През 823 г. във връзка с обсадата на византийската столица от войската на Тома СКЛАВИНИНА (хахаха), император Михаил II (820–829) бил принуден да мобилизира и пленените сирийци намиращи се в града.
Съжалявам, че ще те разочаровам.Няма оригинал преди XIV-XV век,в който името Тома да е с добавка (Славянина, Словенина, Славинина)
Ако говорим за Протоевангелието от Иаков. То е написано е в египетски юдео-християнски среди през втората половина на II век. Невиждам никаква мюсюлманска връзка. А колкото до Евангелието Детство, приписвано е на ап. Тома, разказва за чудесата, извършени от детето Иисус. Датата на написването му не е установена.
Говоря за "Детство Исусово".Това апокрифно евангелие, което единствено е правилно да се нарича така е известно и като "Томино евангелие".Има и много други евангелия разказващи за детството на Иисус,като често се дублират също и имена на автори.
Давам ти за преценка само началото на гнустическото "Детство Исусово", достигнало по нашите земи чрез богомилите и да кажеш дали не виждаш някъде прилика с Корана:
"1. Аз, братя, Тома израилтянинът, известих на всички от народа да знаете как нашият господ направи голямо чудо по време на детството си.
2. Исус Христос се роди в страната, която се нарича Витлеем, в града Назарет. Когато беше на 5 години, играеше като дете с еврейските момчета. Там течеше една речица. Исус събра чисти клонки и макар млад, стори следното: взе кал и направи 12 птичета. Когато Исус направи птичките, беше събота и имаше много еврейски деца, които играеха с него. Един от юдеите, като видя какво върши Исус в събота, отиде да извести на баща му Йосиф, казвайки това: “Твоето момче играе край речицата. То взе кал и направи 12 малки птичета — и така оскверни съботата.” Исус плесна с ръце и рече на птиците: “Литнете, възпейте и помнете мене живия.” Птичетата веднага литнаха и като летяха, пееха. И видяха хората, ужасиха се и отидоха да съобщат на другите за видените чудеса, които направи Исус."
В Библията няма какво да те вдъхнови. Източниците на Стария завет са от героични песни, епически повествования, предания, легенди, семейни хроники и пр. А на новия най-старото евангелие и е на Марка е не по-старо от 3 век. Така че невиждам с каво могат да вдахновят читателите му. Отковението на йоан е една мътна и кървава а мистиката там е толкова символична че има да си я интерпретираш както ти падне. Няма нищо разбиратено в него. Ако става на въпрос книгата на Енох е много по-бистра и поучителна. Ама нали е апокрифна.
Песните,които споменаваш са така наречените "псалми" на пророк Давид(споменават се и в Корана).Епическите(от гръцки:разказ, стихотворение) повествования в Библията са факт,както и в Корана.Преданията са в отделни книги от Библията.Легенди няма.Семейните хроники в Библията, са често явление,като показват връзката на даден пророк с друг и т.н...Изобщо няма смисъл да коментирам казаното нататък, че и преди това май,защото в Корана се признава Библията при Вас е "ал-китаб".А най-категорично и ясно без двусмислици се признават Евангелието"Новият завет",Тората,Писанието на Моисей,Псалмите,Книгите на пророците.
В тази връзка, всяко апокрифно евангелие ,което смяташ за поучително те откланя...