Author Topic: Дуата на мюсюлманката  (Read 6608 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
Дуата на мюсюлманката
« on: June 07, 2009, 20:10 »
Дуата на мюсюлманката

Бедно облечена мюсюлманка с отчаяние, изписано върху лицето й, влезнала в хранителен магазин.Тя се приближила до собственика на магазина по възможно най-смирения начин и попитала дали той би й дал на заем някои хранителни продукти. Тя тихо обяснила, че съпругът й бил много болен и бил неспособен да работи, те имали седем деца и се нуждаели от храна. Продавачът й се присмял и й наредил да напусне магазина му.

Като си представила нуждите на семейството си, тя продумала: ”Моля ви, господине! Ще ви донеса парите веднага щом мога.Той й отвърнал, че не би могъл да й даде на вересия, тъй като тя нямала открита сметка в магазина му.

До щанда стоял купувач, който дочул разговора между двамата. Клиентът се приближил и казал на магазинера, че ще плати за това, от което се нуждае семейството на жената.

Продавачът попитал с много подигравателен глас: ”Имате ли списък с продуктите?”

Мюсюлманката отвърнала: ”Да,господине.”
„Добре.”- казал той -„Сложи списъка си на везните и колкото тежи листът, толкова продукти ще ти дам.”

Тя се поколебала за миг с наведена глава, след което пъхнала ръка в джоба си, извадила лист хартия и написала нещо на него. После поставила внимателно парчето хартия на везната с все така наведена глава.

Очите и на магазинерят, и на купувачът се ококорили, когато везната се наклонила надолу и останала така. Продавачът, вторачвайки се във везните, бавно се обърнал към клиента и казал завистливо: ”Не мога да повярвам.”

Купувачът се усмихнал и магазинерят започнал да слага продукти от другата страна на везната. Везните не се изравнявали и продавачът продължавал да слага още и още стоки на тях, докато те не могли да поемат повече.

Магазинерят бил страшно ядосан. Той сграбчил листчето от везните и загледал смаяно. Това не било списък с продукти; било молитва, която гласяла:

„О,Аллах, ти най-добре знаеш нуждите ми; ето защо аз ги оставям в Твоите ръце!”

Продавачът й подал продуктите, които бил опаковал, и стоял без да може да продума. Мюсюлманката му благодарила и си тръгнала. Клиентът подал петдесетдоларова банкнота на магазинера и казал:
”Заслужаваше си всеки цент.”

Единствено Аллах (С.Т.) знае колко струва дуата.

"Добра дума"

Offline samanta77

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #1 on: June 07, 2009, 22:22 »
nqmam dymi,nastraxnax dokato go 4eta, :(

Offline samanta77

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #2 on: June 07, 2009, 22:39 »
Allax e vsemoga6t

Offline rhodop_girl

  • Member
  • **
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Умният винаги отстъпва.... но само колкото да се з
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #3 on: June 08, 2009, 00:32 »
чудесна история, ще се радвам да споделите и още!  :)

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #4 on: June 08, 2009, 10:06 »
Rhodop Girl, ето една история за друг търговец около Белица:

Един чудноват човек, нито селянин, нито гражданин, дрипав, окъсан, идеше към Енювото кафене и самси Еню, седнал отпред кафенето на сянка, не можеше да го познае кой е. Посред лято в тая страшна жега, тоя човек беше навлякъл дълго зимно палто, като попско расо, на главата му беше нахлузено смачкано бомбе, а краката му бяха обути с цървули. Но най-често очите на Еня се връщаха върху палтото на непознатия: едно време то ще е било синьо, ще е било от един плат, но сега нищо не личеше — оръфано, разнищено, навред надупчено, навред кърпено. И между безбройните разноцветни кръпки най-много се хвърляха в очи две-три много големи, взети сякаш от чувал или от най-проста аба и лепнати, както доде, с едър шев и избелели конци.

Човекът доде на две-три крачки и се спря. Той разбра, че Еню не може да го позна, и малко обиден, с подигнати вежди, леко усмихнат, остави се да го гледа Еню и зачака. Той беше мършав, дребен човек, изгубен в окърпеното палто като в пашкул. Лицето му беше сухо, черно с рядка черна брада, очите му, като у пияниците или у хора, които не са си доспали, бяха влажни и замъглени. Еню продължаваше да го гледа втрещено, непознатия се усмихваше повече.

— А бре, Серафиме, ти ли си? — извика най-после Еню. — Ух, да те убий здраве, да те убий! Не моа да те позная бре…

— Аз съм, бай Еньо, аз. Натурален като жив, тъй да се каже… — аз пък рекох, че е таласъм. Помислих, че плашилото от даскал Тодоровата бахча иде насам. Да те вземе мътната, да те вземе. Мисли си: какъв ще е тоз изпаднал германец!

Серафим се засмя тихо, беззвъчно, като поклащаше глава, той подпря на пейката тоягата си, сне и чувалчето, което носеше на рамото си. Всяка година, а понякога през година и през две, той се явяваше по тия места на Гергьовден или по Димитровден, когато слугите менят господарите си. Той беше от града, но търсеше работа по селата. Можеше да работи само лека, маловажна работа: на някоя мелница се приставяше да храни свинете, да чисти обора на някой хан, или пък пасеше един-два добитъка.

Де беше туй лято? — попита го Еню. — Рано си напуснал, щъркелите още не са си отишли. Де беше?

— В Белица бях туй ято, наедна керемидарница. Има един Панайот там, кермекчия, при нег бях. Керемидите му пазех.

Той говореше ниско, като че се боеше да не го чуе някой, с разширени и учудени очи, а после изведнъж се засмиваше и между посинелите му устни светваха зъбите му.

— Сухо беше туй лято — продължи той, — добра стока изкараха хората. Ама и берекетя натъй по селата беше добър. А нашите българи, бай Еньо, кога имат пари, къщи правят. Като мина харман, че като надодоха ония турлаци с талигите, иззеха що керемиди имаше…

— Хъм… Взеха ги?

— До една. Три големи колелета бяха. Свършиха се. И чорбаджията, Панайот: нямам, кай, нужда от пазач, бай Серафиме, слободен си. Даде ми хака и… отряза ми китанцията, тъй да се каже…

Като каза това, Серафим се усмихна и тъй като беше съблякъм палтото си, стоеше сега, мъничек, слабичек. Щом остави палтото на пейката, той тозчас се попипа над кръста, по пазвата. Еню разбра, че там нейде е скътал парите си.

— Че вземи да си купиш едно палто! — посъди го строго Еню. — Все трябва да си изкарал някоя пара. Да си купиш едно палто!

— Ща, ща, бай Еньо. Едно палто ще си купя. Ще си купя, защото туй веке за нищо не бива. — Той погледна палтото и се усмихна — То е, тъй да се каже, добро за музея…

— Седни, седни да си починеш — каза Еню, след туй стана и влезе в кафенето.

Колкото можеше да се види през вратата, вътре в кафенето беше дълбоко и хладно. То беше проста сграда, като плевник, нямаше таван, двете стрехи се срещаха нависоко и между върлините, наслагани начесто, се виждаше сеното под керемидите. Едно лястовиче гнездо беше залепено до средната делеба греда.

Серафим, гологлав, със сплъстена посивяла коса, седеше на пейката, режеше по малко с една костурка от хляба си и сладко-сладко дъвчеше сухите залъци. Лястовичката, която имаше гнездо в кафенето, трепна с крилете си току пред лицето му, влезе вътре, повъртя се, след туй пак тъй бързо се стрелна навън. Две-три врабчета подскачаха към Серафима и той се пазеше да не мръдне, за да могат да си вземат някоя трохичка. Една жена запърполя с полите си и влезе в кафенето, но Серафим не я погледна. След малко жената заприказва високо и той даде ухо:

— … Скъпо, всичко скъпо, кръстник Еньо! Какво да купим с две-три яйца, дето ги вземаме сутрин от кокошките? Едвам сварваме да си вземем по кривач сол и калъп сапун, та да се оперем. Туй кибрит, газ — забравили сме го. Че барем да сме по-добре, да сме здрави кръстник Еньо, а то…

— Какво прави Иван? Как е сега?

— Как ще е Иван — лежи. Отде дойде таз болест, кръстник Еньо, отде дойде. Сега по Св. Богородица ще стане седем месеца, как не е похванал работа. Души го нещо в гърдите, подпира го ей тука е. Отслана, да го духнеш, ще падне. Не е добре, кръсник Еньо, жълт, черен, като пръст. Думат ми: заведи го в болницата, тури го на колата и го заведи в болницата.

— За болницата трябват пари — каза Еню.

— Трябват ами, как да не трябват! Жената въздъхна, след туй продължи: — Че нали ни умря из онзи ден, кръстник Еньо, и биволицата. Изкарах я сутринта здрава и читава, нищо й нямаше, а вечерта като си доде, гътна се пред сам вратника и умря. Душата ми се обърна, плакали сме, като че умря челяк…

— Болест има по добитъка — каза Еню. — И на мене ми умря една телица.

— Ни от месото зехме, ни кожата. Доде фелдшера и каза: не бива, кай, да ядете от нея, ще я заровите с кожата, с все… Ох, то нашето тегло! Не знам, не знам…

Жената замълча, но като се ослуша по-добре, Серафим разбра, че се шепне. Изведнъж Еню извика:

— Нямам пари аз! Отде ще ти взема пари да ти дам? Нямам…

— Не думай тъй, кръстник Еньо… моля ти се като на господа…

— Остави ме, ти казвам, нямам пари! — изкрещя Еню.

Жената млъкна и заплака. Серафим я слушаше как хълца и как вие като пребита. Ядосан, Еню се показа на вратата и погледна надалече, без да спира очи някъде. Серафим тихичко прибра хляба си и се изправи. Жената излезе от кафенето и си отиде. Тя тъй беше се забрадила, че лицето й не се виждаше. Но по вървежа Серафим разбра, че е млада.

— Пари ли иска? — пошепна той на Еня.

— Пари иска. Отде да й ги взема, аз банка ли съм? Искала да води мъжа си на болницата. Добре, ама като нямам? Като нямам, какво да дам? — сърдеше се още Еню.

— Значи, сиромашия. Сиромашия до шия, а? Тъй да се каже…

Серафим малко работеше, бавно пипаше, но не обичаше да стои празен. Пред къщата на Еня, която беше наблизо, бяха стоварени кой знай кога камъни и както бяха насваляни, тъй си стояха разхвърляни. Серафим ги прибра на едно място и ги нареди. След туй ходи за вода. След туй — поля пред кафенето и премете.

Вечерта Серафим осана на гости на Еня, но отказа да спи в кафенето. Той застана точно по средата на мегданя пред кафенето и там взе да си приготвя легло.

— Че са барем тука под стряхата бе, българино! — рече му Еню. — Дай си гърба на стената, легни на пейката, ако искаш.

— Не, тук ми е по-добре мене.

— Ще ти духа.

— Не ми духа. Да ми духа сега, че като умра, няма да ми духа, няма да ми вей…

Той гледаше Еня и се усмихваше с насълзените си очи. „Страх го е да не го оберат“ — помисли си Еню, като забеляза, че Серафим се попипва по пазвата. Той го остави да прави каквото си ще, затвори кафенето и си отиде в къщи.

На другия ден той се забави късно доде да отвори. Той завари Серафим седнал на пейката и както вчера, режеше си хляб с костурката и закусваше. Еню се изправи пред него, изгледа го продължително, след ту каза:

— Ти какво си направил?

— Какво съм направил! Никому нищо не съм направил — кротко отвърна Серафим.

— Дал си пари на Павлина, оназ, дето снощи беше тука, дето исаше пари от мене. Аз сега бях у тях, тя ми каза. Как тъй даваш пари на човек, който не познаваш? Че може да те излъже, може да не ти ги върне.

— Ба, ще ми ги върне тя. Нека заведе мъжа си на болницата, може да му помогнат докоторите. А пък моите пари ще ги върне. На нас, помежду ни, условието знаеш ли как е? — Когато господ на нея — и тя на мене. Аз не бързам.

Еню прехапа устните си и замълча.

— А палто? С какво ще си купиш палто? — каза той.

— Че нали имам палто? Я го я! — Серафим взе палтото от пейката и го разгъна. Хубаво си е то мойто палто, нищо не му е…

Той се усмихна и леко поклащаше глава, като че броеше кръпките или като че си спомняше нещо. Десет и повече години има, откакто се кани да си купи палто. Докато беше млад, каквото изкарваше, изпиваше го. Сега вече не пиеше, защото твърде не беше здрав, но често даваше някому парите си, както беше ги дал тая сутрин на Павлина. Оттогаз на палтото му взеха да се явяват тия големи кръпки от сива аба.

— Хубаво си е то, мойто палто — продлжи той с някаква особена радост в гласа си. — Аз като го позакърпя пак, ще прекарам с него и таз зима. Пък ако ми е писано, с него може и пред бога. То там, на онзи свят, туй палто може да ми помогне. Може пък там да ми дадат ново палто, златно, тъй да се каже, скъпоценно…

Серафим говореше с Еня, но не го погледна. Той пусна палтото на колената си, позагледа се пред себе си и се усмихна.

Offline rhodop_girl

  • Member
  • **
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Умният винаги отстъпва.... но само колкото да се з
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #5 on: June 08, 2009, 13:53 »
Благодаря, Беглик! Още едно доказателство, че дрехите не правят човека, а самите разкази на Йовков са си просто  класика.... невъзможно е да не те докоснат  ;)

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #6 on: June 12, 2009, 00:12 »
Ето още една поучителна история

ОЩЕ ЕДИН ШАНС


       Колко хубав е този разказ за онзи, който успее да си извлече поука от него. Но за съжаление много малко са онези, които се поучават!

       Още от своето детство се страхувах от тесните места и ги отбягвах. По-късно разбрах, че това е болест, но така и не успях да се отърся от този си недостатък. Обаче сега, исках или не, щях да вляза в онова тясно място.

       Бях увит в кефен /бяло платно, с което се увива мъртвеца/ и сложен в дълъг табут /ковчег, който се използва за пренасяне на мъртвеца до гробището/. Много добре чувах гласовете на хората около мен и въпреки, че очите ми бяха затворени, по някакъв начин ги виждах.

       - Много млад умря горкичкият. А имаше още много неща да свърши!... – казваха.

       И наистина, много неща бях оставил наполовина. Например, не бях успял да намеря хубава работа за сина си и не бях изплатил, все още, лизинга на колата и цветния телевизор. Желанието ми да отворя голяма фирма, в която да събера моите приятели, се беше превърнало в илюзия. На всичкото отгоре, зимата наближаваше, а все още не бях готов с подготовката на дърва и въглища. А също така не бях поправил и течащия покрив...

       Изброявайки наум нещата, които все още не съм довършил, изведнъж се стреснах от глас, който изкънтя в ушите ми. Този глас, който все едно че излизаше от микрофон, проехтя в мозъка ми:
       - Всичко вече свърши!...

       Вътрешно си казах:
       - Де да не беше свършило!... Всъщност и аз не знам как така катастрофирах, та аз бях толкова добър шофьор!...

       Докато се опитвах да си спомня какво се бе случило, забелязах, че моите приятели са ме наобиколили и се опитваха да сложат капака на табута, в който се намирах. И въпреки че се опитвах да изкрещя с цял глас и да стана, нито можех да помръдна, нито пък да издам някакъв звук. След малко вече останах на тъмно и погледнах към оскъдната светлинка, която се пронизваше измежду дъските на табута. Ужасен си казах:
       - О, Господи мой, какво ще стане сега с мен?!...

       От страх не можех да мисля за нищо друго. В това време ме сложиха на раменете си и полека-лека, клатушкайки ме, ме понесоха. По шумоленето на водните капки, което се смесваше със скърцането на табута, личеше, че навън вали.

       Сигурно отивахме към джамията за дженазе намаз. Като споменах за “джамия” се сетих, че тя беше много близко до моята къща, но въпреки това, аз така и не намерих време да отида. Но винаги си казвах, че когато стана на 50 години, ще започна да отслужвам намаз. Щях да изоставя и лошите навици, от които всички се оплакваха. Да, да! Само да нямах тази участ... Занапред толкова добър човек щях да стана!...       

       Гласът, който чух преди малко, но не знаех от къде идва, отново ми каза:
       - Всичко вече мина, всичко свърши!...

       Когато отслужиха моето дженазе намаз, Имама се обърна към джемаата и ги запита какъв човек съм бил. Аз си знаех, че около 8-10 човека сред тях не ще отговорят на този въпрос. Да, признавам си, че съм им вършил злини. Но ако не беше тази злополука, занапред щях да се превърна в съвсем друг човек и да се сприятеля дори с тях.

       След като работата ни в джамията приключи, отново ме сложиха на рамене. Почувствах как табута ми беше носен наклонен и тогава разбрах, че изкачваме стръмния път, който водеше към гробището. Усетих как кефенът ми се намокря на места от проливния дъжд, който проникваше през процепите на дъските. Въпреки всичко това се вслушах какво се говори отвън. Една част от приятелите ми говореха за застоя на пазарната цена, а друга част коментираха филма от миналата вечер. Един друг, който носеше табута ми, прошепна в ухото на онзи, който беше до него:
       - И тоя намери кога да умре. Ето, станахме вир-вода!...

       Не, това което чувах не можеше да бъде истина! Та това не са ли моите приятели, заради които жертвах съня си дори?!

       След известно време моето пътуване приключи и сложиха табута ми на земята. Капакът беше отворен отново, няколко ръце хванаха безжизненото ми тяло и ме спуснаха в някаква дупка, чието дъно бе пълно с вода.

       Когато се огледах наоколо си казах:
       - О, Господи мой, нима това е гроб! Защо до сега не съм се замислял дори, че ще вляза тук?!

       Никой не чуваше моите стонове, а приятелите ми дори се състезаваха кой по-напред да сложи дебелите дъски отгоре ми.

       Останах отново на тъмно и безпомощно започнах да се моля:
       - Господи мой, няма ли още една възможност, за да стана Твой достоен раб и да превърна гроба си в градина от Райските градини?...

       Същият глас отново ми каза:
       - Отмина вече, отмина. Всичко вече свърши!

       Бях потресен от звука, който издаваха дъските, с които бе покрит гроба ми, когато пръстта, която хвърляха с лопати падаше върху тях. Този звук ми напомняше за гръмотевиците. С последни усилия успях да скоча от мястото си и отворих очи. Лежах в своето хубаво легло, в стаята си, и бях сънувал страшен кошмар. До мен беше застанал мой приятел – доктор от съседната къща и се опитваше да ме свести казвайки:
       - Всичко вече свърши. Свърши, ето, вече нищо ти няма!

       Бавно се изправих от леглото. Целият бях облян в пот и като че ли бях спаднал с 20 килограма отведнъж. На вън валеше проливен дъжд, а от гръмотевиците, къщата се тресеше.
Опитвах се да се съвзема, а всички край мен ме гледаха учудено. Казах:
- Господи мой, благодаря ти с цялата си душа! Какво щях да правя, ако не ми беше дал още един шанс, за да стана Твой добър раб?!... 

От Списание "Икра"

Offline oruch

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 226
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #7 on: June 12, 2009, 00:20 »
О АЛЛАХ, никога не ни отклонявай от пътя по който си ни напътил.АМИН

Offline rhodop_girl

  • Member
  • **
  • Posts: 45
  • Gender: Female
  • Умният винаги отстъпва.... но само колкото да се з
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #8 on: June 12, 2009, 00:21 »
История,над която си заслужава да се замислиш! Благодаря, че я сподели!

Ето и нещо за криворазбраната бащина любов.....

http://vbox7.com/play:1bf1f323

http://vbox7.com/play:8c7126e6

crusader

  • Guest
Ynt: Дуата на мюсюлманката
« Reply #9 on: June 12, 2009, 15:07 »
Боже Господи ...