Author Topic: Прикритата българофобия на някои помаци  (Read 38115 times)

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

fotakiev

  • Guest
Ставаше дума за взаимна приемливост на " основни исторически, религиозни и езикови  факти", изопачавате думите ми, ако е недоглеждане от Ваша страна  - приемам, ако ли не, толкова по-зле за Вас.
Tochno stavashe duma za syshtoto.Niamam navika da izopa4avam dumi.Vie kazvate 4e Chestno kazano se symniavate vyv vzaimna priemlivost pri polojenie 4e ima istori4eski,religiozni i ezikovi fakti.Cheta kakvo ste napisal na gugu:
Цитат на: gugu в април 07, 2009, 06:17:56
2. основни исторически, религиозни, езикови факти
след това да ги обсъдим, да приемем взаимно примливите и ДОСТОВЕРНИ положения.

Vie  mu otgovariate:
Нали през цялото време именно това се случва. Дали ще можем да ги докараме до взаимна приемливост. Честно казано, се съмнявам.

 
Всеки има право на свободно мнение, модераторът - Не. Желязна логика имате.
Vseki ima pravo na svobodno mnenie i da go kazva kakto i Vie se izraziavate daje i kreshteiki, no ima zna4enie ot kogo se kazva , kak se kazva i kakvo sledva kato se kaje.Vsi4ki v saita si izraziavame svobodno mnenieto ,no az primerno,niamam pravo da rugaia  da pravia drugi neshta ot opredelenite vyv foruma, zashtoto shte me skastrite ili shte me bamnete, nali?
Vie kato si izraziavate mnenietokato, kakto vseki pod slynceto  triabva da pravi, triabva da se syobrazite 4e ste drugoto lice na foruma i go predstavliavate,zashtoto ste moderator. Kazvaiki ,4e se symniavate vyv vzaimna priemstvennost na fakti ot glavno deistvashto lice na saita kakto ste i Vie,  nakarniava imidja na saita, kato go pravi sait sys opredelena naso4enost i neinteresyvasht se ot fakti.Ot tova moje da sledva, 4e vsi4ko napisano dotuk ot vsi4ki nas e prosto zapylvane na syrvara Vi ili izlishno.Iskrenno se nadiavam samo Vie da mislite taka!

Докато не се престане с практиката да се натрапват "исторически истини", няма как да стане.
Ima istori4eska istina i istori4eska lyja.Ako vie pod niakakva pri4ina,povod ili li4no obejdenie ne priemate dadena istori4eska istina, a ia priemate za natrapvane, vinagi shte jiveete v lyja...

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ima istori4eska istina i istori4eska lyja.Ako vie pod niakakva pri4ina,povod ili li4no obejdenie ne priemate dadena istori4eska istina, a ia priemate za natrapvane, vinagi shte jiveete v lyja...
Фотакиев, напълно съм съгласен. За да се спре със спекулациите и от двете дискутиращи страни, да се започне последователно с основните теории и факти, може и с по-второстепенните :)   В науката терминът е парадигма. Ако ние достигнем парадигмата (т.е. общоприет факт или теория), то ще "проявим" онези които манипулират.
Това не означава, че ще застинем на едно място. Но за променим парадигмата ще трябват нови достоверни факти.
Нали разбирате, целта е да елиминираме манипулациите и фалшификациите.
Напълно съзнавам, че това иска много време а и средства. Представете си само - колко документи има по архивите, те трябва да се снимат, преведат, обяснят. Колко песни, приказки и други езикови данни има в литературата - и те трябва да се систематизират.
Оказва се, че в науката май няма пълно изследване за мюсюлманите, говорещи български.


Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Един допълнителен въпрос - има ли в Гърция мюсюлмани, чийто майчин език да е гръцки?
Доколкото знам мюсюлманите там са само в Северна Гърция и говорят същия диалектен български, както техните сродници от северната страна на Родопите.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Един допълнителен въпрос - има ли в Гърция мюсюлмани, чийто майчин език да е гръцки?
Доколкото знам мюсюлманите там са само в Северна Гърция и говорят същия диалектен български, както техните сродници от северната страна на Родопите.
Аз доколкото знам е имало и мюсюлмани чийто майчин език е бил гръцки но са били изселени в Турция 1924г.

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Не си натоварвай толкова крехката съвест. Понякога русокос поглед не е достатъчен за да се видят наслоените по долу пластове, а това води до неадекватна реакция.

Суетата, ексхибиционизма и любовта към софрите не са лоши неща, но нямат много с родолюбието. Като случайна и неангажираща вметка ще напиша, че България освен на българите е родина и на виетнамците родени тук, както и на нигерийците :) Родолюбието е нещо повече от героични пози пред обектива на фотоапарата и лъскане на личния егоцентризъм с българското знаме.
   Приятелю съвестта ми не е крехка.Ако ми дадеш кординати ще се радвам да се запознаем лично да си поговорим по на широко, защото тук не ми стига време да те убеждавам, че ми е болно да се делим на този и онзи.Може да ти изглежда показно това, което правим,но поне се мъчим нещо да направим, не стоим пред компютъра и да даваме оценки кой какъв е.Направи нещо за да те запомнят хората и да си доволен и ти не си губи времето.Не знам с какво толкова те дразня, но явно има нещо.Какво толкова лошо впечатление ти наравиха снимките, не знам!Т.е мога да се досетя само за едно нещо.Не можеш да повярваш, че има и момчета изповядващи исляма ли и как така ще играят хоро заедно с християните хехехехее.Ако е това нямам думи.Аз през цялото време се опитвам да ви покажа и другата страна, че се събираме на такива мероприятия всички заедно без значение на вярата вие ни изкарахте мекерета и пияници.Браво!А после как и за какво се говорило лошо.Как няма като и най-малкото което се помъчим да направим такива като теб ще бъдат опозция.Бъди здрав.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Огледалните образи на другостта 

"Те (българските комунисти) трепаха мюсюлманите, което беше неправилно, а те го мислеха за правилно. На тях им се струва, че те са като един диктатор и могат да командват, какъвто е днес Саддам Хюсеин - диктатор на света."1 - казва Юсеин Машев, 70-годишен, полуграмотен, в сборника спомени от "възродителния" процес, чиято премиера се състоя на възпоменателния митинг в Корница на 29 март. Сборникът е съставен от разкази на потърпевшите от събитията през март 1973 български мюсюлмани. На същите събития - блокадата на Корница и репресиите, свързани със смяната на имената - беше посветен и митингът. Молитвата (мевлид), произнесена и в джамията, и на площада, беше посветена на паметта на мъртвите.
"Те (българите) спасиха евреите, но не спасиха мюсюлманите. Те (българите) ни убиваха и ни преследваха" - каза зам.-областният управител на Пазарджик Реджеб Молла Ахмед, 55-годишен, с две висши образования, на същия митинг.
Подмяната на "те, българските комунисти" с "те, българите", беше първото, което ме вбеси в речта на пазарджишкия висш чиновник. Тук няма да дискутирам тезата, изказана от полуграмотния дядо Юсеин, дали вината за "възродителния" процес се носи от всички комунисти. Важното в случая е, че висшият чиновник Молла Ахмед приписа тази вина на всички българи. Като една от съвсем малкото българи (християни) на площада, се почувствах обидена.
Ще подредя по важност останалите скандални изявления на чиновника - така, както ги усетих в момента, на площада в Корница, а не както впоследствие бяха тиражирани от медиите, много малка част от които присъстваха на митинга. (Единственият екип, който идентифицирах, беше на в. "Новинар", чиято публикация по случая - от 31 март - беше и най-близка до действителността.)
И така:
- Турският език е нашият роден език.
- В Благоевградска и в Пазарджишка област само половината от мюсюлманите са се определили при преброяването като турци. Това е тъжно. Най-тъжно е в Смолян, където от 96 хиляди мюсюлмани2 само 6 хиляди са се определили като турци.
- Срамно е, че някои от нас още носят имената, дадени им от възродителите. Ние трябва да им помогнем да си върнат истинските имена.
- Вън християнските проповедници от Родопите!
- Казват ни, че по Конституция българският език е официален. За нас турският е официален. Искаме си го в училищата и не само в час по "майчин език", а всичко да се учи на турски.

Медиите подредиха тези изявления в обратен ред. Нещо повече - съобщиха на българския народ, че всички (пак всички!) християни ще бъдат изгонени от Родопите (прорицателят Божидар Димитров дори ги посъветва да си приготвят куфарите - "Дума", 31 март). Съобщиха още, че Молла Ахмед иска турският език да бъде конституционно приравнен с българския по степен на официалност, докато горкият чиновник настояваше само за пълното му въвеждане в училищата, което е обект не на Конституцията, а на Рамковата конвенция, ратифицирана от българския парламент.

Медиите съобщиха на българския народ още много неща. На 31 март осъмнахме със заплашителни заглавия на първа страница: "Има план да откъснат Родопите от България" ("Монитор"), "Антибългарска реч вся смут в държавата" ("Труд"), "Дават на прокурор душманина на християните" ("Дума"), "Дават турчин на прокурор" ("Стандарт"). На 1 април рубриката "България" на в. "Дума" на стр. 3 се състоеше само от следните заглавия: "Премиерът уволни Реджеб Молла Ахмед", "Зам.-министър говори за турско присъствие", "Роми нахлули в джамия". Е - за разнообразие - в рекламното каре се говори за д-р Куин Лечителката, за "Дързост и красота" и за събличането на Витория Белведере...
Всички медии отразиха реакциите на Симеон Сакскобургготски, на Ахмед Доган, на областния управител на Пазарджик, на БСП, на СДС, на ВМРО, на Боян Саръев...
Само "Новинар", чийто екип присъстваше на събитието, и "Труд", чиито репортери посетили Корница на следващия ден, след раздухването на скандала по радиото, отразиха реакцията на местните жители, наричайки ги помаци.
Никой не разказа защо митингът, посветен на кръгла годишнина (30 години), беше много по-рехав от другите преди него. На предишните се стичаха десетки хиляди хора, а депутатите от ДПС (всичките) присъстваха задължително.
Никой не съобщи на българския народ за слуховете, обиколили дни преди събитието Гоцеделчевско, че на митинга (и на всички места, където се събират мюсюлмани) ще избухват бомби.
На площада в Корница на 29 март не избухна бомба. Избухна Реджеб Молла Ахмед.
Пазарджишкият чиновник получи няколко вида възмездие: уволниха го, партията му се разграничи от него, прокуратурата се самосезира и започна предварителна проверка по случая. Не се сбъдна нито едно от прорицанията на Божидар Димитров, който в броя на "Дума" от 31 март изказа експертното си мнение, че "Реджеб Ахмед ще остане на поста си и в качеството си на зам.-областен управител на Пазарджик ще работи за прогонване на християните от Родопите". Християните ще си останат в Родопите. Ще си останат и мюсюлманите. Макар че все повече се разбягват - и едните, и другите - към Европа или към Турция, или към Израел, или към Америка... Разбягват се, подгонени (вече) не от "възродителните" процеси или от "християнизацията", или от "турцизацията", а от мизерията и безработицата.

Всъщност, "възродителните" процеси, чието продължение, според Молла Ахмед, е сегашната "християнизация", извършвана от "проповедници" или "емисари", и "турцизацията", извършвана от други "проповедници" и "емисари", част от която е и собственото му изстъпление в Корница, са огледално еднакви.
И двата процеса изключват самоопределението на хората, върху които и в чието име се извършват. "Емисарите" и от двете страни безапелационно ги определят или като българи (без религиозни и културни особености), или като турци. "Междинните" понятия, чрез които най-често се определят самите те, се отхвърлят едно след друго - било поради конюнктурни причини, било поради смислова несъстоятелност. Така, още през 30-те години на XX век е отхвърлено понятието "помаци" - поради обидно за голяма част от общността звучене. Заместено е с несъстоятелното понятие "българомохамедани", бележещо религиозно различие, макар да е напълно лишено именно от религиозен смисъл. Дори в графата "народност" на личните карти между 1934 и 1944 се използват няколко различни понятия. Въведеното след 1989 (и в научно обръщение) понятие "българи мюсюлмани" все повече се заменя с "българоезични мюсюлмани", за да се избегне етническата идентификация. Достига се до намирисващите на средновековие понятия като "хора от Корница" или "хора от Доспат", или "хора от Кирково" - напълно аналогични с "възродителските" понятия "българи от 1972" или "българи от 1982", или "българи от 1985"...
Накрая се заговори просто за "тази общност".

Самоопределението на хората от Корница, от Доспат и от Кирково е различно. Самоопределението на двама съседи, прекарали целия си живот заедно, също може да бъде различно. Желанието на "емисарите" на всяка цена да произведат единно понятие за обозначаването на "тази общност" все повече води до капсулирането й в различието, в другостта. Все по-често може да се чуе отхвърлянето и на двете "емисарски" понятия: "Ние не сме нито българи, нито турци!". В края на миналия век 62% от общността се самоопределиха като "други": помаци, ахряни, българомохамедани, българи мюсюлмани, само мюсюлмани...3 (33% се самоопределиха като българи и 5% като турци.) Смятам, че (въпреки високия процент "другост") не може да се говори за националнообразуващ процес - доколкото "другостта" се разпада на твърде много варианти. Смятам също така, че избистрянето на единно понятие (различно от "българи" и "турци") е възможно да доведе до консолидационен, оттам - до националнообразуващ процес. Смятам още, че избистрянето на единно понятие и консолидацията в другостта (значи - националнообразуващият процес) са право пропорционални на "емисарските" напъни за затваряне на разнообразните самоопределения в двете огледални понятия - "българи" и "турци".

И двата процеса - на "християнизация" и на "турцизация" - включват страхове: "християнските емисари" се страхуват, че голяма част от "вторично покръстеното" - с твърде много медиен шум - паство се връща към исляма - вече без медиен шум, или остава индиферентно и към двете религии; "турските емисари" се страхуват, че самоопределението "турци" сред "тази общност" намалява катастрофално между преброяванията от 1992 и 2001 - за сметка на самоопределението "българи" и - преди всичко - на отказа от самоопределение. Страховете засилват енергията на "емисарските" напъни. Оттук се засилва капсулирането в другостта, оттук - националнообразуващият процес. Изкушавам се да напомня отдавнашната си теза, че войната в Югославия стана възможна заради страха на сърбите от "другите" - страх, в чието раздухване примерният ученик на Тодор Живков - Милошевич - успя да надмине учителя си... Защото "мирното" протичане на "възродителния" процес в България се дължеше не на уникалната ни етническа толерантност или на уникалния ни "етнически модел"4, а на факта, че Тодор Живков не успя в достатъчна степен да уплаши българите - "етническите българи". Това понятие съдържа същата зловеща ирония като понятията "етнически албанци" или "етнически турци". Нямам нищо против понятието "етничност" да бъде заменено. То, очевидно, продължава да бъде мръсна дума. Против съм обаче да бъде заменяно с "тази общност"... Настоявам да бъде заменено с понятието "граждани". Защото понятието "граждани" включва самоопределението и изключва страховете. "Тази общност" не се страхува да се самоопредели като граждани на България - все още...
Пак от името и в името на общността, наричана ту "изконно българско население" ("Монитор", 31 март), ту "гладните хора от Западните Родопи" ("Дума", 1 април), мнозина се опитаха да натрупат дивиденти. Във фокуса на общественото внимание отново се наместиха отлъченият от партията си Осман Октай, който заговори за последователен "сценарий" на ДПС, и позабравеният "кръстител" Боян Саръев, в чието въображение "планът за откъсване на Родопите от България" витае отдавна (вж. същите вестници). Скандалът "Корница" беше обвързан и с провала на сделката "Булгартабак" - от любов към "конспиративните теории" ("24 часа", 31 март, "Труд", 2 април и много други). И все в името на "тази общност", чийто тютюн гние по таваните, докато непринадлежащи към "общността" (и дори непушещи) министри разгръщат масирана финансова толерантност към приятели-консултанти и приятелски банки...

Никога не съм изпитвала любов кам "конспиративните теории". Сигурна съм, че изстъплението на държавния чиновник не беше нито "планирано", нито направено по предварителен "сценарий", нито има връзка с "Булгартабак". Човекът наистина изглеждаше душевно неуравновесен. Друг е въпросът защо душевно неуравновесени хора се поставят на такива постове.

Още по-важен ми се струва един друг въпрос: от какво беше продиктувана реакцията на митингуващите - от "частното мнение" на висшия чиновник или от поста му?
Реакции на политическите и религиозни водачи, събрани на трибуната, имаше още по време на митинга. Депутатът Ахмед Юсеин произнесе безадресно мъмрене за "грубост", а главният мюфтия се скри до края на официалната част. Появи се отново едва когато група момиченца с песни и речитатив подеха прослава на исляма.

По-важна, според мене, беше реакцията извън трибуната - реакцията на "публиката".
Хората изслушаха чиновническата реч спокойно и с леко недоумение. Съвсем малка част от тях ръкопляскаха, без да бъдат специално приканени за това. Двамата кметове (на Корница и на Брезница), до които бях застанала, се усмихваха неловко. Накрая, когато Молла Ахмед призова с ръкопляскане и вдигане на ръце да се подкрепи предложението му за закон, който да въведе цялостно турския език в училищата (а не в държавата, както се твърди все още по медиите), прозвучаха вяли ръкопляскания и ръцете на повечето присъстващи се вдигнаха. Сигурна съм, че това стана някак принудено - като казано/наредено "от трибуната". Т.е. от поста на чиновника, а не - от "частното му мнение".

За съжаление, вече не бях в Корница след раздялата на чиновника с поста му ("по взаимно съгласие" беше формулировката). Иначе бих проследила дали - в новата ситуация - "публиката" все още подкрепя "частното мнение" на "трибуната"...
След митинга скандалът не се обсъждаше нито на площада, където вниманието беше заето с фокусите на панаирджийска мечка, нито в кафенетата, където роднини и приятели от различни села се радваха, че са се срещнали и се оплакваха кой колко залежал тютюн има. Чух само едно, свързано донякъде с "официалната част", изказване. Млад човек на съседната маса се горещеше, че "при нас само българите имат земя, нашите са я загубили при изселването". "Вместо да ми говорят за ислям, да научат хората как да се сдобият със земя" - добави после. Докато се готвех да изпадна в горчиви разсъждения по повод опозицията "българите/нашите", се изясни, че човекът е политически активист от турско село извън Гоцеделчевско - "етнически турчин", биха казали медиите... Други мнения, дори косвено свързани с изстъплението на чиновника, не чух. Възможно е случаят да е бил обсъждан на официалния обяд, от официалните лица, но аз не участвах в него.
В ранния следобед множеството се отправи към стадиона, където щяха да се проведат традиционните за всеки обикновен събор борби на пехливаните... Други борби в Корница, поне на 29 март, не се случиха.

Християните и мюсюлманите от Гоцеделчевско и от Родопите ще продължат да живеят заедно, както са живели векове. Ще продължат да строят черкви и джамии близо една до друга, както го правеха и досега. Ще преживеят изстъплението на вече бившия чиновник, както са преживели ислямизацията, въстанието, войните, "възродителните" процеси, "християнизацията", "турцизацията". Както преживяват - заедно - мизерията и безработицата.
Има два въпроса, свързани с това "преживяване", на които не мога да отговоря: Какъв е смисълът травматичните исторически натрупвания да се "преживяват" отново и отново? И от кого се извършва "преживяването" - от "тази" и от "онази" общност, или от суверенни граждани?

Скандалът "Корница" постепенно ще заглъхне, като всеки друг скандал. Вероятно присъствалите на митинга ще си го спомнят по-дълго - вторично заинтригувани от медийната разгласа. Най-дълго ще го припомнят - за да изпълнят със съдържание собственото си съществуване - "емисарите" и от двете страни. Ще продължават да произвеждат огледалните образи на капсулираната другост, докато тези образи започнат взаимно да се пораждат и да се възпроизвеждат, независимо от желанията и намеренията на самите "емисари". Тогава вероятно ще бъде късно да се иска политическа отговорност от когото и да било. А етническа отговорност не съществува.

2 април 2003 г.

Евгения Иванова

Eвгения Иванова е доцент по етнология в Нов български университет. Специалист по междуетнически взаимоотношения и малцинства. През 2000 г. завърши петгодишно изследване "Планината Родопи - модел за толерантност на Балканите", по време на което се беше заселила в Родопите. 

http://www.online.bg/kultura/my_html/2270/other.htm

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Байряците ще ги вееме въпреки, че не знам какво имаше в предвид.За избора, не е това решаване на проблема ако беше така аз щях да се пиша индианец първи.И наистина е жалко, че някои хора предпочитат да загърбят корените си зарада интереси и политика.Но всеки има право на избор няма да тежи на моята съвест.

Значи нищо не си разбрал за нас в този форум. Прочети малко в темата за възродителния процес и ще разбереш че хората се пишат за турци не заради интереси и политика а от страх че ще се повторят същите трагедии и за самосъхранение. Не е важно че се пишат турци когато почнат да се чувстват Турци тогава вече ще ви изпратя къна от Турция да се къносвате че успешно ги тикнахте в обятията на Турците. Имате ли представа колко помаци имат близки роднини в Турция, и защо тези Помаци толкова лесно се асимилират в Турция а толкова яростно се противопоставят на Българизирането? Задаваи си го постоянно този въпрос? И малко да ти подскажа. Недей да търсиш отговора в религията.

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Значи нищо не си разбрал за нас в този форум. Прочети малко в темата за възродителния процес и ще разбереш че хората се пишат за турци не заради интереси и политика а от страх че ще се повторят същите трагедии и за самосъхранение. Не е важно че се пишат турци когато почнат да се чувстват Турци тогава вече ще ви изпратя къна от Турция да се къносвате че успешно ги тикнахте в обятията на Турците. Имате ли представа колко помаци имат близки роднини в Турция, и защо тези Помаци толкова лесно се асимилират в Турция а толкова яростно се противопоставят на Българизирането? Задаваи си го постоянно този въпрос? И малко да ти подскажа. Недей да търсиш отговора в религията.
Не съм медиум да знам всеки какво има в предвид.Това е твоето мнение и наистина като се замисли човек е така.Аз не мога да кажа на черното бяло.Въпросът е да не се продължава с грешната политика повече.Аз не съм виновен за това, че някои болни мозъци са си позволявали да си играят с хорските съдби.Аз искам да променя това нещо и за това съм тук да общувам с вас да науча и вашето мнение.Но като гледам как вървят нещата май диалог няма да стане само ще се обиждаме и т.н

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Мустафа_б, почти до края си мислех, че текста е твой  :) Пропуснал съм думичката "една", после я видях  като прочетох че авторката е жена. 
Това в рамките на шегата. Но текстът като анализ и емоция е превъзходен! 
За съжаление виждам, че аз като частица от толямото множество, не мога да направя повече от това, което правя тук или на място от общуването си неколцина българи-мюсюлмани (пиша так, защото те се чувстват такива).
Какво трябва да направи държавата, какво всяка една от общностите за да не се повтаря отново и отново едно и също?
Защо не можем да достигнем модела на американците или даже на албанците в сплотеността и гордоста от Родината им?
Виждам основно вината в управляващите. Със своите действия и бездействия те направиха так, че както младите НЕмюсюлмани, така и младите мюсюлмани напускат държавата България.
Мюсюлманската общност, с майчин език  български, пък трябва по-решително да се възпротивява на подобни личности като този Реджеб Молла Ахмед.
За мюсюлманската общност, с майчин език турски нямам мнение, защото не познавам никого от тази група.
Останалите граждани - НЕ трябва да се подвеждат по гайдата на "Атака".



Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
  Аз искам да променя това нещо и за това съм тук да общувам с вас да науча и вашето мнение.Но като гледам как вървят нещата май диалог няма да стане само ще се обиждаме и т.н
Не знам с какво съм те обидил. По принцип съм много внимателен и се мъча да не  наранявам никого. Искаш да промениш нещата но не можеш като постоянно натрапваш неща които напомнят възродителния процес. Виж сега тука в Турция като кажа че съм Помак никои не ми казва ''Не не няма такова нещо Помак, Турчин си щото всички сме мюсулмани'' Точно обратното полуцаваш отговора ''Така ли? Колко интересно я ми разкажи малко повече за вас''. Ако потърсиш малко информация от по възрастните помаци тук пък почват да увъртат ''Абе за какво ти е аз съм забравил помаkлъка ти какво ще спечелиш  като разпалиш пак тези неща тук всички сме Турци.'' Първия ми пост в този форум беше 3 закон на Нютон: Всяко деиствие си има противодеиствие...... Ето в Турция няма деиствие и се разтопихме като захар в гореща вода, които процес аз и малкото хора тука се опитваме да предовратим.

fotakiev

  • Guest


Значи нищо не си разбрал за нас в този форум. Прочети малко в темата за възродителния процес и ще разбереш че хората се пишат за турци не заради интереси и политика а от страх че ще се повторят същите трагедии и за самосъхранение. Не е важно че се пишат турци когато почнат да се чувстват Турци тогава вече ще ви изпратя къна от Турция да се къносвате че успешно ги тикнахте в обятията на Турците. Имате ли представа колко помаци имат близки роднини в Турция, и защо тези Помаци толкова лесно се асимилират в Турция а толкова яростно се противопоставят на Българизирането? Задаваи си го постоянно този въпрос? И малко да ти подскажа. Недей да търсиш отговора в религията.
Не съм медиум да знам всеки какво има в предвид.Това е твоето мнение и наистина като се замисли човек е така.Аз не мога да кажа на черното бяло.Въпросът е да не се продължава с грешната политика повече.Аз не съм виновен за това, че някои болни мозъци са си позволявали да си играят с хорските съдби.Аз искам да променя това нещо и за това съм тук да общувам с вас да науча и вашето мнение.Но като гледам как вървят нещата май диалог няма да стане само ще се обиждаме и т.н

Когато един много мои близък помак отиде на гости във Гърция при помаци пак , ми разказа че те като ги питаш казват че са турци.Това било защото гърците ги репресирали още навремето и така се чувствали защитени от Турция.
Иначе друг е въпроса, че някой сега се възползва от това благоразположение на помаците към турция най-вече заради еднаквата вяра и здраво работи със всякакви средства даже и религия да продължи това  и досега да се казват турци.То нали като се повторела една лъжа 100 пъти и вече ставало истина..., а вече едно поколение израстна и се виждат плодовете...

Чудя се кое е по-страшно помаците да се определят като турци или помаците да се определят като етнос.И в двата случая в корена има насадена българофобя и то не от днес

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Не знам с какво съм те обидил. По принцип съм много внимателен и се мъча да не  наранявам никого. Искаш да промениш нещата но не можеш като постоянно натрапваш неща които напомнят възродителния процес. Виж сега тука в Турция като кажа че съм Помак никои не ми казва ''Не не няма такова нещо Помак, Турчин си щото всички сме мюсулмани'' Точно обратното полуцаваш отговора ''Така ли? Колко интересно я ми разкажи малко повече за вас''. Ако потърсиш малко информация от по възрастните помаци тук пък почват да увъртат ''Абе за какво ти е аз съм забравил помаkлъка ти какво ще спечелиш  като разпалиш пак тези неща тук всички сме Турци.'' Първия ми пост в този форум беше 3 закон на Нютон: Всяко деиствие си има противодеиствие...... Ето в Турция няма деиствие и се разтопихме като захар в гореща вода, които процес аз и малкото хора тука се опитваме да предовратим.
Тука си прав побратиме това нещо аз го знам.Радвам се че са останали такива хора като вас точно в тази област.Ще се радвам ако можем да ви помогнем с нещо.С нетърпение чакаме вече да направят пътя през Рудозем за Гърция да можем да идем и в "другата българия" да се видим с нашия си народ.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
Не съм медиум да знам всеки какво има в предвид.Това е твоето мнение и наистина като се замисли човек е така.Аз не мога да кажа на черното бяло.Въпросът е да не се продължава с грешната политика повече.Аз не съм виновен за това, че някои болни мозъци са си позволявали да си играят с хорските съдби.Аз искам да променя това нещо и за това съм тук да общувам с вас да науча и вашето мнение.Но като гледам как вървят нещата май диалог няма да стане само ще се обиждаме и т.н
Не се обиждай и ти.Даста хора влизат тука за да ни обиждат-такива като Петковойвода.Затова всички сме доста чувствителни към нови регистриращи.Зависи от теб,дали си дошъл да спориш или да обиждаш.

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Не се обиждай и ти.Даста хора влизат тука за да ни обиждат-такива като Петковойвода.Затова всички сме доста чувствителни към нови регистриращи.Зависи от теб,дали си дошъл да спориш или да обиждаш.
Нека това времето да покаже!А и нека не употребяваме името на Петко Войвода като сравнение на някой си "родолюбец".Мисля, че е направил доста този човек за да защити народа си.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308

Когато един много мои близък помак отиде на гости във Гърция при помаци пак , ми разказа че те като ги питаш казват че са турци.Това било защото гърците ги репресирали още навремето и така се чувствали защитени от Турция.
Иначе друг е въпроса, че някой сега се възползва от това благоразположение на помаците към турция най-вече заради еднаквата вяра и здраво работи със всякакви средства даже и религия да продължи това  и досега да се казват турци.То нали като се повторела една лъжа 100 пъти и вече ставало истина..., а вече едно поколение израстна и се виждат плодовете...

Чудя се кое е по-страшно помаците да се определят като турци или помаците да се определят като етнос.И в двата случая в корена има насадена българофобя и то не от днес
Преди воината на ос.Крит ги определят за турци за да ги откъснат от бг.корена.Но след това гърците за да ги откъснат от Турция ги признаха за помаци.Все сме жертви на някои политически игри,както става в момента.Но добре че има доста разумни хора и не се поддават на лъжливи патриоти-политици.