Author Topic: Турция по пътя към членство в ЕС  (Read 541725 times)

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Пламен Пасков

  • Guest
Quote
В ТР няма етнически проблем поради религиозни обстоятелства.От години насам се живэ на принципа ''КАРДЕШЛИК''. Този принцип е трудноразбираем особенно за страни в които злобата и ненавистта играят определяща роля. Докато в тези страни злобата и ксенофобията продължава да върлува,ТР жъне успехи от братските взаимоотношения на гражданите живeeшти там.
Няма етнически проблеми, защото не признава никакъв етнос, освен турския. Който всъщност не е никакъв унитарен етнос, а си е баш нация.
Ама кой ти задълбава.
Кардешлика, когато е честен и безкористен, е понятен и приет за всички нации. Това важи и за съседите на Турция, без изключение. Въпреки, че всички са яли чепатия край на кола на предшественницата ти с векове. В това число и уж братята от Уммата и даскалите по ислям.
Останалото са си направо социалистически лозунги от не така далечното политическо минало.

Quote
Турция ще инвестира $12 млрд. във влакове-стрела

Турция подготвя планове през следващите 10 години да вложи около 12 млрд. долара за изграждане на мрежа за високоскоростни влакове и пренасочване на част от трафика към железниците. Това съобщи представител на националната железопътна компания (TCDD), цитиран от Ройтерс.

Разклонение на тази мрежа ще започва от Одрин - на няколко километра от българската граница.

Муамер Кантарджи обясни на пресконференция в Истанбул, че трябва да се промени сегашното положение, при което с влакове пътуват едва 3% от пътниците и се пренасят само 5% от товарите.

Първата високоскоростна линия в страната заработи през март 2009г. между столицата Анкара и западния град Ескишехир. Стойността на проекта е 4 млрд. долара, а след откриването му пътниците по това направление са се увеличили с 40%. Влакът Анкара-Ескишехир пътува с максимална скорост от 250 км/ч по дългото 245 км трасе.

Започнал е строежът на връзка на тази линия с Истанбул. Тя се изгражда от китайска компания срещу 1.27 млрд. долара. Изгражда се и струваща 1.6 млрд. долара 480-километрова връзка на столицата с източния град Сивас.

В следващото десетилетие високоскоростните линии трябва да станат почти 2300 км срещу инвестиция от 10.4 млрд. долара. Плановете са по тях да се движат 74 специални влака.

Тази година трябва да бъде пусната 212-километрова високоскоростна връзка между Анкара и Коня, в която са инвестирани 750 млн. долара.

Според Кантарджи плановете предвиждат разклонения до Одрин, индустриалния център Бурса и близкия град Османели, както и линия Анкара-Измир.
http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/02/10/855958_turciia_shte_investira_12_mlrd_vuv_vlakove-strela/
Браво!
Поздравления за това.
Когато има силна държава, има държавност, и има ресурси за решаване на такива мащабни задачи.
Никога не съм отричал тези достойнства на кемалистка Турция

Quote
Jelatelno e da se pouchite ot komşiite ama vse pak vasha si rabota. Намигване
Желателно е все пак комшиите да не ни държат менторски тон, и да не ни учат, щото аман от 5 века учене...
Време е за уважение вече...

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Etnicheski problem ima tam kwdeto nyama svoboda. Na komu e nujno tova priznanie. ;) Armenci, Evrei i Gwrci sa priznati s mejdunarodni dogovori ( Lozan 1923) i nikoy ne im se e bwrkal v jivota.
İska vi se i musulmanite v TR da se delyat na etnosi no togava te nyama da sa musulmani, zashtoto vsichki musulmani sa bratya. Takava e povelyata i taka si se i znae tuka. Znae se swshto che '' Birlikten güç doğar'' ( Obedinenieto pravi silata) Ayde sega otidete i gi delete ako mojete. Da ama ne ;D
Prokopsiyata e v svobodata. Vyarvam che shte doyde den v koyto ES shte prestane da vi rita za tezi neshta. Pojelavam vi go iskrenno

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Турция има шестата по големина икономика в Европа

      Благодарение на икономическото представяне през последните 7 години Турция стана шестата най-голяма икономика в Европа, а в света е на 17-то място по икономическо развитие, каза министърът на промишлеността и търговията Нихат Ергин, пише вестник "Заман".
http://eu.actualno.com/news_271789.html

Турция: Ние вече сме в Европа!
12 юни 2009 / News.dir.bg
Турският министър по европейските въпроси Еджмен Баджис отхвърли предложената от Берлин и Париж идея за "привилегировано партньорство" между неговата страна и ЕС.
Баджис заяви, че "Турция ще бъде пълноправен член на ЕС или изобщо няма да се присъедини към него. Няма средно положение. Статутът на "привилегирован партньор" няма никаква законова база, ако беше така, ние вече щяхме да го получим", заяви Баджис в интервю пред френския в. "Монд", на който се позова БГНЕС.
http://dnes.dir.bg/2009/06/12/news4605160.html


 

Пламен Пасков

  • Guest
Etnicheski problem ima tam kwdeto nyama svoboda.
subigi kurt, Турция има много качества като държава, които са достойни за завиждане и пример. Но свободата и правото на народите в нея да се определят и наричат такива, каквито са или искат да бъдат, изобщо не е между тях.
Не си кривете душата с такива про-комунистически пропагандни лозунги.

Na komu e nujno tova priznanie. ;) Armenci, Evrei i Gwrci sa priznati s mejdunarodni dogovori ( Lozan 1923) i nikoy ne im se e bwrkal v jivota.
Кому е нужно етническото признаване?
Ами на изброените и другите пропуснати народи. Иначе, по тази логика, защо им е и на турците изобщо? И без това преди 100 години не са били такива. Не и всичките, поне.
То, ако е за въпроса за международно признати договори, и Турция е подписвала Лондонския договор от 1913 година за линията Мидия-Енос, и после едностранно го наруши. И не само го наруши, ами устрои геноцид, етническа чистка и грабеж на имуществото на стотици хиляди българи в Одринска Тракия.
После подписа на 18 октомври 1925 година в Анкара (тогава Ангора) т.н.Ангорски договор. Който, забележете, е формулиран като, цитирам: "спогодба за приятелство и сътрудничество между България и Турция". Подписан е от Симеон Радев, като извънреден пратеник и пълномощен министър на България във Вашингтон, и от Тевфик Кямил Бей, като държавен подсекретар при министерството на външните работи в Ангора.
Но все още не го е изпълнила, и си прави оглушки за напомнянията. А когато ги чува, отправя контра заплахи в менторски дух.
А после пита за кардешлика и комшулука.
Орел с ориз е малко такава непоследователна, нелогична и, най-важното: нечестна политика.

İska vi se i musulmanite v TR da se delyat na etnosi no togava te nyama da sa musulmani, zashtoto vsichki musulmani sa bratya.
Като са братя, защо така традиционно и мащабно се изтрепват?
Като се почне от Селим Яфуз, та до днес, с един и същи лозунг "Аллаху екбер!" се взривяват джамиите и публичните сборища на мюсюлманите от не-нашата версия?
И, като ще са мюсюлмани, а не етноси, защо не бъдете достатъчно последователни в този принцип и не изтриете етноса "турци" с гумичката (той и без това е само на 100 години, най-младия), и да оставите само етикетчето "мюсюлмани".
Зер, и без това Давутоглу пледира за пълно възстановяване на империята. Явно човекът има предвид не само териториите, но и принципите, разбирай, двойните стандарти, по които тя е функционирала.

Takava e povelyata i taka si se i znae tuka. Znae se swshto che '' Birlikten güç doğar'' ( Obedinenieto pravi silata) Ayde sega otidete i gi delete ako mojete. Da ama ne ;D
Повелята...
Все едно слушам партиен или комсомолски секретар от преди 20 и нещо години.
Пропагандата се водеше по точно този шаблонен начин.
Обединението прави силата, съгласен. Ако обединяваш еднакви и еднородни. Без да крадеш от чуждото.
Ама има и друго: "Силом узряла диня не сладни", и "Насила хубост не става".

Prokopsiyata e v svobodata.
Свободата, и то етническа, повтарям още веднъж, е последното нещо, с което може да се похвали днешна Турция. Камо ли да дава акъл на някого по този въпрос или да се дава за пример.
Сакън!

Vyarvam che shte doyde den v koyto ES shte prestane da vi rita za tezi neshta. Pojelavam vi go iskrenno
ЕС, много преди да прави лицемерни забележки на тази тема на България, от десетилетия с добре аргументирани основания сритва по кокалчетата Турция по тези въпроси.
Така че, айде, нямаше нужда.
Точно крадецът да вика "Дръжте крадеца!"

subigi kurt, знаем се отдавна, имаме си някакво си наше взаимно уважение като опоненти, затова ще си позволя един съвет към вас лично:
Турция има много с какво да се похвали на днешен ден.
Силна държава, силна армия, силна икономика (на каква цена, това е друг въпрос, за сега го подминаваме), ред и порядък, добра и ефективна полиция, ефективно съдопроизводство.
Но когато към тези безспорни достойнства почнете да си измислята и да ни навирате с пропагандна цел и други, несъществуващи, обиждате нашият и вашият интелект.
Доматите в България все още ги ядем без колчетата, и от 20 години хората са плъзнали по гурбет по целия свят, в това число и в Турция, и са наясно с реалните плюсове и минуси на комшиите.
Съветът ми е: Не пресолявайте и не пресладнявайте манджата, че я правите за изхвърляне.
Спазвайте рецептата (говорете и пишете само истината, без пропаганда), и ще бъдете приети и признати даже от такива заклети родолюбци като мене.
На мен България и българското са ми мили, но истината ми е по-мила.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Главният преговарящ на Турция с ЕС: Европа е проблемът, Турция е решението

Избирането на Истанбул за eвропейска столица на културата за 2010 г. е невероятна възможност за Европа да разбере Турция, а Турция по-добре да разбере Европа. Това заяви Егемен Багъш, главен преговарящ на Турция в процеса на присъединяване към ЕС, на 2-и февруари пред Европейския парламент, съобщи EurActiv.
Багъш, който е член на турския парламент и популяризираше идеята Истанбул да бъде европейска столица на културата, каза пред евродепутатите, че той не би могъл да си представи Европа без Истанбул – метрополис, който е бил столица и на Римската и Византийската империя. Турският преговарящ обърна внимание на историческото наследство на града и изреди редица аргументи защо е в интерес на Европейския съюз (ЕС) да приеме неговата страна с население от 72 милиона жители.

"Европа е проблемът, Турция е решението," заяви Багъш. За застаряващото население в ЕС ще е от полза страната да се присъедини към него, като се има предвид, че средната възраст в Турция е 28 години, докато в ЕС е 42, смята той.

"Ние сме на четвърто място по брой на работната сила ... Известният френски автомобилен концерн "Рено" регистрира през 2008 г. загуби във всички фабрики, с изключение на тези в Румъния и Турция," продължи Багъш. Тогава последва сериозен дебат за това къде трябва да се разположи централата на новата фабрика на "Рено" - във Франция или в турската местност Бурса. "Естествено управителите на "Рено" признаха: ако не строим в Турция, ще загубим пари," припомни Багъш.

Турският министър явно искаше да разсее съмненията, че приемането на една голяма мюсюлманска страна в рамките на съюза, ще внесе в него екстремизъм и тероризъм, коментира EurActiv. "Младежите, които палят коли във Франция, не са родени в Мароко или Алжир. Те са родени в Париж. Терористите, които нападнаха Лондон, не идват от Пакистан. Те са родени в Лондон. Те са израснали и са се образовали във Великобритания и са избрали да станат терористи," аргументира се той.

Хюсаметин Кави, председател на борда от съветници за "Истанбул 2010", каза, че избирането на града за културна столица е спомогнало за развитието на "цивилна реформа" и е дало тласък на културното развитие на Турция.

"За нас Истанбул е най-вдъхновяващият град на света," каза той, като добави, че този град е "някогашният Константинопол се намира в изтока на Запада и в запада на Изтока".

Берел Мадра, директор на Истанбул 2010 по визуални изкуства, посочи "продължителното въздействие", което ще има изборът на Истанбул за културна столица. Той се обоснова с това, че се очаква например броят на чуждестранните туристи в града да се увеличи от 7 милиона годишно на 10 милиона през 2010 г.
http://www.dnevnik.bg/evropa/razshiriavane/2010/02/06/852825_glavniiat_pregovariasht_na_turciia_s_es_evropa

Пламен Пасков

  • Guest
Главният преговарящ на Турция с ЕС: Европа е проблемът, Турция е решението

Избирането на Истанбул за eвропейска столица на културата за 2010 г. е невероятна възможност за Европа да разбере Турция, а Турция по-добре да разбере Европа. Това заяви Егемен Багъш, главен преговарящ на Турция в процеса на присъединяване към ЕС, на 2-и февруари пред Европейския парламент, съобщи EurActiv.
Аз нещо не мога да проумея проблема с взаимните разбирания.
И най-вече: Европа да разберяла Турция.
Европа има достатъчно турски емигранти: сезонни и постоянни, за да може да си направи сметката за каква страна и за какви хора става дума. Докато Турция няма такова число европейски емигранти, особенно от страните, където Турците мигрират: Западна Европа.
Така че, проблема явно не е до разбиране и чуваемост, а до нещо по-друго.
И господин Егемен Багъш едва ли е толкова глупав, че да не се досеща.

Багъш, който е член на турския парламент и популяризираше идеята Истанбул да бъде европейска столица на културата, каза пред евродепутатите, че той не би могъл да си представи Европа без Истанбул – метрополис, който е бил столица и на Римската и Византийската империя. Турският преговарящ обърна внимание на историческото наследство на града и изреди редица аргументи защо е в интерес на Европейския съюз (ЕС) да приеме неговата страна с население от 72 милиона жители.
Интересно - а вие тези аргументи можете ли да ги изредите?
Наистина ми е любопитно.

"Европа е проблемът, Турция е решението," заяви Багъш.
Браво на Бактъш!
Иска, значи, да натресе на странати си проблем с континентални размери, като курдисва Анаватан да решава бакиите на Европа.
Ако някой го разбра по друг начин, нека обясни.

По принцип, когато някой наистина има проблем, той САМ си търси и си намира решението.
Но някой друг, отвън, да ти казва: "ТИ имаш проблем и АЗ съм ти решението"...
Това напомня мутринските 90-те години на 20 век.
Ако това е олицетворението за дипломацията на Турция, то какъв ли ще е кардешлика и неутралитета?

За застаряващото население в ЕС ще е от полза страната да се присъедини към него, като се има предвид, че средната възраст в Турция е 28 години, докато в ЕС е 42, смята той.
На това в България му казват: "С чужда пита помен прави"
Размнождават се интензивно и в промишленни мащаби главно кюрдите (които много държат да не бъдат определяни като турци), дето официално ги броят от десетилеия за 15 млн, а те отдавна са 35-40 млн.
Турците в Истанбул, Бурса, Измир и другите големи градове, особенно с образование и работа, се придържат от години към европейския формат: 1-2 деца.
Но понеже по конституция в Турция кюрди няма, всички са турци, от статистиката се получава стъкмистика, демек, дезинформация.
Тъй че да си натрисат плодовитостта като фактор за приемане в Европа - нямаше нужда. Много африкански страни, както и Бангладеш и Индия, са много по-напред от Турция по демографски ръст.
И тях ли в Европа?
Стария континент да не е приют за многодетни безотговорници, които правят деца, без да мислят: как ще ги хранят, гледат и възпитават в Родините си?

"Ние сме на четвърто място по брой на работната сила ... Известният френски автомобилен концерн "Рено" регистрира през 2008 г. загуби във всички фабрики, с изключение на тези в Румъния и Турция," продължи Багъш.
Това аргумент в полза на какво да е?
Южна Корея пък прави Деу в Узбекистан, а Киа - в Калининград. По тази логика следва ли да присъединяваме Узбекистан към Корея или Калининград към Азия?
Ако си отворим устата за Китай пък, където всички правят всичко, нещата стават трагични...и геополитични.

Тогава последва сериозен дебат за това къде трябва да се разположи централата на новата фабрика на "Рено" - във Франция или в турската местност Бурса. "Естествено управителите на "Рено" признаха: ако не строим в Турция, ще загубим пари," припомни Багъш.
Това е проблем и въпрос на компания "Рено", а не въпрос, който има значение за присъединяването или неприсъединяването на Турция към ЕС.
Щом ръководството на Рено смятат, че е по-достойно за душата и по-изгодно за джоба да правят централи и офиси в Турция, Мали или Бангладеш, това си е чисто техен корпоративен, а не общоевропейски въпрос. Каквито са мераците на Турция за ЕС.

Турският министър явно искаше да разсее съмненията, че приемането на една голяма мюсюлманска страна в рамките на съюза, ще внесе в него екстремизъм и тероризъм, коментира EurActiv. "Младежите, които палят коли във Франция, не са родени в Мароко или Алжир. Те са родени в Париж. Терористите, които нападнаха Лондон, не идват от Пакистан. Те са родени в Лондон. Те са израснали и са се образовали във Великобритания и са избрали да станат терористи," аргументира се той.
Много интересен аргумент.
Ама защо господинът не обърне внимание на простичите факти, че подпалвачите на колите до един са деца на емигранти от същите тези страни, от които той се опита да се разграничава?
И че нито терористичните актове в Европа са дело на европейци с европейски не-мюсюлмански произход, нито въпросните европейци не-мюсюлмани, даже и тези, които живеят в мюсюлмански страни, не палят коли и не правят терористични актове в чужди страни?
Това господин преговарящият от турска страна не го знае, или нарочно се прави на разсеян?
Освен това, смята ли господин преговарящият да отрече, че в самата Турция периодично, епизодично, но достатъчно често си има проблем с терористични актове и взривове от...да го наречем, вътрешен характер?
Страна, която не си е решила такива сериозни вътрешни проблеми, редно ли е да държи такъв тон на стария континент, да си натриса готовността за размножаване и да се прави на "решаваме проблемите на проблемната Европа"?

Хюсаметин Кави, председател на борда от съветници за "Истанбул 2010", каза, че избирането на града за културна столица е спомогнало за развитието на "цивилна реформа" и е дало тласък на културното развитие на Турция.
Това вече е друга работа.
Излиза, че това е избиране е много по-нужно на Турция за цивилизоването и, което Хюсаметин Кави елегантно нарича с евфемизма "цивилна реформа", отколкото самата Европа да имала нужда от решаващата проблемите и Турция, както се натрапваше по-нагоре.

"За нас Истанбул е най-вдъхновяващият град на света," каза той, като добави, че този град е "някогашният Константинопол се намира в изтока на Запада и в запада на Изтока".
А защо господинът не напомни: кой, аджеба, на времето видя сметката на някогашния Константинопол, че да иска да прави дивиденти на днешен ден от легендата за него?

Берел Мадра, директор на Истанбул 2010 по визуални изкуства, посочи "продължителното въздействие", което ще има изборът на Истанбул за културна столица. Той се обоснова с това, че се очаква например броят на чуждестранните туристи в града да се увеличи от 7 милиона годишно на 10 милиона през 2010 г.
http://www.dnevnik.bg/evropa/razshiriavane/2010/02/06/852825_glavniiat_pregovariasht_na_turciia_s_es_evropa
Най-после един честен човек.
Да си признае, че са заинтересовани само от парите на потоците чуждестранни туристи.

sirrio

  • Guest
Ха-ха, точно Турция ще реши проблемите на Европа ;D Как пък не. По-голям майтап не бях чувал от това. Как пък досега задръстените европейци не са се сетили къде е решението на проблемите им ;D

sirrio

  • Guest
Като са толкова добри в решаването на проблеми защо не решат тези на Азия или Африка, те имат повече ;D

Shumarov

  • Guest
По принцип, когато някой наистина има проблем, той си търси и си намира решението.
Но някой друг, отвън, да ти казва: "ти имаш проблем и аз съм ти решението"...
Това напомня мутринските 90-те години на 20 век.

Осмисли този цитат от чаршафоподобния ти постинг и намери връзката с пребиваването ти в този форум!
Ето ти един jocker:
На това в България му казват: "С чужда пита помен прави"

Много африкански страни, както и Бангладеш и Индия, са много по-напред от Турция по демографски ръст.
И тях ли в Европа?
Стария континент да не е приют за многодетни безотговорници, които правят деца, без да мислят: как ще ги хранят, гледат и възпитават в Родините си?

Страно как определяш своя престой в Русия, или където там в бившия СССР се намираш? По пътя на логиката ти е ли Русия приют за нереализирани, комплексирани недоносчета от комунистическа България? Ако широките славянски руски души приемат твоя аттитуд към турски емигранти в Европа, даваш ли си сметка, че за такива, като тебе би имало място само в Сибир при мечките?

sirrio

  • Guest
Shumarov, понякога истината боли ;) Не ставай толкова краен, че да обиждаш.

Пламен Пасков

  • Guest
Осмисли този цитат от чаршафоподобния ти постинг и намери връзката с пребиваването ти в този форум!
Ето ти един jocker:
Осмислих, намерих, давай следващия въпрос.

Quote
Страно как определяш своя престой в Русия, или където там в бившия СССР се намираш? По пътя на логиката ти е ли Русия приют за нереализирани, комплексирани недоносчета от комунистическа България? Ако широките славянски руски души приемат твоя аттитуд към турски емигранти в Европа, даваш ли си сметка, че за такива, като тебе би имало място само в Сибир при мечките?
Не ме плаши със Сибир, Шумаров, преди 3 дена се върнах от там. Бил съм много пъти, и още толкова ще бъда.
Ще ти пратя на лични фотографии и видео, да видиш каква канадско-скандинавска мечта са си реализирали хората, в какви къщи живеят, какви коли карат, какви пари заработват, каква природа имат, какъв въздух дишат, и каква нулева битова и друга престъпност имат там.
---
Връщайки се към въпроса ти: ако искаш да си последователен, ще трябва да ми намериш български министър на външните работи, който да е размахвал пръст на Русия, че тя била проблем, България била решението, и като "аргумент" да сочи възпроизводителната си способност. И то, главно по землянките и териториите, където няма ток и течаща вода, а животът с животните е 60-80% съвместен. Имам предвид битовите условия, не само чобанлъка.
Или намери аналогично поведение на българската дипломация към Европа в предприсъединителния ни период.
Това е точната аналогия, която няма как да ми я сложиш в случая.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Paskov:А защо господинът не напомни: кой, аджеба, на времето видя сметката на някогашния Константинопол, че да иска да прави дивиденти на днешен ден от легендата за него?

Сметката на Константинопол я видяха внуците на Аварите, Татарите, Печенегите, Узите, Карлуковците, Булгарите ;) i drugi. Това бе мечта на всички народи, да притежават един такъв прекрасен град-легенда. Такива бяха времената тогава. Руснаците изклаха Булгарите и взеха Казан. И на Хан Крум много му се искаше да го превземе но някой трябваше наистина да го заслужи. ;) Евалла на дедите ни че са ни оставили такова прекрасно наследство.
От думите ти разбирам че не се радваш на нито едно Турско положително развитие и предпочиташ да се къпеш в злобата си вместо да търсиш път и начин за съвместни добросъседски отношения които ще са в полза както за мира в региона така и в полза за световния мир. В ТР има премного хора които работят именно за това, постарай се да се свържъш с тях вместо да вагабонтираш по степите на Сибириа ;)
Пуснах тема за Казан Тüрклери и техния апел към ТР.
Нека стария континент си остане за вас, и без това му скърцат дъските. То бива ревност, злоба и завиждане ама вашето-булгарското си е бамбашка- Ганйо-Вутевско ;)

Shumarov

  • Guest
Връщайки се към въпроса ти: ако искаш да си последователен, ще трябва да ми намериш български министър на външните работи, който да е размахвал пръст на Русия, че тя била проблем, България била решението, и като "аргумент" да сочи възпроизводителната си способност. И то, главно по землянките и териториите, където няма ток и течаща вода, а животът с животните е 60-80% съвместен. Имам предвид битовите условия, не само чобанлъка.
Или намери аналогично поведение на българската дипломация към Европа в предприсъединителния ни период.
Това е точната аналогия, която няма как да ми я сложиш в случая.

Тъй, тъй Пасков! Нагли чалми! Позволяват си назидателен тон и да размахват заплашително пръст на Европата! Вместо да свали панталона, на Европата и да славослави името и в името на членството си, той моля ти се, си позволява мурафети с достойнства!
Пасков, Турция в твойте очи може да бъде 5 вековен тиранин, но в очите на много други е прекрасен икономически партньор!И поради тази причина някои страни я ухажват за да бъде приета в ЕС.Разбира се, някой си правят сметки без кръчмар, като си мислят, че могат да и извиват ръцете, както на България и други страни, които  отчаяно се мятат от съюз в съюз! Аз не познавам политиката и не одобрявам никакви съюзи, но ми се струва, че Турция не би била незначителен член от никакъв съюз! А назидателния тон е за предпочитане пред жалкото поведение, което имахме възможността да гледаме в покойния Тато и неговия наследник Бойко!

Пламен Пасков

  • Guest
Сметката на Константинопол я видяха внуците на Аварите, Татарите, Печенегите, Узите, Карлуковците, Булгарите ;) i drugi. Това бе мечта на всички народи, да притежават един такъв прекрасен град-легенда. Такива бяха времената тогава. Руснаците изклаха Булгарите и взеха Казан. И на Хан Крум много му се искаше да го превземе но някой трябваше наистина да го заслужи. ;) Евалла на дедите ни че са ни оставили такова прекрасно наследство.
Български владетели са ДЕФИЛИРАЛИ в Константинопол и са го СПАСЯВАЛИ от гибел, не са го рушили и клали.
Войните са си войни, но фактите са си факти. Българските владетели и българската войска е сваляла, убивала (винаги на българска земя, когато са ни нападали) или слагала и възстановявала римски (византийски) императори. Но не са изтребвали населението на Константинопол и не са рушили града, за да му продават руините след 600 години като туристическа атракция.
Усещаш ли разликата?

Quote
От думите ти разбирам че не се радваш на нито едно Турско положително развитие и предпочиташ да се къпеш в злобата си вместо да търсиш път и начин за съвместни добросъседски отношения които ще са в полза както за мира в региона така и в полза за световния мир. В ТР има премного хора които работят именно за това, постарай се да се свържъш с тях вместо да вагабонтираш по степите на Сибириа ;)
Нищо не разбираш от думите ми или нарочно се правиш.
Постиженията и доброто съм го писал и признал, видял съм го с очите си, бил съм там и съм го оценил. Никога няма да го отрека.
Но в никакъв случай няма да мълча за двойните стандарти, витиеватите лъжи, неспазване на подписани договори и за нечестната и не добросъседска външна политика.
Повтарям: истината ми е по-мила.

Quote
Пуснах тема за Казан Тüрклери и техния апел към ТР.
Нека стария континент си остане за вас, и без това му скърцат дъските. То бива ревност, злоба и завиждане ама вашето-булгарското си е бамбашка- Ганйо-Вутевско ;)
Чак злоба и завист, айде холан...кой го казва... Аз не се натискам за членство в Турция, нали?
Всяка жаба да си знае гьола.
Даже и когато се е намърдала в чужд гьол и се прави на разсеяна за смачканите и прогонени преди (пък и неотдавна) други жабчета.
Сопри се!

Offline gece yolcusu

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 297
    За Турция ,членството в ЕС никога не е било приоритет, най малко заради факта ,че Турция  има около 10 милионна емиграция в страните от ЕС,турската икономика е в челната двадесеторка на най развитите икономики в света и се движи на изцяло пазарен принцип,търговското салдо е положително ,тоест износът  на стоки значително превишава вноса,географското положение на Турция предразполага силно развитие на икономиката и е от военностратегическо значение от най високо ниво ,както за югоизточна Европа така и за Близкия Изток.
   Така ,че Турция е достатъчно напреднала за влизане в ЕС , остава само да се пожелае и членството е факт, е някой ще каже - човешките права,но това ще бъде абсолютно неоснователно,защото страната отдавна е решила тези въпроси и теоретично и практично.
   Факта ,че Турция е най добранамерения съсед на България,че е първостепенен стратегически търговски и капиталов партньор на България и т. н може само да ни радва и да пожелаем скорошно влизане,нищо по малко ,може само повече.Достатъчно е да се спомене ,че България от години е с отрицателно външно търговско салдо и че това салдо се нормализира донякъде единствено от търговията с Турция, тоест в търг. баланс между двете страни износът на България за Турция е по голям от вноса.
   Или казано с други думи ,Турция отдавна  е изпълнила условията за влизане в ЕС ,просто досега това  не е било на дневен ред .
    България и всички български граждани ,само може да спечелят от добрите двустранни отношения и от участието на Турция в ЕС, и затова винаги съм се учудвал на мисленето на някои ограничени хора ,които надават вой и са против членството на Турция в ЕС,все едно че са главни разпоредители, ама карай,керванът си върви.