Журналистите работят трудно дори в утвърдени демокрации
2011 г. в България е белязана от целенасочени атаки и смъртни заплахи срещу журналисти, расте загрижеността за застрашения плурализъм на медиите, се казва в годишния доклад на "Репортери без граници"
Журналистите са работили в трудни условия навсякъде по света, включително в утвърдени демокрации като САЩ, Франция или Италия през 2011 - годината на арабските революции и на протести в много страни.
В проучване на журналистическата асоциация "Репортери без граници" (en.rsf.org) се посочва, че
"репресии бе водещата дума на изтеклата година".
"Свободата на информацията никога не е била толкова тясно свързана с демокрацията, работата на журналистите никога не е пречела по-силно на враговете на свободата", гласи десетият годишен доклад на "Репортери без граници, който анализира свободата на словото в 179 държави.
"Никога не е имало повече цензура и по-многобройни посегателства срещу физическата неприкосновеност на журналистите."
Твърде малко са държавите, където има добри условия на работа за журналистите - те са Финландия, Норвегия, Естония, Холандия, Австрия, Исландия, Люксембург, Швейцария, Кабо Верде, Канада, Дания, Швеция.
ече години наред, още от първия годишен доклад на организацията, на първо място по този показател остава Финландия.
"Пъклена тройка" са наречени Еритрея, Туркменистан и Северна Корея (КНДР), където няма никаква публична свобода и те са на последните места в класацията, след Сирия, Иран и Китай.
"Уравнението е просто - липсата или потъпкването на публичните свободи водят механично до потъпкване на свободата на словото. Диктатурите се страхуват от информацията и я забраняват, особено когато са уязвими от нея", гласи докладът.
Журналистите са подлагани на натиск, когато става дума за защита на източниците им и когато разследват приближени на властта.
България (80-о място) и Гърция (70-о) са запазили недоброто си място за страни от Европейския съюз.
Изминалата година в България е белязана от "целенасочени атаки и смъртни заплахи срещу журналисти", а в страната расте загрижеността за застрашения плурализъм на медиите.
В Гърция, икономическата криза подчертава уязвимостта на медиите, а фотографи и оператори, които са отразявали протестните демонстрации, са работили в условия, наподобяващи бойно поле.
Унгария се свлича със 17 места до 40-о, след приемането на закон, който даде в ръцете на управляващата партия пряк контрол върху медиите и след измененията на конституцията.
Този прецедент и плахата реакция в другите страни от ЕС накърнява доверието в европейския медиен модел, се казва в доклада.
На Балканите Румъния е на 47-о място и там обстановката се е подобрила през изтеклата година. Сърбия е заедно с България - 80-а.
Много по-зле за журналистите е в съседните балкански държави. Турция е на 148-о място (пада с 10), Албания - на 96-о, Македония - 94-о, Черна гора - 107-о.
Обстановката в Босна и Херцеговина е по-ведра за медиите - 58.о място.
От бившите комунистически държави в Европа най-комфортно работят медиите в Естония (3), Чехия (14) и Полша (24).
Продължава трагичното
задушаване на гласа на медиите в страните от бившия СССР
- Русия (142), Беларус (168), Азербайджан (162), Киргизстан (108), Казахстан (154), Таджикистан (122), Грузия (104).
Арабските революции са се отразили по различен начин върху работата на журналистите. В Тунис има тенденция към подобряване, въпреки че все още там няма свободен и независим печат. За една година Тунис се е изтеглил с 34 места напред в класацията и е на 134 място.
Египет е отстъпил с 39 места до 166-а позиция заради небивали прояви на насилие срещу журналисти.
"Сякаш през 2011 г. изкушението за контрол над информацията е било по-голямо, отколкото преди 10 години", казва генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар.
В САЩ 25 журналисти са били арестувани или подложени на полицейска бруталност при отразяване на протестни движения и съответно държавата е "потънала" на 47-мо място в класацията, след като е била на 20-о през 2010 г.
vesti.bg