Български > Религия и мистика
Има ли свободна воля?
shaban:
Специално ,за ПЕТЕР ,за разтълкуване, ще издекламирам един пасаж от "Одисеята"І,32, който може и да му отвори проход за истината.
" Странно как смъртните хора,Нас боговете упрекват.
Идело,думат ,от Нас всяко Зло, а нима горестта си пряко съдбата не дирят сами със своите безумства"
А ,съществува превод и в друг вариант:
„Чудно, че смъртните хора за всичко винят боговете!
Идело злото, възкликват, от нас. Но нали чрез безумство
мимо съдбата нерядко глупци си навличат погибел?
mustafa_b:
PETER, не ми стана съвсем ясно какъв точно е твоя въпрос. Има ли свободна воля или има ли Бог? Защото само ако си убеден, че Бог съществува, тогава въпросите които задаваш за съдбата и свободната воля придобиват значение, иначе мисията е ясна - напред да разколебаем вярващите!
Според ислямските теолози, независимо от това, че съдбата е предопределена от Аллах в "Книгата-майка", Аллах дава възможност за известни промени в индивидуалните съдби на тези, които правят дуа и вършат добри дела и обратното. За тази цел, освен мигът, когато Бог е предопределил съдбата на всички живи същества /още преди да създаде световете/ и ги е записал в Книгата, има още два момента, в които се извършват промените /дописване и заличаване/. Тези два момента са :
1. Един път за целия живот -когато се вдъхва душата на зародиша в утробата на майката и
2. Ежегодно през Нощта на предопределението /Лейлат-ул-Кадр/.
Това, че съдбата е предопределена не означава, че човек трабва да намира оправдание за лошите си дела. Напротив - това трябва да мотивира вярващият постоянно да се моли на Господ да го дари с добро и да го предпазва от злото. Така например - ако Бог е дал болест на даден човек и ако този човек търси изцеление и се моли на Бог, Господ може да реши да вдигне болестта от него, а друг човек със същата болест може в същото време да почине от болестта си. Ако един вярващ се моли Господ да го дари с добро поколение - Бог ще приеме молитвата му, а друг който не извършва това, да бъде наследен от неблагодарни деца. Т.е. Аллах е написал в Книгата -майка, че този човек ще има поколение, но какви ще бъдат децата му , зависи от поведението на конкретния човек.
Дуата и добрите дела са средство човек да бъде предпазен от нещастие. Както бодърствуването през късните часове на волана предпазва шофьора от катастрофи. И както плуването е средство за предпазване от удавяне... Но Аллах знае най-добре.
mustafa_b:
--- Quote from: adi_bg on March 26, 2009, 16:28 ---Той знае предварително твоя и оя избор, знае как ще протече животът ми как ще избера да живея... това че Той знае всичко и че без негово знание дори едно листо не пада на земята (коран) той знае нашата съдба :)
--- End quote ---
Понеже Аллах е извън времето за Него нашия живот е един вид изгледан филм.
oruch:
Селям алейкум / Мир вам /
Какво представлява волята?
Според мен, тя е вид подбуда, желание за извършване на дадено дайствие.
За нейното възникване са нужни предпоставки.Волята е продукт на нашия разум, за който са необходими тези предпоставки.Първия вид предпоставки, това са заобикалящия ни свят.Втория вид предпоставки за възникването на волята, това са нашите сетива, слух, зрение, и т.н. Все неща, които са творение на Бог, Аллах.
Т.е.анализирайки околния свят, чрез нашето възприятие, в нас се подбужда желание за даден вид действие, заражда се воля.
Изхождайки от това, кой е създал предпоставките за възникването на волята,логично е да мислим, че и волята, която е продукт на тези предпоставки е творение на Бог, Аллах.
Пример: енергията от двигателя е дело на изобретателя на двигателя.Друг пример, ако сме глухи, слепи, неми, без ръце и т.н., ще можем ли да изразим воля по дадено нещо, ако някой не ни помогне,т.е. да ни разясни същността на първия вид предпоставки т.е. заобикалящия ни свят.Естествено, че не .Тогава в нас няма да се породи, каквато и да е воля.
Бог,Аллах, е оставил достатъчно време на разума да обработва постъпващата в него информация, като не търси отговорност от човека до навършване на пълнолетие.
Друг е въпроса, как ние използваме така породилото се желание за действие т.е. волята.
Идва момента, когато тя се изправя пред избора.Воля, която така или иначе, трябва да направи този избор,за да продължи да съществува живота.Ако не го направи, тя ще спре да съществува,ще изчезне, което ще доведе до унищожение „смърт”на гореспоменатите материални предпоставки, чийто продукт е волята.Т.е. един вид, човек да не прави нищо.Човек без воля деградира.
От всичко това следва да заключим, че воля, това не значи избор.Това са две съвсем различни понятия.Волята, като продукт на нашия разум има нужда да направи избор, избор, който да определи, кои предпоставки да избере за собствената си мотивация и по нататъшно съществуване.
Примерно:избираме дали да пием алкохол или да шофираме, дали да прелюбодействаме или не, дали да помагаме или не и т.н.Ако волята избере две взаимно не съвместими дейности, това води до разруха,което е доказано от обществото.А разрухата не значи свобода.Разрухата е присъща на войните.
Следва да заключим, че на волята,като продукт на нашия разум, няма да приляга думата свобода, защото това би означавало, че тя винаги трябва да избира и двете неща т.е. всичко, а както е казал народа „ с две дини под една мишница не може”.Или пък, ако избере само лошото, то това също води до разруха и не може да се нарече свобода.И третия вариант, когата волята избира да бъде мотивирана от добрите, доказали се във времето дела.Тук е мястото да отбележим, че така се формират трите групи хора описани в корана.Първата, които са избрали да ръководят своята воля по дорите дела.Втората, които са избрали лошите.И третата лицемерите, които мислят, че ще заблудят волята си, като смесват и лошите и добрите дела.
Това, че изборът е този пред който е поставена волята, сами по себе си говори, че тя сама влиза в определена рамка, за да се самосъхрани, от там да съхрани и живота, или да се самоунищожи, влизайки в друга рамка.От което пък следва, че тя вече не е напълно свободна.Свободен е бил избора, който тя волята е направила.
А това,че Бог, Аллах предварително знае, кой какъв избор ще направи, съвсем не означава, че Той отрича правенето на избор.
Доказателство за това е, че Негово творение са първия и втория вид предпоставки,т.е.околния свят и сетивата ни, „раждащи” волята, които всички заедно са предпоставка, за кокво друго освен за избор.
Аллах създаде предпоставките,за да нямаме оправдание на съдния ден.
PETER:
Шабан,
Древногръцките богове имат право на тези Омирови стихове,
защото тези богове са само нещо като вид по-висша каста спрямо хората.
Тези богове нямат претенцията да знаят всичко, да могат всичко, да са създали всичко и т.н.
Бият се по между си, имат човешки слабости, даже е имало случки когато обикновени смъртни са им се противопоставяли и са ги побеждавали.
Т.е. тук въпросът за наличие на свободна воля изобщо не може да стои.
В тази тема говорим има ли свободна воля при абсолютния Бог на монотеизма.
Оня създал всичко, знаещ всичко, можещ всичко и т.н. ... ;)
Мустафа,
Ако хвърлиш един камък и този камък направи зло, кой ще е виновен - камъкът или този който го е хвърлил?
Обратно ако камъкът направи добро чия ще е заслугата - на камъкът или този който го е хвърлил?
Колкото до въпроса той е ясно формулиран - Ако има Бог има ли свободна воля?
Т.е. за да разсъждаваш за едно нещо не е необходимо да вярваш. Достатъчно е да можеш свободно да мислиш... чрез едно "Ако" ;)
Оruch
Разбрах че според исляма до навършване на пълнолетие свободна воля има. (Бог не търси отговорност)
Все пак ако едно дете примерно убие - кой носи отговорност за това?
Разбрах и тезата че като се избира трябва да се избира "съществуването на живота".
Нормално е - за да се избира първо трябва да има кой да избира.
Не разбрах само как "първия и втория вид предпоставки" доказват "правенето на избор" при положение че и предпоставките и всичко останало е създадено от Аллах. ;)
Освен това сетивата не, „раждат” волята. Ако сега за кратко те лиша от сетива дали ще те лиша и от воля?
Примерно поставяш се в безтегловност, няма светлина, мирис, осезание, звук, вкус и за изпитание на волята си ти не бива да помръдваш ...
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version