Досущ като Тодор Живков, Желю Желев и всички български държавници, били на официално посещение в Турция, Борисов поздрави почетната рота с “Мархаба, аскер!”.
Веднага след това започна срещата “на четири очи” с турския му колега Реджеп Ердоган. С нея бе даден старт на очертаващите се като сложни пленарни разговори. Преди това Борисов се видя с президента Абдула Гюл в двореца “Чанкая”. Задължителна част от протокола при такива визити бе и полагането на венец в мавзолея на Кемал Ататюрк - бащата на светска Турция.
Днес Борисов е в Инстанбул, където ще има разговори в кметството, валийството, с Вселенския патриарх Вартоломей I. Ще посети Желязната църква - “Св. Стефан”, и ще разговаря с настоятелството на Фондацията на Православната църква на Българската екзархия.
Николай ПЕТРОВ
Наш пратеник
Преговори в твърде напрегнат момент
ИСТАНБУЛ - Официалната визита от българска страна съвпада с период на ескалиране на напрежението между двете страни, коментира вчера турската агенция АНКА посещението на премиера Бойко Борисов в южната съседка.
Вестниците изтъкват, че властта в София е в ръцете на дясно еднопартийно правителство начело с Борисов, който бил известен с антитурските си изказвания още преди да спечели изборите. “В турско-българските отношения, които дълги години запазиха своето добро ниво, напоследък се наблюдава нетипично покачване на напрежението. Визитата на българския премиер е съпроводена от низ проблеми, които ще бъдат обсъдени на масата за преговори в Анкара”, коментира агенцията.
Милиардите
Откровението на българския министър на диаспората Божидар Димитров, който искаше обезщетението от $ 10 млрд. (според българските медии цифрата е два пъти по-голяма - б. р.) за тракийските бежанци от 1913 г. да се постави в Брюксел като предусловие за еврочленството на Турция, се очаквало да бъде приоритетно обсъждан въпрос между Борисов и президента Абдула Гюл в резиденцията “Чанкая”.
Следвайки фактологията на събитията, които покачиха напрежението между комшиите, турските коментатори правят следната хроника:
“Първо, заради искането на РЗС вотът от Турция за парламентарните избори през юли 2009 г. да бъде отменен от Конституционния съд и поради обвиненията за допуснати груби грешки в изборния процес бе жертван посланикът в Анкара Бранимир Младенов. Отзоваването му беше дипломатически прецедент по настояване на Борисов,който се спречка дори с президента Първанов, за да защити своето решение
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=361413