Нов полумесец светна заканително
Политиците в спор защо бе създаден Мюсюлман-демократичен съюз
Екип "Всеки ден"Създаването на Мюсюлман-демократичен съюз накара политици и експерти да влязат в остър спор кой може да се смята за баща на родната формация. Докато те търсеха родителя и се замеряха с обвинения, самите учредители обясняваха, че са партия на всички български граждани и не са религиозна формация. РЗС обяви, че ДПС стои зад новата мюсюлманска партия, докато от партията на Ахмед Доган отрекоха каквато и да е съпричастност. Социологът Юлий Павлов пък заяви, че интерес от подобна формация имат РЗС и “Атака”. Коментаторите се опитваха да разсъждават и дали може след като има партии, които се наричат “християнски”, да има и “мюсюлмански”.
Премиерът Бойко Борисов определи днес като противоконституционно създаването на партията и съобщи, че е възложил “на службите да се извърши проверка и да се представи доклад за създаването на мюсюлманска демократическа партия”. Министър-председателят бе лаконичен и заяви, че след доклада на службите ще се вземе решение “както Конституцията повелява”.
Юзеиров: Ако не ни регистрират ще създадем партия на антихристите
Мюсюлман-демократичен съюз не е етническа партия, а партия от български граждани, защити новата организация председателят на партията Али Юзеиров, който заедно с брат си Юзеир е неин учредител. Възразяват ни - в устава пишело, че “член на МДС може да бъде всеки български гражданин, без разлика на пол, раса, професия и образование, който е приел мюсюлманските принципи на поведение и морал за водещи в своя живот”. Ние това нещо сме го изкопирали от устава на други партии, където пише абсолютно същото, само че става въпрос за християни, аргументира се Юзеиров. По думите сега бил моментът държавата да покаже има ли двоен стандарт или няма.
“Очаквахме 90-процентна негативна реакция”, признава новият партиен лидер. Преди създаването на МДС учредителите били предупреждавани, че няма да бъдат регистрирани – “защото се намираме в България”. “Само че защо да не бъдем самите себе си, да пазим собствената си идентичност”, отговарял и тогава, и сега Али Юзеиров. Според него само ДПС не може да е достатъчна, трябва й алтернатива, така както в България съществували много християнски партии. Като пример в сайта
http://smart.freesmfhosting.com е даден адресът на Българска християнска коалиция (
http://www.bghk.org/), която се позовавала на традиционните християнски ценности.
Според Юзеиров химнът на партията - Османски военен марш, наречен “Четин деде”, е бил избран заради хубавата мелодия. Тъй като не разбирал добре турски език, сега партийният шеф поръчал да го преведат и чак тогава щял да може да ни разкаже за какво се пее в него, обясни той в отговор на въпрос на “Всеки ден”.
От МДС имат резервен вариант, ако получат отказ за регистрация на партията си. “Ако държавата покаже, че има двоен стандарт, ние неофициално ще заявим, че ще създадем партия на антихристите в България, на неверниците. Тогава няма да има нищо религиозно”, обясни Али Юзеиров. След това обаче уточни, че това няма да е точното име, но идеята е такава. Според Юзеиров хората в Славяново се страхуват. Те чакали да видят как държавата ще се разправи с двамата братя и не посещавали клуба, създаден от тях, който допреди това се пълнел с хора.
Юзеиров признава “помашкия народ”. България не е ли мултиетническа общност?, попита той. Не се съгласи обаче с други тези на брат си Юзеир, който е член на Управителния съвет на партията и е изготвил нейния устав. В сайта
pomak.eu в края на август той за пръв път представя програмния документ. По това време работното название на партията е “Българска мюсюлманска коалиция”.
В пояснение към публикувания устав YUZEIROV е допълнил: “В програмата на бъдещата мюсюлманска партия особено важно място заема изграждането на паметници на турски и мюсюлмански герои като паметник на Осман паша и загиналите отомански войни в боевете край Плевен. Но по-голям приоритет ще бъде преименуването на населени места, площади, улици и читалища и друг, като процента трябва да бъде в съответствие на населението в даден район, например в Разград и Кърджали те трябва да са 50 %. Също така международните ни представителства в ислямските страни трябва да се оглавят от мюсюлмани. Присъствието на мюсюлмани сред висшето управление на армията, прокуратурата, полицията, министерствата, съда, държавните учреждения и др. да бъде най-малко 15 % и това да бъде регламентирано със закон. Във всички учреждения, финансирани от държавата, да има паралелна храна, подходяща за мюсюлмани. България е светска държава и на национални празници не може и няма право да кани владики и попове като по този начин дискриминира останалите граждани (между другото никъде по света не съм видяла до държавен глава на официален празник да седи религиозен представител освен в България)”.
Помолен за коментар Али Юзеиров посочи, че не става дума за квоти, но искат реално пропорционално представяне. Например да имат генерали, присъствие в ръководните органи на армията и в посолствата. Като пример за наложително прекръстване той посочи улицата, на която се намира техният клуб. “Тя се казва “Индже войвода”. Кой знае за него? Защо да няма улица за някой заслужил от нашия етнос?”, пита той.
“Нужен е много малък жест от държавата към нас”, споделя стремежите си Юзеиров. Малкият жест обаче включва и промяна на Конституцията. “Искаме да мръднем държавната машина с един милиметър. Ако Конституцията ни разреши и юридически ни признае, това означава, че държавата трябва да субсидира нашите традиционни начини на живот”, обобщи Али Юзеиров.
Социологът Юлий Павлов: Новата партия обслужва РЗС и “Атака”
“Проблемът не е толкова в името на партията, колкото в програмата и устава, защото това че има християндемократически партии и те са толкова масови в някои държави, се дължи именно на факта, че те не се свързват с определена религия. В тях членуват както християни, така и мюсюлмани и атеисти”, коментира пред “Всеки ден” създателят на Християндемократичен съюз Юлий Павлов. Той обясни, че причината за присъствието на думата “християн” в името е това, че в основите на политическите програми на тези програми се приемат християнските морални ценности. “Но да не забравяме, че те са сходни и с леки вариации приемливи и за много от останалите религии, така че тук не става въпрос за свързване с някаква религия или конкретна деноминация. Става въпрос за морални ценности”, изясни Павлов.
Не познавам устава им, но от извадки, които научих, разбирам, че религиозната насоченост там е доста по-голяма, т.е. тази партия влиза в противоречие с Конституцията, каза Павлов и напомни, че Отечествената партия на Тургут Йозал, в която членуват предимно мюсюлмани, е член на ЕНП.
Социологът обясни, че всичко зависи от устава и програмните намерения на партията и че в крайна сметка съдът ще прецени дали те удовлетворяват законовите изисквания в България. “Но от пропагандната шумотевица около тази партия, имам чувството, че не всичко е наред и тя по-скоро обслужва интересите на иначе съмнителни по своята същност конюктурни партии като РЗС и Атака”, смята Павлов.
Той упрекна зам.-председателя на РЗС Димитър Абаджиев заради намеците за радикален ислям. Не вярвам да е толкова политически неграмотен, че да не знае какво е радикален ислям . Откровено си криви душата, като обвинява едни невинни българо- мохамедани в Гърмен, че са радикални ислямисти, или дори въпросната нова партия. Не всяко нарушение на Конституцията от мюсюлмани представлява радикален ислям. Това е неграмотно, невярно и опасно, каза Юлий Павлов.
Социологът се аргументира с това, че в България няма радикален ислям, има една много добра етническа толерантност, която се взривява от такива етнически или расистки изказвания. “Очевидно създаването на такава партия в момента дразни хората и дава възможност за конюктурни атаки от страна на партии, които е прието да се наричат ултранационалистически, но са екстремистки в голямата си част, а бих казал и расистки”, отправи предизвикателство социологът. Той обаче добави, че при тази свръхчувствителност на обществото създаването на тази партия очевидно дразни и представлява провокация към етническия мир.
Още при създаването си християндемократическите, или народни партии, приемат разделението между религия и държава. Това мисля, че изчерпва нещата, даде своя коментар Стефан Софиянски, който в зората на демокрацията участваше в християнска партия. Той заяви, че не е запознат с устава на новата партия. “Но доколкото разбирам и чувам заявки, мисля, че е доста провокативно като действие”, каза Софиянски.
РЗС: Мюсюлманската партия помага на ДПС
Заради точно такъв политически нихилизъм, какъвто изповядват хора като Юлий Павлов, България е в такова състояние - без никаква концепция за национална сигурност и представлява един разграден двор за всякакви фундаменталисти и хора, които разграждат на практика българското културно-историческо наследство, отвърна на упреците на Павлов зам.-председателят на РЗС Димитър Абаджиев.
Според него точно такъв тип твърдения насаждат в обществото мнението, че едва ли не притесненията относно естеството на новата партия и съществуването на ислямски фундаментализъм е нещо преувеличено. “И стигнахме дотам, че се създават вече и партии на мюсюлманска основа”. Според Абаджиев, ако някого обслужва тази партия, тя обслужва ДПС. “Защото ДПС отново излиза на бял кон и си придава вид на умерената партия, която трябва да съществува. Защото видите ли ако нас ни няма, ще има такива партии като тази. Нима това не го разбират хора като Юлий Павлов?”, попита зам.-лидерът на РЗС.
Абаджиев обясни, че християндемокрацията няма как да бъде на верска основа. Християндемократическите партии възникват на основата на общочовешки ценности. Става въпрос за цивилизационна система, не за религия. Чували ли сте някоя християндемократична партия да казва, че защитава правата само на християните?, добави Абаджиев.
“Атака”: На ход е прокуратурата
Според лидера на “Атака” Волен Сидеров новата партия е безспорно на верска основа. “Самата организация се нарича Мюсюлмански съюз, така че спор няма че това е мюсюлманска организация. Приемат само мюсюлмани, това е заявено още при учредяването им”, каза Сидеров. Според него съдът не трябва да регистрира партията, защото тя е противоконституционна. Сидеров обаче смята, че Прокуратурата трябва да повдигне обвинение по Наказателния кодекс, в който има член, който санкционира създаването на организации с цел сепаратизъм, рушене на строя и т.н. Според лидера на “Атака” трябва да се видят връзките с външни фактори. “Това са едни необразовани хора, на които трябва някой отвън да им даде рамо, да ги увери, че зад тях стоят велики сили, фондации и пр. от ислямския свят и да им даде това самочувствие да се заявят по този начин”, каза той. Затова контраразузнаването трябва да си влезе във функцията за пресичане на подобен ислямски фундаментализъм, не да се занимава ДАНС кой кого да натопи.
“Християнството е създало Европа, а ислямът е разрушавал Европа. Османската империя е символ на мракобесие, на антихуманност и разрушаване на цивилизации. Нищо добро не виждам, свързано с Османската империя в Европа. Заради ислямския фундаментализъм на Османската империя България е днес едва излиза от мрака, половин Европа е била потопена в този мрак, унищожени са невроятно много цивилизационни постижения в Източна Европа”, даде израз на емоциите си Сидеров.
“Такива арогантни типове като тия двама братя със съмнителен произход на капитала – с някакви контрабандни вносове на месо искат да правят паметници на незнайния мюсюлмански воин. На кой точно – на Сюлейман паша, който изби 40 000 българи по време на руско-турската война ли? Или на някой от безкрайните му главорези? Това е една арогантност, която трябва да се пресече с много голяма твърдост и безкомпромисност”, отсече Сидеров.
Според него е очевидно, че в България се работи по въпроса за сепаратизъм, за обявяване на анклави, и цели райони са вече заселени с хора, които казват, че са мюсюлмани и нямат нищо общо с българите. Те заявявали враждебно отношение към българите-християни и насаждали омраза и негативизъм.
ДПС: Нямаме нищо общо
“Видях текстове, залегнали в устава на новата партия, които силно ме тревожат”, коментира пред “Всеки ден” ексдепутатът от ДПС Ахмед Юсеин, който в предишния парламент бе член на Комисията по вероизповеданията. Той се надява, че “когато с такъв текст отиде една група да регистрира партийна формация, ще получи адекватен отговор”.
Юсеин бе категоричен, че създаването на новата организация не може да се свързва по някакъв начин с ДПС. “Но трябва да имаме предвид, че много често в нашата страна пред проблемите, които имат нашите мюсюлмани, много органи на властта си затварят очите и не им обръщат внимание. Вярно е, че след 1989 г. получихме много права, но е и вярно, че имаме големи проблеми”, твърди Юсеин. Той е недоволен, че никой не си е “мръднал пръстта” да каже защо на хората от изповеданието в Самоков не им се позволява да влизат в съществуващата джамия, в Стара Загора изобщо нямат, а в Ботевград я съборили. Главният архитект на София пък не разрешил изграждане на мюсюлмански център за обучение. “Значи някой иска нашите деца да отидат да учат в арабските страни”, прави извод Юсеин. Проблемът не бил обсъждан в ДПС. Там обаче са получавани тревожни сигнали.
понеделник, 28 септември 2009
http://www.vsekiden.com/?p=58635