Български > Eзик

Помашки език - (Поматски език) - Pomak language - Pomakcha !

<< < (98/102) > >>

Subeyi Kurt:
Общо има с тюрките булгари  т.е. така наречените пра-българи.

Svetlina:
Мы Болгары, а не татары!      "Современные татары не имеют никакого отношения к монголам, татары       являются прямыми потомками волжских болгар, этноним "татары" в отношении
      их является исторической ошибкой".
(таков главный вывод специальной научной сессии при       Академии наук СССР, прошедшей в Москве 25-26 апреля 1946г., посвященной
      этногенезу казанских татар)       "Сами жители Казани и ее края вплоть до Октябрьской революции не   прекращали называть себя болгарами".
("История Казани", книга 1, Казань, Татарское кн.       изд-во,1988 г., стр.40)       "Мы не хотим быть свободными       против русского народа, мы твердо верим в возможность свободного существования совместно с       русским народом, которого мы никогда не смешивали с правительственной
      властью, не исходившей из народа".
      С.Максуди, Президент республики       "Идел-Ур

Rasate:

--- Quote from: Marlboro on January 18, 2014, 08:44 ---Taka de, vashite predtci kakto sa otkradnali KOPSKITE bykvi taka i kradat termina "bAlgari" ot osnovatelite "bulgari" koito sa turki, a vie ste prishaltci v razlichni vremena ot razlichni posoki s razlichni ezitci i kyltyri, prez komynizma i zavareni naslednitci-garkomani , armenci, evrei i indo-ariici-myrgavi ot Rimo-Vizantiiskiteritorii.

Vie sega ne ste po dalech ot dedite si s krajbite , na 1 mqsto ste v sveta, i vie ste dali neshto na sveta.
Bravo !

 

--- End quote ---


Стига с тия глупости на не историци- все едно да кажа,че турците са открднали френските букви.

Първо няма Копска азбука ,а гръцки алфабет пригоден за езикът на египтяните-както в по времето на Кемал латиницата се пригажда за турската езикова особеност.

За разлика от Коптицата ,Кирилицата е нова азбука тъй като е хибрид между две азбуки- Глаголица и Гърчица,създадена по заповед на цар Симеон-цялата аминистрация на България била обучена да пише на гръцкият алфабет.

Съвременната Кирилица е с руски привкус и няма нищо общо вече с гърчицата- тя е доближена до Латиницата и се нарича Гражданска азбука(Гражданско Кирилско писмо) и е сътворена по заповед на Пьотр Велики.

Но каквода обяснявам на стената-тя си знае едно и също. ;D

Rasate:

--- Quote from: Subeyi Kurt on January 18, 2014, 18:40 ---Ето ви доказателство че булгарският език е от тюркската езикова група. Стига се упорствали че ставате смешни.[/b]Нима и учителите ви лъжат. Този учител по български език е отдал цели 35 години на разследване. Чете рунни надписи, но вие си затваряте очите пред всички факти. Преди 1000 години Кашгари е описал подробно булгарския език, но и на него не вярвате, сигурно защото се казва Махмут. Пуста ксенофобия, яко ви е нагазила.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Книга, озаглавена "Истината за прабългарската рунна азбука и за написаното с нея", излезе от печат в Добрич. Неин автор е учителят по български език и литература Панайот Иванов, издател е Николай Мирчев, фирма "Мартине". Премиерата й е на 7 февруари, от 17.00 ч. в Библиотека "Дора Габе".Иванов е проучвал 35 години и е разчел над 100 рунически надписа, намерени на Балканския полуостров. Много от тях са открити в Северна Добруджа, Македония и Черна гора. Иванов е виждал надпис на колона, намерена в село Красен, която сега е в музея за старини в Букурещ; руни в пещери, използвани за храмове по Северното Черноморие; върху колона в музея в Силистра; върху глинени съдове, както и разбира се в Мадара, Плиска и Преслав. Сред най-известните рунни надписи е седмолъчата бронзова розета от Плиска, която краси корицата на книгата.Според автора, надписите, които е разчел, говорят, че прабългарският език е от тюркската езикова група, а не от иранската, както твърдят напоследък група български учени. Той е открил също, че много от тях са с християнско съдържание, което значи, че прабългарите са били самопокръстени много преди учениците на светите братя Кирил и Методий да донесат славянски книги с християнско съдържание у нас.Надписите се четат отляво надясно и съдържанието им е разнообразно - призиви за приемане на Светата Троица, молитви към Божата майка и Христос за закрила и предпазване на морски съдове, помени за починали хора. Изследователят смята, че наличието на надписи из целите Балкани говори и за това, че прабългарите са били грамотни хора с изградена училищна система.Книгата представлява събрани статии на Иванов, които са излизали в периодичния печат в Добрич, в страната, както и в Чувашия, СССР и Румъния. "Наши големи списания не приемаха работата ми, защото нямали специалисти, които да ги рецензират или понеже рецензентите им не са ги одобрявали", разказва авторът.Панайот Иванов е на 85 години. Роден е през 1925 г. в Добрич, бил е учител по български език и литература над 35 години в родния си град.http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1036396&fb_action_ids=745971822096893&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B336017056509712%5D&action_type_map=%5B%22og.likes%22%5D&action_ref_map=%5B%5D


Заметки о языке и культуре дунайских булгар
http://starling.rinet.ru/Texts/bulgar.pdf

--- End quote ---

От утре и аз пускам книга за руните.... ;D

Първо авторът на книгата не познава древните езици-т.е. не е палеолингвист,а обикновен учител по български и литература.Оттук няма как да познава старите писмености- руни,клинопис,йероглифи и пр.
Казано по друг начин-авторът е лаик-а книгата му няма нищо общо с историята ,а с публицистиката.

За българските руни- има само предположения за тяхното разчитане,но реално доказателство за тяхното разчитане няма.Това е защото нямаме подобна археологическа находка като камъкът от розета,който да е сигурно доказателство за звуковият израз на рунният символ.

Върху руните се гадае само въз основа на близост на дадени руни до такива в Глаголицата, Кирилицата и пр.




Поздрави

Subeyi Kurt:
Да речем че вашият учител не разбира и е издал книга за да печели пари от неграмотните.  Ето ти лингвиста Олег Алексэвич Мудрак- доктор по филологическите науки, който подтвърждава вашия учител. Какви по-големи факти искаш. Да ти дам ако искаш и турски професори лингвисти. Знам че ти си знаеш само твоето и никакви факти не са в състояние да ти повлияят. Ето затова Гн.Динков ти даде урок за научно изследване и си отиде. Всичко се променя, но твоето мнение не. Защо ли аджаба?


Заметки о языке и культуре дунайских булгар
 
О. А. Мудрак
Москва, Российский государственный гуманитарный университет
Олег Алексеевич Мудрак (род. 14 января 1962) — российский лингвист, доктор филологических наук, автор работ в области алтайского и палеоазиатского языкознания. Специалист в области сравнительно-исторического языкознания народов Сибири, Дальнего Востока и Северной Америки. Ведущий научный сотрудник Центра компаративистики Института восточных культур РГГУ (с 1995 года). Профессор РГГУ.
 
Для изучения языковой и культурной ситуации на Балканах в
последние века I тысячелетия н. э. очень важен материал булгарских
(тюркских) памятников. Интерeс к булгарскому языку связан с тем,
что, во-первых, данный язык принадлежит к особой подгруппе тюрк-
ской семьи и близкородствен лишь современному чувашскому (по-
видимому, эта подгруппа отделилась раньше всех от общего тюрк-
ского ствола); во-вторых, памятники булгарской письменности пред-
ставляют собой одну из самых ранних фиксаций языка тюркской се-
мьи (уступая лишь орхоно-енисейским памятникам языка Восточ-
но-тюркского каганата); и, в-третьих, в данный период времени бул-
гарский язык являлся самым западным по распространению тюрк-
ским языком и первым начал активно контактировать с индоевро-
пейскими языками Восточной Европы. Кроме того, носители булгар-
ского языка основали в низовьях Дуная независимое от Византии го-
сударство, и до времени полного растворения в славянской массе яв-
лялись элитой, а, значит, и культурными донорами по отношению к
славянам.
Булгарский материал не только дает информацию,
позволяющую соотнести язык булгар с другими тюркскими языками,
но и позволяет определить культурный уровень и языковую ситуа-
цию в Придунавье к концу I тыс. н. э.
http://starling.rinet.ru/Texts/bulgar.pdf

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version