Добре де Rasate - Асане за това какво ще кажиш.
Това искам да го коментира и Мариана, защото е компетентна по този въпрос.
http://prarodinata.blog.bg/history/2012/06/05/dylgoochakvanite-plochi-izpisani-na-kirilica-ot-vremeto-na-t.964033#last_comment
Във всички хроники е записано ,че Константин философ е изнамерили словенските букви,а не създал.
Има различни теории за Глаголицата,че не е създадена в Промахон от Кирил,а че това е азбуката на готите създадена от Урфила преди това.
А до дадените плочи-писмото е Кирилско,а не глаголическо-т.е. след Симеоновата писмена реформа са-зачетох се в едната плоча-езикът е старобългарски- Охридска школа.
Има редица книги за старобългарските епиграфски и пр. писмени паметници-прочети трудът - "Старобългарска епиграфика" с автор Петър Динеков.
Например Супрасълски сборник е написан в Преслав(Преславска школа)
http://csup.ilit.bas.bg/gallerieshttp://bg.wikipedia.org/wiki/Старобългарски_писмени_паметници
Поздрави
П-с. Има малка разлика в лексикалният състав на думите между Охридската и Преславската школа.
Това разделяне на западно и източно наречие е било валидно и за ПБЦ-показателно е трансформацията на звукът "ы" в "ъ", и трансформацията на ятовата гласна "ѣ" в западното ударено "а "или източно "йа" в старобългарският или в удареното западно"е" или в източното "я" в новобългарският- т.е. млако-мляко в стрб или млеко-мляко в нвб.
Това повлиява и различните произлезли от старобългарският езици-руският е следствие на Преславското влияние,а сръбският е вследствие на Охридското.Ятовата граница продължава по същата линия и в Румъния