Author Topic: Турция по пътя към членство в ЕС  (Read 541544 times)

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1026
  • Gender: Male
Защо си изтри коментарите?

Триенето прави истината :)

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Турция отчете най-силния икономически растеж от шест години насам
 
 

Турската икономика отчете силен растеж за първото тримесечие, който е и най-големият за последните шест години, съобщи "Блумбърг".

Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната нарасна с 11.7% на годишна база, като за сравнение през предходното тримесечие ръстът е 6%. Добрите резултати се дължат на силното вътрешно потребление.

По ръст за първите три месеца на годината Турция е сред водещите икономики, малко след Китай. Страната отчете свиване на икономиката за миналата година от 14.5%, но рекордно ниските лихвени проценти съживиха турските потребители и компании. През последните седем месеца те са на нива от 7%, след като турската централна банка в рамките на 13 месеца ги намали с 10.25%.

Икономическото възстановяване е сред ключовите фактори премиера Тайип Ердоган да спечели евентуално трети мандат в изборите, които ще се проведат през юли догодина.

Турция оцеля от световната криза без да отпуска финансови стимули на своите банки, а през 2010 г. Ердоган прекрати разговорите с Международния валутен фонд (МВФ). Според премиера, страната може да обслужва своите задължения без да има нужда от външна помощ.
http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/06/30/925581_turciia_otchete_nai-silniia_ikonomicheski_rastej_ot/


Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Една статийка !  8)


Реалистично за Турция
Tagged with: политика
Повод да пиша днес ми дава вълната от негативни коментари, заляла форумите на различни интернет-медии след изказването на външния министър Николай Младенов, че България няма да създава трудности на членството на Турция в ЕС. Редно е още сега да те предупредя, че подкрепям подобна политика и за първи път от доста време насам в тази статия правителството няма да бъде критикувано.

В този смисъл, ако си сеирджия, който влиза тук, само за да провери какво е родило не особено остроумното ми перо по адрес на премиера и обкръжението му, може да се окажеш разочарован. За да не си губиш излишно времето, ти препоръчвам да хвърлиш един поглед на статиите „Моята полиция” и „Частна политика” и сетне щастлив да натиснеш червения бутон с белия хикс в горния десен ъгъл на екрана.

Ако случайно принадлежиш към онази не малка прослойка последователи на господата Каракачанов, Сидеров и Расате, направо бих предпочел да се ориентираш към споменатия бутон, но понеже няма да го направиш, формата за псуване на автора, гадните чифути и масонската конспирация ще откриеш като скролираш до долу – под зеления надпис „Коментирай”.

Връщайки се по същество, и аз като министър Младенов смятам, че България следва да разбира и подкрепя процеса по присъединяване на Турция в Европейския съюз. Противно на обвиненията, които за нула време ще избуят, мнението ми не е рожба на някакъв национален нихилизъм, нито на неосъзната любов по югоизточната съседка. То за съжаление не е заплатено от пропагандния отдел на Джордж Сорос, нито от този на министър-председателя Ердоган.

(А всички слухове, че си пия кафето с Ахмед Доган, докато говоря по телефона с Осама бин Ладен и пиша във форума на illuminatirules.com намирам за силно преувеличени.)

Причината да не се противопоставям на членството на Турция в ЕС е, че силно вярвам в простото словосъчетание „здрав разум”. Именно разумът диктува, че, когато съседът ти е достатъчно силен, за да те смаже безпроблемно, ако му дадеш повод, е добре да се стремиш към неговото приятелство.   

Нека да обърнем внимание на фактите. На първо място югоизточната ни съседка е много по-голяма от България. Второ, тя е населена от 10 пъти повече хора. Разполага с втората по големина армия в НАТО и с третия по размер боен флот в района на Европа и Средиземноморието. Не бива да забравяме освен това, че размерът на брутния ѝ вътрешен продукт я поставя на 16-о място в света, докато нашият е достатъчен за незавидната 66-а позиция.

С други думи, колкото и да не ми се иска и въпреки избирателната слепота на хора като Волен Сидеров и разните му клонинги, Турция е много по-силна от България във всяко възможно отношение. Всъщност разликата е такава, че – оставена на инерцията – тя неминуемо ще се превърне в регионален фактор с решаваща дума на Балканите, в кавказката област и в цялото Източно Средиземноморие…

… освен ако съседите ѝ (в това число и ние) едновременно не получат правото на вето върху нейната политика и не се сдобият с добронамереността ѝ. Възможност, която се предоставя от системата на вземане на важни решения с консенсус в рамките на Европейския съюз.

Това е причината по никакъв начин да не мога да се съглася с амбициозните млади хора с блеснали погледи и възвишени идеали от ВМРО, които събират подписки против присъединяването на Турция в съюза (все едно ще стане още утре). За тях приятелството и отворената граница с 80-милионната ни съседка ще бъдат фатални. Мен ако питаш, много по-голям проблем ще си навлечем, граничейки с огромна държава с несравнимо по-силна армия, която – о, изненада – никак не ни харесва, защото българите са приели реториката на национализма като политическо кредо.

Както се казва – въпрос на гледна точка.

Disclaimer: Нищо в тази статия не бива да се тълкува като подкрепа за незабавното присъединяване на Турция към ЕС. Лично моето мнение е, че присъединяването трябва да стане при изпълняването на същите критерии, приложени към България (т.е. без допълнителни дискриминационни условия), когато и ако то се случи. Не е наша работа нито да помагаме, нито да пречим на този процес.

http://e-lect.net/?p=1276


Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1026
  • Gender: Male
По същата логика да приемем и Русия в ЕС. :)
Много по-голяма е от България, населена е 30- 40 пъти повече, разполага с една от най-голямата армия в Света.Размерът на брутния ѝ вътрешен продукт също е мнго голям, има газ и т.н.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Razlikata v primera e ogromna.V predishnata statiq se opisva syseda apyk ti obiqsnqvash za ''bratushka'.
Syseda si ostava sysed kolkoto i da ne go jelaesh.

Пратеникът на Аллах (с.а.с.) е казал:
«Който вярва в Аллах и в Сетния ден, нека не огорчава съседа си!
Който вярва в Аллах и в Сетния ден, нека почита госта си!
Който вярва в Аллах и в Сетния ден, нека или да изрича добро, или да мълчи!»
(Муттафак алейхи).
И е казал:
«Нека съсед не възпира съседа си да забива греда в стената му!»
(Муттафак алейхи).
Аиша (р.а.) е казала: Попитах:
„О, Пратенико на Аллах, аз имам двама съседи. На кого от тях да направя подарък?” Той отговорил: «На онзи, чиято врата е по-близо до твоята».
(Ал-Бухари).
Една арабска поговорка гласи: „الجار قبل الدار”, („Ал-Джаар кабле-д-даар”), („Съседът преди дома”). Тоест, намери добър съсед, преди да построиш или купиш дом.
Кой е съседът?
Съсед според нашите представи това е онзи, чийто дом се намира в съседство до нашия. Най-ширещата се представа за съсед е живеещият непосредствено до нас, като това включва примерно една или няколко къщи от всяка страна. Но дали е така според Исляма? Според Исляма, за съседи се приемат всички, които се намират на разстояние до 40 къщи от дома на човека във всички посоки. Това означава, че човек би трябвало да познава тези хора, те да го познават, да общуват помежду си, да зачитат правата си и да живеят задружно. В селата и малките градове това до голяма степен е възможно и действително е така, но дали и в големия град е така? Навярно всеки от нас е чувал да се споменава, че има хора, които живеят врата до врата с години и не се познават! Ислямът учи хората да живеят сплотено, да споделят своите грижи и да се подкрепят, а не да се изолират.
Пратеникът на Аллах (с.а.с.) е казал:
«Джибрил не преставаше да ми дава наставления за съседа дотолкова, че си помислих да не би да го стори наследник».
(Муттафак алейхи).
И е казал:
«Вярващият за вярващия е като част от постройка, всяка част от която подсилва другата».
(Муттафак алейхи).
Аллах да увеличи знанията ни и да ни стори от онези, които съблюдават правата на своите съседи!

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=77a236c7-827b-4c8b-9882-1ab548e505bc

http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=9918b68e-1cf9-49ce-8f79-b8806aca742d

 В изявление за британската преса, Давутоглу окачестви като безсмислени твърденията че Турция променя оста си и каза че чрез контакти с други страни целят налагане на мира и стабилитета в света. Той подчерт че стратегическата цел на Турция е членството в ЕС и че никой не може да я обвини за закъсненията в този процес. Давутоглу заяви че Турция цели, възползвайки се от западните цености да наложи стабилитет в географския регион в който се намира и че следват гъвкава политика и политика на културно обединяване.
http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=6a32c2d3-6b30-4ee4-8013-fae68fe126c5

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
ТУРЦИЯ Е ЕВРОПЕЙСКАТА СТРАНА С НАЙ-МНОГО НАУЧНИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ...

Изпратена 08.08.2010 09:49:22 UTC
Обновена 08.08.2010 09:49:22 UTC
     Турция се покачи на първо място в Европа по брой на научните изследователи. Съобщено бе, че за последния 8 годишен период, броят на научните изследователи в Турция е нараснал със 107 процента.
     В Турция се заделят големи средства и за научно-технически изследвания.
     Турция се покачи на пето място в Европа по заделени средства за научно-технически изследвания.
     Докато през 2004та година средствата заделени от частния сектор за научно-технически изследвания бяха 21 процента от общите фондове, през 2008ма година се покачиха на 41 процента.
Турция е европейската страна с най-много научни изследователи...

http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=c20424fe-2f1d-4689-a5db-5ad297361725&title=

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1026
  • Gender: Male
Три жени са малко
 
Турция - държава с религиозен обществен ред?

В Турция се разгорещи нов дебат за многоженството. Този път фитилът запали Али Юксел, съветник на премиера Ердоган. Той има три религиозни брака и се готви да си вземе четвърта жена.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5876977,00.html

 :)

Я кажете, религиозното многоженство прелюбодеяние ли е?

И защо така лицемерно многоженството в религията е разрешено, а многомъжството е забранено. Че то физиологично едно жена може да го прави много пъти, а един мъж може да го прави само веднъж, максимум 2-3.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Quote
Я кажете, религиозното многоженство прелюбодеяние ли е?

И защо така лицемерно многоженството в религията е разрешено, а многомъжството е забранено. Че то физиологично едно жена може да го прави много пъти, а един мъж може да го прави само веднъж, максимум 2-3.

S izvinenie che se otklonqvam mnogo ot temata moq otgovor e sledniq:
Ako napravite elementaren opit da se zamislite predpolagam che i vie shte stignete do sledniq izvod.
No razbira se che prichinata ne e samo tova, napregni si mozaka i shte gi otkriesh.

Pri gore spomenatiqt sluchai 1 myj 4 jeni. Decata znaiqt bashta si i maik si.

Pri varianta koito predlaga PETER 4 myje (poveche ot 1) na 1 jena. Decata sa kopeleta tyi kato bashtata ne e izvesten.

sirrio

  • Guest
Ето какво се случва с някои жени заради прелюбодеяние. Истински зверства. А много хора си затварят очите за тях.

Dir.bg 15:34 / 09 август 2010 /
Бременна афганистанска вдовица беше бичувана, след което публично разстреляна с три куршума в главата от талибани, обвинили я в прелюбодеяние.
Това съобщи местната полиция, цитирана от Франс прес, пише БТА.
Талибаните държали 33-годишната Биби Санубар три дни, нанесли и 200 удара с камшик, след което била разстреляна публично в талибански бастион в провинция Бадгис, западен Афганистан, разказа Гулам Мохамад Сайеди, вторият по важност в местната полиция.
"Тя е била разстреляна публично с три куршума в главата, докато е бременна", обясни Сайеди, който не уточни откога жената е вдовица.

Жертвата е била убита от местния талибански командващ Мохамад Юсуф. След това тялото й е било захвърлено в сектор, контролиран от афганистанските сили за сигурност.

Миналата седмица светът бе шокиран от новината, че 18-годишна момиче е било наказано от талибаните и съпруга си насилник, от когото избягала, с изрязване на ушите и носа. Айша понесла строгото наказание през 2009 г., защото избягала от мъжа си. Списание "Тайм" смело публикува на корицата си снимка на жертвата, а главният редактор обясни защо го е направил, пише в."Дневник".

Историята на Айша започва, когато на 12 години тя и сестра й били дадени на рода на талибан съгласно стар обичай за уреждане на спорове. Чичо им убил роднина на бъдещия младоженец и пролятата кръв била изкупена с даването на двете момичета.

След като достигнала пубертет я омъжили, но понеже през повечето време той се криел из планините, тя и сестра й били затворени при добитъка, третирани като роби и бити заради греха на чичо си.

Айша избягала, но мъжът й я открил в Кандахар преди година, отмъкнал я обратно в Орузган и там за наказание й отрязал ушите и носа. Според обичая на пуштуните мъж, посрамен от жена си, все едно е изгубил носа си. Затова и той приложил съответно наказание, докато зет й я държал да не мърда.

След като прекарала 10 месеца в убежище за пострадали от насилие афганистанки, миналата сряда девойката отпътува за пластична операция в САЩ.
"Не знам дали това ще помогне на други жени. Просто искам да си върна носа", обяснява Айша по повод появата й на корицата на едно от най-популярните списания в света.

http://dnes.dir.bg/news/talibani-nos-bremenna-ushi-vdovitza-isha-6879037

http://dnes.dir.bg/gallery.php?id=6879037&nomer=1

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Dokolkoto moga da cheta bylgarski temata e za Turciq a ne za Avganistan.
Mislq che pravite razlika mejdu Bylgariq i Burundi dori da sa 90% hristiqni.

Offline daut_kenar

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 2
С ТУРЦИЯ НЕ МОЖЕ ДА СМЕ ДОБРЕ  ДОКАТО ДЪРЖИ НАШИ ПОМАЦИ ТАМ БЕЗ ДА ИМ ДАДЕ ПРАВОТО В УЧИЛИЩА ДА УЧАТ ПО НАШЕНСКИ И ДА ИМ ГАРАНТИРА ПРАВА, А НЕ ДА ГИ ПРАВИ ТУРЦИ ! ТА ТЕ ТАМ СА ОКОЛО 400 000 ХИЛЯДИ ДУШИ.
ИСКАМЕ СИ ПРАВАТА ТАМ. ТУК ПОНЕ ЕЗИКА НЕ НИ ЗАБРАНЯВАХА.

АМАН ОТ ТУРЦИЯ И ПРОЧЕЕ ТУК.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
imate gte6ka pomacite v Turciq nikoi ne gi e darjal za6toto vsi4ki sa preselnici ot Balkanite. Zamislete se za6to, kak i  v golemi grupi sa se preselvali tuk.
Mnogo dobre znaete gospodine kakvo im ste pri4inili tolkova 4e da napusnat rodnite si mesta, viqrvam 4e gi obi4at mnogo pove4e ot kolkoto takiva kato vas.

Tova 4e si se nazoval Dout ne ozna4ava 4e si ot nas gospodin Дейвид Pъбoв.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Турция - с лице на Запад или на Изток
« Reply #478 on: September 11, 2010, 14:22 »
Последното изказване на турския посланик в София Мехмет Гюджюк пред Атлантическия клуб, преди официалното му отпътуване от страната, съдържаше и фразата, че "макар Анкара да е с лице на Запад, това не означава че е обърнала гръб на Изтока"! Тези думи са многозначителни и следва да бъдат разтълкувани.

Защото от една страна, по същото време премиерът Реджеп Тайип Ердоган осъществи брутална намеса в турската съдебна система, невъзможна в истинска западна демократична държава. А от друга, външното министерство разкрива 15 нови посолства именно в Африка, с официална цел - инвестиции.

Както отбеляза Соломон Паси, това става по време на криза, когато другите страни затварят посолства. Оставяме настрана схоластичния спор дали, след като в географски смисъл Африка е на Юг, в политически е на Запад или на Изток. По-важно е какво се крие зад откриването на посолствата?

Истинската причина е противостоенето на френските икономически и политически интереси във франкофонските мюсюлмански държави. Както заяви самият външен министър Ахмет Давутоглу, "в която и африканска държава да се появи Саркози, той трябва да види там турско посолство и турското знаме". Така френският президент ще усети на своя гръб последствията от последователната си политика на блокиране на турското членство в ЕС и ограничаване на евроинтеграцията на Анкара. Опитите му да ги смекчи с предложението Руската федерация, Украйна и Турция да играят ролята на външен източен пояс на сигурност за ЕС и с инициативите в тази насока са неудачни, най-вече поради рестриктивната вътрешна политика, която провежда спрямо мюсюлманското население във Франция (част от което е от турски произход). Освен това, те подозрително съвпадат по време с продажбата на вертолетоносците "Мистрал" за руския военноморски флот и на технологиите за тяхното производство.

Така че в Анкара едва ли някой ще му повярва, въпреки внушенията на прокремълския влиятелен руски анализатор Станислав Тарасов - специалист по региона, затворен между Босфора, Черно, Егейско, Средиземно и Каспийско морета. Той вижда в тези твърдения на френския президент потвърждение на хипотезата за руско-турски стратегически алианс, към който включва и Украина (с еднозначно проруска външна политика, след победата на Виктор Янукович на последните президентски избори).

Дори този външен пояс да съществува, той едва ли ще гарантира сигурността на ЕС, а по-скоро ще генерира нова надпревара във въоръжаването и ще донесе огромни печалби на оръжейните компании във всички изброени страни. И това ще стане въпреки нищожната вероятност от военен конфликт на европейска територия!

В Мала Азия и в Южен Кавказ обаче без нови войни няма да се размине. Това е така, защото тепърва предстои преформатиране на границите в региона. Втората война за Карабах може да избухне всеки момент и тя ще се води и от двете страни с такова ожесточение и пределно напрежение на силите, за да няма нужда от трета. Макар че според военните експерти ще бъде пределно кратка като времетраене.

Кървавият разпад на Грузия неминуемо ще продължи, въпреки уверенията от страна на официални представители на Вашингтон и Брюксел за подкрепа на нейната териториална цялост.

Иракските кюрди - заедно с асирийците, отдавна вече се стремят да се откъснат от своите съседи араби - сунити и шиити и вече са на път да го постигнат. След изтеглянето на американската армия от Ирак, няма да има кой да им попречи. А ако турските ръководители се опитат да потушат в зародиш разгарянето на огнището на кюрдската независимост, като издадат заповед за военно нахлуване в Иракски Кюрдистан и за водене на пълномащабна война, това със сигурност ще бъде началото на края на Република Турция.

Засега обаче сме свидетели на прокламираната от Ахмет Давутоглу неоосманистка доктрина за "нулеви проблеми със съседите", а и турските генерали едва ли са готови да си сложат главите в торбата заради управляващите ислямисти. Тази доктрина до такава степен официално демонстрира склонност към компромиси и миролюбие, че Анкара е дала разрешение на Москва през нейна територия да прелитат руски военно-транспортни самолети, за да зареждат с муниции и продоволствие военната база в арменския град Гюмри! Въпреки че е ясно срещу коя страна може да се използва тази база - единствено срещу Турция!

Сред арменските съседи Техеран поддържа близки приятелски отношения с Ереван, а от грузинска или азербайджанска страна военна агресия срещу Армения е изключена - и двете страни нямат нито сили, нито възможности за такава. Както вече отбелязах, съвременните въоръжения и разрастващата се армия на Азербайджан ще стигнат единствено за кратка, но пълномащабна война в Нагорни Карабах. Тоест, турските жестове към Москва са достигнали дотам, да се дава възможност за презареждане на военна база, която в определен момент може да се превърне в заплаха за турската национална сигурност.

Но това е нищо, в сравнение с проектите за установяване на руска военна база в района на Ерзурум, откъдето минават стратегическите енергийни тръбопроводи и ще завършва ж.п. линията, започваща от Баку и минаваща през цялата грузинска територия, включително и през размирния град Ахалкалаки. Между другото, според български турци, работещи в истанбулския Билкентски университет, в момента неговият собственик реализира много образователни програми с държавно участие и командирова много свои подчинени именно в Ерзурумския Вилает!

Това означава, че последният става стратегически за Република Турция. Защото, ако се издигне образователното ниво на неговото предимно кюрдско население, то все по-трудно ще бъде мотивирано да участва в самоубийствени акции срещу турската държава. И все пак, да не забравяме, че съвсем наскоро лидерът на ПКК Абдуллах Йоджалан повтори заплахите от хилядолетна война и потвърди, че за кюрдите "автономията е по-важна от водата и храната"!

Естествено, във висшите турски военни и политически кръгове си дават сметка, че след постигането на автономията, ще последват искания за пълно отделяне на населените с кюрди територии. Върху тях със сигурност ще има претенции и арменската диаспора, след евентуално признаване на геноцида над арменците от страна на Анкара. Затова доктрината за "нулеви проблеми със съседите" и стратегически съюз с Москва се съчетава с по-нататъшно превъоръжаване и оптимизиране на турската армия и разрастване на военната промишленост. Обявяването и нарушаването на примирията от страна на ПКК ще продължават да се редуват и сериозният сблъсък в Югоизточна Турция тепърва предстои.

Вътрешното напрежение в страната се изразява в нова външна политика на възстановяване на влиянието в тези съседни страни, намирали се най-дълго под властта на Османската империя. Никак не е случайно рязкото подобряване на отношенията със Сирия и Иран, станало изключително по инициатива на турската страна след упорита работа и на Реджеп Тайип Ердоган, и на Абдуллах Гюл, и на Ахмет Давутоглу.

Когато през миналата година Ердоган посети Техеран, той напук на Вашингтон нарече Махмуд Ахмадинеджад "пацифист", обвини Западния свят, че се отнася "неправилно и несправедливо" към Иран и обяви петте постоянни членки на Съвета за Сигурност на ООН за "лицемери".

Турските амбиции за лидерство в бившите владения и в целия ислямски свят се подкрепят от рязкото влошаване на отношенията с Израел и поемането на защитата на палестинската кауза. Инцидентът с турската флотилия, пътуваща за Газа явно е бил добре планиран от турска страна и изигра ролята си на катализатор за нарастването на напрежението в турско-израелските отношения, които превръщат Анкара в един от претендентите за лидерство поне сред държавите, населени с мюсюлмани - сунити. А това вече издава глобални амбиции!

В състояние ли е Турция действително да има такива и да ги реализира? Тук трябва да припомним едно изявление на Абдуллах Гюл, че "увеличавайки икономическата си мощ, Турция, на практика, укрепва и въоръжените си сили". А имайки предвид, че страната до голяма степен избегна икономическата криза,и вече е шестата икономика в Европа и 18-та в света, няма съмнение че е в състояние да поддържа и въоръжените си сили на съвременно ниво.

От друга страна, в качеството си на съпредседател на Алианса на цивилизациите, Турция играе много активна роля в световен мащаб и се опитва да формира около себе си атмосфера на доверие. Според видния български евразист д-р Александър Тодоров обаче недостигът на ресурси фатално ограничава глобалните амбиции на Анкара. Затова тя може да се издигне единствено до ролята на религиозен лидер на сунитите, или най-много на всички мюсюлмани. Това от своя страна ще означава край на светската държава на Мустафа Кемал Ататюрк.

Има още един, неблагоприятен за Турция фактор: противодействието от страна на САЩ. Противостоенето между двете държави вече стигна дотам, за да се наложи на 28.07.2010 Комисията за външни отношения на американския Конгрес да проведе под председателството на сенатор Хауърд Берман дебат на тема "Новата посока на външната политика на Турция - последици за американо-турските отношения". Дебатът беше призван да определи новата външна политика на Вашингтон към Анкара в новите условия, след като умерените ислямисти и неоосманистите окончателно погребаха старата политическа система, създадена по времето на Ататюрк.

По време на дебата специалистът по Турция и Близкия Изток Майкъл Рубин изнесе доклад, в който заяви, че "Ислямска Република Турция е реалност. И заплаха". Той посочва, че "завинаги остана в миналото светската турска държава". Според него, "днешна Турция е по-тясно обвързана с Иран, отколкото със западните демокрации". Тежка констатация, идваща от високопоставен американски анализатор!

Това означава, че Анкара вече не може да очаква нищо добро от Вашингтон! Сдържането и ограничаването на геополитическите й амбиции е най-малкото, което може да й се случи! И това е само началото![/color]
11.09.2010
Георги Коларов[/color]

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
НЕ НА турция В ЕС

ПАТРИОТ,посочете аргументи за постинга ви по горе "НЕ на Турция в ЕU " -иначе си е едно лично заяждане,давайте доказателства,факти защо Не или Да!!              OK.
В досегашните ви постинги не съм забелязал нищо" Патриотично" освен еднокъслечни и двусмислени коментари,както сте я подкарали тука и не само тука НЯМА кой да ви търпи във всеки Форум!!!
Да не сте объркал Форума и сайта...?