Author Topic: Политика - къде е бъдещето на България?  (Read 631992 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Пролича от градината с малки орехчета в двора на червения полумесец ;)

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Браво, пак голям прогрес идва от Белгия. Най-много ми хареса това с автобусите. Досега мислех, че е анадолско изобретение, но е май белгийско.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Браво, пак голям прогрес идва от Белгия. Най-много ми хареса това с автобусите. Досега мислех, че е анадолско изобретение, но е май белгийско.
Аз не мога да го разбера това оплюване, според мен няма смисъл. Много е лесно да бъдеш субективен и да си затваряш очите, и да вярваш сляпо на някакви там твърдения.
Общо взето можем да си говорим в интернет колкото си искаме и да казваме тея са лоши ония са добри, но истината е че ако ние не се стегнем няма кой да ни помогне.
Всеки народ сам е заслужил и управниците си и съдбата си.
Всичко в този свят е танто за тунто,някой път се получава танто за две и повече тунтата и тогава вече не е много хубаво, нали?
Такива мнения в България бол.
А Вашето незнание и съпътстващата наглост да поучавате си е само Ваше!
На някои думите им говорят, но явно вие не сте от тях.



Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Muti6,
казваш много верни неща, но не можах да разбера кого "оплювам", къде проявявам "наглост", на кой казвам, че е "лош", на кой "добър", какво "поучавам". Сигурно това е поради "незнанието" ми, което веднага си засякъл, но колкото и да не знам, за автобусите вече и малките деца знаят. Ако това беше някаква новост, да го приема за твърдение, ама като станаха нарицателни?
Ако ти го считаш за нормално, ОК, но на мен ми е още трудно.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Така ли наситина изглежда и днес в България...?

Вървим без да знаем на къде сме тръгнали

Велко Мушков ,Политология 3-ти курс, Пловдивски университет " Паисий Хилендарски "
  
 

Извървяхме ли пътя към промените, демократизирахме ли се за тези 17 години или вървим, сякаш без посока? Комунизмът още напомня за своето съществуване със страшното наследство, което ни остави. Краят му върна загубената лична свобода, с която хората не знаят какво да правят, върна ни назад във времето на омразата и завистта един към друг, отне ни принципите, моралът, чувството за отговорност към бъдещето, откъсна ни от желанието за живот. Комунизмът бе лъжа, бе утопия, която целеше да поддържа властовите позиции на една върхушка незнаеща какво прави със собственото си съществуване, камо ли със съществуването на управляваните от нея хора.

Но дойде промяната,която открехна вратите на свободата, дари с лъч светлина забравеното българско племе, което помисли, че краят на мъките дойде. Но уви. Вече толкова години се залъгваме. Свободата я няма,или по скоро я има привидно, на думи, а икономическото подтисничество се превърна в заместител на комунистическото. Онази същата комунистическа върхушка взе да ни учи на демокрация и да продължава да присвоява и ограбва. Медиите все повече ни заливат с безсмислени статии, телевизионни предавания основаващи се на шоуто, усмиващи в повечето случаи глупостта на българина. Парите взеха надмощие над всичко.

Днес цялото българско общество преживява, а не живее. Едни преживяват мизерно, без средства, изливайки сълзи нощем и милеейки за "старото хубаво време на комунизма", когато всеки можеше да краде и да се залъгва, че живее добре. А заможните хора днес, които в по голямата си част се добраха до това богатство на гърба на обществото ни, когато карат своя последен модел автомобил също преживяват без дори да осъзнават смисъла на съществуването си.

И нека се запитаме - това ли е днес прехода, който всички ние искахме. Въобще извървяхме ли някакъв път на промяна или не? Сякаш комунизма е оставил своя черен отпечатък дълбоко в съзнанието на българина, който мисли, че все още е комунизъм. Днес всичко в България върви наопаки, а си мислим, че живеем, че вървим в някаква вярна посока, но уви, поели сме пътя към икономическото робство, от което няма измъкване. Пътят ни не е ясен и истинската промяна май все още липсва на хоризонта.

 
 

 
"Възможностите съществуват, за да се възползваме от тях! "

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Рахмие, подобни проблеми е имало в България и преди 1200 години. Явно историята се повтаря или може би потретва ......

“...Докато българите се водели по своя стар закон, трудно било някой да ги победи, защото нито оръжията, нито подкупите и хитростите помагали срещу тях. Но когато държавата им се разширила, защото към нея се присъединили доста много съседни племена, у някои хора започнал да се проявява стремеж да се обогатяват с хитрост и лукавост и да се издигат не по доблест, а по произход.
По онова време рухнала от своите пороци и от чуждите врагове една голяма държава – Аварският хаганат. Тогава царувал хан Крум. И понеже ханът знаел, че това, което станало с аварите, може да се случи и с България, решил да изнесе на своите боляри малък урок. Извел пред тях пленени от него авари и ги запитал: “От какво мислите, че погина вашият предводител и целият ви народ?” Те отговорили:

“Понеже взаимните клевети се умножиха и погубиха по-смелите и по-умните; и още понеже насилниците и крадците станаха съобщници на съдиите; също така и от пиянството. Освен това и от подкупничеството, също и от търговията. Защото всички станаха търговци и се мамеха помежду си. И от това произлезе нашата гибел.”

Muti6, много точно го е казал по-горе: Истината е, че ако ние не се стегнем, няма кой да ни помогне.

EVROPOMAK

  • Guest
Добре, че заваля дъжда, та ние селските Помаци да се приберем от баира и кво да видим по Нова ТВ в 10.30 ч., отново политически спорове за Юзеирови, ДПС, МДС, забрадките, шалварите, поясите с бомби и разни други подобни със беседващи - жарналистката Найденова, Юзеиров и депутата от ДПС Хаджихасан!  :o
От целият тоя лаф-мохабет, като просто Помаче, адно не ми стана ясно, тъй като съм далеч от коментарите по тези, дори и обсъжданите тук в сайята, сказки за - "Юзеирови", одумваният "Мюсюлман-Демократическия Съюз", "Оня паметник" дет незнам за кво се именуваше и други такива, около това Гоолемо нещо!  :o
Добре, но значи, от елементарна селска гледна точка на "Демоса" и "Кратоса", погледнато от нашея баир, дето брах дървата за сая зима, примерно, не можах да разбера адно:
Та значи, има ли "ХДС" - (Християнски Демократичен Съюз) - има, и сигурно е без значение, като какъв и що е такъв!  :o
Та значи, ими ли "МДС" - (Мюсюлмански Демократичен Съюз) - опитва се да има, но отсега му казват, че няма да го има, без да има значение, какъв и що ша бъде такъв!  :o
А, има и друго, че пример мен за сега не ме вълнува, щото тези съюзи нема да ми помогнат да си сгодя дървата по-лесно, да си ги набера, да си ги срежа с джагата, да си ги докарам с магарето до колибата, да си ги нацепя и да си ги наредя до собата, за да мога през задаващата зима да се грея и препичам до огнището като бей!  ::)
Ама, и друго не можах да разбера, дето дапутата "Хаджихасан" казва, че не трябва де се разделят ората!
Добре, това е така, но "ХДС" и "МДС", не го ли правят разделяне или сближаване, или да остане да съществува, или само "ХДС", или само "МДС"!  ???
Освен това, дали да остане, само "ХДС" и "ДПС", щото човека дума, че "МДС"-то е, както винаги при подобни сказки се казва - финансиран от мюсюлмански арабски грошове!  :o
Добре, ама, то нали и за "ДПС" се дума, че се финансира от мюсюлмански турски грошове!  :o  8)
Тогава, кво става, да избира ли народа между тези важни знаци - "мюсюлманските арабски" или "мюсюлманските турски", или това е опит да се канализират тези "грошове", да минава само през двора на Аджиасан или и през други дворове на раята!  :o  ???
Ами, пък, ако става вапрос не за "грошове", а за други нам неизвестни работи, тогава, що аз трябва по-цел ден, докато си беря и цепя дървата, да си натоварвам простия си мозак, кво да правя по нахтам и пример, за кой требва да фърлям по-натам изборния си билет, както и на целата рода!  ???
Еей, ама, нема да дойдат да помагат за дървата, да ги наберем по-лесно, че виж и довечера или утре и снег може да фане, тогаз закаде с тея млогу саюзи и движения!  :o
И таман, докат се чудя да тръгвам за баира, гледам па по БТВ-то, пак ма саклетисват за 19.00ч, па щело да има друго сборище на синия мегдан, отново между, адин от Юзеировите и адин от "ДПС"-то, ей, оня русенския ли смоленски ли дапутат Агуша, май беше и некав Гарбски кмет!  :o
Ам, бре ора, от Ваште сиденки, нема да мога ди ида да си докарам дървата от баира и след тва ша зъзна и ша  аляктората ша изпука от студно!  :o
Направо си казвайте, каква ви крайната цел и с наште прости кратуни, ний да си решаваме набаржчко, кво да правим и как да ва пооправим, да сте ни хем по-изгодни и за нас Помаките, а не само да одим по маки, маки, големи селски маки!  :o  :D  ;)

EVROPOMAK

  • Guest
Из размислите на един Блогър!   :o  ???

Публикувано от Пламен Даракчиев в 13:18

Етносоциологически поглед върху чл.11

Сряда, 2009, Септември 30
Както се видя работливия ни премиер не пожела да остави част от задълженията си на съдебната власт и разпореди разследване на учредителите на Мюсюлман-демократическия съюз в Славяново. В командировъчните на агентите на ДАНС най-вероятно пише – „разследване на противоконституционна дейност”, т.е. една от функциите на ведомството. Поводът – отново изтупания от праха член 11, ал. 4, който забранява образуването на партии на етническа и верска основа. Но какво да се прави – законът си е закон.
По друго време, по-точно по времето, когато е бил млад дядото на Борисов не е имало такава забрана.. Първо, по причина, че не комунисти, а възрожденци са правили Търновската конституция. Второ, че съдебната власт е била достатъчно независима да отреже всякакви мераци в това отношение.
Много по-късно, когато внуците на убийците на дядото на премиера седнаха да пишат Конституция, забраната стана прецедент в новата българска история. Но понеже няма по-тъпо нещо от един уплашен комунист, а тогава наистина бяха уплашени, забраната влезе във възможно най-комичния вид.
Ако тя бъде приложена буквално, още утре да осъмнем без партии и съответно без Народно събрание.. Социолозите, етносоциозите , етнолозите и дори политолозите, които са наясно с понятието етнос и производните му, най-добре знаят защо. И веднага ще ви кажат, че българите, макар и преобладаващ или титулен, казано учено, е само един от етносите в страната.* Ерго, партия, в която членуват най-вече етнически българи си е етническа. И ето ти опашката за кафе на „Черковна”, разбира се начело с Волен и Яне.
Но, както ви казах няма по- глупаво нещо от комуниста на тоя свят. Седне ли да пише, той ще измайстори или решение на Политбюро за приемането ни в СССР, или постановление за македонското малцинство в България, или като му превърти съвсем чивията ще забрани партиите.
И все ще се намери някой премиер с убит дядо, който да им върви по гайдата.
......................
* Етнически състав на населението на България от 1880 до 2001 год..

Откъде трябва да започне разговора за етническите партии

Вторник, 2009, Септември 29
или за това как в сутрешните блокове се нароиха последователите на Ориана Фалачи

Вече трети ден в най-гледаните български електронни медии шества един доста привлекателен за зрителите жанр – интервюто разпит. За неизкушените от занаята, ще кажа, той става популярен покрай серия интервюта със световно известни личности, направени от покойната италианска журналистка Ориана Фалачи. Пръв се зае да възкресява жанра Величко Конакчиев в „Неделя 150”, последваха го водещите на сутрешните блокове – Виктор Николов, Николай Бареков, Милен Цветков, Лора Крумова. За разлика от италианската журналистика, разпитвала аятолах Хомейни, Фидел Кастро и Дън Сяопин, българските и колеги нямаха пред себе си известна личност. Примерно Бойко Борисов, президента Първанов, Ахмед Доган или дори вицепремиера Цветан Цветанов. Под унищожителния им огън бе Али Юзеров, сравнително млад, добре говорещ български език, неособено обръгнал на медии, собственик на фирма за хладилни инсталации и работодател на 25 работници. Най-вероятно вече разследван от ДАНС в качеството му на инициатор на заплашващия националната сигурност Мюсюлман-демократичен съюз.

И ето че днес сутринта жанрът, интервюто-разпит бе изведено на нови висоти. В сутрешния блок на Нова телевизия. Ключовият момент в прострелното интервю с Али Юзеир бе настояването на Милен Цветков да бъде посочено поне едно нарушение на правата на личността на етнически турци у нас. Изпълнен с предчувствие за тържество, почти горд от това, че живее и говори в демократична страна, водещият настойчиво повтаряше въпроса. Толкова пъти колко бе необходимо да си припомня една картинка от преди на двайсет години. Времето, когато моите довчерашни колеги бе засипваха с в конкретни въпроси – да им покажа поне един безработен, или пък работник с нарушени трудови права или дори да им кажа процентът на безработицата в Народна република България.* Нали не си мислите, че съм отговорил ? По-точно, че са ме оставили да отговоря.

Ами така е. Конкретиката, т.е. паметникът на незнайния турски воин, искането за промяна на Констицията, ятаганът на стената, показван на няколко пъти от оператора на Бареков, дремещите ислямски клетки в мозъчето на Яне всичко това е далеч, далеч по-вълнуващо.

Например от това, че не Али Юзеиров, а Вежди Рашидов пръв заговори за страха, който властва в кърджалийските села и за поразиите тъдява, сътворени от ДПС. От
това, че няма работа в местната администрация за българските турци, ако не носят в джоба си партийния билет на Движението. Че никой от тях не може развие по-сериозен бизнес без благословията на Меди. Че тъкмо краищата в които живеят тези наши сънародници са най-изостанали, с най-лоша инфраструктура и най-голяма безработица.

Сигурно ще ми кажете отговорността за всичко това носи ДПС, но аз няма да ви повярвам. Ако искате да знаете защо влезте в сайта на парламента и ми намерете сред останалите парламентарно представени партии поне един български турчин. Ше почерпя, ако назовете името му.

И нека от тук да започне разговора за това що е етническа партия и има ли почва у нас.
-----------------------------------
* Разбира се в качеството му на активист на прохождащия и дори нерегистриран профсъюз „Подкрепа”

Ще влезе ли ДАНС в Славяново
 
Понеделник, 2009, Септември 28
или за това от чии компетенции е съдбата на новоучредения Мюсюлмански демократичен съюз

И друг път съм казвал в този блог, че етническия модел у нас е ялов. И няма как да бъде другояче след като още в началото на 90-те бившите комунисти повериха етносите на ДПС, т.е. на политическото крило на бившата ДС. По този начин определен брой наши съграждани с с мюсюлманско вероизповедание попаднаха в парламента, други в местната власт, а някои дори станаха и министри. Нито един обаче не можа да стане агент в ДАНС, редови командир в професионалната и армия или посланик на страната ни в чужбина. Причината за този нерадостен факт не е толкова непригодността на тези наши сънародници, колкото в по-специалните интереси на ДПС към някои сектори на държавата. Свързани най-вече с българските гори, с еврофондовете, с държавня резерв и спа-индустрията.
Казвам всичко това с цел да опровергая Али Юзеир, председател на току-що учредения Мюсюлмански демократичен съюз и твърдението му, че държавата мачка българските турци и че не са представени във всички сектори на държавната администрация. Това по скоро правеха техните сънародници с много агентурни имена и мандатоносители на тройната коалиция.
Честно казано не знам как ще развият нещата около новата партия, но смятам, че това преди всичко си е работа на нейните учредители. И на българските съдилища, разбира се.
Не така обаче мислят българските журналисти и най-вече политиците. В рамките на 48 часа след събитието в Славяново се оказа, че с изключение на ГЕРБ, парламентарно представените партии са удивително единодушни. От една страна на медийната барекада се оказаха и Абаджиев от РЗС, и Ахмед Юсеин от ДПС. В един глас призоваха ДАНС да влезе в Славяново и лидерът на РЗС Яне Янев и представителят на Синята коалиция Йордан Бакалов. Направо да не повярваш.
Капакът, обаче удари съпредседателя на Синята коалиция Иван Костов с изявлението, че инициативата е „антиконстутиционна”и че не заслужава да се коментира една селска партия, „която просто няма да съществува”. По ирония на съдбата, преди 11 години тъкмо той в качеството на министър-председател на правителството на ОДС водеше люта битка за приемането на Европейската рамкова конвенция за малцинствата.
Сигурно си спомняте, че още преди гласуването на Конвенцията в парламента, комунистите направиха опит да я бламират чрез питане в Конституционния съд. Естествено предмет на питането бе и прословутия ч. 11, ал. 4 от Конституцията, предвиждащ забрана за за основаването на партии на етническа и верска основа. За чест на институцията, с Решение № 2 от февруари 1998 год., КС защити аргументирано възприемането в българското законодателство на т. 7 и т. 8 от конвенцията, отнасящи се съответно до свободата на сдружаване на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство и относно правото на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство да създава религиозни институции, организация и сдружения. Който иска може да погледне решението и сам да се убеди, че КС напомня, че „свободата на сдружаване има всеобщ характер и че се отнася за всички лица, независимо от възможните верски, етнически или езикови различия между тях.” Пак в същото решение съдът прави заключението, че конституционната недопустимост по чл. 11, ал. 4 има единствено „охранителна функция и цели да защити държавата и държавната власт от екстремните последици, които могат да произтекат от развитието на процеса на етническо, расово и (или)
верско противопоставяне". Именно това решение отвори пътя за гласуването на Конвенцията и съответно пътят на България към европейско членство.

Е, кажете ми сега какво да мисля ? И има ли нещо общо онова СДС, отстояващо твърдо европейските норми и ценности и днешната Синя коалиция, чиито народни представители без колебание се включват в патриотарските изстъпления в медиите.

Впрочем споменах, че ГЕРБ са единствената политическа партия, която още не е призовала за разправа с учредителите на новата партия в Славяново. Ще ми се да вярвам, че партията и нейния лидер, вече с обеца на ухото по етническите въпроси, ще защитят името си на граждани за европейско развитие.
И ще оставят решението на българският съд. Единствената институция, от чиято компетентност дали една партия ще бъде вписана в регистъра.

Ееий, некой да ни си помисили, че тоя човек е Български турчин или Помак с Болгарско име?  :D

Offline clearly

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Хайде и малко новини които не касаят с.Славяново и МДС .Все пак темата е за политиката и бъдещето на страната ни .Да видим какво върщи новото правителство ?Това правителство явно е решило да пълни бюджета от гърба на българските граждани.Кабинетът вдига и данък сгради :emote_drinks: Повишение се очаква и за налогът ,който общините събират при покупка на имот.
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4246&sectionid=2&id=0000302
          Друго безумие а то е ,че Кабинетът иска да вдигне  двойно лихвата за неплатен ток, вода, парно, телефон, вноски по потребителски кредит :evil2:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4224&sectionid=16&id=0000101
В заключение правителството иска и  на борсата да си поиграе .За какво иде реч?Същото готви еврооблигации за финансиране на бюджет 2010  
http://dnevnik.bg/pazari/2009/10/05/794862_pravitelstvoto_gotvi_evroobligacii_za_finansirane_na/

Isyankar

  • Guest
ООН постави България на 61-во място по човешко развитие

България се намира на 61-ва позиция от 182 държави в световния индекс на човешкото развитие, който беше огласен в понеделник от Програмата за развитие на ООН (ПРООН). Индексът е изготвен въз основа на данни от 2007 г. и разглежда обективни показатели като продължителността на живота, здравословното състояние на нацията, грамотността, шансът човек да живее повече от 40 години, брутен вътрешен продукт на глава на населението, участието на жените в обществения живот и други.

ПРООН определя като държави с много високо равнище на човешко развитие онези с коефициент над 0.900. В тази категория попадат 38 държави, като списъкът им припокрива този на най-богатите държави в света. Изследването на световната организация сочи, че най-добре живеят гражданите на Норвегия (индексът е рекордните 0.971 пункта), Австралия и Исландия. Анализатори уточняват, че данните са отпреди световната финансова криза, в която островната държава фалира. В десетката на най-развитите страни попадат още Канада, Холандия, Швеция, Швейцария, Япония и Франция, а двете нови страни - членки на ЕС, постигнали индекс над 0.900, са Словения и Чехия.

България е с коефициент 0.840, като през 2000 г. индексът на страната беше 0.803. София обаче е паднала с две позиции спрямо предишната година и сега се намира между Панама и островите Сейнт Кит енд Невис. По индекс на развитие Румъния е на две позиции след София, а Гърция я изпреварва с 36 места. Сърбия, Турция и Македония остават по-лоши страни за живеене от България.

Според ООН най-лошо е положението в Сиера Леоне, Афганистан и Нигер.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/10/05/795186_oon_postavi_bulgariia_na_61-vo_miasto_po_choveshko/

Offline clearly

  • Member
  • **
  • Posts: 44
ООН постави България на 61-во място по човешко развитие

България се намира на 61-ва позиция от 182 държави в световния индекс на човешкото развитие, който беше огласен в понеделник от Програмата за развитие на ООН (ПРООН). Индексът е изготвен въз основа на данни от 2007 г. и разглежда обективни показатели като продължителността на живота, здравословното състояние на нацията, грамотността, шансът човек да живее повече от 40 години, брутен вътрешен продукт на глава на населението, участието на жените в обществения живот и други.

ПРООН определя като държави с много високо равнище на човешко развитие онези с коефициент над 0.900. В тази категория попадат 38 държави, като списъкът им припокрива този на най-богатите държави в света. Изследването на световната организация сочи, че най-добре живеят гражданите на Норвегия (индексът е рекордните 0.971 пункта), Австралия и Исландия. Анализатори уточняват, че данните са отпреди световната финансова криза, в която островната държава фалира. В десетката на най-развитите страни попадат още Канада, Холандия, Швеция, Швейцария, Япония и Франция, а двете нови страни - членки на ЕС, постигнали индекс над 0.900, са Словения и Чехия.

България е с коефициент 0.840, като през 2000 г. индексът на страната беше 0.803. София обаче е паднала с две позиции спрямо предишната година и сега се намира между Панама и островите Сейнт Кит енд Невис. По индекс на развитие Румъния е на две позиции след София, а Гърция я изпреварва с 36 места. Сърбия, Турция и Македония остават по-лоши страни за живеене от България.

Според ООН най-лошо е положението в Сиера Леоне, Афганистан и Нигер.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/10/05/795186_oon_postavi_bulgariia_na_61-vo_miasto_po_choveshko/
Eто и повече инфо за тая класация List of countries by Human Development Index
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index
и преведен линк
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index&ei=O6DLSp-uH8Ot4Qaamo36BQ&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DList%2Bof%2Bcountries%2Bby%2BHuman%2BDevelopment%2BIndex%26hl%3Dbg%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26hs%3DnDb%26sa%3DG

Сега слагам едно изказване на Борисов което е от няколко дни касаещо бюджетният ни дефицит
Борисов: Ще завършим годината с 3-4 млрд. лв. бюджетен дефицит
Според представените от финансовото министерство данни месечният дефицит през август е възлизал на 92.3 млн. лв.
Quote
01 Окт 2009 -Въпреки че от месеци финансовото министерство налага икономии и опитва да събере повече данъци, за да постигне балансиран бюджет без дефицит, днес премиерът Борисов направи стряскаща прогноза.

Според него дупката в бюджета към края на годината ще стигне 3-4 млрд. лева, информира bTV.

"Бюджетът, ако отидем на минус 3.5 - 4 лв. милиарда в декември, едва ли не ще е успех. Защото реалното състояние в държавата, в която са ни оставили, се страхуваме да отидем на минус 7-8 лв. милиарда", заяви Борисов.

Припомняме ви, че според представени вчера на Министерството на финансите данни към края на месец август бюджетният дефицит е възлизал на около 478 млн. лв. През август дефицитът е в размер на 92.3 млн. лв.
http://econ.bg/news86026/article168353/borisov_shte_zavurshim_godinata_s_3-4_mlrd_lv_byudjeten_deficit

Isyankar

  • Guest
"Вестник СТАНДАРТ" :

Турция пробва имперски дрехи

Париж и Берлин с резерви за членството на Анкара в ЕС


Турският премиер Реджеп Ердоган(вторият отдясно) и директорът на Международния валутен фонд Доминик Страус-Кан (вдясно) на годишната среща на МВФ и Световната банка в Истанбул ФОТО ЕПА/БТА
Турската карта е оставила засега оцветени като украинска територия Крим и Севастопол, към които Москва има особено отношение. Не са "пипнати" и определени територии на РФ като крепостта Анапа и град Азов, които пък в исторически план са били преди време турски. Естествено, няма как, преди броени седмици турският премиер Реджеп Ердоган да обяви Русия за "стратегически партньор" на Турция, а от образователния департамент в Истанбул да се объркат и да допуснат подобна досадна "грешка". За съжаление живеем на Балканите, където народите са показали, че имат къса историческа памет. Въпреки че балканската тематика е доста популярна, еволюцията на усвояването на балканския регион е слабо позната. Балканите са класически пример за промиване на мозъците на всички страни и народи. Еволюцията на усвояването на нашия регион най-често се заменя с тенденциозно подбрани исторически очерци. Балканската история е противоречива и многообразна, така че за всяка гледна точка, в т.ч. и абсолютно безсмислената, може да се подбере "доказателствен" исторически материал. Последният ще доказва тезата на автора и ще доставя удоволствие на селектираните предполагаеми читатели.   
Османската империя на Балканите е имала особено поведение. Тя не се е опитвала да провежда социокултурни преобразования в региона като цяло. Османската империя е формирала мощен мюсюлмански анклав по крайбрежието на Адриатическо море, наречен по-късно Албания. Геополитическата стратегия е очевидна - контрол на крайбрежието. По този начин се е изолирала напълно от Запада вътрешната балканска територия. Османската имперска политика се е свеждала до формирането на разположени в стратегическите точки на полуострова мюсюлмански общини анклави. Най-често големите христянски градове са били заобиколени от мюсюлмански общини анклави. По този начин се е контролирала територията. На практика през последните години в България се наблюдава методично "рециклиране" на мюсюлманските общини анклави, които са били "арматурата" на Османската империя при изграждането на териториалния контрол на Балканите. Като доказателство може да се посочи методичното изтласкване на християнската "биологична субстанция" от дадени села в определени региони и подмяната им с мюсюлманска "биологична субстанция", т.е. хомогенизиране и капсуловане. Скандалите като този в село Славяново и др. служат за естествен катализатор на описания по-горе процес.
Защо Гърция толкова нервно наблюдава изграждането у нас на мюсюлмански общини анклави в Родопите? Там са съсредоточени водните резерви на България, от които зависи и гръцката територия. Не е сложно да се установи, че мюсюлманските общини анклави се "рециклират" и изграждат в зони, които контролират водните ни ресурси, стратегическите проходи през Стара планина и транспортните коридори.
Накратко, нищо ново под слънцето. Турция методично се опитва да облече дрехите на Османската империя и се настани на Балканите, в т.ч. и в България, но този път предимно чрез икономическа, културна и конфесионална инвазия.
Интересни са изказванията на турския министър на външните работи Ахмед Давутоглу по отношение на перспективата Турция да стане член на Евросъюза. Без особено смущение той казва: "Ние влизаме в Европа като турци мюсюлмани и като османлии". Ахмед Давутоглу е автор на новата геополитическа стратегия на Анкара, наречена "Стратегическата дълбочина", и в съзнанието му явно дълбоко е залегнала картата на Османската империя, от която чиновниците в образователния отдел в Истанбул бяха "шокирани". Ахмед Давутоглу призова да бъдат премахнати турските граници с Грузия, Сирия, Ирак, Иран, България и Гърция и издигна формулата "едно правителство - две държави". Анкара не вижда нищо странно да иска да стане член на ЕС и да се намесва с въоръжени формирования на територията на съседни страни. Слава Богу, засега само в Близкия изток!
В последните години у нас се наложи "политкоректната" официална позиция на София (а и не само у нас) по отношение на турското членство в ЕС - "Да, ние сме за влизане на Анкара в Евросъюза, но при условие, че изпълни определените за тази цел критерии". Не така обаче мислят в Париж и Берлин. Французите не предлагат пълноправно членство, а "специално сътрудничество" на Турция с Брюксел. Германия обръща гръб на Анкара, защото нашата южна съседка ще наруши "цивилизационния баланс".

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-10-07&article=296624

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Tazi statiya podtvırjdava çe TR e igraç ot svetoven rang. V regiona nişto ne moje da stava bez  da se vzeme mnenieto i. Vijda se izvestna panika ot zasilvaştoto vliyanie na TR no tazi panika se nablyudava predimno vıv Franciya i Germaniya. ES ne e v sıstoyanie da prieme TR zaştoto parite koito tryabva da poluçi TR sa mnogo a ES gi nyama. Sled kratık srok ot vreme TR şte e vtorata po golemina na naselenie v Evropa. Ako vleze v ES tya şte uçastva vıv vsiçki institucii proporcionalno na naselenieto si a tova oznaçava golyamo vliyanie v ES. Civilizovanite strani ne se strahuvat za balansa ako naistina te sa civilizovani. Tryabva da se pozamislim zaşto İslama e nay-bırzomnogo raztyaştata religiya mejdu mestnite evropeyci. Ako civilizaciyata se izmervaşe po broy na razvodi i aborti nyama problem.
Opaseniyata sa izlişni zaştoto vodata teçe i si namira svoeto korito. Prirodata ne tırpi prazno prostranstvo i ako ima takova v Evropa vse şte se nameri nyakoy koyto da go zapılni. TR si ima dostatıçno alternativi i ne e obreçena na Evropa.Tova si e druga osobennost koyato sışto drazni ES.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Като не е обречена защо се натиска?

Isyankar

  • Guest
Турция е много голяма за Европа и затова няма да бъде никога част от ЕС.

А празни пространства в Европа - няма. Естествения прираст в ЕС прогресивно се увеличава, за сметка на този в Турция, който прогресивно намалява. Да не кажа, че за последните 10 години има рекордно намаление. Коефициента на плодовитост особено има драматичен спад.