Author Topic: Политика - къде е бъдещето на България?  (Read 638240 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Isyankar

  • Guest

само да спомена че в изтриването на темата за ЮНЕСКО няма келепир:)


Защо е изтрита темата за ЮНЕСКО ? Някой не може да преглътне, че малка България жъне подобни успехи, за които други големи страни могат да мечтаят ? Или защото мюсюлманския свят се беше обединил около Хосни, а той загуби заради антисемитските си изказвания ? Кажете - кои са неудобните въпроси ?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Защо е изтрита темата за ЮНЕСКО ? Някой не може да преглътне, че малка България жъне подобни успехи, за които други големи страни могат да мечтаят ? Или защото мюсюлманския свят се беше обединил около Хосни, а той загуби заради антисемитските си изказвания ? Кажете - кои са неудобните въпроси ?

АЗ лично собственоръчно я изтрих , но си пазя копие.
ПЕТЕР наруши правилата на форума и в поста си нарече "ТАЛИБАН" -  Хосни, египетският мюсюлманин , които беше конкурентен на Бокова.
Разбира се аз съм за Бокова но не мисля че ПЕТЕР е по достоен от нейният конкурент Хосни.

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1026
  • Gender: Male
Метка,

ама тоя човек искал да изгори всички еврейски книги в Египет ... как да го нарека?

Пък ако нещо не ти харесва можеше просто да го редактираш.

Темата е важна.

Shumarov

  • Guest

Пък ако нещо не ти харесва можеше просто да го редактираш.


Пък, ако на тебе не ти харесва да спазваш правилата на форума-можеш просто да не влизаш. Допускам, че е късно да се превъзпитаваш.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Метка, какви са тия чаршафи в стил ПП, в които ме цитираш откъдето ти падне? Мъчиш се нещо да конструираш, но май не ти се удава ;)
Единственото, което се вижда, че ти си най-зинтересован в рекламирането на ЮЮ
Ако толкова ти е скъп въпросния господин - рекламирай си го, не ми пречи.
Ульчи мани, Метка ;)

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1026
  • Gender: Male
Ако не ме харесваш ме триеш, Шумаров.

Не съм се оплаквал че нещо в тоя форум не ми харесва.

Свободен човек съм. Казвам каквото си искам.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Метка,

ама тоя човек искал да изгори всички еврейски книги в Египет ... как да го нарека?

Пък ако нещо не ти харесва можеше просто да го редактираш.

Темата е важна.

Не ми дреме за никой.
Има правила на форума които ги нарушаваш и си спамиш на поразия безнаказано.
Симпатичен ми си но си за БАН отново.
Има една турска поговорка която гласи така - " На българина му идва акъла ама после"
Ти казваш дори безцеремонно - дори и с много банове, все пак ще им влезе нещо в главите.
Може би неправилно те цитирам но това е самоуправство и злоупотреба с доверието.

Isyankar

  • Guest
ИЗТРИТО ОТ ШУМАРОВ ПОРАДИ СЪДЪРЖАНИЕ, НЕСЪОТВЕТСТВАЩО НА ТЕМАТА!

Isyankar

  • Guest
"Фокус" :

Как ДПС гледа на опита да се регистрира първата в България мюсюлманска партия на религиозна основа

28 септември 2009 | 10:07 | бТВ, "Тази сутрин"
Ахмед Юсеин от ДПС


Водещ: Ахмед Юсеин сега е на пряката ни телефонна линия, най-компетентният човек по религиозните въпроси в ДПС. Добро утро, господин Юсеин.
Ахмед Юсеин: Добро утро на вас и вашите зрители.
Водещ: Да ви питам как ДПС гледа на опита да се регистрира първата в България мюсюлманска партия на религиозна основа?
Ахмед Юсеин: Засега това е само опит, защото това, което излезе в медиите и това, което сега наблюдавах във вашия екран, ме навява на мисълта, че всички действия на тази организация са в противоречие с член 11, алинея 4 от нашата Конституция, където на етническа и религиозна основа не трябва да има партии. Освен това от медиите разбрах, че има такива текстове, че може да бъде член на тази партия гражданин на страната ни, който приема морално – етичните норми на исляма.
Водещ: Да.
Ахмед Юсеин: Това показва, че намерението е силно наклонено към религията и на тази основа трябва да се каже на тази група, че не трябва да се регистрира такава формация.
Водещ: Как гледате обаче на това, което казва въпросния Юзеиров, че бил в приятелски отношения с ДПС и интервюто, което даваше пред Антон Хекимян и което ще видим в „бТВ Репортерите” тази седмица, било дадено в клуб на ДПС. Това не е ли провокация към вашата партия и то откровена?
Ахмед Юсеин: Аз не знам какви са точно взаимоотношенията, но не вярвам нашите кадри да са направили това. Но в тази връзка искам да кажа, че някои неща, които те поставят като анонс пред българската общественост, която е силно раздразнена и това е съвсем естествено, че няма паметници на мюсюлмани и така нат. В страната има паметници, общи паметници, които са загинали по фронтовете в защита на нашето отечество.
Водещ: Точно така. Те са с всякакви етнически и религиозни принадлежности.
Ахмед Юсеин: Да, такъв паметник, мисля че има в Омуртаг, беше открит в присъствието на президента на страната ни. Има и в Исперих. Виждал съм и другаде, така че с това не може да се съглася, но се съгласявам с някои техни твърдения, че като представители на една религиозна общност, ние не сме представили, някои структури на властта нямат доверие към нас. Това са НРС, НСО, ДАНС, външно министерство, да не говорим за войската, отделните родови войска и командния състав на войските.
Водещ: Те обаче говорят за квоти. Трябва ли да се стигне до там да има етнически и религиозни квоти?
Ахмед Юсеин: Не, не, но в българската общественост така се насажда от определени политически сили и видите ли турците са неграмотни. Това не е вярно. Нашите деца се съревновават кой да отиде да учи по-бързо в Англия, Германия, в западни страни, имаме подготвени кадри и би трябвало тези подготвени кадри да имат нужното място в тези структури на властта. И за това не са прави.
Водещ: Така е. Благодаря ви, господин Юсеин. Тука спор няма и плюс това ДПС беше дългогодишен участник във властта на всички нива в държавата. Имаше възможност да докаже своята управленска компетентност. Излъчихте десетки министри през последните години и аз мисля, че не може да има спор по тази тема- има ли компетентни хора с мюсюлманска религиозна компетентност, етнически турци или пък българомохамедани и така нат.



Всички мнения, оценки и твърдения в текста са лични и не ангажират Агенция „Фокус”.
© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!


http://www.focus-news.net/?id=f13022

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male


 Нов полумесец светна заканително


Политиците в спор защо бе създаден Мюсюлман-демократичен съюз
Екип "Всеки ден"


Създаването на Мюсюлман-демократичен съюз накара политици и експерти да влязат в остър спор кой може да се смята за баща на родната формация. Докато те търсеха родителя и се замеряха с обвинения, самите учредители обясняваха, че са партия на всички български граждани и не са религиозна формация. РЗС обяви, че ДПС стои зад новата мюсюлманска партия, докато от партията на Ахмед Доган отрекоха каквато и да е съпричастност. Социологът Юлий Павлов пък заяви, че интерес от подобна формация имат РЗС и “Атака”. Коментаторите се опитваха да разсъждават и дали може след като има партии, които се наричат “християнски”, да има и “мюсюлмански”.

Премиерът Бойко Борисов определи днес като противоконституционно създаването на партията и съобщи, че е възложил “на службите да се извърши проверка и да се представи доклад за създаването на мюсюлманска демократическа партия”. Министър-председателят бе лаконичен и заяви, че след доклада на службите ще се вземе решение “както Конституцията повелява”.

Юзеиров: Ако не ни регистрират ще създадем партия на антихристите

Мюсюлман-демократичен съюз не е етническа партия, а партия от български граждани, защити новата организация председателят на партията Али Юзеиров, който заедно с брат си Юзеир е неин учредител. Възразяват ни - в устава пишело, че “член на МДС може да бъде всеки български гражданин, без разлика на пол, раса, професия и образование, който е приел мюсюлманските принципи на поведение и морал за водещи в своя живот”. Ние това нещо сме го изкопирали от устава на други партии, където пише абсолютно същото, само че става въпрос за християни, аргументира се Юзеиров. По думите сега бил моментът държавата да покаже има ли двоен стандарт или няма.

“Очаквахме 90-процентна негативна реакция”, признава новият партиен лидер. Преди създаването на МДС учредителите били предупреждавани, че няма да бъдат регистрирани – “защото се намираме в България”. “Само че защо да не бъдем самите себе си, да пазим собствената си идентичност”, отговарял и тогава, и сега Али Юзеиров. Според него само ДПС не може да е достатъчна, трябва й алтернатива, така както в България съществували много християнски партии. Като пример в сайта http://smart.freesmfhosting.com е даден адресът на Българска християнска коалиция (http://www.bghk.org/), която се позовавала на традиционните християнски ценности.

Според Юзеиров химнът на партията - Османски военен марш, наречен “Четин деде”, е бил избран заради хубавата мелодия. Тъй като не разбирал добре турски език, сега партийният шеф поръчал да го преведат и чак тогава щял да може да ни разкаже за какво се пее в него, обясни той в отговор на въпрос на “Всеки ден”.

От МДС имат резервен вариант, ако получат отказ за регистрация на партията си. “Ако държавата покаже, че има двоен стандарт, ние неофициално ще заявим, че ще създадем партия на антихристите в България, на неверниците. Тогава няма да има нищо религиозно”, обясни Али Юзеиров. След това обаче уточни, че това няма да е точното име, но идеята е такава. Според Юзеиров хората в Славяново се страхуват. Те чакали да видят как държавата ще се разправи с двамата братя и не посещавали клуба, създаден от тях, който допреди това се пълнел с хора.

Юзеиров признава “помашкия народ”. България не е ли мултиетническа общност?, попита той. Не се съгласи обаче с други тези на брат си Юзеир, който е член на Управителния съвет на партията и е изготвил нейния устав. В сайта pomak.eu в края на август той за пръв път представя програмния документ. По това време работното название на партията е “Българска мюсюлманска коалиция”.

В пояснение към публикувания устав YUZEIROV е допълнил: “В програмата на бъдещата мюсюлманска партия особено важно място заема изграждането на паметници на турски и мюсюлмански герои като паметник на Осман паша и загиналите отомански войни в боевете край Плевен. Но по-голям приоритет ще бъде преименуването на населени места, площади, улици и читалища и друг, като процента трябва да бъде в съответствие на населението в даден район, например в Разград и Кърджали те трябва да са 50 %. Също така международните ни представителства в ислямските страни трябва да се оглавят от мюсюлмани. Присъствието на мюсюлмани сред висшето управление на армията, прокуратурата, полицията, министерствата, съда, държавните учреждения и др. да бъде най-малко 15 % и това да бъде регламентирано със закон. Във всички учреждения, финансирани от държавата, да има паралелна храна, подходяща за мюсюлмани. България е светска държава и на национални празници не може и няма право да кани владики и попове като по този начин дискриминира останалите граждани (между другото никъде по света не съм видяла до държавен глава на официален празник да седи религиозен представител освен в България)”.

Помолен за коментар Али Юзеиров посочи, че не става дума за квоти, но искат реално пропорционално представяне. Например да имат генерали, присъствие в ръководните органи на армията и в посолствата. Като пример за наложително прекръстване той посочи улицата, на която се намира техният клуб. “Тя се казва “Индже войвода”. Кой знае за него? Защо да няма улица за някой заслужил от нашия етнос?”, пита той.

“Нужен е много малък жест от държавата към нас”, споделя стремежите си Юзеиров. Малкият жест обаче включва и промяна на Конституцията. “Искаме да мръднем държавната машина с един милиметър. Ако Конституцията ни разреши и юридически ни признае, това означава, че държавата трябва да субсидира нашите традиционни начини на живот”, обобщи Али Юзеиров.

Социологът Юлий Павлов: Новата партия обслужва РЗС и “Атака”

“Проблемът не е толкова в името на партията, колкото в програмата и устава, защото това че има християндемократически партии и те са толкова масови в някои държави, се дължи именно на факта, че те не се свързват с определена религия. В тях членуват както християни, така и мюсюлмани и атеисти”, коментира пред “Всеки ден” създателят на Християндемократичен съюз Юлий Павлов. Той обясни, че причината за присъствието на думата “християн” в името е това, че в основите на политическите програми на тези програми се приемат християнските морални ценности. “Но да не забравяме, че те са сходни и с леки вариации приемливи и за много от останалите религии, така че тук не става въпрос за свързване с някаква религия или конкретна деноминация. Става въпрос за морални ценности”, изясни Павлов.

Не познавам устава им, но от извадки, които научих, разбирам, че религиозната насоченост там е доста по-голяма, т.е. тази партия влиза в противоречие с Конституцията, каза Павлов и напомни, че Отечествената партия на Тургут Йозал, в която членуват предимно мюсюлмани, е член на ЕНП.

Социологът обясни, че всичко зависи от устава и програмните намерения на партията и че в крайна сметка съдът ще прецени дали те удовлетворяват законовите изисквания в България. “Но от пропагандната шумотевица около тази партия, имам чувството, че не всичко е наред и тя по-скоро обслужва интересите на иначе съмнителни по своята същност конюктурни партии като РЗС и Атака”, смята Павлов.

Той упрекна зам.-председателя на РЗС Димитър Абаджиев заради намеците за радикален ислям. Не вярвам да е толкова политически неграмотен, че да не знае какво е радикален ислям . Откровено си криви душата, като обвинява едни невинни българо- мохамедани в Гърмен, че са радикални ислямисти, или дори въпросната нова партия. Не всяко нарушение на Конституцията от мюсюлмани представлява радикален ислям. Това е неграмотно, невярно и опасно, каза Юлий Павлов.

Социологът се аргументира с това, че в България няма радикален ислям, има една много добра етническа толерантност, която се взривява от такива етнически или расистки изказвания. “Очевидно създаването на такава партия в момента дразни хората и дава възможност за конюктурни атаки от страна на партии, които е прието да се наричат ултранационалистически, но са екстремистки в голямата си част, а бих казал и расистки”, отправи предизвикателство социологът. Той обаче добави, че при тази свръхчувствителност на обществото създаването на тази партия очевидно дразни и представлява провокация към етническия мир.

Още при създаването си християндемократическите, или народни партии, приемат разделението между религия и държава. Това мисля, че изчерпва нещата, даде своя коментар Стефан Софиянски, който в зората на демокрацията участваше в християнска партия. Той заяви, че не е запознат с устава на новата партия. “Но доколкото разбирам и чувам заявки, мисля, че е доста провокативно като действие”, каза Софиянски.

РЗС: Мюсюлманската партия помага на ДПС

Заради точно такъв политически нихилизъм, какъвто изповядват хора като Юлий Павлов, България е в такова състояние - без никаква концепция за национална сигурност и представлява един разграден двор за всякакви фундаменталисти и хора, които разграждат на практика българското културно-историческо наследство, отвърна на упреците на Павлов зам.-председателят на РЗС Димитър Абаджиев.

Според него точно такъв тип твърдения насаждат в обществото мнението, че едва ли не притесненията относно естеството на новата партия и съществуването на ислямски фундаментализъм е нещо преувеличено. “И стигнахме дотам, че се създават вече и партии на мюсюлманска основа”. Според Абаджиев, ако някого обслужва тази партия, тя обслужва ДПС. “Защото ДПС отново излиза на бял кон и си придава вид на умерената партия, която трябва да съществува. Защото видите ли ако нас ни няма, ще има такива партии като тази. Нима това не го разбират хора като Юлий Павлов?”, попита зам.-лидерът на РЗС.

Абаджиев обясни, че християндемокрацията няма как да бъде на верска основа. Християндемократическите партии възникват на основата на общочовешки ценности. Става въпрос за цивилизационна система, не за религия. Чували ли сте някоя християндемократична партия да казва, че защитава правата само на християните?, добави Абаджиев.

“Атака”: На ход е прокуратурата

Според лидера на “Атака” Волен Сидеров новата партия е безспорно на верска основа. “Самата организация се нарича Мюсюлмански съюз, така че спор няма че това е мюсюлманска организация. Приемат само мюсюлмани, това е заявено още при учредяването им”, каза Сидеров. Според него съдът не трябва да регистрира партията, защото тя е противоконституционна. Сидеров обаче смята, че Прокуратурата трябва да повдигне обвинение по Наказателния кодекс, в който има член, който санкционира създаването на организации с цел сепаратизъм, рушене на строя и т.н. Според лидера на “Атака” трябва да се видят връзките с външни фактори. “Това са едни необразовани хора, на които трябва някой отвън да им даде рамо, да ги увери, че зад тях стоят велики сили, фондации и пр. от ислямския свят и да им даде това самочувствие да се заявят по този начин”, каза той. Затова контраразузнаването трябва да си влезе във функцията за пресичане на подобен ислямски фундаментализъм, не да се занимава ДАНС кой кого да натопи.

“Християнството е създало Европа, а ислямът е разрушавал Европа. Османската империя е символ на мракобесие, на антихуманност и разрушаване на цивилизации. Нищо добро не виждам, свързано с Османската империя в Европа. Заради ислямския фундаментализъм на Османската империя България е днес едва излиза от мрака, половин Европа е била потопена в този мрак, унищожени са невроятно много цивилизационни постижения в Източна Европа”, даде израз на емоциите си Сидеров.

“Такива арогантни типове като тия двама братя със съмнителен произход на капитала – с някакви контрабандни вносове на месо искат да правят паметници на незнайния мюсюлмански воин. На кой точно – на Сюлейман паша, който изби 40 000 българи по време на руско-турската война ли? Или на някой от безкрайните му главорези? Това е една арогантност, която трябва да се пресече с много голяма твърдост и безкомпромисност”, отсече Сидеров.

Според него е очевидно, че в България се работи по въпроса за сепаратизъм, за обявяване на анклави, и цели райони са вече заселени с хора, които казват, че са мюсюлмани и нямат нищо общо с българите. Те заявявали враждебно отношение към българите-християни и насаждали омраза и негативизъм.

ДПС: Нямаме нищо общо

“Видях текстове, залегнали в устава на новата партия, които силно ме тревожат”, коментира пред “Всеки ден” ексдепутатът от ДПС Ахмед Юсеин, който в предишния парламент бе член на Комисията по вероизповеданията. Той се надява, че “когато с такъв текст отиде една група да регистрира партийна формация, ще получи адекватен отговор”.

Юсеин бе категоричен, че създаването на новата организация не може да се свързва по някакъв начин с ДПС. “Но трябва да имаме предвид, че много често в нашата страна пред проблемите, които имат нашите мюсюлмани, много органи на властта си затварят очите и не им обръщат внимание. Вярно е, че след 1989 г. получихме много права, но е и вярно, че имаме големи проблеми”, твърди Юсеин. Той е недоволен, че никой не си е “мръднал пръстта” да каже защо на хората от изповеданието в Самоков не им се позволява да влизат в съществуващата джамия, в Стара Загора изобщо нямат, а в Ботевград я съборили. Главният архитект на София пък не разрешил изграждане на мюсюлмански център за обучение. “Значи някой иска нашите деца да отидат да учат в арабските страни”, прави извод Юсеин. Проблемът не бил обсъждан в ДПС. Там обаче са получавани тревожни сигнали.

понеделник, 28 септември 2009

http://www.vsekiden.com/?p=58635

Isyankar

  • Guest
ДПС лансирало новия Мюсюлман-демократичен съюз?

Тахир: Когато Доган е в изолация, пробутва такива сценарии


“Винаги когато ДПС се намира в изолация, тя лансира такива етнически формации, за да покаже, че ако не е във властта, в страната може да се появят елементи, които да ескалират напрежение”.

Това обяви председателят на НДПС и бивш зам.-председател на ДПС Гюнер Тахир пред БГНЕС по повод основаването на новата партия "Мюсюлмандемократичен съюз".

По думите на Тахир новата организация няма никакъв потенциал да развива политическа дейност.

“Това не са хора, които могат да водят активна политическа дейност”, отчете председателят на НДПС и допълни:

“Наблюдавам поведението на ДПС от години и винаги когато изпаднат в изолация те пускат някой, който да се афишира националистически или верски аргументи, за да покажат, че ако са извън властта, ще се появят подобни формации, които са опасни.

Тахир сравни новата партия с нерегистрираната преди години “Турска демократическа партия” на Адем Кенан.

“Има политически формации, които са създадени съгласно конституцията и Закона за политическите партии и те изпълняват своята роля. Другото е развяване на байрака на национализма, от което няма нужда, подчерта в завършек Гюнер Тахир.

По-рано през деня премиерът Бойко Борисов обяви, че според него новата Мюсюлмандемократическа партия е противоконституционна.

На свой ред лидерът на РЗС Яне Янев определи новото политическо движение като заплаха за националната сигурност.

Той призова ДАНС и прокуратурата да предприемат незабавни действия, като по думите му особен акцент трябва да се отдели на това кой финансира подобни групировки.

http://www.dnes.bg/politika/2009/09/28/dps-lansiralo-novata-miusiulmanska-partiia.78333

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
КОЙ ДА ЧЕТЕ ЗНАЦИ В ИСЛЯМСКАТА ПОЛИТИЧЕСКА ГАЛАКТИКА?



KORITAROV ONLINE


Създаването на Мюсюлман–демократичен съюз в България е най-ефектното политическо събитие у нас след парламентарните избори през юли. То веднага прикова върху себе си вниманието и на партийни лидери, и на социолози, и на анализатори. Светкавично се завъртя и познатата въртележка от взаимни обвинения и подозрения – кой има интерес от такава партия, заплаха ли е тя за националната сигурност и нарушени ли са някакви закони с нейното оповестяване. Дискусията, както по традиция се случва, когато има неочаквани раздвижвания, се плъзна по външните белези на фактологията и поне досега никой не е направил опит да анализира явлението в неговия генезис и дълбочина.

А в този случай съдържанието и политическият потенциал на появата на новия мюсюлмански съюз са по-интересни за разсъждения, отколкото неговата показност. Нека да започнем от сравнението – има ли аналог на Балканите новопоявилият се тук Мюсюлмански съюз? Ако се чудите и губите време да намерите отговор, ще ви спестя усилията. Има. По идейни параметри сравнение може да се прави с Партията на демократичната акция в Босна. Неин сегашен лидер е Сюлейман Углени. Тя има влияние и в областта Санджак на територията на Сърбия.

Политическата концепция на ислямодемокрацията като ислямска разновидност на християндемокрацията е в основата и на управляващата в Турция Партия на благоденствието и развитието на Реджеб Ердоган.

Явлението не е ново за региона, но е непознато в България. За пръв път тук се прави заявка за партия, която да стане медиатор на политически послания, пречупени през ислямската ценностна и религиозна система. Твърдения като това на премиера Бойко Борисов – както е цитиран в интернет издания, че става въпрос за формация на противоконституционна основа, са по-скоро прибързани, най-малко защото изпреварват евентуално легитимно произнасяне на Конституционния съд. Нещата не са никак елементарни. Подходът при създаването на съюза показва отчитане на различни юридически и политически детайли. Ако проблемът опираше до обикновена емоционална провокация, щеше да се разреши бързо и лесно. В случая е  налице очевиден и старателно реализиран замисъл.

Кога се появява Мюсюлман–демократичният съюз? Общият политически фон в страната е все още белязан от тишината на изчакването да преминат първите сто дни от дейността на правителството на ГЕРБ. Изникването на нова и при това точно такава политическа формация е в рязък контраст с монотонността и затова усещанията са по-силни. Сред всички потопени в мълчание формации е и ДПС.

Лидерът му Ахмед Доган не е направил нито едно сериозно изказване след старта на новия парламент и след съставянето на правителството. Той дори не взе участие в свикания от президента Първанов Консултативен съвет по национална сигурност. Единственото назоваване на името на Доган – и то в сензационен контекст, се случи в ефира на Пловдивската обществена телевизия. Там председателят на Комисията за борба срещу корупцията и лидер на РЗС Яне Янев съобщи, че вече бил внесен първият обоснован сигнал срещу Доган в антикорупционната комисия.

Новината за Мюсюлманския съюз идва седмица по-късно. Темата за заплаха от радикален ислям не е непозната в България, въпреки че скандалите в Рибново отпреди изборите  претърпяха любопитна развръзка. Оказа се, че обвиняваният в разпространяване и покровителство на радикален ислям Ахмед Башев, който бе с репутацията на противник на Доган, стана кандидат-депутат от ДПС. Анализаторите няма да сгрешат, ако точно сега се върнат към пресконференцията на ДПС и политическия анализ на Доган след проведените избори за Европейски парламент, а и към препотвърдените му тези след вота за Народно събрание. Едно от предупрежденията на лидера на ДПС е насочено към етническата стабилност в случай, че новото правителство предприеме неадекватни действия. Ключово послание на ДПС по време на предизборната кампания бе за опасността от нов „възродителен процес”.

Създаването на Мюсюлман-демократичен съюз е обозначаване на нова ниша и на нова политическа тенденция сред ислямското население. В целия спектър от партии и организации, в чиито контекст под някакъв знаменател преминава определението „ислям”, може да се проследи определена мозаечна логика. Има формации, които са крещящо противозаконни, като например скандалната партия на Адем Кенан. Има и нейна разновидност в лицето на формацията на Мендерес Кунгюн. Има обаче и техен контрапункт – ДПС. Партия, преминала сложен цикъл на легитимация от всички възможни ъгли на политическия спектър и битност. Те са с етнически произход, но достигнаха до мащабно национално представителство. Два пъти са били мандатоносители, а са участвали или подкрепяли под различна форма три управления – отдясно, през либералния център до социалнолибералния модел на тройната коалиция.

Сега се появява Мюсюлмански съюз. Реакцията на ДПС е на ниво Ахмед Юсеин – депутат, само че бивш – от предишния парламент. Актуалното ръководство на Движението не реагира. Юсеин бе също по-скоро предпазлив. И основателно е предпазлив, защото като се раздават политически оценки, е добре да има и политическа памет. Откога и откъде започна да се върти идеята за квотно представителство в институциите и във властта по етнически признак? Говоренето на новосъздадената партия Мюсюлман-демократичен съюз е почти буквално преписано от изказвания на функционери на ДПС от 2002-2003 години, като си спомням за две имена – Рамадан Каракаш и – ако не се лъжа – същият Ахмед Юсеин, който по-късно се прочу с искането престъплението по „възродителния процес” да се разследва от Международния трибунал за бивша Югославия.

Очевидно е, че когато се съпоставят фактите и събитията, моделите на политическо говорене през различни периоди от партии и лидери от т.нар. „ислямски спектър” и се проследи градацията и съотношението между субектите в „мюсюлманската политическа галактика”, събитията няма да изглеждат нито случайни, нито прости. Налице е своеобразно „преливане” и преформулиране на послания и предупредителни знаци, които обаче не изискват непременно силови и панически действия, а внимателно обмислен  отговор с нова  визия за националния, регионален и европейски мащаб на условията, при които днес се прави българската политика. Да го кажем кратко и ясно – голямата политика се прави с прочит и памет за събития, а не със спокойствието, че МВР и ДАНС ще решат с един замах казуси, които всъщност се нуждаят от мислене. А без прочит и памет как да се прочетат знаците в голямата ислямска политическа галактика?

Георги Коритаров


http://koritarovonline.hostzi.com/?p=772

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Твърдения като това на премиера Бойко Борисов – както е цитиран в интернет издания, че става въпрос за формация на противоконституционна основа, са по-скоро прибързани, най-малко защото изпреварват евентуално легитимно произнасяне на Конституционния съд

İzkazvaneto na BB ne e ipribırzano a nakazatelno poradi tova çe se e opital da povliyae na sıda.
Yuzeirov ima pılnoto osnovanie da podvede sıdeben proces sreştu BB. Şto za evropeyska demokraciya e tova - jiva parodiya s glaven aktyor -premier. ;D
( gorenapisanoto vaji pri sluçay çe e podvedeno delo )

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Г-н Юзеиров, събориха ви паметника...
Какво да правим сега?  :'(
<a href="http://" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://</a>boiko za turskia pametnik

Offline Azi-2000.

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 52
Росни-пресни мюсюлмандемократи за един ден!
Задачата на братя Юзеирови е да поддържат мита за незаменимия Доган като пазител на етническия мир
                                                                                                                                                  Юзеир и Али, които по документи все още са Росен и Атанас, основаха в с.Славяново партията си.

                     Ако имаше класация колко еднакви партии могат да виреят в една държава, България щеше да я оглави. Мюсюлманските ценности, права и свободи у нас са охранявани по-сериозно от Форт Нокс. При това без да има реална заплаха от накърняването им.
Миналата събота бе учредена поредната формация, която е загрижена за етноса, ценностите, мира, свободата и загиналите турски воини. Създадоха я двама братя със сложно изговоримата фамилия Юзеирови и сестра им Десислава. Никой от тях не дава смислено обяснение
защо не си гледат бизнеса с климатици

и бракувано пилешко месо, а се хващат за политиката в област, окупирана преди тях от една камара партии. И, разбира се, ще трябва да делят станалия нарицателен един милион българи, вярващи в Аллах.

Целта на въпросния Мюсюлмандемократичен съюз също е доста мъглява - по обяснението на брат Юзеир няма намерение да управлява, но иска да участва в управлението на местно и национално ниво. Партията щяла да дебютира на местните избори, обаче имала амбиции и към президентския, и парламентарния вот. А да не забравяме - иска и дипломати. Поне в арабския свят. Възродителният процес е мерзко деяние, но двамата братя (за сестра им вече стана дума) все още носят по документи българските си имена Росен и Атанас. Казват, че десетте Божи заповеди са валидни и за християни, и за мюсюлмани, затова са добре дошли всички, но в МДС са се записали само роми, турци и помаци.

Този съюз е по-бамбашка и от партията на Мендерес Кундюн. Оня герой, който вкара в обращение идеята си за признаване на турско малцинство и промяна на конституцията навръх 19 февруари. Неговото житие мина през половината български партии - от Александър-Томовите измишльотини, през СДС и Гюнер Тахир, за да акостира в крайния турски национализъм. Целта на съществуването му бе да се неутрализира национализмът на "Атака" и да се измести станалият неуправляем пазител на правата и свободите - Адем Кенан. Кой помни вече Мендерес? Повя байряка, па го сви и прибра в гардероба. Не сме чували дали и Адем още дразни съселяните си в Ясенково.

Но всеки един пореден опит на адемовци, мендересовци и юзеировци се опитва да разпали омраза.

По-точно те я предизвикват, създават формациите си в смесените региони, където хората са с изострена чувствителност. А в настоящия случай се намесва и Яне Янев, който се смята за главен отговорник по борбата срещу радикален ислям в страната. И като споменахме Янев, логично стигаме до най-важния въпрос - какъв е приносът на ДПС в поредната политическа мътилка. Обикновено Ахмед Доган и хората му се придържат към обета за мълчание. Не коментират въобще, най-много някой да смутолеви, че нямат нищо общо. Очевидно е, че

и професионалният му опит не е от търговия с пилешки бутчета. Юзеиров бе инструктиран с коментар, че щом у нас може да има регистриран Християндемократичен съюз, би трябвало да е възможен и мюсюлмандемократичен. Има логика. А иначе според конституцията и двата съюза не би трябвало да бъдат легални. Но пък това означава законите да се спазват последователно.

Някой се сети да закачи Юзеир Юзеиров и той си призна, че с партията на Доган е в прекрасни отношения. Никаква политическа ревност от страна на по-големия брат. Никаква ирония към новопрохождащите защитници на правата и свободите. Никаква забележка защо посяга към електората им. Напротив, само една добре изиграна дистанцираност. Един вид ДПС няма от какво да се притеснява - досега няма пример с някой напуснал Доган или новопокръстен политик, който да е успял да тури ръка върху избирателите на движението. Мендересовци, адемовци и други са звезди за по един ден. После изчезват в галактика от рахат локум. Но те служат за нагледен пример как етническият мир в България може да бъде взривен. Ето, искат да прекрояват конституцията, а после и границите, проводници са на най-вредния турски национализъм, от който бяга дори властта в Анкара. И сега кажете кой е истинският пазител на мира и разбирателството у нас? Кой трябва да продължи да пази правата и свободите на един милион български мюсюлмани? Нека сега някой посмее да хвърли камък по ДПС!

Източник.в-к.СЕГА.