Създаване и утвърждаване на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел
Прабългарите били скотско племе. Те водели номадски начин на живот, но вече заселили се на Балканите, започнали полуседнал начин на живот. Прабългарите се препитавали предимно със земеделие, като лов и риболов.
Славяните били миролюбив народ, който чакал от засада, а после използвал отровни стрели. Най-голямото предимство на областта Загоре било, че тя имала изглед към морето. Според законодателството на Аспарух конете не трябвало да се ядат. Прабългарите разчитали основно на конницата. Те донесли в Европа стремената и сабята като оръжие. Това позволявало на ездача да се изправи и да сече отгоре-надолу или да стреля с лък по време на езда. Дотогава византийците и останалите народи можели само да промушват от седлото на конете поради нестабилността си. Славяните разчитали на здрава пехота. Смелостта им била пословична. Често се биели голи до кръста, за да не им пречи облеклото. Кубрат се установил между Балтийско и Мраморно море, а на юг достигал до Червено море. Тогава за пръв път се появил стремежът за България на три морета. Славянските племена били много добри в строителството – те сами си построявали домовете от камъни и кал, правели си и отбранителните крепости. След приемането на Юстиниан ІІ в Цариград той бил убит, за разлика от първото му гонение, когато му били отрязани само ушите. Славяните се обличали с бели ризи и долни гащи. Те били изключително гостолюбиви, затова били готови да защитят госта си и да отмъстят за него. През 681 г. е осъществен мирът, който гарантира появяването на една нова страна върху старата територия, наречена България.
681 г. е годината на старта на едно ново начало за славянското и прабългарското общества, които със съвместни усилия построили нейното начало. Сключил веднъж мирния договор, Юстиниан решава да го наруши и отново напада новосъздадената държава, при което загива Аспарух. Кубер е един неуспял Аспарух. Славяните се наблюдавали в три основни вида – славяни, словени и словини. Дотогава славяните водят спокоен начин на живот. Едната византийска флота минала по поречието на Дунава, а другата – през проходите на Стара планина.
Българите установили, че ромеите са за фураж на конете. През 681 г. Константин ІV Погонат сключва съюз със съюзниците, защото в този момент не е в състояние да воюва с тях. Славяните са източноевропейско племе с тотемен произход, което водело заседнал начин на живот. Значението на заселването на славяните е от съществено значение както за тяхното развитие, така и за ползата от етническите преплитания. Северната граница на новата държава минавала по Дунава, а североизточната - по поречието на Днепър и Днестър. Славянският бог на слънцето е Нептун. Най-странното нещо е, че те дори нямат храмове. На България е определено да гради и променя историята на тогавашния свят. През 715 г. Балканският полуостров е залят от арабска експанзия. Останалите държави в Европа изразяват своята благодарност на България и открито възхищение от военно-политическите й качества. Българската държава е първата варварска държава.
Населението е представено от свободни селяни-общинари.