Български > Религия и мистика

Има ли свободна воля?

<< < (5/43) > >>

mustafa_b:

--- Quote from: PETER on March 30, 2009, 18:21 ---Мустафа,

Ако хвърлиш един камък и този камък направи зло, кой ще е виновен  - камъкът или този който го е хвърлил?
Обратно ако камъкът направи добро чия ще е заслугата - на камъкът или този който го е хвърлил?
Колкото до въпроса той е ясно формулиран - Ако има Бог има ли свободна воля?
Т.е. за да разсъждаваш за едно нещо не е необходимо да вярваш. Достатъчно е да можеш свободно да мислиш... чрез едно "Ако" ;)

--- End quote ---

Чакай сега, нещо много "ако" се събраха! Май започна да се подиграваш с интелигентността на религиозните хора. Защо не опиташ да се оправдаеш с "вината" на камъка в РПУ-то за счупения прозорец, да видим какво ще ти отговорят полицаите?!

Отговорям - има Бог, има и свободна воля. Всичко става само след позволението на Аллах. Т.е ти решаваш да хвърлиш камъка, но Бог не ти пречи да счупиш стъклото /а може и да ти попречи, за което ще Му благодариш после  ;)/.

mustafa_b:

--- Quote ---Какво представлява волята?

Според мен, тя е вид подбуда, желание за извършване на дадено дайствие.
--- End quote ---

Според Исляма намерението е израз на свободната воля. Именно то определя дали едно дело е добро или зло. Казано на езика на ПЕТЕР : ако дадеш 5 лева на просяк с цел да се подиграеш с него, това не се записва като добро дело /дарение/, макар че привидно изглежда като такова.

Ако един мюсюлманин реши да извърши добро и успее да го извърши, то той печели награда от 7 до 70 пъти по-голяма от това добро. Ако вече е решил, но поради някакви, независещи от него причини /пречка на свободната воля/, не успее да извърши доброто, на него му се записва награда, колкото доброто - все едно го е извършил. Най-важното в случая са намерението и благословията на Аллах. Затова едно от най-разпространените пожелания между мюсюлманите е "Аллах да те дари с добро!".

Ако един мюсюлманин реши да извърши зло, но не успее, му се пише награда все едно е извършил едно добро дело. Ако Бог позволи да извърши злото, пише му се зло, колкото е стойността на това зло.

Мюсюлманите вярват, че неизменно до тях ги придруждават ангели-писари, които записват всичките им дела - добри и лоши. В деня на Страшния съд на везните /Мизан/ ще бъдат поставени всичките им дела, като злините /"шерр"/ ще бъдат от ляво, а добрините /"хаир"/ от дясната страна на теглилките. Ако доброто надделее вярващият ще влезе в Рая /Дженнет/. Критериите за добро и зло са ясно отразени в Корана и Сунната.

Важно е да се знае, че доброто не се извършва заради самото добро, а преди всичко заради собственото ни спасение. Добрините са нашия капитал на Ахирета. Вярата в доброто /всяко добро е от Аллах/ е едно от 6-те условия на Ислямската вяра.

oruch:
Мустафа,
твойта теза е правилна.Подбуда, желание, също може да се определи и като намерение, за извършване на дадено действие, доборо или лошо.

Петер,
1.Аллах, е дал отговорността на родителите, което говори, че волята на децата не е свободна.Щом като тя е в процес на изграждане, на нея и влияят много фактори, които я формират.

2.Ами предпоставка, за да се придвижим с автомобил, е някой да го произведе, а естествено, че сам няма да тръгне.

3.Защо само за кратко ще лишаваш сетивата от дразнители?
  Ако някой е инвалид, това за кратко ли е .
  Излезе, че като се събудим, трябва да сме без воля.

PETER:

--- Quote from: mustafa_b on March 30, 2009, 19:47 ---Ако един мюсюлманин реши да извърши зло, но не успее, му се пише награда все едно е извършил едно добро дело.
--- End quote ---

Излезе че ако един мюсюлманин реши да вземе жена ми, но аз му нацепя канчето заради това негово решение, ще излизе че той е извършил едно добро дело ...
А ако успее да ми нацепи канчето, пак ще е извършил едно добро дело (по някое друго предписание ) ...
Мдаа ...много удобно разбиране ... :)

Волята не може да е само намерение а е намерение с последващо действие (или бездействие).
Свободната воля е намерение последващо действие без зависимост от висш авторитет.
Не може предписаното намерение да е свободно. ;)

Също така добро и зло са относителни понятия.
Добро за мюсюлманина не значи добро за всички хора и обратно лошо за мюсюлманина не дначи лошо за всички хора.

А със "знанието" и вярата за тия "ангели-писари" свободната човешка воля съвсем се изгуби , а остана само волята на исляма. :)
Да ама ние търсим има ли свободна воля а не има ли воля на исляма. ;)

mustafa_b:

--- Quote ---Излезе че ако един мюсюлманин реши да вземе жена ми, но аз му нацепя канчето заради това негово решение, ще излизе че той е извършил едно добро дело ...
А ако успее да ми нацепи канчето, пак ще е извършил едно добро дело (по някое друго предписание ) ...
Мдаа ...много удобно разбиране ...

Волята не може да е само намерение а е намерение с последващо действие (или бездействие).
Свободната воля е намерение последващо действие без зависимост от висш авторитет.
Не може предписаното намерение да е свободно.
--- End quote ---

Идеята е следната:

Понеже някои хора ще се оправдават в деня на равносметката, че не са успели да реализират дадено дело, тъй като съдбата е попречила на свободната им воля, Аллах е отредил тези хора да бъдат награждавани според намеренията им. Например - качваме се в кола и отиваме да убием някого. По пътя катастрофираме /което е намеса на съдбата/ и загиваме. Бог няма да ни пише грях за това, защото както ти се изрази, намерението не е последвано с крайно действие /междинните са налице/, което да го реализира. Ако по време на път някой от нас се откаже /чрез свободната си воля/ и слезе от колата, Аллах ще го награди с едно добро дело, заради отказа /чрез волята си/.

Ако всички тръгнем да дарим сума  и загинем при катастрофа, Аллах ще запише добро дело  на всеки от нас заради доброто намерение, въпреки че не е осъществено /поради намеса на съдбата/. 


--- Quote ---Свободната воля е намерение последващо действие без зависимост от висш авторитет
--- End quote ---

Грешиш. Нищо не става без знанието и разрешението на Върховния авторитет. Някои неща са предопределени и не подлежат на промяна /това е съдбата/, други са следствие на волята на човека, но пак са реализирани с позволението на Аллах.

ПЕТЕР, а според теб има ли свободна воля и докъде се простира тя?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version