Вологез, като велик вожд на бесите все те гледам да теглиш към траките!
Славяните не са траки. Славяни са си! Разбира се, в далечни времена са арийци и индоевропейци като траките, ама тоя периметър е много широк. Така почти всички ще излезнем роднини!?
Фита и аз се придържам към версията на Вологез- сегашното значение на нима славяни обозначава част от народът,който гърците са наричали траки.Ареалът на обозначаване на траките е частта на този народ,който е бил в пълен досег с гърците и в различни периоди е бил или под силно персийско или под силно гръцко влияние.
Тези по надалеч-са си били под различно влияние-да кажем на северо-иранските или финските народности.Дори бих изложил тезата-че скитите,също принадлежат към тези славяни.
Тази измислица за Венети,Славини и Анти се разбива с ден и с ден на пух и прах-първо историята за Антите се сгромоляса-излязоха иранци(сармати).Надеждността на историята за Славините се разпуква,а се виждат и пукнатини и в историята на Венетите-т.е. славянизма започва да се разпада.
Какво ни учат русофилските историографи-славяните са възникнали в дебрите на прибалтика(балто-слави) и невиждащ ли са пославянчили и антите и сарматите за някакви си стотина години,без да имат нито демографският,нито военният потенциал за това
Разбира се това е пълна глупост и напълно не състоятелно,като свързването на европейските хуни с азиатските Сю-ну.
Единственият вариант да се случи това е гръцките "траки" и съвременните "славяни" да са един и същ народ.Къде са източниците за тези славяни-Римските са не винаги състоятелни-ту българи и авари нападат,ту авари и славяни и т.н.Тук очевидно се мешат нимите,с които се означават българите-те хем са скити,хем славяни,хем мизи,хем мирмодонци,хем траки.
В случая е и това,че и аварите също се мешат със славяни-хем славяни нападат Солун,хем авари-и историците направо ги натъкмяват като аваро-славянски походи.
В случая мисля,че и аварите и българите са били или близко-словни народи,или едно-словни.Аз не приемам тюрската теория за аварите.
На източниците трябва да се погледне обективно,а не да се тълкуват от гледна точка на съвремието,обременено с всички хипотези и теории-поради отдалечеността на епохата и намесата на съвременните разбирания на тълкувателите поддържащи една или друга теория.
Поздрави.
П-с.
Днес поляците ни наричат не Булгари,а Булгарзи.В миналото,когато гърците дошли по беломорското крайбрежие те заварили един народ ,който нарекли Пелазги или Белазги(известно ни е обеззвучаването на "Б" в "П"-булгари-пулгари).Възможно е това да е гръцкото тълкуване на името на този народ наречен по късно като "траки".
Това име Белазги е възможно да е съставено от две под имена-"БЕЛ"-"АЗГИ"-известно ни е кои са наричани язиги(азиги-ази-аси).
В миналото,както и сега са съществували различни диалекти-особено признати са два:
"Р"-"Л"/СУРЕ(соре)-СОЛЕ(слънце)- остатък в българският например са книжовните думи: ИЗЦЕРЯВАМ-ИЗЦЕЛЯВАМ.
"Р"-"З"/АРИ-АЗИ,преминал в пост монголските тюрски езици/ШАЗАН-ШАРАН
Оттук-тълкувайки нима Пелазги-Белазги-Белари.Бел(бял),Ар(човек;ари-ора-хора)-Белари=бели ари(бели хора).
Оттук трябва да се напомни,че ариан на авеста означава светъл,а баал-господар.(баал е и стар бог в ирано-шумерската митология-оттук аналогията между двете думи-баал-бог/старата иранска дума за бог е ИЛ/ЕЛ-отук бога баал-се произнася баалил- пропускайки сричката "АЛ" се получава баил/господар у бога.Както виждаш самата дума господар е съвкупност от два нима-"господ и ар"-човек на бога-знаем как се използва в миналото-"господаря наш господина Шишмана").
Палеолингвистиката е интересна наука-там можеш да видиш доста турски думи,че не са съвсем турски-като нима "КУРТ" например-идва от персийската гурда-куче/вълк.
От всичко това можем лесно да свържем нима "ПЕЛАЗГИ" с нима "БЪЛГАРИ"-особено и покрай народното творчество,където българите са винаги бели.
Цар Мурад Мари думаше:
Маро-льо, бяла българко! ...И още нещо-нали Исиодор от Севиля казва,че
българите носят името си от името градовете си(бурги),които наричали на простонароден език.Римляните наричат част от гарнизоните си,особено в източната част на империята -бургарии.Германците използват думата Бург-като защитено място,защитено селище.На старонемски Скалбург-защитна стена.А думата за селище е Варг.
Бург = кастела-бургарийте на Пиринейте се наричат кастелани.
В източниците от 13/14 век Търновските царе се титулувани като господари на българите и градовете.
Не е ли възможно,тъй като
"само българите на север са имали (каменни)градове"-немците,които са горски и селски народ да са обозначили с името Бург-защитените градове използвайки етонима на своите съседи,а не обратното,както твърди Исиодор.А римляните да наричат част от военните си части по тяхното етноиме.
Но все пак всичко това е предположение!!!