Кампаниите, проведени след 1970 година, са като клин между помаците и българите християни. Такава е гледната точка и на двете страни в Тетевенския район. Един българин християнин споделя, че оттогава помаците започнали да странят от тях, а някои помаци казват, че тези кампании са били ужасно преживяване. Първоначално част от тях отказват да сменят имената си, заради което били викани от полицията (тогава милиция) в съвета и държани там докато не се съгласят.
Но, както често се отбелязва, кампанията тук протича по-спокойно, отколкото в Родопите, а забраната на облеклото е наложена по-късно. На тези, които отказват да си изберат нови имена, официалните власти им ги сменят без да ги питат. Смяната става постепенно, тъй като е трябвало да сменят и вторите си имена, които се образуват от първите имена на бащите. Новородените са записвани само с български имена и е било невъзможно да се напусне родилния дом без детето да бъде записано. В същото време в ежедневния си живот хората продължават да използват старите си имена, без значение с какво ново име са били регистрирани. Постепенно по между си започват да се наричат ту с новите си български имена, ту със старите си имена. Появили се и много прякори. Тази смесена употреба на имената била един вид отпор или отговор на “Възродителния процес”.
Що се отнася до самия процес, един информатор споделя ,че местната комунистическа власт и цивилните, които са я обслужвали, са се чувствали неудобно да прилагат насила тази политика, тъй като в района всички са се познавали като добри съседи. Всички съседи, включително и българите християни, са наричани от помаците “наши хора”, което им помага в общуването по между им. Например , според социалистическите изисквания за ритуалите било забранено да се вика духовник за погребенията, но хората често се осмелявали и викали имам, който четял молитвата след произнасяне на официалното слово от партийното лице.
Тук се вижда значимостта на локалната идентичност, която размива границите между религиите (или обичаите). В едно село, в което съжителстват помаци и българи християни, съм чувала християните също да наричат съседите си помаци “наши”. От друга страна, разбира се, думата “наши” или дихотомията “нас/тях” се използва за изразяване на контрастта между помаци и българи християни. Което ще рече, че чувството за принадлежност у хората има различни измерения и се проявява в зависимост от контекста. Чувството за локална идентичност е едно от тези измерения.