Саудитска Арабия готви реформа на уахабизмаЗа по-голяма част от човечеството Саудитска Арабия е символ на господството на исляма. За мнозина тя е единствената държава, където ежедневно се прилагат предписанията на едно от най-радикалните и консервативни течения - уахабизма. То придоби печална слава около атентатите на 11 септември 2001 г., когато стана ясно, че много от атентаторите са негови последователи.
Но бавно и постепенно в родината на исляма, където се намират светините на вярата Мека и Медина, започва реформа, пише Ройтерс. Властите в Саудитска Арабия са твърдо убедени на започващия идния вторник форум на исляма, християнството и юдаизма в Мадрид да представят един нов образ на уахабизма. Проправителственият реформистки духовник Абдулазиз ал Гасим заяви, че правителството заедно с духовния елит е започнало ревизия на вижданията си, която ще намери отражение върху образование, съдебна власт и други важни за обществото сфери.
За целта от учебниците са извадени твърде радикални проповеди, а правораздаването ще трябва да работи по норми, а не да дава предимство на традиционното ислямско право шериата. От друга страна, кралят на Саудитска Арабия Абдула твърдо се обявява за продължаване на политиката за отваряне на образованието. Въпреки някои пропуски страната е в челните места в арабския свят по образованост.
Анализатори отбелязват, че развитието на комуникационните технологии направи достъпни интернет и сателитната телевизия в страната. Достъпът до глобалната информационна мрежа е основният двигател за реформирането на уахабизма. През 2002 г. под натиска на високотехнологичните западни компании и растящите цени на петрола Саудитска Арабия реши да допусне чуждестранни инвеститори в 20 водещи сектора от икономиката.
Особено чувствително беше навлизането на западни капитали в петролния сектор. Тридесет процента от държавния телеком бяха също приватизирани, което беше най-голямата сделка в историята на страната. Тя донесе 4 млрд. долара приходи на хазната.
Навлизането на чуждестранни инвестиции, ясната позиция по ислямския тероризъм, сближаването със Запада и лидерството в арабския свят, което има монархията, показват, че тя се откъсва постепенно от образа си на традиционна ислямска страна, разчитаща на петрола, и поема по пътя на модернизацията. По този начин най-големият износител на петрол се откъсва и от една друга традиция - черното злато да е основен двигател на икономическия растеж.
www.dnevnik.bg