Author Topic: Тъжният залез на Eвропа  (Read 5827 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Тъжният залез на Eвропа
« on: April 09, 2011, 13:07 »
Давам копи пейст на статията защото едно от нещата които наистина НЕНАВИЖДАМ са пропаднали след време линкове. Ето го и оригинала за по люботните http://geopolitica.e...zalez-na-evropa
Thilo Sarrazin, Deutschland schafft sich ab: Wie wir unser Land aufs Spiel setzen, 464 s, DVA Sachbuch, München , 2010

В продължения на няколко месеца, снимките на автора на тази книга не слизаха от първите страници на германските (и не само) вестници. Появата и му струва престижната и високоплатена работа, като член на борда на Бундесбанк, а по-късно той беше изключен и от своята Социалдемократическа партия (от чието име преди време беше избран за берлински сенатор). В същото време, 20% от германските избиратели твърдят, че биха гласували за него. Книгата му редовно се появява по витрините на книжарниците, но само за да изчезне почти веднага оттам поради големия интерес на читателите. Става дума, разбира се, за Тило Сарацин и скандалния му бестселър „Германия се самоликвидира", появил се през август 2010.

По принцип, в нея не се казва нищо, което да не е било известно и преди това. За проблемите във Федералната република се говори отдавна, а в немските книжарници гъмжи от книги, анализиращи задълбочаващият се разрив между политици и избиратели, прекаленото влияние на големите корпорации, или хроничните трудности, с които се сблъсква системата за социално осигуряване. Нито една от тях обаче, не се превърна в сензация и не предизвика толкова бурна реакция, както стана с книгата на Сарацин. Каква е причината за това?

Според някои, определена роля е изиграла умелата PR-кампания предшествала появата на книгата. Само че да се обясни с нея невероятния успех на книгата е най-малкото наивно. Истинската причина е съвсем друга и тя е, че авторът, без всякакво смущение, засяга въпроси, които не само са твърде болезнени, но и се бяха превърнали в своеобразно „табу". Дискусиите по тях не само се смятаха за проява на лош тон, но и можеха да струват на онези, които все пак дръзваха да ги обсъждат, професионалната кариера и обществения имидж.

Както е известно, умението предпазливо да лавираш между тези забранени теми отдавна се е превърнало в задължително качество за успеха на всеки европейски (и, особено, германски) политик. Най-известният пример за подобно табу е Холокостът, чието поставяне под въпрос официално се смята за престъпление и се наказва от закона. Това обаче е само „върхът на айсберга". Защото формална или неформална забрана е наложена върху цял спектър от въпроси, касаещи нацисткото минало на Германия. При това не става дума само за откровената пронацистка пропаганда, а и за сравнително невинните опити за обективна научна оценка на т.нар. Трети Райх.

В тази връзка е доста показателна историята на известната германска журналистка Ева Херман, която дълги години беше лицето на телевизията NRD (Norddeutscher Rundfunk), докато не реши да се ангажира с проблемите на семейството и майчинството в Германия. Това, само по себе си, се оказа доста рискована стъпка, но истинският скандал се разрази, когато, при представянето на поредната си книга по темата, Херман заяви, че „нацистката епоха е била нещо ужасно, но сред малкото хубави неща тогава е разбирането за това, колко ценни са децата, майчинството и семейството. За съжаление, тези ценности също бяха отхвърлени през 60-те години". Веднага след това, тя беше уволнена от работа, оплюта от всичките си колеги и, на практика, се превърна в „парий" за цялата журналистическа общност.

Децата, като „фалшива ценност", наследена от мрачното минало

Вероятно, скандалът с Ева Херман едва ли щеше да придобие чак такива размери, ако тя не бе направила глупостта да засегне едновременно две теми, смятани за „табу" в родината и: нацисткото минало и демографската ситуация. Което, между другото, не стана случайно, защото в днешна Германия всеки опит да се лансира добре обмислена и научно обоснована програма за повишаване на раждаемостта, автоматично поражда асоциации с Третия Райх, а пък онзи, който я предлага, рискува да бъде обявен за „крайнодесен екстремист".

Тило Сарацин очевидно е надмогнал страха от подобни обвинения. Затова, анализирайки проблемите на днешна Германия, поставя в центъра им именно демографската ситуация. В това отношение официалната статистика представя доста тревожни данни – в момента раждаемостта в страната е почти два пъти по-ниска от онази, гарантираща поне простото възпроизводство на населението. Възрастовият баланс пък все повече се измества към пенсионерите, като съотношението между тези, които плащат данъци, и онези, които получават пенсии, става все по-неблагоприятно. А това означава, че нараства бремето върху държавния бюджет и националната икономика, която трудно може да се развива нормално в подобни условия.

Демографският спад е надвиснал като „дамоклев меч" над германската икономика по още една причина. Днес Германия вече не може да се конкурира с държави, като Китай или Южна Корея, в производството за стоки за масова употреба. Конкурентните и предимства вече се концентрират само в сферата на високите технологии и иновациите. Само че за да продължи да бъде лидер в тази област, тя трябва да разполага с голямо количество талантливи и високообразовани млади хора. Които няма откъде да се появят, след като раждаемостта спада.

Впрочем, спада не само раждаемостта. В книгата си, Тило Сарацин специално подчертава ниската раждаемост във високообразованите и материално обезпечени семейства. Хората, ориентирани към изграждане на кариера и постигане на обществено признание, обикновено се сдобиват с деца твърде късно и, по правило, с не повече от едно-две. Висока раждаемост демонстрират най-вече хроничните ползватели на социални помощи, за които появата на всяко ново дете гарантира съществен ръст на семейния бюджет (тази ситуация, впрочем, е характерна и за България). На пръв поглед, няма нищо лошо в това, след като тези хора не могат да работят и да плащат данъци сами, поне да увеличават броя на бъдещите данъкоплатци. Според Сарацин обаче, нещата не са толкова прости. Защото децата от семейства на хронично безработни, по правило, възприемат модела на поведение на родителите си, превръщайки се в същите като тях получатели на социални помощи. Тоест, вместо да помогнат за решаването на проблема, допълнително го задълбочават.

Доколко справедлив е подобен извод? До каква степен децата наследяват не просто начина на живот и модела на поведение, но и (тук Сарацин си позволява да навлезе в наистина опасна сфера) интелекта на родителите си? Авторът на книгата „Германия се самоликвидира" твърди, че умствените способности, до голяма степен, се предават по наследство. И в тази връзка посочва, че високообразованите германци оставят по-малко наследници, отколкото хронично безработните, което, според него, нанася жесток удар по интелектуалния потенциал на страната. Тук вече няма как да не си припомним за агитационните плакати от времето на Третия Райх, нагледно демонстриращи как „малоценните", но по-плодовити немски граждани могат, само за няколко поколения, напълно да изместят далеч по-ценните „истински арийци".

В същото време обаче, фактите, цитирани от Сарацин, наистина заслужават внимание. Ако в началото на ХХ век почти половината от научната литература (става въпрос за природните науки) се е издавала в Германия, днес страната отдавна е загубила водещите си позиции. Делът на германците сред носителите на Нобелови награди също спада непрекъснато и стремително. Резултатите от тестовете на учениците сочат, че броят на малограмотните нараства, а децата с нестандартно мислене, способни да решават сложни задачи, се превръщат в постоянно топяща се тънка прослойка.

Дали обаче за това е виновна само наследствеността? В книгата си, Сарацин отговаря отрицателно на този въпрос, като попътно си позволява да засегне още няколко теми, които, сами по себе си, биха могли да поставят кариерата на автора под въпрос.

Скандалната книга на Тило Сарацин не просто се превърна в бестселър в родината му, но и провокира сериозна дискусия в германското общество. Докато мнозина смятат, че авторът нагло е нарушил съществуващите морални табута за дискутиране на болезнените за нацията проблеми, други директно го обвиняват в социалдарвинизъм и разпалване на омраза към имигрантите. И едните и другите обаче признават, че темите, които засяга в книгата си Сарацин, вече не могат да бъдат игнорирани.

Крахът на утвърдените представи


В основите на всички германски проблеми – както днес, така и в бъдеще – е демографското развитие. Ниската раждаемост означава не само намаляване и остаряване на населението, но и катастрофален спад на броя на талантливите млади хора, на които се крепи иновационната икономика. Някой би възразил, че германската образователни система традиционно се слави с високото си качество. Неслучайно в момента в Германия учат над 12 хиляди български студенти. Преди няколко години обаче, когато бяха огласени резултатите от поредния тест на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) сред европейските (и не само) ученици, те предизвикаха истински шок сред самите германци. Оказа се, че на фона на връстниците им от редица други държави, резултатите на германските ученици са, ако не катастрофални, то повече от посредствени. Защо?

Германската система за начално и средно образование традиционно е силно сегментирана. Тя включва няколко типа училища – т.нар. „главни" (Hauptschule), даващи средно (във всякакъв смисъл) образование, реални училища (Realschule), където се акцентира на техническите умения, и, накрая, гимназии (Gymnasium), обучението в които се смята за най-качествено, а дипломата дава право за кандидатстване в университетите. Тази система се формира още през ХІХ век, когато всяко от трите типа училища отговаря за формирането на определен обществен сегмент – неквалифицирана работна ръка (т.нар. „народни училища"), квалифицирани работници и инженери (реалните училища) и елит (гимназиите). Оттогава насам обаче, макар формата да се запазва, съдържанието радикално се променя.

Днес, над половината германски ученици учат в гимназиите. Очевидно е обаче, че всички те не могат да станат част от елита. Ръстът на броя им е за сметка на качеството на образованието – така, ако допреди петдесетина години изискванията към германските гимназисти бяха изключително високи, а системата на подбора им – много сурова (в книгата, Сарацин си припомня, че в собствения му клас, от петдесет човека, само двайсет са се дипломирали), днес и едното, и другото са останали в миналото. Училищните програми и учебниците, с всяка изминала година, стават все по-елементарни, а обучението все повече се ориентира към нивото на слабите ученици. Резултатът от подобен подход не можеше да е добър и днес, значителна част от абитуриентите не могат грамотно да излагат мислите си, нито пък да правят елементарни математически изчисления. В обществото, като цяло, нараства делът на онези, които не четат нищо, освен рекламни проспекти. В подобна ситуация трудно може да се говори за иновационна икономика.

В системата на висшето образование, подготовката е доста по-добра. Проблемът обаче е, че университетите не са в състояние да компенсират пропуснатото в училищата. В резултат от това, техническите специалности страдат от хроничен недостиг на студенти. Освен това, както подчертава и Сарацин, сериозни проблеми поражда продължителността на обучението: завършилите германските университети се появяват на трудовия пазар на възраст между 26 и 30 години, т.е. доста по-късно от връстниците им в други държави.

Мнозина вероятно биха посочили, че проблемите могат да се решат много лесно с привличането на мигранти от чужбина. Именно към тази стратегия се придържат САЩ, Канада и редица други държави. Тило Сарацин обаче смята, че това не би решило проблема, а по-скоро ще генерира редица нови.

Тези толкова различни имигранти

Всъщност, не би могло да се твърди, че авторът на книгата „Германия се самоликвидира" е настроен против имигрантите, като такива. Проблемът по-скоро опира до това, че между имигрантите съществуват големи различия. В тази връзка, Тило Сарацин прави сравнение между различните групи некоренно население в Германия (имигранти от други членки на ЕС, от постсъветското пространство, от т.нар. Трети свят и т.н.) и стига до извода, че една от тях очевидно се откроява и то в негативен план. Става дума за преселниците от мюсюлманските държави. „От 15-те милиона души – мигранти или деца на мигранти, които днес живеят в Германия, между 25% и 45% идват от мюсюлмански държави. На тази група обаче се падат между 70% и 80% от всички проблеми в сферата на образованието, трудовия пазар, социалните помощи и криминалната престъпност" – твърди авторът. Цитираната от него статистика сочи, че ако италианците, германците от бившия СССР, индийците и виетнамците достатъчно успешно се интегрират в немската система, турците и арабите формират паралелни общества, където важат собствените им закони. Успехите на учениците от мюсюлмански семейства са доста по-скромни, отколкото на съучениците им, да не говорим, че много от тези деца въобще не ходят на училище. В същото време, делът на получателите на социални помощи от държавата е много по-висок сред имигрантите от Близкия изток, отколкото средният за страната, още повече, че сумите, които получава в Германия едно голямо турско семейство, като социална помощ, са по-големи от тези, които членовете му биха изкарали с упорит труд в родината си. Затова пък, в криминалната сфера и, особено, в тази на уличната престъпност, младите мюсюлмани се оказват без конкуренция.

В книгата си, Тило Сарацин задава въпроса, защо това е така? С какво имигрантите от мюсюлманските държави от отличават от тези от Индия или бившия СССР? А отговорът му е, че „мюсюлманите в Германия и останалата Европа са подложени на чуждо културно и религиозно влияние, което ние нито можем да разберем напълно, нито пък да го контролираме и управляваме". Според него, тази култура е агресивна и враждебна на светската европейска цивилизация. При това, мюсюлманската общност в страната бързо нараства – както заради високата раждаемост, така и заради преселващите се в Германия членове на семействата на вече настанилите се там имигранти. Сарацин обаче подчертава, че проблемът не опира само до исляма, като религия, и задава закономерния въпрос, дали имигрантите имат достатъчно стимули да учат немски език, да си търсят работа и да се грижат за доброто образование на децата си? Защото истината е, че в днешна Германия тези стимули не са никак много. Всеки, който законно пребивава на германска територия, може да разчита на гарантираща му сравнително добър живот социална помощ. В същото време, на практика, не се изисква децата задължително да посещават детски градини или дори да ходят на училище. Освен това, за разлика от такива държави, като Австралия или Канада например, Германия не реализира наистина сериозна миграционна стратегия, ключов елемент в която би трябвало да стане строгият подбор на онези, които искат да станат граждани на страната.
(бел. Расате-в България този проблем се отнася за ромската общност-държавата не полага достатъчно стимули за приобщаване на тази общност към общо европейските ценности.В България ромите се издържят от завишените социални помощи без това да се обвързва с образованието или стимула да си намерят работа-в случая безработната "самотна" ромка взима повече пари от соц. помощи отколкото работещата-напълно се обезсмисля намирането и започването на каквато и да е работа)


Има ли прости решения за сложните проблеми?

Всъщност, какво предлага в книгата си Тило Сарацин за решаването на всички тези изключително сериозни проблеми? Средствата, които, според него, биха помогнали за това, изглеждат доста прости. На първо място, става дума за реализирането на мащабна стратегия в подкрепа на семейството и брака, включително и предоставяне на сериозни стимули за работещите родители. Следва усилване на интеграционната политика, насочена, на първо място, към децата на имигрантите, които задължително трябва да ходят на училище и детски градини с удължено обучение, т.е. да прекарват колкото се може повече време в немска културна среда. Освен това, членовете на семействата на германски граждани, които идват от чужбина, не трябва да имат право да получават социални помощи, а и самото им пристигане в Германия да бъде възможно, само ако се докаже, че могат сами да се издържат. На трето място, необходима е пълна трансформация на образователната система и много по-сериозни изисквания към учениците.

Дали обаче, подобни рецепти са в състояние да „излекуват" Германия? И, какви са възможностите наистина да бъда приложени? И двата въпроса засега остават без отговор. Въпреки това, дори онези, които не са съгласни с аргументите на Сарацин и смятат книгата му за „скандална" и дори „опасна", са принудени да признаят, че посочените от него проблеми действително съществуват. А това означава, че има шанс дискусията по тях да продължи в едно действително конструктивно русло и, че в крайна сметка Германия все пак няма да се „самоликвидира".


Източник:   "Frujin Assen" и
* Българско геополитическо дружество

п.с. Процесите ,които се засягат в тази книга са свръх актуални за почти всички европейски страни в това число и България,като втората най прогресивно застаряваща нация в Европа след Германия.  :-\

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #1 on: May 13, 2011, 10:46 »
ГЕРМАНИЯ НАЙ-ПОДИР СЕ СЕТИ ЗА ПАТРИОТИЗМА



Повишените изисквания към интеграция в обществата свидетелстват не за пренебрежително отношение към имигрантите, а за уважително отношение към културните и обществени ценности на съответната страна, счита вестник Die Welt.


Така немският вестник Die Welt коментира продължаващите спорове около изказването на члена на управителния съвет на Федералната банка в Германия Тило Сарацин за нежеланието и неспособността на емигрантите-мюсюлмани да се интегрират в немското общество.

Ако мненията на населението и на политиците са диаметрално противоположни, както в случая с изказването на Тило Сарацин, то това е повод да се замислим. Фактът, че хората изразяват повишени изисквания към политиката на интеграция, не е свидетелство за пренебрежително отношение към емигрантите, а е доказателство за уважанието към културните и обществените ценности на своята страна.
 По такъв начин, счита вестник Die Welt, отново става актуална темата за патриотизма, която дълго време беше тема-табу в Германия.

Но какво твърди Тило Сарацин?

 Всички знаят: Тило Сарацин казва истината!

Убедете се, че е така:

„През последните 45 години никога не бе воден разумен дебат за демографското развитие в Германия. Който не бе готов да се включи в строя на оптимистите и вечните успокоители, на рицарите на безпроблемността, който дръзнеше да прояви загриженост, бързо констатираше фрустриран, че остава сам самичък. Нерядко такъв индивидуалист се оказваше натикан в ъгъла в ролята на реакционен националист. Общественият дискурс в Германия се намира в едно странно противоречие: от една страна в публичното пространство преобладава страстта към развлеченията и скандалните разкрития, а от друга в него господстват евфемизмите на политическата условност:

- десетилетия не беше позволено да кажеш и дума за спада на раждаемостта, без да рискуваш заклеймяването ти като реакционен шовинист

- социалното бреме на неуправляваната миграция бе табу, а разговорът за това, че хората са различни - едни интелектуално по-надарени, други - по-малко, едни по-мързеливи, други по-трудолюбиви, някои повече, други по-малко морално устойчиви, бе съвършено невъзможен

- табу беше да се казва, че може и да избуташ 90 % от учениците от дадена година до матура, но едва ли и 10 % от тях ще отговарят на изискванията да следват математика

- табу бе да се твърди, че като народ губим средностатистически интелигентност, щом по-интелигентните сред жените раждат по-малко на брой деца от средното или въобще нямат деца

- табу бе да се твърди, че индивидът е сам отговорен за своето поведение, а не обществото...”
 * * *

„Като икономист и политик съм констатирал постоянно, че когато си на отговорна позиция може и да не е невъзможно, но поне е изключително трудно да изговаряш неудобни истини. Има разбира се политическа мъдрост в това да се концентрираш върху решими проблеми и върху предложения, които мнозинството би подкрепило. Но такъв подход усложнява както ясния анализ така и необходимата терапия и ако човек не внимава, умът му може бързо да се замъгли до пълна загуба на способността за лична преценка. Всички водещи политици са в това положение; мнозина от тях търсят спасение в плитки води. А същевременно в обществото е налице много силна потребност към неразкрасената истина. Онзи обаче, който реши да задоволи тази потребност, поема голям политически риск и лесно става жертва на медийната власт, която упражняват политически коректните....”
 * * *

„Икономически погледнато Германия се намира в късната фаза на онази златна епоха, която започна около 1950 г. и сега бавно отива към своя край. От 20 години реалният доход на трудово заетите не се покачва, след най-късно 10 години той ще почне да спада и вследствие на демографските деформации този тренд ще се запази. Такава прогноза не се връзва с актуалните успехи на германския експортен бизнес, не пасва към инициативите за елитно качество на образованието на германските университети и не пасва към многобройните други хубави новини, с които ни радват всекидневно. Каква полза има обаче от такива краткосрочни успехи, когато пропиляваме базата за бъдещ растеж на жизнения стандарт и то и количествено, и качествено:

- количествено, защото от 45 години насам всяко ново поколение е с около 1/3 по-малко от предходното, при същевременно запазване на средната продължителност на живота,

- качествено, защото способностите за образование и предпоставките за образование на новородените устойчиво се влошават, а в манталитета на новите поколения закърняват онези качества, които са основа на всеки продуктивен възход...”
 * * *

„... Броят на мигрантите мюсюлмани в Германия възлиза по мои изчисления на 6 до 7 милиона. Средната им възраст е под 30 години, докато средната възраст на автохтонното немско население е 45 години. Дялът на мюсюлманите между под 15-годишните е вече 10 %, техният дял сред новородените е значително по-висок.

От 15-те милиона души в Германия с миграционен произход, 25 до 45 % произхождат от мюсюлмански страни. Но в тази група са концентрирани 70 до 80 % от проблемите на мигрантите, свързани с комплексите образование, трудов пазар, социални трансферни плащания и престъпност. Недиференцираното вкарване на всички мигранти в „един кюп”, както се прави в Годишния статистически доклад на правителството е заблуждаващо. То пресилва проблемите на успешните групи сред мигрантите или дори внушава проблеми там, където такива няма. Същевременно този метод завоалира специфичните интеграционни проблеми, свързани с мигрантите от мюсюлмански страни. Много по-ниско отколкото сред другите групи е средностатистическото участие на мюсюлманите в Германия на пазара на труда и в областта на образованието, а много над средното е тяхната квота сред получаващите социални трансферни плащания и в престъпността с употреба на насилие...”
 * * *

„Надеждите, че интеграцията на мигрантите мюсюлмани, която се измерва с успехите в областта на образованието, представеността на пазара на труда и при владеенето на езика ще отбележи успехи в течение на годините не се изпълниха. Напротив, степента на интеграция и готовността за интеграция изглежда че спадат и това се отнася с особена сила за второто и трето поколение. Причините се крият в недостатъчните успехи на мюсюлманските младежи в системите за образование и професионално обучение, в преобладаващото сключване на бракове с партньори от родината, но и в прекомерната фиксация върху традиционната родна култура..”
 * * *

„Неджла Келек, Сейран Атеш, Гюнер Балджъ са израснали в Германия публицистки от турски произход. Те, също както забягналата от Холандия Хирси Али, от години се опитват да убедят германската общественост, че ислямските общества са колективистични по характер, че на тях са им присъщи презрението и потискането на жената, които често ескалират до прояви на насилие.


Част от германците - включително от обществения елит - не могат да схванат проблема. В техния непосредствен битов, семеен, работен свят мюсюлманските мигранти не присъстват пряко или ако ги има, то само като домашни чистачки или като екзотични статисти по време на Карнавала на културите в берлинския квартал Кройцберг. Нещо повече, част от интелектуалците и либералните медии дори изпитват зле прикрито злорадство от факта, че мюсюлманската миграция руши устоите на Германия...”
 * * *

„Завършвам тази книга с два постулата:

1. Всяка държава има правото да решава, кой може да имигрира на територията й и кой не.

2. Западните и европейски ценности и съответните културни особености на народите си струва да бъдат запазени. И след 100 години датчаните трябва да могат да живеят като датчани сред датчани, а германците като германци сред германци, стига да го желаят.


Срещу изразената в двата постулата ценностна система на една гражданска средна класа се води в Германия от десетилетия ожесточена борба - с открити и с прикрити средства. Който мисли по този начин бива отритнат в ъгъла на реакционната десница. Разпространеният в Германия мним либерализъм в традициите на поколението от 68-година, смята всяка форма на демографска политика за осъдителна и всяка имиграция за по принцип добра. Управлението или ограничаването на миграцията е според тези кръгове нещо незаконно или поне неморално. Във всички случаи то се смята за израз на мрачни националистически стремежи за запазване на германския характер на Германия.


Аз желая обаче моите потомци и след 50, и след 100 години все още да живеят в една Германия, в която езикът на общуване ще е немски и в която хората ще се чувстват германци, страна, която ще е запазила и развила своите културни и духовни способности, страна, улегнала сред Европа на отечествата. Ще ме извините, но за мен този въпрос е по-важен от въпроса дали през следващите 100 години нивото на Северно море ще се покачи с 10 или с 20 см. Сигурен съм, че и нашите източни съседи в Полша желаят и след 50, и след 100 години да са поляци, също както французите, датчаните, холандците и чехите желаят съответно същото за своите народи и страни...”
 * * *

„... Ако обаче масовата имиграция на чужди на образованието и културата групи от Африка, от Близкия и Среден Изток продължи, проблемите ще се задълбочат. Мнозина не желаят да чуят това. Продължим ли в този дух, всяко ново поколение германци ще бъде с една трета на брой по-малко от предходното и при това образованите слоеве ще се свиват все по-ускорено. Липсата ще попълваме с анадолски селяни, с палестински бежанци и с бежанци от зоната Сахел.

Германия няма да загине с внезапен гръм и трясък. Тя ще си угасне тихо и мирно заедно с германците и с демографски обусловеното изчерпване на нейния интелектуален потенциал. Германското в Германия се разрежда и изтънява все повече и повече, интелектуалният потенциал се губи още по-бързо. Кой ще познава след 100 години „Нощната песен на скитника” на Гьоте? Ученикът на Корана от съседната джамия едва ли...


Но дори и да няма повече германци, Северогерманската низина няма да остане безлюдна. В Централна Европа винаги ще живеят хора. Климатът е приятен, централното местоположение дава предимства, а наследената инфраструктура е добра. Само германските острови на територията, която носи названието Германия, ще стават все по-малки и малки, ако не се промени нещо фундаментално. Няма да е нужно кой знае колко време - нашите внуци и правнуци ще го преживеят. Германският елемент може да изчезне от Централна Европа, както е изчезнал гръцкият от Мала Азия. Само дето ще е по-бързо и вероятно ще е без кръвопролитие. Нас, германците няма да е нужно да ни прогонват, ние се сбогуваме тихичко от историята, според закономерностите на таблицата на смъртността на Федералната статистическа служба...”

BG_АПОСТРОФ: В България никой не поставя въпросите за оцеляването на българската нация. Нито натрапените ни политици, нито назначените в литературния ни живот манкурти. Но българската нация погива...

 И у нас думата "патриотизъм", като в Германия, е "табу".


http://knigi-news.com/?in=pod&stat=5722&section=9&cur=40

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #2 on: May 13, 2011, 16:26 »
Смятам ,че заглавието на темата не кореспондира с тенденциите  за развитие на  човечество с нов морал ,който разглежда национализъмъ и вързания за него патриотизъм ,като порочно  мислене и практика,защото Европа като държава изгрява ,тогава когато фашистките държави и фашисткото мислене залязват. Така ,че наспи се Расате ,България и българите ще ги бъде , но фашистите в България и Германия, хич,още повече чеи двете държави са длъжници към световния мир ,предвид  на това ,че бяха фашистки окупатори в недалечното минало.
Принципно съчувствам на такива "тъжни констатации" и на подобно разсъждения ,защото знам ,че те са плод на обремененост или както се казва време лекува  ,но бая вода трябва да изтече.
 

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #3 on: May 13, 2011, 20:29 »
Хммммм.....
Аз съм фалангист. Последовател на идеите на Хосе Антонио Примо де Ривера, които са близки до фашизма - защото Ривера развива доктрината на Мусолини.
И възприемам като лична обида всякаква аналогия, равнопоставяне или отъждествяване на тези идеи с нацистките.
Дори и само заради това, че нацизмът се основава на разделението а фалангизмът - на единството.

Не, Расате, проблемът на Европа не е толкова едностранчив. И не е в имиграцията.
На първо място: европейците се научиха да живеят, без да работят - и започна да им харесва. И в Германия, и в Белгия, и във Франция огромна част от кореняците са собственици на нещо. На магазин, например - но в него работят имигранти. Или просто на някакво производствено помещение - което обаче е наел имигрант и нещо произвежда или с нещо търгува. Акциите на предприятията са в ръцете на немците, белгийците и французите - но в тях работят турци, палестинци и суданци.
Тръгни по "Шанз-Елизе" - най-френския булевард в най-френския град и потърси някое кафене, в което да те обслужи французин. Ами... няма. Все алжирци. Тук-таме - по някой индус или китаец. А французин е собственикът на кафенето.
По-умни от нас са казали, че безделието е майка на всички злини.
Но в случая тази злина не идва сама - има още една, не по-малка: сегрегацията. Защото в началото на засилената имиграция към Европа, самите европейци хем са очаквали работната ръка, хем обаче са се страняли от нея. Това е обособило китайски квартали, арабски квартали, турски квартали. Сега се сетиха да заговорят за интеграция, но късно. Да се интегрират имигранти е лесно - просто не ги отделяй от местните. И те сами ще се влеят в обществото. Ама как се итегрират цели други общества? И то от хора - родени и израстнали в тази страна, но обособени отделно и отчуждени от нея.
Между другото - единствената, известна ми западноевропейска страна, в която този проблем не съществува, е Испания. Преди Гражданската война даже местните от различните области са говорели различни езици и не са се понасяли помежду си. Но тъй като фалангизмът няма етнически, а гражданско-патриотичен характер - скоро са се научили да живеят заедно, да се наричат "испанци" и да обичат страната си. Вярно, че Каталуния и донякъде - Арагон с половин уста говорят за автономия, но не са много сигурни дали да питат населението си. Преди 2 години спретнаха местен референдум, но... символичен.
Испания е пълна с имигранти. Но хем са приети от останалите, хем самите испанци не са забравили да работят. Ама бил си арабин, китаец или конгоанец - бъди си. Щом си тук и спазваш законите - никой няма да се страни от теб. Ама имал си друга вяра - имай си я. Щом не се противопоставяш на нашата - никой няма да каже нищо лошо за твоята. Резултатът - единно общество. Ето ви го наследството на Ривера и Франко.
Ето го бъдещето на Европа! :)

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #4 on: May 13, 2011, 20:48 »
Забравяме, че към Европа се стичат много имигранти заради социалната й политика, която е една от причините за "залеза" й.

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #5 on: May 13, 2011, 21:14 »
Възможно е. Но социалната политика на Испания - даже и по времето на Франко, също е на много високо ниво. Но там такова разделение няма.

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #6 on: May 13, 2011, 22:36 »
Възможно е. Но социалната политика на Испания - даже и по времето на Франко, също е на много високо ниво. Но там такова разделение няма.
Имах предвид, че социалната  политика +  здравно осигуряване утежняват икономиката в ЕС (35 часов работен ден във Франция, 37 в Белгия, в Германия 38...), а в изгряващите икономически гиганти тези социални права и придобивки не съществуват.

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #7 on: May 13, 2011, 23:44 »
Може би имаш предвид 35 часова работна седмица?
Случва се.
Но защо социалните придобивки да натоварват икономиката? Напротив - щом може да си го позволи, защо не?
Но европейците сами си направиха проблема. През 50-те и 60-те години тези хора им трябваха. Защото след войната работа имаше много, но работниците не достигаха. Най-вече в Германия. Да, но никога не приеха имигрантите за свои, колкото и да се нуждаеха от тях. През 80-те години един от известните немски журналисти - Гюнтер Валраф - даже засне филм за турските работници в Германия. Сам се представяше за такъв пред работотаделите, говореше с акцент - и през цялото време снимаше със скрита камера: как им плащат по-малко, как ги карат да работят извънредно, как ги мамят, унижават, как им се подиграват. И така е било винаги. А тези хора им трябваха. Такъв човек ли после ще очакваш да се чувства близък до теб? Ами... няма. Той ще търси себеподобни. И ще ги намери. Защото са много. А като са много - стават и силни. И цялата тази работа - защото обществото на една демократична държава не ги приема като свои, колкото и да се нуждае от тях.
А пък в Испания след войната не само, че няма демокрация, а напротив - има военна диктатура. Която обаче за по-малко от 40 години изглажда противоречията между кастилци, андалузци, монсератци и пр., хората разбират, че живеят в една страна, че живеят заедно и се научават да приемат другия като равен. И сега като дойде нов, без значение откъде и какъв, стига да спазва законите - бива приет. И Испания няма проблемите на Германия, Франция или Белгия - а социалните придобивки също не малки.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #8 on: May 17, 2011, 16:34 »
Смятам ,че заглавието на темата не кореспондира с тенденциите  за развитие на  човечество с нов морал ,който разглежда национализъмъ и вързания за него патриотизъм ,като порочно  мислене и практика,защото Европа като държава изгрява ,тогава когато фашистките държави и фашисткото мислене залязват. Така ,че наспи се Расате ,България и българите ще ги бъде , но фашистите в България и Германия, хич,още повече чеи двете държави са длъжници към световния мир ,предвид  на това ,че бяха фашистки окупатори в недалечното минало.
Принципно съчувствам на такива "тъжни констатации" и на подобно разсъждения ,защото знам ,че те са плод на обремененост или както се казва време лекува  ,но бая вода трябва да изтече.
 
Терзид България никога не е била Фашистка държава,камо ли окупатор-чрез национал-социалистическа Германия просто искаше да реши националният си идеал.А управлението бе в ръцете на царя.Ако ти е известна политическата сцена в България по време на управлението на Сакс-Кобург-Готите ще ти стане ясно,че ТЕ фактически управляват България през целият период на своето ЦАРУВАНЕ, с малки изключения-времето на правителствата на Стамболов и Стамболийски-и двамата позорно убити.
Поздрави.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #9 on: May 17, 2011, 16:46 »
Ивайло донякъде си прав-французите и немците до някъде са шовинисти и сами сегрегират имигрантите,но има и едно но-има обшности,които сами се сегрегират отделяши се от останалата част,посредствум начина си на живот или религията.
Давам ти пример-по Тошово време циганите бяха разпределени в села,които преди това нямаше от този етнос-бяха приетио построиха си къщи,но отделно от Българите и всички новодошли в даденото село купуват именно там къщите дето са предишните цигани-с времето циганите изместват българите от този квартал и той заприличва на гето-т.е. сами се сегрегират.Подобен е случая с квартал Столипиново в Пловдив.Проблемите никога не са едностранни-винаги има повече от една страна.
Поздрави.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: Тъжният залез на Eвропа
« Reply #10 on: May 17, 2011, 22:41 »
Турците - лошите чужденци
 
Австрийците биха заключили портите си за турци...
Австрийците биха заключили портите си за турци...
Кои са добрите чужденци? И кои лошите? Кой въобще определя категориите? В момента в Австрия се води именно тази дискусия. Фактът, че на турците в това отношение се пада Черният Петър, не учудва никого.
 

12 септември 1683 - съдбоносен ден за Европа. Турците са пред Виена и то от два месеца. В последния момент обединената полско-австрийско-германска армия успява да пробие обсадата и да победи армията на Кара Мустафа. Но и до днес сякаш това е оставило траен отпечатък в душата на виенчани. Ако попитате за това хората по улиците на австрийската столица, ще доловите страха им, че чужденците могат да ги завземат:

Никой не ги искаНикой не ги иска

"Тежко и горко на културата ни!"

"Знаем как са нещата там, нали? Ако това се пренесе при нас, лошо се пише на културата ни", казва една жена.

"По принцип нямам нищо против чужденците, но това, което става тук, е постепенно подкопаване на културата ни, последиците ще усетим след 10-15 години", казва друг минувач.

"Вчера чух, че бъдещото поколение турци, които раждат тук деца - нямам нищо против чужденците, наистина - ама те ще превърнат Австрия в бедняшка държава", заключава виенчанка.

Около 40 хиляди турци живеят днес във Виена, чието население наброява 1,6 милиона души. С това те са втората по-големина етническа група в града, след сърбите. Турците са прекалено много, казва Хайнц-Кристиан Щрахе, от крайно дясната Партия на свободата, който ползва открито анти-ислямски предизборни лозунги. На последните местни избори Щрахе успява да спечели 26 процента от гласовете.

"Добрите" и "лошите" чужденци

Според крайнодесния политик сърбите и руснаците са "добри чужденци", това не важи за турците. Според Щрахе те нямат нищо общо с Европа: "За Турция и след 5, 10, та дори 50 или 100 години няма да има място в ЕС. Но Русия винаги е била част от Европа, от културна, географска и историческа гледна точка."

Много турци живеят от деситилетия във Виена, много от тях имат двойно гражданство - турско и австрийско. Обществото обаче не ги приема: "Тук не се гледа на мен като австриец, тук си оставам чужденец. Но и в Турция съм онзи "европейският турчин". Ние нямаме родина, нито тук, нито там. Черна коса, черни очи - това е достатъчно да те определят като чужденец, независимо колко време живееш тук, просто нямаш шанс", казва един австрийски турчин.

В австрийската столица живеят около 40 хиляди турциВ австрийската столица живеят около 40 хиляди турци

В интервю турският посланик във Виена наскоро разкритикува остро австрийците - обвини ги, че те са виновни за проблемната интеграция на турците в Австрия.

Следите на миналото

В австрийската столица човек все още попада на "следи" от турската обсада през 1683 година - и то на неподозирани места, като в кръчмата "Цум Шпаценнест". Тя се намира на мястото, където преди столетия са били поставени топовета на Кара Мустафа. На стената в ресторанта виси картина от бомбардировките на Виена. Някои от посетителите на кръчмата и днес биха предпочели турците да останат пред вратите на града им:

"Идва ми в повече, че днес тук се строят джамии, това не ми харесва. Защото ако днес отидем в Турция или Тунис и решим там да строим църкви, това надали ще бъде прието от местните хора. Не искам улиците ми да изгубят австрийския си облик. Нямаме нужда от това!"

 

 

АГ/ДР/ЙП/ДПА/Б. Григорова/М. Илчева