Author Topic: Толерантността - помаци и християни в Родопите  (Read 25232 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eron

  • Guest
Днес е много модерно да се говори за толерантност или за това да си толерантен и мнозина обичат да прибавят към името си този епитет. Жалко е обаче, че голяма част от нашите съвременници не разбират смисъла на това понятие. Но изглежда най-криворазбрана е религиозната толерантност. Мнозина считат съществуването й за невъзможно, тъй като според тях религията върви ръка за ръка с фанатизма.
Допускащите пък нейното съществуване под религиозна толерантност в повечето случаи разбират пълна безкритичност към всички религиозни учения. За тях религиозно толерантните хора, въпреки различията им в догматическо и нравствено отношение, са длъжни да се молят заедно, да участват в общи богослужения, да не оспорват нищо от религиозното учение на другия, защото важно било човек да е религиозен, а нямало никакво значение към коя религия принадлежи. Те всички учели на добро. Подобно поведение в никакъв случай не е проява на религиозна толерантност, а е компромис на вярващия човек със собствената му съвест и религиозни убеждения. Толерантността между представителите на две религиозни общности се състои именно във взаимното зачитане на всички човешки и граждански права. Включително и правото на свободен избор на вероизповедание. Много добър и нагледен пример, за това що е религиозна толерантност, ни е дал нашият Спасител Иисус Христос в притчата Си за добрия самарянин (Лука 10:30-37).

В потвърждение ще приведа исторически примери за проявата на такава в продължение на повече от 300 години, и то не другаде, а в нашата страна между мюсюлмани и християни в Средните Родопи.

По време на втората масова ислямизация (1669-1750 г.) османската власт вложила всички усилия напълно да асимилира насилствено приелите исляма среднородопски българи, живеещи на територията на някогашните нахии Ахъчелеби и Рупчос или сегашната Смолянска област. Голяма част от тях не загубили съзнанието си за родово единство със своите сродници християни, макар и отдалечени често пъти на големи разстояния в различни селища. Не забравили и не се отчуждили от своите братя мюсюлмани и българите, които си останали християни. Онези, които се настанили в нови селища, след като отминала опасността от ислямизиране, се интересували за своите близки, останали в родното им село. “становявали връзка с тях и поддържали роднинските си отношения, като завещавали и на наследниците си да правят същото. Още повече пазели роднинството си тези, които успявали да се укрият в околните гори и се заселвали наблизо, както и българите мюсюлмани, които продължавали да живеят сред своите сродници християни. В такива случаи нерядко братя ­ християни и мюсюлмани, владеели и общи имоти. Дори някои мюсюлмански родове дълго време продължавали да тачат и помнят кумовската си роднина, която в Среднородопската област е на особена почит.

Свещеник Ной Ангелов (1854-1942 г.) от рупчоското село Орехово, описвайки положението на християните под османска власт, пише следното: “Положението на християните било тежко, но не и непоносимо, защото помохамеданчените не са разкъсали роднинските си връзки с християните. Поддържали си традициите по рожденки, сватби и др., като си носели разни ястия, баници, понуди и др. Тези взаимоотношения траяли до края на робството не само в Орехово, но и в цялата планина...” Самият той разказвал, че майка му и Махмуд Сарачов се смятали за роднини и се тачели като братовчеди.

Религиозната толерантност съпътствала не само мирното ежедневие на среднородопските мюсюлмани и християни, но и времето на военни и други конфликти между представители на двете общности като: Априлското въстание (1876 г.), Руско-турската война (1877-1878 г.), Балканската война (1912 г.), съвременните войни в Босна и Косово, и др.

По време на Априлското въстание като цяло отношенията между мюсюлмани и християни в Средните Родопи не се променили. Напротив, може да се каже, че християнското население успяло да оцелее благодарение на добрите си отношения със своите братя по кръв мюсюлмани, които го спасили от унищожение. Така например християните в град Чепеларе били спасени от клането на башибозуците благодарение на хаджи Идриз. Като не успял да ги убеди с добро, той се развълнувал и с остри думи започнал да се разправя и ругае въоръжената сган. Башибозуците се изплашили и до вечерта напуснали. През цялото време на Априлското въстание и след него хаджи Идриз защитавал християнското население в Чепеларе искрено, смело, енергично и напълно безкористно. Той бил най-влиятелният мюсюлманин не само в града, но и в целия Рупчос. През най-страшните за християните дни хаджи Идриз ходел от къща на къща, от махала в махала, успокоявал християнското население и се застъпвал за него. Подобно било отношението между православни християни и мюсюлмани и в останалите места на Среднородопската област. Християнските къщи и имоти били спасени от унищожение в село Гела, Широколъшко, от жените мюсюлманки, които след напускането на селото от християните, събрали всички фереджета и ги проснали по християнските дворове и къщи. Влезлият в селото башибозук сметнал цялото село за мюсюлманско и не го подпалили. Мнозина мюсюлмани направо отивали и довеждали в къщите си своите роднини и приятели християни, за да са сигурни, че няма да им се случи нищо лошо. Така Машкалевци-мюсюлмани приютили християнските си роднини Черневци и Бакларци от село Момчиловци, а Коста Кереметчията от същото село бил прибран със семейството си в дома на Осман Узунски в село Виево. Много интересен е разказът, описан от бившия смолянски районен мюфтия Чавдар Илиев, за случилото се в родното му село Забърдо. Когато избухнало Априлското въстание, агите и хаджиите, имамите и ходжите събрали цялото население в джамията и му съобщили, че в Перущица, Брестовица и Батак българите са вдигнали въстание и Ахмед ага Тъмрашки е заповядал да се изпратят хора да му помогнат за потушаването на въстанието. Всички навели глави, докато най-сетне излязъл Ахмед Сюлюманов и рекъл: “Като е заръчал за помощ от нашето село, вървете вие агите и хаджиите, пък нас фукарите не закачайте, ние нямаме никакъв зор, никой не ни закача и никъде няма да вървим. Не стига, че турците са клали деди и прадеди като са ги турчили, ами сега ще ни карат и ние да колим като тях. Тази работа няма да стане.” Останалите също се възпротивили и всички се разотишли.

През Руско-турската война християни и мюсюлмани в Средните Родопи взаимно се защитавали. Пловдивският мютесариф (управител), както съобщава Стою Шишков, изпреварил отстъпващата турска армия и дошъл в Смолян, където наредил да се събере Околийският съвет, състоящ се от първенците християни и мюсюлмани. Пред него той изложил своя план за организиране отбраната на връх Рожен срещу настъпващите руски войски. Архиерейският наместник Васил Аврамов се изказал против предложението му, но всички били изненадани, когато мнението на отец Васил било подкрепено от ардинския мюфтия хаджи Абдурахман с думите: “Падишаха с толкова хиляди войници не можа да спре москофа... та ние ли ще го спрем? Да си седим мирно, то се е видяло нашето царство...”, а накрая се обърнал към християнските съветници: “Ние ще се мъчим да ви пазим от нашите негодници, които бягат през нашите села, та после, ако дойде лошо до главите ­ вие да ни пазите.” Мюфтията удържал на думата си и още същия ден изпратил въоръжени мюсюлмани да пазят Устово. С. Родопски пише, че християните, жители на селищата, разположени по пътя на отстъпващата турска армия от Пловдив към Беломорието, се разбягали из близките мюсюлмански села и махали, където ги посрещнали гостоприемно техните еднокръвни ислямизирани братя и ги пазили чак до идването на русите.

По време на Балканската война среднородопските мюсюлмани и християни отново си оказали подкрепа едни на други при противоречивия развой на военните действия. Още преди избухването на войната, в село Арда пристигнал капитан-лейтенант Ангел Димитров, уж в отпуск да види болната си майка, а всъщност бил изпратен да събере сведения за турската отбрана в пограничния район. Като офицер той бил посетен за “добре дошъл” от роднини, приятели, съседи, а също така от първенците мюсюлмани и християни. Разговорите се въртели около обтегнатите отношения между България и Турция. Всеки път Ангел Димитров подчертавал: “Каквото и да се случи, дръжте се едни други, християни и мюсюлмани, тогава няма защо да се боите.” На тези му думи Афуз Ариф от село Могилица отвърнал: “Право казваш, приятелю, да се пазим взаимно, както е било и досега!” Още след първите няколко дни на започналата Балканска война в Арда пристигнали пратеници на братя Агушеви с молба към ардинските християни да ги защитят при евентуални нежелани действия на българската войска. На молбата им се отзовал кметът Никола Василев и още няколко души, които успели да успокоят населението на село Могилица. В същото време Явер паша предприел контранастъпление в посока Ксанти, Рудозем, Смолян. След три дни село Арда е обградено и обстрелвано от фанатизирани башибозуци. Ардинските християни побягват към Могилица, където са посрещнати по братски. Агушевци, Юсенходжови, Инджови, Абдулахови, Имамови и др. ги поканили да останат при тях, докато бурята отмине. След победата на връх Средногорци една рота е изпратена да прочисти горното течение на река Арда. Когато пристигнала в Могилица, част от избягалите ардинци били още там. Командирът на ротата заповядал да се запалят няколко къщи в Могилица, като се започне с Агушевите конаци. Но когато офицерите се отправили към конаците, пред тях излезли намерилите закрила при Агушеви ардински християни. Никола Ангелов заявил: “При тези хора ние намерихме спасение от турците. Тук ни приеха и храниха. Нищо лошо не са направили за България. Ние гарантираме за тяхната почтеност и за добронамереността на цялото село. Не посягайте на тези хора и на къщите им. Опомнете се, бъдете благоразумни!” Офицерите се разколебали, после отстъпили, а заповедта била отменена. Могилица била спасена заедно с конаците.

Християнското население на село Момчиловци пък спасило от студ и гладна смърт жителите на изгорените мюсюлмански села Виево и Кутела по време на Балканската война. Предвождани от хаджи Неделчо Канев, момчиловци цяла седмица събирали и довеждали в селото си болните и премръзнали жени и деца, като ги настанили по къщите и в училището, където ги хранили и обличали цели два месеца.

За щастие в последното десетилетие мюсюлманите в Средните Родопи не се поддадоха на ислямската пропаганда на някои мюсюлмански емисари, призоваващи ги на джихат срещу християните неверници, избиващи техните братя по вяра в Босна и Косово. Напротив, мюсюлманското духовенство, начело със смолянския областен мюфтия хаджи Ариф Караибрахимов, подчертавайки българската народност на мюсюлманите в областта, ясно и твърдо заяви, че сренородопските българи мюсюлмани и християни са живели над 300 години в мир и любов. Така те ще живеят и занапред.

В заключение може да се каже, че съвместното съжителство на ислямската и християнската общност в Средните Родопи може да бъде посочено като идеален пример за проява на религиозна толерантност, така рядко срещана не само на Балканите, но и в световен мащаб. Благодарение на това толерантно съжителство, в основата на което стои взаимното зачитане, уважение и защита, става факт не само мирното съжителство на двете общности, но и физическото им оцеляване. И дай Боже, и занапред да продължи развитието на междурелигиозните отношения в Смолянска област в този дух. И дано най-после Българската православна църква използва напълно потенциала, разкриван от това толерантно съжителство, който за съжаление слабо или никак не е използван досега.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Mожеш ли да пишеш за толерантността след 1912-год. май тая толерантност спира след това или на мен така ми се струва. ???.На тия толерантности сме се наслушали и нагледали .От тая толерантност сигорно има толкова помаци в Турция,А можеш ли да кажеш от помашката толерантност колко има избягали.Или най -добре опиши как ни толерираха по време на Възродителните процеси-1912- 1984,за да е пълна толерантността.Пиши ,дали ще има репарации за "толерираните "в Турция и какъв ще е размера.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Quote
По време на втората масова ислямизация (1669-1750 г.) османската власт вложила всички усилия напълно да асимилира насилствено приелите исляма среднородопски българи, живеещи на територията на някогашните нахии Ахъчелеби и Рупчос или сегашната Смолянска област. Голяма част от тях не загубили съзнанието си за родово единство със своите сродници християни, макар и отдалечени често пъти на големи разстояния в различни селища. Не забравили и не се отчуждили от своите братя мюсюлмани и българите, които си останали християни. Онези, които се настанили в нови селища, след като отминала опасността от ислямизиране, се интересували за своите близки, останали в родното им село. “становявали връзка с тях и поддържали роднинските си отношения, като завещавали и на наследниците си да правят същото. Още повече пазели роднинството си тези, които успявали да се укрият в околните гори и се заселвали наблизо, както и българите мюсюлмани, които продължавали да живеят сред своите сродници християни. В такива случаи нерядко братя ­ християни и мюсюлмани, владеели и общи имоти. Дори някои мюсюлмански родове дълго време продължавали да тачат и помнят кумовската си роднина, която в Среднородопската област е на особена почит.

eron, от къде ги измъкваш тези бисери, бе човек? Това е типична възрожденска пропаганда. Каква е тази политика за насилствена ислямизация и за заличаване на родовия корен?! Мислиш ли че ако османлиите са искали е нямало да ни асимилират езиково? Очевидно е обаче, че това не е съвпадало с политиката на империята. Не разбрахте ли вече, че "родовият корен" е най-мощният инструмент за асимилиране на помашкото население в политиката за обезличаване на неговата културна и религиозна идентичност?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Quote
За щастие в последното десетилетие мюсюлманите в Средните Родопи не се поддадоха на ислямската пропаганда на някои мюсюлмански емисари, призоваващи ги на джихат срещу християните неверници, избиващи техните братя по вяра в Босна и Косово. Напротив, мюсюлманското духовенство, начело със смолянския областен мюфтия хаджи Ариф Караибрахимов, подчертавайки българската народност на мюсюлманите в областта, ясно и твърдо заяви, че сренородопските българи мюсюлмани и християни са живели над 300 години в мир и любов. Така те ще живеят и занапред.


Този проповедник Стефан П. ИЛЧЕВСКИ в доста лицемерен стил се опитва да асоциира ислямската религия с насилието, внушавайки ни, че единствената причина за опазване на религиозния мир в Родопите е общия родови корен на мюсюлмани и християни в тази област.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
За събитията от онова време има написана книга от аго Салих Бозов от с. Чепинци. В нея са описани събитията, но в доста по различна светлина.Книгата се казва "В името на името" -"ВИНИ".
За мен е чест ,че имам тази книга с автограф ,лично от него.

http://turkkulturevi.net/?pid=3,101&id_news=31


**** ВМЕСТО ПРЕДГОВОР****

Сигурно само лирична натура и човек на чувствата би посветил в мирно време свой многогодишен труд на проблема НЕПИСАНА досега в автентичен вид история за физическия и духовен геноцид над мюсюлманската общност в България след размирните 1877 – 1878 г. до наши дни. Подвластни на това време са периодите 1912 – 1944 г., 1945 – 1989 г., и от 1990 – до наши дни. Основният поход – интервюта – очерци с живи свидетели и потърпевши – предполага изказ на истината и само на истината. Придружен е с видяно и от фотоокото и видеокамерата. Обект на внимание са старици и старци на дълъг, над 80 – 90 – 100 – 110 – 120 г. живот. Сбръчканите лица, треперещите от вълнение устни, пълните със сълзи хлътнали очи нека събудят у Вас, читатели, състрадание, доверие и синовна почит. Разказаното е своебразна смелост и осъзната отговорност пред идните поколения.
Наш дълг пък е да не бъдем равнодушни при толкова много пролята невинна кръв и потъпкан с мръсни ботуши верски дух. Гаврата с паметта на живи и мъртви е обличана в красиви думи като “ възродителен процес “, водещ до израждане, срам и позор за изродилци , наричани възрожденци от най – новото ни време. Дали те носят чисти и неопетнени имена, когато са работили с “ чиста “ съвест за отнемане на онова свято нещо, наречено майчиното име!? Та нали всеки върви по земния си път с едното име. А и историята е казвала – в името на НВ Царя и Отечеството, в името на Негово Величество – НАРОДА – са издавани присъди, падали са и падат глави. Не е ли Името човешката същност на всеки? Затуй и в неговото име нека изкажем заслужена благодарност на разказалите спомени – една незатворена страница за покушение над личността човешка, защото раната зараства, но белегът остава. В името на човешката памет и на написаното да не се таи мисъл за сплашване, че потомците на разказали за геноцида трябва да си търсят нова родина. Да, ама Земята е една и всеки освен на своята родина е гражданин и на света. И то пак в ИМЕТО НА ИМЕТО.

САЛИХ БОЗОВ

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Хм, интересна статия. Ерон, макар че знам твърде малко за това, чувал съм за мюсюлмани и християни в Родопите от един род, които не са загубили родовите си връзки и поддържат близки отношения. Преди години четох някаква малка книжчица от местен етнограф за селата Манастир (община Лъки) и Давидково (община Баните). Историята на двете села е много интересна.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ерон ,интересна статия, благодаря ,колкото и да се квалифицира като възрожденска ,според мен, въздържайки се от коментар за това, има доста сведения в исторически план ,който разкриват родството между християни и мюсюлмани-помаци в родопа планина-  та на места някой носят все още еднакви фамилни имена и спомена за далечно родство-на това трябва да се акцентира според мен, хората да си помагат взаимно ,,да се тачат и уважават, защото корена им е  един, вярно много простотии са правени по отношение преминалото към исляма население , да се надяваме че повече няма да се правят и да гледаме напред с оптимизъм.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Не бива да се забравя, че някой помаци със риск за живота си са бранели своите събратя християни, не е само Осман Нури ефенди и Муков-Чепенели това трябва да се знае и помни от поколенията.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Не бива да се забравя, че някой помаци със риск за живота си са бранели своите събратя християни, не е само Осман Нури ефенди и Муков-Чепенели това трябва да се знае и помни от поколенията.


Razbira se ves.K, tezi neshta ne biva da se zabravqt nikoga.te sa primer za tolerantnost i vsashtnost te sa onezi zdravi nishki koito davat oblik na tradicioniqt etni4eski model v Bg.
istoriq kakvo da se pravi..

Spomnqme si kasapnicata na zapad ot nas kogato se razpadashe Ygoslaviq.
Etni4eski 4istki koito ujasiha civilizovaniq svqt i to v kraq na dvaisti vek.
Slu4aino popadnah na podobna informaciq za srbi koito sa pomagali na bosnenskite mislumani po vreme na voinata tam.I to imenno sreshtu srbskata armiq.
Daje se iznenadah i ot fakta 4e v svormiranata togava bosnenska armia e imalo i pravoslavni sarbi.Dokolkoto sam zapoznat edin ot zamestnik glavnokomandvashtiqt na armiata BiH e bil sbin.
Eto tuka ima podobna iformaciq za tozi unukalen fenomen:

http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/199407/40727-009-pubs-sar.htm

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
Може ли някой да даде инфо, откъде мога да купя книгата "В името на името"?
Благодаря предварително.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
http://www.kaminata.net/viewtopic.php?f=133&t=20976


Исторически поглед към Родопите
/експозе/

За участие в симпозиум – Измир 4 – 7 ХІІ 2007година.

„Родопа горделива- грамада вековечна
от върхове гранитни верига безконечна


Родопа планина

Могъща, приказно красива, необхватна, величествена, с върхове, устремени към ясносиньо небе извисява своята горда гранитна снага. Вековете отминават, хилядолетията са нанизали своята огърлица без да докоснат нейната дивна, величествена младост на девойка с исполинско телосложение, което омайва с пленителна сила и обаятелен дъх на родопски здравец и силивряка – орфеевото цвете. Лазурна светлина милва млечносините теменужени върхове, падини, чукари, хълмове, речни долини, които нежно се потапят в безкрайната шир.
Докъдето погледът ти стига виждаш настръхнали чуки, заоблени канари, назъбени планински вериги. Всичко в моминската гръд на Родопа е сила, ритъм, великолепие и пулсира жажда за полет към висините. Тук камъкът, дървото, тревичката, птичката, човекът гледат на горе, където земята се слива с небето. Родопа е и гальовна майка, чиято гръд е пълна с тайнствени трепети и любовен шепот, който при нужда прераства в страховита буря. В такива мигове майка Родопа от огнената си гръд бълва сила, която раздира небето, събаря канари, свлича дървета, а тънтежа на ехото разказва за вековни страдания, за ужаси, за легендарно минало. Когато всичко стихне някъде издън душата ще литне в простора и онази, изпята на иден дъх



„Бела съм, бела юначе,
цела съм света йогрела,
един бе Карлък останал …”



Родопа планина

Планина на кръстопът, на пътесбор между плодородни поля, между мъглив север и топъл юг. Тук е съчетано всичко от висините на Рила, топлината на Егея и прохладата на Хемус. Легендата е донесла, че планински масив Рила, Родопа, Пирин, Хемус / Стара планина/ бил една планина, дала името на Балканския полуостров. Били някога те мъж и жена – цар и царица на Тракия. Всемогъщите Зевс и Хера им завидили и ги разделят. Преди раздялата родили те речния бог Хебрус – днешна р. Марица и Нест – р. Места, чиито милват от изток и запад склоновете на Родопа планина. Според Херодот Стробон и Елиан греблив орел грабнал един от сандалите на Родопа и го пуснал в скутите на египетския цар, когато в Менфис раздавал правосъдие. Той наредил да му доведат собственицата на другия сандал, оженил се за чаровната Родопа, която и станала царица на Египет. Тук тя приела образ на мома – богиня, държаща в ръката си три цветчета от здравец.
Вероятно затуй Родопа е била, е и ще бъде източник на вдъхновения за художници, композитори, поети, писатели, историци. Тя и сега е едно заключено съкровище пред хората на науката, изкуството, литературата. Тук едно малко прозорче открехва своя чуден свят за етнографи, археолози, за златотърсачи в науката, изкуствоведи, музиканти, които се вдъхновяват от легендарното и приказно царство. Нейните най – стари обитатели из билата, планините, тучните послани с дъхав килим поляни, каменистите ридове на Рожен, Караманджа, Каракулас, Кайнадина, Кечи кая, Перперикон, Карлък са
най - прастарите преселници, заселени в планината. Техните дири по калдаръмите, крепостите, светилищата, римските мостове са наслоявали присъствие 8 хилядолетия преди новото летоброене. Доказателствата са много. Древния скален град Перперикон в землището между Кърджали и Момчилград, крепостите Устра, Козник, Аетос, Подвис, Каракулас, Имарет, Енихан баба кале. Не са малко и оставените писмени сведения за Родопа планина от Херодот, Омир, Тукидид, Стабон, Елиан, Филострат, Марцелин, Пердризе, Макробий. Голяма е и броеницата от по – млади изследователи и пътешественици, описали в свои съчинения пътувания из Родопите. През второто хилядолетие на новото летоброене като Иречек, Ами Буйе,. Ценни са сведенията за най – старите обитатели на Родопа планина. Те са оставили следи от живота си по върхове, урви, падини, речни долини, поселения.
Почти липсват обаче сведения за преселници в Родопите преди заселването на планината от траките. Първи сведения за тях дава гръцкия историк Херодот. Те населили целия Балкански полуостров 2000 – 3000 години преди новата ера. Племето беси се заселило по течението на р. Въча, сатрите, в Доспатския край, сапеите по течението на р. Въбица, дросийците - по р. Чая. Гръцкия писател Колумила нарича бесите млекопийци и коняри. Филострат пък описва родопския бес Рес, участвал в битката за Троя. Слепият поет Омир, чрез устата на Долон казва за Рес: „Аз видях неговите коне – най – хубави и най – едри, по – бели от сняг, бързобеги като вихър”. Гръцки източници пък сочат, че бесите били добри рудари и изкусни майстори при обработка на метали, както и като смели мечоносци. Наричали ги дии. Одринския цар Ситалк ги използвал във войската си. Дори Филип Македонски не успял да ги покори. Това се удало на Александър Македонски чак през 3 век преди новата ера. Точно бесите били и най – добрите гладиатори на Рим, между които бил и Спартак.


Родопите, Римската и Византийската империи.

Първите сблъсъци между бесите и Римската империя датират към 13 – 15 година на новото летоброене. Бесът – военоначалник Вологес организирал силен отпор срещу одрисите на римлянина Реметалк, когото разбили. Новият пълководец Пизан с голяма армия покорил бесите. Роби и робини от Родопа и Тракия били откарани в Рим, между които бил и Спартак – организаторът на първото в света въстание срещу робията. Оценката за него е „велик генерал с благороден характер и исполинска сила”. Под влияние на римската култура бесите издигат в началото на новата ера светилища и храмове. Тогава се ражда и култът към бога на младостта, растителната сила и виното – Дионисий. Съвременните историци сочат много родопски върхове за негово светилище – връх Гьозтепе, Чилтепе, Енихантепе, Чингинехисар, връх Ком, Перперикон. Друга знаменитос на родопските беси е чародеец Орфей, под звуците на чиято лира „блестят от тревите сълзи”. След разпадането на Римската империя на източна и западна в края на 3 век от новото летоброене бесите попадат под влияние на източната Римска империя с името Византия и седалище Цариград, която налагала нов духовен гнет над бесите – християнството.

Родопите и заселването на славяните

Нашествието на славяните на Балканския полуостров е предприето в началото на 6 век от новото летоброене. Те преминали река Дунав и нападали богатата Византийска империя. Това станало по времето на император Юстиниан І /427 – 565г./. овладели полуострова чак до Солун и Елада. Тези сведения са от историка  Ефески. Друг историк Прокопи Кесарийски в съчинението „Готска война” казва за славяните, че са руси, живеят на големи племена и са с хунски нрави. В Родопите през 7 век било заселено племето „Смоляне” по реките Арда и Места. По течението на Въча и Чая се настанило племето”Рупци”. Някои съвременни историци смятат, че в централните Родопи не е имало славяни. Историците Никита Акоминат и Константин Иречек в център на смоляните било голямото село Смилен /Исмилан – турско название/ в горното течение на река Арда. При формиране на българската държава/681г./ Родопите не влизат в границите й. при управлението на Хан Крум /803 – 814/ границата минава по нейните северни склонове Костенец – Кричим – Хасково. При Хан Пресиян границата била линията Каракулас – Карлък – Кекезтепе – Кушлар – река Места. Чак при царуването на Симеон /893 – 927г./ за малко Родопа била в състава на българската държава, чиято граница минава по линията Елидже – Ченгене Хисар – Боздаг – река Места. По сведения на византийския летописец Георги Акрополит Родопа била под византийско владичество, когато управляващия я Деспот Слав се обявил за васал като взел дъщерята на Хенрих. Чак до 15 век Родопа се наричала и Славееви гори. И като владение на Момчил юнак, който загинал през 1345г. след чиято смърт Родопа планина преминала под властта на Кантакузий.

Родопа планина и Османската империя

Първите заселници на Балканския полуостров от т.н. „тюркменска група” народи са родственици на народите от алтайски произход – хуни, мадари, монголци. В българската история е известен турския пълководец Селджук /11в./, който предвожда свойте селджукски турци. Популярен е и владетелят с произход от Коня Сюлейман, чиято държава се нарича Рум. При сюлеймановия наследник Алаедин ІІІ държавата е в упадък. Тогава вождът на едно емирство Осман /1299 – 1326г./ укрепва държавата, разширява я полага основите на добилата нова мощ Османска империя. При султан Орхан /1326 – 1362г./ столицата е Бурса. По време на неговото управление силната конна спахийска войска е тази, която първа настъпва към Балканския полуостров. Тогава спахийската конница и неговата еничарска пехота. Преминавайки през Дарданелите по точно селджутските турци стъпват на балканския полуостров през 1352г. Държавата се разширява до Галиполи. Синът на султан Орхан – Сюлейман като предводител на войските завзема земите между планините Родопа – Сакар – Странджа, след което и столицата от Бурса при султан Мурат І /1362 – 1389/ е преместена в Едирне. Далеч преди 1396г. , когато пада цяла България под Османско владичество в Родопа планина е регистрирано присъствие на Османската империя. Това е станало в годините 1370 - 1373. Главните настъпления към сърцето на Родопа планина са по река Чая - с предводител Дородит Али Паша и по река Арда – с предводител Енихан баба и Саръ баба. Тези настъпления били реализирани в годините 1370 – 1373г., като легендата звучи сражението при местността Шарампол под днешното село Гьоврен, където загинал годеникът на Айше Султанше – дъщеря на султан Мурат І – Ибрахим паша. Жестоки са и сраженията и при подстъпите към Рила планина при крепостта Цепина – не без основание настъпленията към Родопа планина са насочени още в първите години на навлизане към балканския полуостров поради факта, че тук бил разпространен исляма и турските предводители очаквали подпомагане от своите братя по вяра. Доказателство за това са наличните още тогава ислямски гробове, които в годините на тоталитарна България бяха безцеремонно осквернени и поругани.

Родопа и родопската помашка общност

Позволете да започна с извадка на статия във френско списание през 1878г. на валията на Дунавския вилает известния Мидхат паша:
„По българските земи има повече от един милион мюсюлмани. Те не са дошли от Азия. Това са потомци от преобърнали се в исляма. Една част от тях говорят само български език. Това са родопските помаци.”
Според Ами Буйс френски пътешественик техния брой е над 250 000. само във вилает Едирне около 1911г. броят им е 130 000. те са живели в 207 села. Според историка Стойо Шишков броят им е 398 503, които са живели в 533 села. Голяма част от тях след Балканската война /1912г./ се преселват в Турция /Бабаески, Узукюпрю, Курудаг/. Живеещите на територията на България след Балканските войни били наричани помаци, помагачи, войнугани, даже и като потомци на поляци. Квалификациите че думата „помак” се е родила като наименование от помагач, помъчен, пометнал се. И сега в Родопа планина успоредно с думата помаци се опотребява и думата ахрене, която също се обяснява, че е произлязла от името на Ахрида, Ахридос, агарянин, агриянин. Най – приемливо е произходът на думата да е свързан с арабската дума ахара – ян (последен приел исляма).
Не се отхвърля и връзката с думата ахр, ахирет, ахр заман – вярване в съдния ден. Постоянно на тази общност се е внушавало и прозвището българо – мохамеданин като предпоставка да се приобщава към българската нация. Истината обаче е една. И до сега не е написана цялостната история за произхода на помаците. Заслужават в тази посока адмирации трудовете на професор Хюсеин Мемишоглу (Република Турция), Мехмед Дорсунски – помак от Мадан (Република България) и Петър Япов – македонец. Каквито и да са квалификациите за родопските помаци, те не са нито „ахмаци”, нито недодялани, нито нечистоплътници, а са чеда на голяма група хора, които живеят в планината, за които поетът е казал:

„Гордей се Родопа, и вдигай чела
над стръмни гранитни скали,
размахвай широко крила,
достигай самите орли!”

Лектор:
Салих Бозов


Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо

Истината обаче е една. И до сега не е написана цялостната история за произхода на помаците. Заслужават в тази посока адмирации трудовете на професор Хюсеин Мемишоглу (Република Турция), Мехмед Дорсунски – помак от Мадан (Република България) и Петър Япов – македонец...


Без коментар...

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Петър Япов ..... история....реалност..... без коментар.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Mожеш ли да пишеш за толерантността след 1912-год. май тая толерантност спира след това или на мен така ми се струва. ???.

Ето за "толерантността" след Освобождението. - http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,1659.msg16799.html#msg16799

"Брат брата не храни, а тежко му, който го има".

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887


"Брат брата не храни, а тежко му, който го има".
[/quote]По някога и така става -но важното е оттук нататък ,от днес нататък да се обърнат хората към това което е общото помежду им ,не да се слагат бариери и граници с години и събития ,защото вече не живеем в 19 и началото на 20 век, а примери за отношения в негативен аспект има много и от двете страни ,в историята но има и такива положителни естествени взаимоотношения, нормални като за близки, върху които трябва да се акцентира ,това е върху което трябва да се опира човека на 21в. още повече близките общности-не на омразата и разделението трябва да се гради защото градежа нищо хубаво няма да донесе.