни в срока по ал. 1 писмено да уведомят инициативния комитет за своето решение и за мерките за неговото изпълнение.
Т. е. в случай, че се мине на варианта на член 52 и материалите от референдума влязат в парламента, то както е известно, там ГЕРБ има мнозинство, и единственото, което може да се случи е: нови подигравки със политическия опонент – социалистите и натякване за скъпоструващото допитване на фона на наличната финансова и икономическа криза в страната!
Даже да проведен референдума, за което правителството на Бойко Борисов е длъжно по закон, резултатът ще е плачевен както за гражданите, поставили подписите си за „Белене”, така и за социалистите, с лидер Сергей Станишев – коментираха пред сайта “Хроники” анализатори!
Твърде вероятно е по време на допитването Станишев вече да е в Брюксел, и в случай, че го изберат за лидер на ПЕС, партията му ще остане без него, с някакъв заместник, който ще обере негативите от рисковите му приумици!
В политиката се предприема дадена стъпка, само когато има сигурност, че ще е успешна! Не се рискува никога преди избори! Тези основни правила Станишев явно още не е научил! Така той прави невъзможното, неговият електорат, който се състои от 2 милиона най-бедни и мизерно оцеляващи българи да бъде изправен пред факта, Бойко Борисов да спечели втори управленски мандат!
Управляващите са готови на всичко, за да спечелят още един мандат в предстоящия вот за парламент, докато за лидера на социалистите е важно да бъде избран за шеф на Партията на европейските социалисти /ПЕС/ и да замине за Брюксел.
Единственият, който пречеше на ГЕРБ от БСП беше бившият президент Георги Първанов и те помогнаха много на Станишев да го отстрани от партията. Сега вече пътят към осигуряване на втори мандат е открит и без кой знае какви препятствия! Така стоят нещата от гледна точка на политическа стратегия и прогнози.
Единственото, което може да махне трайно ГЕРБ от политиката е волята на избирателите, но след вота от 2011 видяхме нагледно, че да се манипулира волята на избирателите за ГЕРБ е играчка…
Но да се върна отново на разговорите “Кунева – ГЕРБ”: основно изискване и на двете страни в тях е било да не се афишира постигнатото в публичното вътрешнополитическо пространство, изискване, което крие много отговори за бъдещето на страната.
В хода на тези разговори е станало дума и за бъдещето на Цветан Цветанов в политиката. Мимоходом било обещано, след изборите, настоящият вътрешен министър да бъде махнат от управлението, или пратен далеч от изпълнителната власт…
Люба Манолова