Главният преговарящ на Турция с ЕС: Европа е проблемът, Турция е решението
Избирането на Истанбул за eвропейска столица на културата за 2010 г. е невероятна възможност за Европа да разбере Турция, а Турция по-добре да разбере Европа. Това заяви Егемен Багъш, главен преговарящ на Турция в процеса на присъединяване към ЕС, на 2-и февруари пред Европейския парламент, съобщи EurActiv.
Аз нещо не мога да проумея проблема с взаимните разбирания.
И най-вече: Европа да разберяла Турция.
Европа има достатъчно турски емигранти: сезонни и постоянни, за да може да си направи сметката за каква страна и за какви хора става дума. Докато Турция няма такова число европейски емигранти, особенно от страните, където Турците мигрират: Западна Европа.
Така че, проблема явно не е до разбиране и чуваемост, а до нещо по-друго.
И господин Егемен Багъш едва ли е толкова глупав, че да не се досеща.
Багъш, който е член на турския парламент и популяризираше идеята Истанбул да бъде европейска столица на културата, каза пред евродепутатите, че той не би могъл да си представи Европа без Истанбул – метрополис, който е бил столица и на Римската и Византийската империя. Турският преговарящ обърна внимание на историческото наследство на града и изреди редица аргументи защо е в интерес на Европейския съюз (ЕС) да приеме неговата страна с население от 72 милиона жители.
Интересно - а вие тези аргументи можете ли да ги изредите?
Наистина ми е любопитно.
"Европа е проблемът, Турция е решението," заяви Багъш.
Браво на Бактъш!
Иска, значи, да натресе на странати си проблем с континентални размери, като курдисва Анаватан да решава бакиите на Европа.
Ако някой го разбра по друг начин, нека обясни.
По принцип, когато някой наистина има проблем, той САМ си търси и си намира решението.
Но някой друг, отвън, да ти казва: "ТИ имаш проблем и АЗ съм ти решението"...
Това напомня мутринските 90-те години на 20 век.
Ако това е олицетворението за дипломацията на Турция, то какъв ли ще е кардешлика и неутралитета?
За застаряващото население в ЕС ще е от полза страната да се присъедини към него, като се има предвид, че средната възраст в Турция е 28 години, докато в ЕС е 42, смята той.
На това в България му казват: "
С чужда пита помен прави"Размнождават се интензивно и в промишленни мащаби главно
кюрдите (които много държат да не бъдат определяни като турци), дето официално ги броят от десетилеия за 15 млн, а те отдавна са 35-40 млн.
Турците в Истанбул, Бурса, Измир и другите големи градове, особенно с образование и работа, се придържат от години към европейския формат: 1-2 деца.
Но понеже по конституция в Турция кюрди няма, всички са турци, от
статистиката се получава
стъкмистика, демек,
дезинформация.
Тъй че да си натрисат плодовитостта като фактор за приемане в Европа - нямаше нужда. Много африкански страни, както и Бангладеш и Индия, са много по-напред от Турция по демографски ръст.
И тях ли в Европа?
Стария континент да не е приют за многодетни безотговорници, които правят деца, без да мислят: как ще ги хранят, гледат и възпитават в Родините си?
"Ние сме на четвърто място по брой на работната сила ... Известният френски автомобилен концерн "Рено" регистрира през 2008 г. загуби във всички фабрики, с изключение на тези в Румъния и Турция," продължи Багъш.
Това аргумент в полза на какво да е?
Южна Корея пък прави Деу в Узбекистан, а Киа - в Калининград. По тази логика следва ли да присъединяваме Узбекистан към Корея или Калининград към Азия?
Ако си отворим устата за Китай пък, където всички правят всичко, нещата стават трагични...и геополитични.
Тогава последва сериозен дебат за това къде трябва да се разположи централата на новата фабрика на "Рено" - във Франция или в турската местност Бурса. "Естествено управителите на "Рено" признаха: ако не строим в Турция, ще загубим пари," припомни Багъш.
Това е проблем и въпрос на компания "Рено", а не въпрос, който има значение за присъединяването или неприсъединяването на Турция към ЕС.
Щом ръководството на Рено смятат, че е по-достойно за душата и по-изгодно за джоба да правят централи и офиси в Турция, Мали или Бангладеш, това си е чисто техен
корпоративен, а не
общоевропейски въпрос. Каквито са мераците на Турция за ЕС.
Турският министър явно искаше да разсее съмненията, че приемането на една голяма мюсюлманска страна в рамките на съюза, ще внесе в него екстремизъм и тероризъм, коментира EurActiv. "Младежите, които палят коли във Франция, не са родени в Мароко или Алжир. Те са родени в Париж. Терористите, които нападнаха Лондон, не идват от Пакистан. Те са родени в Лондон. Те са израснали и са се образовали във Великобритания и са избрали да станат терористи," аргументира се той.
Много интересен аргумент.
Ама защо господинът не обърне внимание на простичите факти, че подпалвачите на колите до един са деца на емигранти от същите тези страни, от които той се опита да се разграничава?
И че нито терористичните актове в Европа са дело на европейци с европейски не-мюсюлмански произход, нито въпросните европейци не-мюсюлмани, даже и тези, които живеят в мюсюлмански страни, не палят коли и не правят терористични актове в чужди страни?
Това господин преговарящият от турска страна не го знае, или нарочно се прави на разсеян?
Освен това, смята ли господин преговарящият да отрече, че в самата Турция периодично, епизодично, но достатъчно често си има проблем с терористични актове и взривове от...да го наречем, вътрешен характер?
Страна, която не си е решила такива сериозни вътрешни проблеми, редно ли е да държи такъв тон на стария континент, да си натриса готовността за размножаване и да се прави на "решаваме проблемите на проблемната Европа"?
Хюсаметин Кави, председател на борда от съветници за "Истанбул 2010", каза, че избирането на града за културна столица е спомогнало за развитието на "цивилна реформа" и е дало тласък на културното развитие на Турция.
Това вече е друга работа.
Излиза, че това е избиране е много по-нужно на Турция за цивилизоването и, което Хюсаметин Кави елегантно нарича с евфемизма "цивилна реформа", отколкото самата Европа да имала нужда от решаващата проблемите и Турция, както се натрапваше по-нагоре.
"За нас Истанбул е най-вдъхновяващият град на света," каза той, като добави, че този град е "някогашният Константинопол се намира в изтока на Запада и в запада на Изтока".
А защо господинът не напомни: кой, аджеба, на времето видя сметката на някогашния Константинопол, че да иска да прави дивиденти на днешен ден от легендата за него?
Берел Мадра, директор на Истанбул 2010 по визуални изкуства, посочи "продължителното въздействие", което ще има изборът на Истанбул за културна столица. Той се обоснова с това, че се очаква например броят на чуждестранните туристи в града да се увеличи от 7 милиона годишно на 10 милиона през 2010 г.
http://www.dnevnik.bg/evropa/razshiriavane/2010/02/06/852825_glavniiat_pregovariasht_na_turciia_s_es_evropa
Най-после един честен човек.
Да си признае, че са заинтересовани само от парите на потоците чуждестранни туристи.