Из размислите на един Блогър! Публикувано от Пламен Даракчиев в 13:18
Етносоциологически поглед върху чл.11Сряда, 2009, Септември 30
Както се видя работливия ни премиер не пожела да остави част от задълженията си на съдебната власт и разпореди разследване на учредителите на Мюсюлман-демократическия съюз в Славяново. В командировъчните на агентите на ДАНС най-вероятно пише – „разследване на противоконституционна дейност”, т.е. една от функциите на ведомството. Поводът – отново изтупания от праха член 11, ал. 4, който забранява образуването на партии на етническа и верска основа. Но какво да се прави – законът си е закон.
По друго време, по-точно по времето, когато е бил млад дядото на Борисов не е имало такава забрана.. Първо, по причина, че не комунисти, а възрожденци са правили Търновската конституция. Второ, че съдебната власт е била достатъчно независима да отреже всякакви мераци в това отношение.
Много по-късно, когато внуците на убийците на дядото на премиера седнаха да пишат Конституция, забраната стана прецедент в новата българска история. Но понеже няма по-тъпо нещо от един уплашен комунист, а тогава наистина бяха уплашени, забраната влезе във възможно най-комичния вид.
Ако тя бъде приложена буквално, още утре да осъмнем без партии и съответно без Народно събрание.. Социолозите, етносоциозите , етнолозите и дори политолозите, които са наясно с понятието етнос и производните му, най-добре знаят защо. И веднага ще ви кажат, че българите, макар и преобладаващ или титулен, казано учено, е само един от етносите в страната.* Ерго, партия, в която членуват най-вече етнически българи си е етническа. И ето ти опашката за кафе на „Черковна”, разбира се начело с Волен и Яне.
Но, както ви казах няма по- глупаво нещо от комуниста на тоя свят. Седне ли да пише, той ще измайстори или решение на Политбюро за приемането ни в СССР, или постановление за македонското малцинство в България, или като му превърти съвсем чивията ще забрани партиите.
И все ще се намери някой премиер с убит дядо, който да им върви по гайдата.
......................
* Етнически състав на населението на България от 1880 до 2001 год..
Откъде трябва да започне разговора за етническите партии Вторник, 2009, Септември 29
или за това как в сутрешните блокове се нароиха последователите на Ориана Фалачи
Вече трети ден в най-гледаните български електронни медии шества един доста привлекателен за зрителите жанр – интервюто разпит. За неизкушените от занаята, ще кажа, той става популярен покрай серия интервюта със световно известни личности, направени от покойната италианска журналистка Ориана Фалачи. Пръв се зае да възкресява жанра Величко Конакчиев в „Неделя 150”, последваха го водещите на сутрешните блокове – Виктор Николов, Николай Бареков, Милен Цветков, Лора Крумова. За разлика от италианската журналистика, разпитвала аятолах Хомейни, Фидел Кастро и Дън Сяопин, българските и колеги нямаха пред себе си известна личност. Примерно Бойко Борисов, президента Първанов, Ахмед Доган или дори вицепремиера Цветан Цветанов. Под унищожителния им огън бе Али Юзеров, сравнително млад, добре говорещ български език, неособено обръгнал на медии, собственик на фирма за хладилни инсталации и работодател на 25 работници. Най-вероятно вече разследван от ДАНС в качеството му на инициатор на заплашващия националната сигурност Мюсюлман-демократичен съюз.
И ето че днес сутринта жанрът, интервюто-разпит бе изведено на нови висоти. В сутрешния блок на Нова телевизия. Ключовият момент в прострелното интервю с Али Юзеир бе настояването на Милен Цветков да бъде посочено поне едно нарушение на правата на личността на етнически турци у нас. Изпълнен с предчувствие за тържество, почти горд от това, че живее и говори в демократична страна, водещият настойчиво повтаряше въпроса. Толкова пъти колко бе необходимо да си припомня една картинка от преди на двайсет години. Времето, когато моите довчерашни колеги бе засипваха с в конкретни въпроси – да им покажа поне един безработен, или пък работник с нарушени трудови права или дори да им кажа процентът на безработицата в Народна република България.* Нали не си мислите, че съм отговорил ? По-точно, че са ме оставили да отговоря.
Ами така е. Конкретиката, т.е. паметникът на незнайния турски воин, искането за промяна на Констицията, ятаганът на стената, показван на няколко пъти от оператора на Бареков, дремещите ислямски клетки в мозъчето на Яне всичко това е далеч, далеч по-вълнуващо.
Например от това, че не Али Юзеиров, а Вежди Рашидов пръв заговори за страха, който властва в кърджалийските села и за поразиите тъдява, сътворени от ДПС. От
това, че няма работа в местната администрация за българските турци, ако не носят в джоба си партийния билет на Движението. Че никой от тях не може развие по-сериозен бизнес без благословията на Меди. Че тъкмо краищата в които живеят тези наши сънародници са най-изостанали, с най-лоша инфраструктура и най-голяма безработица.
Сигурно ще ми кажете отговорността за всичко това носи ДПС, но аз няма да ви повярвам. Ако искате да знаете защо влезте в сайта на парламента и ми намерете сред останалите парламентарно представени партии поне един български турчин. Ше почерпя, ако назовете името му.
И нека от тук да започне разговора за това що е етническа партия и има ли почва у нас.
-----------------------------------
* Разбира се в качеството му на активист на прохождащия и дори нерегистриран профсъюз „Подкрепа”
Ще влезе ли ДАНС в Славяново Понеделник, 2009, Септември 28
или за това от чии компетенции е съдбата на новоучредения Мюсюлмански демократичен съюз
И друг път съм казвал в този блог, че етническия модел у нас е ялов. И няма как да бъде другояче след като още в началото на 90-те бившите комунисти повериха етносите на ДПС, т.е. на политическото крило на бившата ДС. По този начин определен брой наши съграждани с с мюсюлманско вероизповедание попаднаха в парламента, други в местната власт, а някои дори станаха и министри. Нито един обаче не можа да стане агент в ДАНС, редови командир в професионалната и армия или посланик на страната ни в чужбина. Причината за този нерадостен факт не е толкова непригодността на тези наши сънародници, колкото в по-специалните интереси на ДПС към някои сектори на държавата. Свързани най-вече с българските гори, с еврофондовете, с държавня резерв и спа-индустрията.
Казвам всичко това с цел да опровергая Али Юзеир, председател на току-що учредения Мюсюлмански демократичен съюз и твърдението му, че държавата мачка българските турци и че не са представени във всички сектори на държавната администрация. Това по скоро правеха техните сънародници с много агентурни имена и мандатоносители на тройната коалиция.
Честно казано не знам как ще развият нещата около новата партия, но смятам, че това преди всичко си е работа на нейните учредители. И на българските съдилища, разбира се.
Не така обаче мислят българските журналисти и най-вече политиците. В рамките на 48 часа след събитието в Славяново се оказа, че с изключение на ГЕРБ, парламентарно представените партии са удивително единодушни. От една страна на медийната барекада се оказаха и Абаджиев от РЗС, и Ахмед Юсеин от ДПС. В един глас призоваха ДАНС да влезе в Славяново и лидерът на РЗС Яне Янев и представителят на Синята коалиция Йордан Бакалов. Направо да не повярваш.
Капакът, обаче удари съпредседателя на Синята коалиция Иван Костов с изявлението, че инициативата е „антиконстутиционна”и че не заслужава да се коментира една селска партия, „която просто няма да съществува”. По ирония на съдбата, преди 11 години тъкмо той в качеството на министър-председател на правителството на ОДС водеше люта битка за приемането на Европейската рамкова конвенция за малцинствата.
Сигурно си спомняте, че още преди гласуването на Конвенцията в парламента, комунистите направиха опит да я бламират чрез питане в Конституционния съд. Естествено предмет на питането бе и прословутия ч. 11, ал. 4 от Конституцията, предвиждащ забрана за за основаването на партии на етническа и верска основа. За чест на институцията, с Решение № 2 от февруари 1998 год., КС защити аргументирано възприемането в българското законодателство на т. 7 и т. 8 от конвенцията, отнасящи се съответно до свободата на сдружаване на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство и относно правото на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство да създава религиозни институции, организация и сдружения. Който иска може да погледне решението и сам да се убеди, че КС напомня, че „свободата на сдружаване има всеобщ характер и че се отнася за всички лица, независимо от възможните верски, етнически или езикови различия между тях.” Пак в същото решение съдът прави заключението, че конституционната недопустимост по чл. 11, ал. 4 има единствено „охранителна функция и цели да защити държавата и държавната власт от екстремните последици, които могат да произтекат от развитието на процеса на етническо, расово и (или)
верско противопоставяне". Именно това решение отвори пътя за гласуването на Конвенцията и съответно пътят на България към европейско членство.
Е, кажете ми сега какво да мисля ? И има ли нещо общо онова СДС, отстояващо твърдо европейските норми и ценности и днешната Синя коалиция, чиито народни представители без колебание се включват в патриотарските изстъпления в медиите.
Впрочем споменах, че ГЕРБ са единствената политическа партия, която още не е призовала за разправа с учредителите на новата партия в Славяново. Ще ми се да вярвам, че партията и нейния лидер, вече с обеца на ухото по етническите въпроси, ще защитят името си на граждани за европейско развитие.
И ще оставят решението на българският съд. Единствената институция, от чиято компетентност дали една партия ще бъде вписана в регистъра.
Ееий, некой да ни си помисили, че тоя човек е Български турчин или Помак с Болгарско име?