Author Topic: Турция по пътя към членство в ЕС  (Read 537731 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Здравеите  малко или много и аз искам да си кажа мнението много  незнам в деиствително но знам че всички камани са разместени знам че всички помаци са в едно очакване на някъв лъч на няква сила ще ги потупа по рамото и ще им каже да вие сте помаци вие не сте виновни за нищо.Също знам че върху гърба на помаците са е играело и се играе голями игри гогато човек погледне назат целият настръхва.Как може човек открито да си каже мнението които е живял в смесен район които е служил в България тои знае за какво говоря.Открито да ви кажа от тази конференция не очаквам нещо кои знае какво Rahmie казва да оставим всички спокоино да си кажат мнението спорет мен това е не възможно ето и в този уж помашки саит е пълно с българи те ни опредилат те ни насочват те ни опрекват.Но тук пак е добре мога да ви напомня за случилото се в Лъжница то се исписаха такива неща че не е за говорене.Искам да задам един въпрос защо в училищата в България не се изучава за възродителния процес говори се само за турците а за помаците нито дума.Тои е лесно джанъм да си кажим мнението но това на кои какво ще помогне по важното е да помислим този саит какво може да ни помогне. :-*

За да се учи в учебниците по история-трябва да минат повече от 50 години-затова за възродителният процес от 80 години е рано-но за ученето на тези през 1912 година и пр. е време.Де не кажа голяма дума ама тези са извършвани май само върху помаците от криво разбран патриотизъм и родолюбие-не може да биеш един човек ,а после да го караш да те обича.

Пак казвам за да си българин не е нужно да си православен,нито пък да си религиозен,българите са общността от хора с еднакъв корен,подобни обичай,еднакво светоусещане и най-важното качество за да си българин- е да обичаш родината си-това е мястото,където си роден,тревичките по които си стъпвал бос на пролет,дърветата,които са ти пазели сянка по обед,заобикалящите те хора-роднини,приятели,любови-а държавата -това е административният и понякога репресивен апарат.

Ето аз обичам родината си,но в момента ненавиждам държавата-защото продължава да се управлява от една безродна клика подиграваща се със всички нас. >:(

Ден и с ден едно гласче вътре в мен жално ми натяква-ех божке колко лесно се лъже българинът,само колко лесно се лъже. :(
Отцѣпленията и разцѣпленията никак да не ни плашат.
Действително жалко е, но що можемъ да правимъ, когато синца сме българи и всички страдаме отъ една обща болѣсть!
<<Гоце Делчев>>

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
За да се учи в учебниците по история-трябва да минат повече от 50 години-затова за възродителният процес от 80 години е рано-но за ученето на тези през 1912 година и пр. е време...

В училище никога няма да се допусне изучаването на това срамно петно в българската история. Всяка държава пише в учебниците си по история, това което иска.  Нима има някой, който мисли, че след еди колко си години в учебниците по история ще учиме какво са правили ''великите'' българи и ''патриотичната'' организация (партия) ВМРО в Родопите по времето на Балканската война?! Или някога ще учиме какви безчинства са правили българската армия по време на втората световна в Гърция? Това никога няма да се учи по история, защото историците се опитват да скрият и дори да изтрият това мръсно петно.  Ние учим, че българската армия е освободила братята от егейска и вардарска македония, но не знаеме за 29-ти неврокопски-касапски полк един от ''освободителите'' на македонските българи. Не знаем и за десетките избити ''небългари'' врагове на отечеството. Така и в гръцките учебници предполагам не се споменава за геноцида, който извършват гърците в Чеча, но това е тя... историята!
Учи се това което е в интерес на държавата.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Аз сьщо дьлбоко се сьмнявам някога този материал да попадне в учебниците по история.Сьвсем до скоро искаха да ни изтрият от лицето на страната ни.Потомците на тези,които се гавреха с дедите и бащите ни сега пишат най новата история на Бьлгария и те решават,какво и колко да се изучава в учебниците по история.Една от главните причини да искаме признаване на помашки етнос е именно тази да покажем пред света,че ни има и никога повече няма да тьрпим униженията на които са били подлагани дедите ни.
pomak

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
До създателите на POMAK.EU  искам от все сърце да окажа голяма благодарност за това че създадохте този саит.Тук намерих себе си намерих корените си намерих гордоста тежеста но наи вече намерих себе си за което ви благодаря да ми сте живи  и здрави хубаво че ви има.Успях да надникна доста дълбоко видях че не съм сам има много адна час горда адна час объркана но ги има като мен една кръв скрили в себеси топлината мъката гордоста дори происхода си но ги има тук в саита.Искам да благодаря и на всички тези нората които намериха сили и смелост и писаха всички тези неща които успяха да хвърлят голяма светлина върху думата ПОМАК за някои без значение за някои срам за някои омраза за някои гордост но за мен това е всъщноста на живота ми .Да сте живи и здрави хубаво че ви има .

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Сила Салин -първата туркиня която се снима гола на кориците на "Плейбой".Та кой каза че Тюркия не напредва по пътя към Европа,даже изпреварва някай неразкрепостени европейки!!!!!!

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2348
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
  Сила Салин -първата туркиня която се снима гола на кориците на "Плейбой".Та кой каза че Тюркия не напредва по пътя към Европа,даже изпреварва някай неразкрепостени европейки!!!!!!

Нужно е да поправим грешките си  ;)

"Съла Шахин -първата Кюрдка която се снима гола на кориците на "Плейбой ..."  ;)
Si vis pacem, para bellum !

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Нужно е да поправим грешките си  ;)

"Съла Шахин -първата Кюрдка която се снима гола на кориците на "Плейбой ..."  ;)

Аа, тъй, поневгашь си е нужно и уточняване на етноса, даже в Туркията е добре това да става по-често за секви неща и да се знае, кой е по-по-най!  ;D :) ;)
! Selyam - S Pozdravi - Best Regards !

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Ей, туй доле, добре, че е изречено от Болгарче, иначе , ако беше издумано от Помаче или Турче, то сайять, па щеше да пламне от бабаитски искри и вражди!   :o ;D :) ;)

Турция е светлинни години напред от европейска България !
петък, 11 март 2011 | Категория: Любопитни,Цивилизация |
Публикувано от Филип Михайлов

Турция е светлинни години напред от европейска България

Само плюем турците, но те са в икономически подем, а образованието е основен приоритет на държавата

Истанбул през нощта е като Ню Йорк
В Турция две институции нямат почивен ден – това са джамията и библиотеката. С тези думи на социолога Иво Христов може да се опише огромния икономически и културен бум на южните ни съседи, които ние по навик продължаваме да наричаме „поробители”, фанатици и да считаме за втора класа хора.

Атмосферата в Истанбул много напомня за България в началото на 20-ти век, твърди Иво Христов в интервю за сайта „Гласове”. Хората там са страшно амбицирани да успеят. Тези с по-малките възможности пък компенсират с повече труд и старание, искат да се научат да четат и да получат високо образование.

За съжаление считаният за трудолюбив българин отдавна е загубил тази тръпка и предпочита да се оплаква, вместо да вземе живота си в ръце, да се почувства като част от една нация. Онези времена на българското Възраждане безвъзвратно са отминали.

Джамията и библиотеката нямат почивен ден
За разлика от Турция, където дори ваксаджийчето на обувки изпълнява задълженията си, все едно извършва най-престижната работа на света. Такива хора са истинското доказателство, че срамна работа няма.

Подобни неща ни карат да се замислим, че никак не е било случайно, че турците са владели половин Азия и Европа в продължение на столетия. Това явно не е плод само на грубата сила и безчинства, а и на уважение към науката и учените хора.

Истанбул е връзката между Азия и Европа
Много турски младежи вече са се завърнали в родината си, след като са получили образование в най-престижните западни университети. Сега младите турци са начело на големите местни компании и работят напълно не точно по европейски, а повече по американски модел.

Около 100 хиляди младежи всяка година се записват да учат в Америка, Австралия, Германия и Англия. В самата Турция пък има университети, в които обучението е изцяло на английски език. Така турците вече са готови за интергирането си в модерния свят на технологиите и мултикултурата.

Непосилните изисквания, които Европейският съюз поставя на Турция, за да започне присъединяването й, почти са отказали властите да се напъват да изпълняват неща, които няма да са в интерес на нацията. За разлика от нашите управляващи в годините на демокрацията, които бяха готови и майка си да продадат, но да угодят на желанията на европийските политици и големите чужди компании.

Турците продължават да имаат чувството за нация
По последните изследвания Турция е на 14-то място в света по икономически разцвет. Там работното време не само се спазва, но дори се остава и няколко часа повече. С мисълта, че работиш не само за себе си, но и за разцвета на държавата и нацията.

Прословутата турската полиция, с която толкова са наплашили българите, всъщност се държи съвсем културно. Полицаите винаги са готови да услужат на обикновените хора, знаят перфектен английски и се оправят при всякакви ситуации.

Най-хубавото на турското общество е запазването до голяма степен на стария патриархален модел. Навсякъде се чувства уважението и признателността на младите към своите родители и по-възрастните хора. Докато у нас всеки псува пенсионерите, все едно всички беди идват от тях.

А българските беди могат да се оправят само с мобилизацията на всички сили на младите и работоспособните хора. Защото без работа и образование, нацията ни е обречена на гибел.

http://www.razkritia.com/86551/%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BE%D1%82-%D0%B5%D0%B2/
! Selyam - S Pozdravi - Best Regards !

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Европа | 21.04.2011
Турция преоткрива Балканите
 
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Нео-османизмът - новата турска стратегияНапоследък Турция демонстрира силно самочувствие в региона. Балканските страни, които не са забравили историческия си опит с някогашната имперска сила, реагират различно на политическите и финансови аванси на Анкара.

От Истанбул Балканите изглеждат по-различно, отколкото от Брюксел. За Запада Балканите са всъщност проблематичен регион. Съвсем друга е турската гледна точка. Според външния министър Ахмет Давутоглу те са "централно пространство в Афро-Евразия" и зона на обмен с огромно културно и икономическо значение. Това гледище е резултат от новата ориентация на турската външна политика. Нейната максима е "стратегическа дълбочина" на отношенията към всички съседни страни - от Близкия Изток и Кавказ до Балканите. Географското положение и историческото наследство дефинират стратегическите шансове на тази политика.

Златен век по османски

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: 
Османската империя - златният век на Балканите?
Погледът на Давутоглу се насочва към старите картини от времето на османската цивилизация. Нейният златен век, пише той, балканските народи са преживели при Османската империя. Тогава било възможно сръбският селянин Байо Ненадич да се издигне до великия везир Мехмед Паша Соколович; незначителни кътчета като Белград и Сараево се превърнали в градове със стотици църкви и джамии. Едва след краха на тази цивилизация започнали етническите конфликти и чистки, които уж били типични за Балканите. Ерго, духът на региона трябва да се преоткрие. Как? Чрез нов политически диалог и оживен обмен на икономически и културни блага.

Ухажвания с изгода

Давутоглу и неговите съмишленици биват наричани "нео-османи" - това е белязано от исляма поколение политици, заменило националния кемалистки елит. Каква е тяхната политика спрямо Балканите? На политическо равнище Анкара успешно се застъпва за подобряване на отношенията между Сараево и Белград. Явна е при това нарастващата политическа роля на Турция: тя строи шосета в Сърбия, летища в Прищина и Скопие и сключва щедри търговски договори, които дават привилегии на балканските страни.

По-изненадващи са турските аванси в културната сфера: в много балкански страни Анкара финансира реконструкцията на османски паметници на културата. В Албания, Македония и Косово частни турски училища и университети имат много добро име, студенти гостуват по няколко семестъра в Истанбул и Анкара. С една дума, турският полумесец над Балканите не може да не се забележи. Строго погледнато обаче, главно балканските мюсюлмани са тези, към които са насочени усилията на нео-османите.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: 
Ахмет Давутоглу
Размяна на любезности

Загреб и Белград се отнасят прагматично към турските ухажвания. Те очакват икономически изгоди от регионалното сътрудничество. Но това е само едната страна на нещата. Интересно е да се види как при посещения балканските домакини усърдно хвалят многото културни и кулинарни прилики с Турция. Турците приемат това с любезна усмивка - нито следа от имперско високомерие, то е добре прикрито. В очите на балканските народи това поведение обаче положително отличава турците от много европейци, чиито непрестанни напомняния за "европейските стандарти" ходят по нервите на не малко местни политици.

В европейските кръгове реагират на турските ухажвания към балканските страни скептично. Сред тях регионът не е особено долюбван. Но ако ще трябва да се присъединява и Турция към Европа, по-добре е ухажваните от турците балкански страни да си останат в лоното на европейското семейство.
 
ДПА, НЦЦ, Б. Рачева, Й. Йорданова
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15021964,00.html?maca=bul-TB_cross_agency-4276-xml-mrss
! Selyam - S Pozdravi - Best Regards !

Offline skoti3

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 565
  Сила Салин -първата туркиня която се снима гола на кориците на "Плейбой".Та кой каза че Тюркия не напредва по пътя към Европа,даже изпреварва някай неразкрепостени европейки!!!!!!

Нямам нищо против Турция да влезе в европейския съюз ако заслужава, обаче това дедойче се е снимало в плейбой като Германска гражданка, което не трябва да се изпуска. Тук няма нищо общо Турцията, освен факта, че момичето е от турски произход.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male

Изпратена 17.02.2011 13:37:24 UTC
Обновена 17.02.2011 13:37:24 UTC
В миналото Балканите са били известни като най-проблемния регион в Европа и са били споменавани като „Буре с барут”. В съзнанието на западните страни Балканите са били утъждествявани със сблъсъци, насилия и грубиянство. Наред с това, че думичката Балкани окачествява една географска област се използва и за обозначаването на отделна политическа и културна самоличност.. Балканските страни на свой ред отхвърлят съществуването на отделна балканска самоличност и се опитва да докажат че са недилама част от Западния свят и Западната цивилизация.
До началото на 19тия век страните от Балканите не притежаваха общо название и бяха споменавани с различни имена. Названието Балкански полуостров е било предложено за първи път и въведено в научните среди от немския географ Аугуст Цойне през 1808 година. Немският географ е повлиян от наложената от античните географи представа, че планината Балкан или Стара планина пресича хоризонтелно полуострова. Предполагало се е, че тази планинска верига отделя земите южно от река Дунав от останалата територия на Европа. След това думата „Балкани” е било възприето като общо название на региона. За съжаление обаче дори и днес не са ясни границите на тази географска област. Казано с други думи между отделните специалисти съществуват разногласия относно границите на Балканите. Въпреки това проблемът не се крие в неопределеността на границите на Балканите, а в предубежденията към термина Балкани, който се използва и за охарактеризирането на отделна политическа и културна самоличност.

Западните страни възприемат много негативно Балканите. Преди всичко е разпространено предубеждението, че Балканите не са част от Западната цивилизация. Не само османските турци, но и византийците са възприемани като „другите” от Европа поради културната и религиозната им принадлежност. Западните пътешественици посетили Балканите през 19 век описват региона като различно, странно и нецивилизовано място. От друга страна значителна част от западната литература относно Балканите е от периодите на кризите в този регион и именно поради това Западните страни продължават да помнят Балканите като изостанала от икономическа, културна и политическа гледна точка географска област, където освен това цари и етническа омраза и като област представляваща заплаха за сигурността на Европа. Дори в западните романи и филми, Балканите са сочени като елемент на заплаха.

Понятието „балканизация” появило се едновременно с Балканските войни през 1912- 1913 година показва, че Балканите сами по себе си са възприемани като проблем. През периода на Студената война Балканите бяха възприети като тоталитарна и комунистическа област стояща срещу демократичния и капиталистичен Запад. Войните, на които стана сцена бивша Югославия през 90те година на ХХ век отново популяризираха понятието „балканизация” и станаха причина за съживяването на предубежденията относно областта. Според историчката Мария Тодорова в новия си смъсъл термина балканизация акцентува на разпокъсването на големите държави и загатва за изостанал, първобитен и варварски начин на живот.

Освен отрицателните предубеждения спрямо Балканите през 90те година на ХХ век, ЕС не включи страните от Западните Балкани в процеса на разширяване на ЕС към Източна Европа. Всичко това предизвика бягство от балканската самоличност. Това, което е най-интересно е че някои страни от Балканите акцентувайки на своята европейска самоличност продължиха да обвиняват съседите си че са „Балкански страни”. Например Словения в процеса на членство в ЕС отправяше посланието „Аз съм еврейпеец, но Хърватия не е„. Подобни послания отправяха и Хърватия спрямо Сърбия и Сърбия спрямо Босна и Херцеговина.

Днес Хърватия въпреки че гарантира членството си в ЕС продължава да отстоява, че не е Балканска страна мотивирайки се с някои културни и исторически фактори. По подобен начин Румъния и Словения отказват да бъдат окачествявани като Балкански страни. След 1990 година някои балкански народи в искането си да са освободят от своята балканска самоличност започнаха да пишат нова история. В тези рамки бяха положени усилия историята за обособяването на националните самоличности да бъде държана отделно от историческото развитие на самоличността на съседите сочени като балкански страни.
http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=991f6a4f-3e41-46e7-a2b9-7190242416aa

Offline Mikonos

  • Member
  • **
  • Posts: 46
   Желю Желев: Турция е неделима част от Европа Dnes , 25.04.2011   Новини, Политика

 
     „Голямото бъдеще на ЕС е в неговото по-нататъшно разширяване и Турция е неделима част от него” това каза президентът на България (1990-1997 г.) Желю Желев.
Сред предимствата, които Турция ще даде на ЕС, ако стане пълноправен член, Желев посочи нейното 72-милионно младо население, работеща пазарна икономика с голям потенциал, военна сила, силно влияние в арабския свят по линия на исляма.
Като други предимства на Турция Желю Желев посочи нейното силно влияние върху бивши съветски републики в Средна Азия по линия на езиковата близост и отчасти на исляма, което според него не може да бъде безразлично за ЕС заради големите залежи на природен газ и нефт в тези страни, както и нейното географско положение, което я прави мост между два континента и кръстопът на различни култури и цивилизации. „Колко страни биха могли да предложат и донесат такива големи дарове на ЕС с получаването на пълноправно членство в него, затруднявам се да посоча такава европейска държава, може би такава ще бъде Русия един ден, когато реши, че е готова да отговори на изискванията на ЕС за пълноправно членство и депозира официално своята кандидатура”, посочи Желев.

По думите на Желев, много често и твърде евтино употребяваме думата “предизвикателство”. Според него, ако се употреби в точния смисъл, тя най-приляга за създаването на проекта ЕС. „Това е най-великият, най-дръзкият и най-трудният проект, който някога е създаван в историята”, посочи Желев.

Според Желев като европейци за нас най-важен си остава въпросът как и накъде ще се развива ЕС, ще може ли той да се обедини до такава степен, че да има икономика и единна външна политика поне по основните въпроси на съвременния свят. „За да се срещне със своето голямо бъдеще през 21 век, ЕС трябва да приведе в съответствие своето икономическо и политическо присъствие, защото онези, които го критикуват и го смятат за икономически гигант и политическо джудже, може и да не са съвсем лишени от основание”, посочи Желев.
                              v-k ZAMAN   zhelyu-zhelev-turtsiya-e-nedelima-tchast-ot-evropa

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Изпратена 17.02.2011 13:37:24 UTC
Обновена 17.02.2011 13:37:24 UTC
В миналото Балканите са били известни като най-проблемния регион в Европа и са били споменавани като „Буре с барут”. В съзнанието на западните страни Балканите са били утъждествявани със сблъсъци, насилия и грубиянство. Наред с това, че думичката Балкани окачествява една географска област се използва и за обозначаването на отделна политическа и културна самоличност.. Балканските страни на свой ред отхвърлят съществуването на отделна балканска самоличност и се опитва да докажат че са недилама част от Западния свят и Западната цивилизация.
До началото на 19тия век страните от Балканите не притежаваха общо название и бяха споменавани с различни имена. Названието Балкански полуостров е било предложено за първи път и въведено в научните среди от немския географ Аугуст Цойне през 1808 година. Немският географ е повлиян от наложената от античните географи представа, че планината Балкан или Стара планина пресича хоризонтелно полуострова. Предполагало се е, че тази планинска верига отделя земите южно от река Дунав от останалата територия на Европа. След това думата „Балкани” е било възприето като общо название на региона. За съжаление обаче дори и днес не са ясни границите на тази географска област. Казано с други думи между отделните специалисти съществуват разногласия относно границите на Балканите. Въпреки това проблемът не се крие в неопределеността на границите на Балканите, а в предубежденията към термина Балкани, който се използва и за охарактеризирането на отделна политическа и културна самоличност.

Западните страни възприемат много негативно Балканите. Преди всичко е разпространено предубеждението, че Балканите не са част от Западната цивилизация. Не само османските турци, но и византийците са възприемани като „другите” от Европа поради културната и религиозната им принадлежност. Западните пътешественици посетили Балканите през 19 век описват региона като различно, странно и нецивилизовано място. От друга страна значителна част от западната литература относно Балканите е от периодите на кризите в този регион и именно поради това Западните страни продължават да помнят Балканите като изостанала от икономическа, културна и политическа гледна точка географска област, където освен това цари и етническа омраза и като област представляваща заплаха за сигурността на Европа. Дори в западните романи и филми, Балканите са сочени като елемент на заплаха.

Понятието „балканизация” появило се едновременно с Балканските войни през 1912- 1913 година показва, че Балканите сами по себе си са възприемани като проблем. През периода на Студената война Балканите бяха възприети като тоталитарна и комунистическа област стояща срещу демократичния и капиталистичен Запад. Войните, на които стана сцена бивша Югославия през 90те година на ХХ век отново популяризираха понятието „балканизация” и станаха причина за съживяването на предубежденията относно областта. Според историчката Мария Тодорова в новия си смъсъл термина балканизация акцентува на разпокъсването на големите държави и загатва за изостанал, първобитен и варварски начин на живот.

Освен отрицателните предубеждения спрямо Балканите през 90те година на ХХ век, ЕС не включи страните от Западните Балкани в процеса на разширяване на ЕС към Източна Европа. Всичко това предизвика бягство от балканската самоличност. Това, което е най-интересно е че някои страни от Балканите акцентувайки на своята европейска самоличност продължиха да обвиняват съседите си че са „Балкански страни”. Например Словения в процеса на членство в ЕС отправяше посланието „Аз съм еврейпеец, но Хърватия не е„. Подобни послания отправяха и Хърватия спрямо Сърбия и Сърбия спрямо Босна и Херцеговина.

Днес Хърватия въпреки че гарантира членството си в ЕС продължава да отстоява, че не е Балканска страна мотивирайки се с някои културни и исторически фактори. По подобен начин Румъния и Словения отказват да бъдат окачествявани като Балкански страни. След 1990 година някои балкански народи в искането си да са освободят от своята балканска самоличност започнаха да пишат нова история. В тези рамки бяха положени усилия историята за обособяването на националните самоличности да бъде държана отделно от историческото развитие на самоличността на съседите сочени като балкански страни.
http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=991f6a4f-3e41-46e7-a2b9-7190242416aa


По принцип виновниците за т.нар. Балканизация са именно "великите сили",а крайъгълният камък е именно онзи конгрес завършил в Берлин на 13 юли 1878 г по грегорианският календар разпокъсал България,дал Босна на Австро-Унгария и поставил  Източният въпрос на дневен ред родил се след цариградската конференция.

Ако решеният му бяха други нямаше да има нито последващи Балкански войни-причината за първата световна война щеше да е друга-а не убийството на австро-унгарският престолонаследник и това натрапчиво споменаване на Балканите водещо до т.нар. Балкански синдром.

Имало е няколко варианта на разрешаване на въпроса-от запазването на Санстефанска България(почти в етническите си граници-в рамките на екзархийският диоцез),
до влизане в сила на решенията на Цариградската конференция(1876-1877) за  разделяне на България на две по вертикала или по линията на Стара Планина


 Както и разкъсване на Босна и Санджак на две-мюсюлманска и немюсюлманска част.
Отцѣпленията и разцѣпленията никак да не ни плашат.
Действително жалко е, но що можемъ да правимъ, когато синца сме българи и всички страдаме отъ една обща болѣсть!
<<Гоце Делчев>>

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Седмица след гостуването на турския премиер Ердоган в Германия вълнението, което той предизвика с триумфалната си поява в Дюселдорфската конгресна зала продължава да люшка политици и граждани.

За втори път след 2008 година Ердоган се обръща към своите сънародници, живеещи в Германия пряко, провокативно, без да се съобразява с очакванията или притесненията на домакините в страната.

http://de-zorata.de/world/eurozone/312-erdogan-v-germaniya-ne-na-asimilatziyata-da-na-turskata-identichnost.html#comments

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Тази статия вече мина.Стара е. ::)