Author Topic: Турция по пътя към членство в ЕС  (Read 542318 times)

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Offline skoti3

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 565
Re: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #870 on: January 24, 2012, 17:01 »
Сега Турците ще патентоват ракията и повече няма да имате право да използвате тази дума. Иначе ще плащате от скъсаните ви джобове. :D
Ще да използвате само Гроздова, Плодова, Домашна, Троянска, Мастика и пр. Смятам че добре го разбрахте. ;) Иначе правото да си използвате тази Турска дума в говора помежду си ще си остане защото сме комшии. ;) За туй данък няма да ви се иска. Ай ся повеселете се за този убав хабер :D :D :D
Сега Турците ще патентоват ''Ракията'' и повече няма да имате право да използвате тази Турска думичка. ;D
Ще да използвате само Гроздова, Плодова, Домашна, Троянска, Мастика и пр. Смятам че добре го разбрахте. ;) Иначе правото да си използвате тази Турска дума в говора помежду си ще си остане защото сме комшии. ;) За туй данък няма да ви се иска. :) Ай ся повеселете се за този убав хабер :D  :) :D


Още веднъж няма ли да го повториш като робот ? А вместо да говориш колкото да не заспиш виж какво е написал  Вологез относно алкохола.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #871 on: January 25, 2012, 18:09 »
Журналистите работят трудно дори в утвърдени демокрации

2011 г. в България е белязана от целенасочени атаки и смъртни заплахи срещу журналисти, расте загрижеността за застрашения плурализъм на медиите, се казва в годишния доклад на "Репортери без граници"

Журналистите са работили в трудни условия навсякъде по света, включително в утвърдени демокрации като САЩ, Франция или Италия през 2011 - годината на арабските революции и на протести в много страни.

В проучване на журналистическата асоциация "Репортери без граници" (en.rsf.org) се посочва, че

"репресии бе водещата дума на изтеклата година".

"Свободата на информацията никога не е била толкова тясно свързана с демокрацията, работата на журналистите никога не е пречела по-силно на враговете на свободата", гласи десетият годишен доклад на "Репортери без граници, който анализира свободата на словото в 179 държави.

"Никога не е имало повече цензура и по-многобройни посегателства срещу физическата неприкосновеност на журналистите."

Твърде малко са държавите, където има добри условия на работа за журналистите - те са Финландия, Норвегия, Естония, Холандия, Австрия, Исландия, Люксембург, Швейцария, Кабо Верде, Канада, Дания, Швеция.

ече години наред, още от първия годишен доклад на организацията, на първо място по този показател остава Финландия.

"Пъклена тройка" са наречени Еритрея, Туркменистан и Северна Корея (КНДР), където няма никаква публична свобода и те са на последните места в класацията, след Сирия, Иран и Китай.

"Уравнението е просто - липсата или потъпкването на публичните свободи водят механично до потъпкване на свободата на словото. Диктатурите се страхуват от информацията и я забраняват, особено когато са уязвими от нея", гласи докладът.

 Журналистите са подлагани на натиск, когато става дума за защита на източниците им и когато разследват приближени на властта.

България (80-о място) и Гърция (70-о) са запазили недоброто си място за страни от Европейския съюз.
Изминалата година в България е белязана от "целенасочени атаки и смъртни заплахи срещу журналисти", а в страната расте загрижеността за застрашения плурализъм на медиите.

В Гърция, икономическата криза подчертава уязвимостта на медиите, а фотографи и оператори, които са отразявали протестните демонстрации, са работили в условия, наподобяващи бойно поле.

Унгария се свлича със 17 места до 40-о, след приемането на закон, който даде в ръцете на управляващата партия пряк контрол върху медиите и след измененията на конституцията.

Този прецедент и плахата реакция в другите страни от ЕС накърнява доверието в европейския медиен модел, се казва в доклада.

На Балканите Румъния е на 47-о място и там обстановката се е подобрила през изтеклата година. Сърбия е заедно с България - 80-а.

Много по-зле за журналистите е в съседните балкански държави. Турция е на 148-о място (пада с 10), Албания - на 96-о, Македония - 94-о, Черна гора - 107-о.

Обстановката в Босна и Херцеговина е по-ведра за медиите - 58.о място.

От бившите комунистически държави в Европа най-комфортно работят медиите в Естония (3), Чехия (14) и Полша (24).

Продължава трагичното

задушаване на гласа на медиите в страните от бившия СССР

- Русия (142), Беларус (168), Азербайджан (162), Киргизстан (108), Казахстан (154), Таджикистан (122), Грузия (104).   

Арабските революции са се отразили по различен начин върху работата на журналистите. В Тунис има тенденция към подобряване, въпреки че все още там няма свободен и независим печат. За една година Тунис се е изтеглил с 34 места напред в класацията и е на 134 място.

Египет е отстъпил с 39 места до 166-а позиция заради небивали прояви на насилие срещу журналисти.

"Сякаш през 2011 г. изкушението за контрол над информацията е било по-голямо, отколкото преди 10 години", казва генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар.

В САЩ 25 журналисти са били арестувани или подложени на полицейска бруталност при отразяване на протестни движения и съответно държавата е "потънала" на 47-мо място в класацията, след като е била на 20-о през 2010 г.


vesti.bg

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #872 on: January 25, 2012, 18:26 »
Според мен Турция трябва да бъде на последно място ! дори сега когато пиша това се cтрахувам от турското правителство.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #873 on: January 25, 2012, 22:15 »
Според мен Турция трябва да бъде на последно място ! дори сега когато пиша това се cтрахувам от турското правителство.
Не се стряскай, ще те приемем при нас в Помакия, а пък и нема хич никакво основание за плашене, щото нашиет помак Мустафа Кемал е създал сегашната турска държава, а сега остана по там да преследват и наште помаци, ако има такова нещо, току-виж пак им развалим направеното от помаците и всичко ше иде зеянь!   ::) 8) ;)

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #874 on: January 25, 2012, 22:25 »
Аххх бе Евро, Дано има Ататюрк. Сега няма толкова чиляк като Ататюрк а има американските кучета.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #875 on: January 25, 2012, 23:34 »
Не се стряскай, ще те приемем при нас в Помакия, а пък и нема хич никакво основание за плашене, щото нашиет помак Мустафа Кемал е създал сегашната турска държава, а сега остана по там да преследват и наште помаци, ако има такова нещо, току-виж пак им развалим направеното от помаците и всичко ше иде зеянь!   ::) 8) ;)

Лесно се руши но трудно се гради. Турция в момента се следи с голямо внимание от световната общост поради икономическия и подем. Тя продължава да е гарант за сигурността на мюсулманите поне в Балканските страни и е готова както винаги когато се наложи да отвори широко вратите си за огнетените бивши Османски поданници. Всяка държава си има спесифичен за нея имунитет за оцеляване. Този имунитет при Турция е силно развит поради катаклизмите които е преживяла в далечното и  и близко минало. Въпреки че според някои възгледи еволюцията в прогреса на обшеството е нарушено аз съм оптимист за бъдещето. Заветът не великият ни вожд е да не изпадаме в отчаяние при трудности а да се борим  за да ги надделeeм.Неговият живот е идеален пример за борба и патриотизам. Уверен съм че водата ще тече и ще си намери естественното корито. Селам Алейкум !!!

Offline onegavon

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 636
Re: Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #876 on: January 26, 2012, 09:41 »
Въпроса в темата  е че турците имат право да регистрират ракията като свой патент. Почти цялата терминология в производството на ракия  в БГ е навлязла от Турция.

Правителството одобри доклад на министъра на земеделието и храните за традиционния характер на българска спиртна напитка „гроздова ракия” и възложи на министъра на финансите да предприеме необходимите действия пред институциите на Европейския съюз за допълнение на чл. 23 от Директива 92/83/ЕИО на Съвета с цел България да прилага намалена ставка на акциза, по-ниска от минималната, по отношение на продуктите, които представляват винена дестилатна спиртна напитка гроздова ракия.

Сега успокои ли се? Процедурата е задвижена преди десет месеца.Язък за барута :)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #877 on: January 26, 2012, 11:47 »
ракия- турцизъм от тур. ракъ
джѝбри (тур. цибре) - Остатъци от изстискано грозде, от които се вари ракия; пращина
джѝбровица (по тур. цибро) - Ракия от джибри.
ракиджѝйница - Помещение, в което се вари ракия. ракиджѝя:
казан - ( tur.)устройство и помещение за печене на ракия;
казанджия - ( tur) управител на казана;

Не се притенявайте де и за вас ще остне нещо оригинално като напр. ''цървули''  :D :D :D   Айде лека ви нощ!

Ракия-от иранизма "РЕЗА"(лоза,вино-в българският език производно на тази дума е рязък,резки-а някъде думата "РЕЗА" се използва като аналог на асма-лозница) и "КАРИЯ"(произвеждам,изкарвам-в българският език има производно на тази дума-Карам и "КИРИЯ"(курс))-т.е. ракия в превод означава произведена от вино.Думата се използва изключително от българи,сърби и изселници от България,но не от анадолските турци. ;)
Пръщина или комина -български вариант.
Казан=котел.
Казанджия-произлиза от думата КАЗАН и нахчийското Чии(човек)-окончанието "Я" в края е побългаряването на думата.

Колко е турско името ти,толкова турска е и ракията-Курт-произлиза от персийската дума гурда(персийски-куче,вълк) ;D

Сюбиги има една наука палеолингвистика се нарича,не мисли,че ако има една дума в съвременният турски,тя е с тюркски произход.

Все едно да кажа ,че думата ракия произлиза от българската Ръка,по балканджийски Ракъ ;D ;D ;D

Поздрави

http://translate.google.bg/#bg|tr|казан  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
http://translate.google.bg/#bg|tr|ракия  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Виж няколко стари думи: http://rechnik.samoistina.com/

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #878 on: January 26, 2012, 12:33 »
Лесно се руши но трудно се гради. Турция в момента се следи с голямо внимание от световната общост поради икономическия и подем. Тя продължава да е гарант за сигурността на мюсулманите поне в Балканските страни и е готова както винаги когато се наложи да отвори широко вратите си за огнетените бивши Османски поданници. Всяка държава си има спесифичен за нея имунитет за оцеляване. Този имунитет при Турция е силно развит поради катаклизмите които е преживяла в далечното и  и близко минало. Въпреки че според някои възгледи еволюцията в прогреса на обшеството е нарушено аз съм оптимист за бъдещето. Заветът не великият ни вожд е да не изпадаме в отчаяние при трудности а да се борим  за да ги надделeeм.Неговият живот е идеален пример за борба и патриотизам. Уверен съм че водата ще тече и ще си намери естественното корито. Селам Алейкум !!!


Турция бе пред фалит 2001 година,но поради геополитическите интереси на САЩ в региона в нея бяха налети милиарди долари.Под американска диктовка множество зависими "инвеститори"  преместиха множество от производството си там ,а послушна Европа стана основен техен пазар.Така Турската икономика не само бе спасена от Америка,но осъществи икономически подем запълвайки един предизвикан от  американо-европейска политика вакум поради унищожаване на производствените мощности на Европейската периферия-бившият източен блок-Полша,Чехия,Словакия,България,Югославия ,както и Испания,Ирландия и донякъде Италия.

Това е и причината и за сегашната дългова криза в Европа-Икономическите показатели на тези държави са изкуствено поддържани,чрез заеми и заетост в сферата на услугите при все повече стесняващото се производство и намаляване на експортният стокообмен.Т.е. Послушна Европа сама си е виновна.

Контролираните от ФЕД Световна банка, МФ и САЩ спасиха икономиката на Турция,за сметка на Европейската периферия и спечели тази икономическа война.Подобен вариант беше разигран и с Япония преди време,като основен печеливш тогава беше Китай.Сега на ред е Китай.И тази икономическа война ще бъде доста интересна.

Поздрави.

Offline onegavon

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 636
Re: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #879 on: January 26, 2012, 13:17 »
Имаха страшна инфлация !Някъде по- това време направиха деноминация на лирата.Преди две години работех с едно момче от Истанбул току що беше завършил
Техническия в София електроника.Беше се оженил тук за българка на въпроса ми там не е ли по- добре със заплатите.Отговорът беше да обаче се работи по 10-12 часа , а аз чакам дете и живота тука е по-спокоен.Да не говорим , че като понатрупам опит по-лесно мога да работя на Запад.Освен това жена си в Турция посмъртно няма да закарам.Не искаше да обясни причините.

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #880 on: January 26, 2012, 13:47 »
и е готова както винаги когато се наложи да отвори широко вратите си за огнетените бивши Османски поданници. Всяка държава си има спесифичен за нея имунитет за оцеляване.
От името на турското правителство ли говориш? :D
Айде като си в нещата, кажи защо бежанските лагери към Европа са в България, а не в Турция?
Мойте прогнози за Турция са много черни и няма да ги споделям! ;)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #881 on: January 26, 2012, 14:13 »
От името на турското правителство ли говориш? :D
Айде като си в нещата, кажи защо бежанските лагери към Европа са в България, а не в Турция?
Мойте прогнози за Турция са много черни и няма да ги споделям! ;)

Тук не става въпрос за бежанци с икономически поводи а за репресирани, зорлем покръстени и угнетени хора от общности които въпреки конституционните си права са репресирани от други ксенофобски  доминиращи общества или правителства. Спомнете си за големите маси от хора босненци и албанци избягали от куршумите на сърбите които бяха приютени в Турция. Кюрдите спасили се от химическите бомби на Саддам също,  сега пак има около 10 000  приютени сирийци а тази цифра всеки момента може да достигне стотица хиляди.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #882 on: January 26, 2012, 14:34 »

Турция бе пред фалит 2001 година,но поради геополитическите интереси на САЩ в региона в нея бяха налети милиарди долари.Под американска диктовка множество зависими "инвеститори"  преместиха множество от производството си там ,

Поздрави.

Комши, така си го издокарал че все едно са наливали вода от океана. :D  Америка е страна с либерална икономика. Държавните пари се отчитат до цент. Частните фирми ги интересува само профита. Ако искаш пари отиваш при IMF и те ти налагат такива условия че трудовите маси започват да подскачат. Лумпените не разбират че IMF не са виновни а са виновни техните им управници. Тази тема вече е ясна на всеки тук и никой не им иска вече парите за да не  бъдат принудени да си си изпускат сапунчето. :D
Всеки що годе грамотен човек знае че в международните отношения няма братство а има само интереси. Господ е създал братството но им е разделил кесиите.
Капитала отива там където ще спечели. Това е истината. Обърни внимание че Турската икономика е динамична което привлича капитала. Вярно е че чуждите инвестиции правят ефект както износа, но е важно да осигуриш основа за тези инвестиции. Живeeм вече в глобализиран свят така че отворете вратите за външните инвестиции дори те да са Турски. ;)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #883 on: January 26, 2012, 14:47 »
Комши, така си го издокарал че все едно са наливали вода от океана. :D  Америка е страна с либерална икономика. Държавните пари се отчитат до цент. Частните фирми ги интересува само профита. Ако искаш пари отиваш при IMF и те ти налагат такива условия че трудовите маси започват да подскачат. Лумпените не разбират че IMF не са виновни а са виновни техните им управници. Тази тема вече е ясна на всеки тук и никой не им иска вече парите за да не  бъдат принудени да си си изпускат сапунчето. :D
Всеки що годе грамотен човек знае че в международните отношения няма братство а има само интереси. Господ е създал братството но им е разделил кесиите.
Капитала отива там където ще спечели. Това е истината. Обърни внимание че Турската икономика е динамична което привлича капитала. Вярно е че чуждите инвестиции правят ефект както износа, но е важно да осигуриш основа за тези инвестиции. Живeeм вече в глобализиран свят така че отворете вратите за външните инвестиции дори те да са Турски. ;)

То в САЩ има ли държавни пари. ;D ;D ;D ;D ;D ;D.
ФЕД притежава над 50% в СБ И МВФ.
ФЕД е сдружение от частни банки,като тяхната единствена цел е да защитават интересите на долара,поради това,че го печатът.
ФЕД от доста години определят политиката на САЩ,т.е. тези банки притежават тази държава,именно срещу това се бори движението Уолдстриит.Единственият американец, който им се опълчи бе убит в Далас(Дж. Кенеди)

ФЕД нямат нужда от силна Европа или от някаква по голяма самостоятелност на държавите.Ако се интересуваш ще видиш цената на демокрацията в Източният блок-т.е. пълното унищожаване на техните икономики-За България-планът РАНЪТ.
ФЕД и тяхната държава  за налагане на силов монопол САЩ се нуждаят от икономически и военно силна Турция поради геополитичският си план за близкият изток и предна Азия.
През 2001 година започна икономическа война между Европа и ФЕД,която бе спечелена от САЩ  през 2008 година с контролираният фалит на Леман Брадърс.
Сега следва икономическа война между САЩ и Китай,макар ФЕД да бе виновен за икономическият растеж на Китай саботирайки Японската икономика.(икономическа война-САЩ-Япония).

Но това са прекалено едри неща за теб.

Казано с две думи - Турция ще бъде силна докато САЩ се нуждаят от нея.

Т.е. Нещата са свързани-за да успее някой- друг трябва да загуби.

Поздрави.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #884 on: January 26, 2012, 15:04 »
Без пот няма напредък, т.е. има но после има и забиване с главата надолу. :D  Идеален пример е Гърция. В Турция се работи и то здраво, когато се наложи 24 часа.
Старанието ти е да умаловажиш донякаде икономическият подем на ТР.  Който работи и се труди рано или късно ще спечели. Другите работи са големи за мене, вие продължавайте да търсите мекото на хляба докато не разберете че изобщо няма хляб за мързеливите. :D