Ето накратко за главните герои във филма" Гьочмен",които предстои да се излъчи наскоро по БНТ.
Материалите са от блога на Даниела Горчева- журналист.
нов документален филм, посветен на престъплението, наречено „възродителен процес“.
Филмът се казва „Гьочмен - Да прекрачиш границата“. Дълъг е 51 минути и е създаден от екип в състав: Ирина Недева и Андрей Гетов – автори, Даниела Горчева – сценарист, оператор – Любен Бързаков. Продуцент: фондация „Гъливер клиринг хауз” (c/o Център за култура и дебат „Червената къща”, 2009 г.)
Според авторите това е филм не само за това, което е „отвъд границата“ и не само между територии, пространства и държави, но и отвъд границата на поносимото.
Ето още допълнителна информация за този документален филм, основан на интервюта с български турци, изгонени от страната ни заради съпротива срещу насилственото преименуване на турците по време на т.н. „възродителен процес“.
Зейнеп Ибрахимова Зафер (Zeynep Zafer) e окончателно изгонена през февруари 1989г, след като цялото й семейство е изселено от с.Корница в Североизточна България още след драматичното преименуване в Родопите през 1972г. Намираме я за кратко в Истанбул, на път от Анкара където е доцент по българска и руска литература в университета.
Сабри Искендер (Sabri Iskender) е изхвърлен от НРБ няколко месеца преди т.нар. „голяма екскурзия”, въпреки че отказва да вземе паспорта, издаден от комунистическите власти, защото, според Сабри това е паспорт - фалшив, с чуждо, не неговото име. Зад гърба му вече има следствени арести в Сливен, разпити на Развигор, лагер в Белене, два пъти изселване в с.Камено поле, опит за бягство през сръбската граница и …килия в Старозагорския затвор. Намираме го на път към миналото и към един заровен скришен документ на Демократическата лига за правата на човека.
Авни Велиев ( Avni Veli) живее в Истанбул и … все още в страшните си спомени от затвора. На въпрос: дали се е подигравал с режима когато създава Турската маркистко-ленинска партия по времето на късния социализъм, отговаря с дълъг….смях.
Ердинч Кюпчу (Erdinc Kupcu) е син на големия бургаски поет Реджеп Кюпчу. Баща му загива при странни обстоятелства, след като отказва да добави „ов” към фамилията си. В Истанбул чуваме как Ердинч произнася своето стихотворение „Черно” писано някога в български затвор, където и Ердинч излежава присъда по скалъпен процес …
Метин Сейт (Metin Seyit) не успява да вземе последната си година в гимназията в Силистра когато семейството му е принудено да напусне НРБ. Той е нашият водач в приключението да откриваме значението зад думите. Като думата „гьочмен” (gocmen)…
Севнур Озтюрк (Sevnur Ozturk)… е жена, която не се страхува да прави бизнес в свят на мъже, а на стената в ресторанта й „Лебед” в Истанбул до десетолевката с лика на Георги Димитров грее лика на Ататюрк.
Севги Нар (Sevgi Nar)е била съвсем малка. Ученичка. Още си спомня как се е почувствала на един особен „Трети март”…
Сюлейман Тюрксюз (Suleyman Turksoz) в Бурса не се страхува, че внуците му си играят с дървена табакера, направена от затворници. С кибритени клечки върху нея е написана датата на неговото влизане….в Белене:29 декември 1984г.
Това са само част от героите на този странен пъзел, 20 години по-късно.
Източник: Блога на Даниела Горчева!