Author Topic: Голямото четене  (Read 30461 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Голямото четене
« Reply #45 on: April 01, 2009, 05:15 »
в-к"Капитал" 28.март.!- Малкият ефект от "Голямото четене"
  Кампанията не се отрази особено на продажбите на книги, но издателствата отчетоха добра година.Когато през 2003 г. англичаните избират "Властелинът на пръстените" на Дж. Р. Р. Толкин за свой любим роман в кампанията "Голямото четене" на обществената телевизия BBC, продажбите на книги във Великобритания нарастват в пъти. Когато обаче българите избират "Под игото" на Иван Вазов в същата кампания на държавната БНТ, такъв бизнес ефект върху пазара почти няма.

Разбира се, сега икономическата обстановка е съвсем различна, но според самите книгоиздатели сравнението и по принцип е излишно. Най-малкото "Под игото" така или иначе присъства в почти всеки български дом, а част от финалистите от българската кампания са книги, които отдавна не са отпечатвани в нови тиражи по една или друга причина. Хората от книгоиздателския сектор в България обаче са единодушни, че в дългосрочен план популяризирането на четенето ще изиграе своята роля. Имат и разумен аргумент да вярват в това - миналата година се оказва една от най-успешните за книжния пазар в страната: издателства и разпространители отчитат стабилен ръст на приходите между 10 и 30%.

Големите надежди

за читателски бум бяха попарени от не съвсем професионално проведена кампания и добре познати (вече четени) книги финалисти. Но това са само част от факторите, поради които издатели и разпространители не отчитат особено търсене на заглавията от "Голямото четене". Двете най-големи вериги книжарници в страната - "Хеликон" и "Пингвините", наблюдават съвсем леко увеличен интерес основно към чуждите романи, включени в класацията. Сред по-търсените заглавия са били "Майстора и Маргарита", "Малкият принц", "Властелинът на пръстените", "Пътеводител на галактическия стопаджия", "Граф Монте Кристо". От "Хеликон" допълват, че от българските книги най-купувана е била "Железният светилник".

Светлозар Желев, директор "Книгоиздаване" в издателство "Сиела", е скептичен, че дори "Под игото" ще се продава като топъл хляб след приключването на класацията. "Сиела" преиздава две от книгите, които намериха своето място в топ 12 - "Тютюн" и "Осъдени души" на Димитър Димов. Тяхната инициатива е по повод 100-годишнината от рождението на автора и въпреки че съвпада с периода, в който тече кампанията по БНТ1, Желев не отчита увеличение на продажбите на двете заглавия. Подобни са наблюденията и на повечето издатели, чиито книги са попаднали сред финалистите в инициативата.

Стойо Вартоломеев, управител на издателска къща "Хермес", е един от малцината, които засичат пряк положителен ефект за бизнеса си - увеличаване на продажбите не по-малко от 10-15% по времето, когато започна кампанията (в края на 2008 г.). От 12-те финалисти "Хермес" издават "Под игото" и "Граф Монте Кристо" (част от заглавията се печатат от по повече от едно издателство). Силният край на годината за издателството обаче не е просто

Коледна приказка

и данните го потвърждават. Извън "Голямото четене" хората от бранша отчитат добра 2008 г. за пазара на книги: ръст на продажбите с до 30%, много нови заглавия и една идея по-високи тиражи. По предварителни данни на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" излезлите от печат нови художествени произведения през миналата година са малко над две хиляди, което е увеличение от приблизително 15% спрямо предходната година. Книгоиздателите обясняват, че един добър тираж в България е около 2 хил. копия (при 1500 преди няколко години). Бестселърите излизат между 3 и 5 хил. (с няколко изключения), а един български автор обичайно се издава в 1000 копия. Отличниците в масовия жанр като Паулу Коелю и Джон Гришам стоят зад успеха на издателство "Обсидиан", като романът "Брида" на първия автор достига тираж от 25 хил. бройки. Друг безспорен хит е Стефани Майер, чиито тийнейджърски романи "Здрач" и "Новолуние" ще носят добри продажби на издателство "Егмонд", според представители на сектора. Те сравняват успеха на поредицата с този на "Хари Потър" (също от каталога на "Егмонд").

"Броят книги, които се продават, расте всяка година с 5-7%, а хората, които ги четат, вероятно се увеличават с 10-14%, тъй като всяка закупена книга на практика се чете от поне двама души", твърди д-р Йордан Антов, един от собствениците на издателство "Бард". Средната цена на един роман също нараства плавно и е около 10-12 лв. за издание с меки корици (при 7 до 10 лв. преди няколко години) и около 18-20 лв. с твърди. Информация за обема на пазара на художествена литература няма, но според представителите на сектора през последните 2-3 години се наблюдава една положителна тенденция към вдигане на рейтинга на книгата като ценност. "По мои наблюдения все по-често се търси белетристика - добре разказани истории. Дошло е времето на стойностната литература, а любовните романи и екшъните остават в миналото", казва Димитър Атанасов, търговски директор на книжарници "Пингвините".

Трудни времена

Според част от играчите на пазара на книги първите симптоми на кризата вече се усещат и от този сектор. "Отчитаме спад на продажбите през първите три месеца на тази година спрямо предходната. Според нас 2009 г. ще е по-трудна за бранша", казва Стоил Панайотов, съуправител на книжарници "Хеликон". Наблюденията на Стойо Вартоломеев от "Хермес" са, че издателите леко разреждат програмата и намаляват броя на новите книги, които издават. "В моменти на криза много важно е името на издателя. Едно младо издателство ще пострада повече, защото няма утвърдена публика", твърди Йордан Антов от "Бард".

Друга част от книгоиздателите са по-скоро спокойни и са уверени, че техният бранш няма да бъде от тежко засегнатите. Тъкмо обратното - може да е от печелившите. "Хората със сигурност ще намалят разходите си за нови автомобили или уреди за дома, но те винаги ще имат нужда от храна и забавления. А най-евтините и достъпни забавления в момента са гледането на телевизия и четенето на книги", усмихва се Светлозар Желев от "Сиела".

В книготърговията има два пика - единият е свързан с началото на лятото, когато хората се подготвят за почивките си, а другият е в края на есента преди коледните празници. Собственикът на издателство "Обсидиан" Кристин Василева счита, че най-убедителният показател доколко сериозно ще се отразят финансовите проблеми на хората на пазара на книги лично за тях ще е представянето на най-новата книга на най-успешния им автор Паулу Коелю, което предстои в края на май. "Ако и там се наблюдава спад, значи може би ще ни очаква труден период", казва тя и обяснява, че все пак на издателствата ще им се наложи да съкратят някои разходи. Така например ще си спестят ходенето по семинари и изложения и организирането на скъпи премиери, а и трудно можем да очакваме през тази година да се канят популярни световни автори в България.

Добри новини книгоиздателите очакват от интернет книжарниците и обектите им в търговските центрове тип мол и големите вериги хипермаркети. Онлайн продажбите растат и почти всички издателства ги предлагат, но в сравнение с общия обем все още са много малка част от оборота (грубо около 5%). За сметка на това книжарниците в моловете процъфтяват и се очертават като един от основните двигатели на бизнеса през годината. "В обекта ни в Mall of Sofia има опашки за книги, явление, което почти не сме виждали в България", завършва с усмивка Светлозар Желев от "Сиела".

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Голямото четене
« Reply #46 on: April 01, 2009, 11:45 »
Лошо е когато някой се изказва неподготвен. Днес малко се чете, а в това гласуване масата е заложила на празните приказки, познатата материя и папагализма. Всеки е чувал за Под игото, учил е части от него в училище... Как да има ръст на продажби, когато всяка къща го има от училищно време като книга, която се изучава?

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: Голямото четене
« Reply #47 on: April 03, 2009, 21:25 »
Blagodaria, ti Mustafa za hubavite primeri i izcherpatelni otgovori. Ne mislia ,che shte zadovolish ustrema na nashia Peter.Interesnoto pri nego e ,che toi naistina e nacheten, obrazovan i si misli ,che e vseznaesht, i vsemojesht,no opredeleno greshi.Znanieto Peter e mnogo obshirno poniatie:)Choveshkite vazmojnosti sa ogranicheni.Jalko za teb Petre,ako prodaljavash da probutvash  nedvusmislenite si razsajdenia s tankata nishka ,che vsichki tuk sa polugramotni.Ako iskash naistina da obshtuvash s horata v saita, pokaji uvajenie.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: Голямото четене
« Reply #48 on: April 07, 2009, 17:05 »
Mustafa, ne mislia ,che tova e Sam Haris:)Po veroiatno da e Hitar Petar:))))))))))

PETER

  • Guest
Ynt: Голямото четене
« Reply #49 on: April 07, 2009, 22:21 »
Мутиш,

грамотен не значи свободен а уважение не значи съгласие.
А колкото до начетеноста - предпочитам да се придържам към мисълта на Сократ - "Аз знам че нищо незнам"

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: Голямото четене
« Reply #50 on: April 08, 2009, 15:15 »
Svobodata Peter, za da bade istinska i deistvashta,ima nujda ot obshtenie.Po tozi nachin se sazdava obshtnostta,koiato dariava radost i svoboda.Korenite na istinskata i prodaljitelnata svoboda se namira v ("Bog,Allah").Tia ne se vliae ot vanshni faktori, a e dalboko vkorenena v choveka. V choveshkata intimnost svobodata namira silite ,koito da ia podarjat,i po tochno vav vsekidnevnata(5kratna)molitva.Koito uvajava sebe si, ima uvajenie i na okolnite i interpretira negovite vazgledi po nachin,koito ne obijda oponenta si.

PETER

  • Guest
Ynt: Голямото четене
« Reply #51 on: April 08, 2009, 19:11 »
Мутиш,

бих ти отговорил, ама на темата няма предупреждене да не се чете от религиозно обиждащи се. ;)

Бъди жив и здрав.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: Голямото четене
« Reply #52 on: April 10, 2009, 11:14 »
Iavno si vsel chovek Peter.Vij, niamam nishto protiv teb.Prosto badi malko po toleranten v iskazvaniata si kam drugite i mahni tozi sarkazam.Niakoi den shte se ubedish v obratnoto na tova, koeto pishesh.Pojelavam ti go ot sarce!!!

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Голямото четене
« Reply #53 on: April 20, 2009, 18:52 »
Благодаря. Това за мен е комплимент.  :)

Едно разпространение на грамотноста по света, което също дава теза защо сред първите 100 автора няма ислямски автор.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Literacy_rate_world.svg



В класацията за най-влиятелните интелектуалци в света на американското списание Foreign Policy в топ 10 са само мюсюлмани. Много странно - такива неграмотни хора, а оглавяват тази престижна класация?!

http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=552772




PETER

  • Guest
Ynt: Голямото четене
« Reply #54 on: April 20, 2009, 19:35 »
Много любопитна класация
И барабар Петко с мъжете - политологът Иван Кръстев като представител на България. ;)

Няма ги Галилей,Юго,Нютон, Паскал, Нитше, Сервантес, Юго, Достоевски, Лайбниц, Кант, Витгенщаин,Толстой,Шекспир,Монтескьо,Ломоносов,Дарвин, и т.н. и т.н.

Явно избора на 100-те и избиването на комплекси е предопределил резултата. :)

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Голямото четене
« Reply #55 on: April 20, 2009, 21:11 »
PETER, ти поинтересува ли се първо по какви критерии е излъчена стотицата? Доколкото разбирам, това са съвременни интелектуалци. И аз виждам, че ги няма Аристотел, Платон, Сократ и т.н.  ;)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Голямото четене
« Reply #56 on: April 20, 2009, 21:50 »
Очевидно класацията е за съвременни интелектуалци. Петер, къде е твоя човек Сам Харис, че нещо не го забелязвам? Спокойно, атеизмът все още не е "отмрял" - Ричард Доукинс е на 19-то място.

http://www.foreignpolicy.com/story/cms.php?story_id=4379

За най-влиятелните личности в историята на човечеството тук. Но ПЕТЕР отново го очаква лоша новина.

PETER

  • Guest
Ynt: Голямото четене
« Reply #57 on: April 20, 2009, 22:16 »
Досетих се че са съвременни, макар че Мустафа е написал "най-влиятелните интелектуалци в света".  ;)
Само че в този списък става въпрос за текущо обществено влияние, а не просто за интелектуални постижения
http://www.foreignpolicy.com/story/cms.php?story_id=4379
Т.е. да споменавам ли че засега не съм чел нищо съществено от изброените имена,
или че всичките интелектуалци-мюсюлмани май са интелектуалци само в областа на исляма,
или какъв интелектуалец може да е някакъв шоумен, политик или папа?
Друго любопитно е че няма нито един руснак или китаец (изключвам Гари Каспаров) и има прекалено много хамериканци.

И последна забележка - в областа на идеите класация от съвременници е некоректна.
Винаги е необходима дистанция на времето за да се отсее модното от вечното.


PETER

  • Guest
Ynt: Голямото четене
« Reply #58 on: April 20, 2009, 22:30 »
За най-влиятелните личности в историята на човечеството тук. Но ПЕТЕР отново го очаква лоша новина.

Напротив, новината май е лоша за теб. ;)
Освен Мохамед друг мюсюлманин в 100-тицата май няма.
Пък и много религия в челото. Чак накъртва. ;)
А след религиите идва ред на масовато просвещение - изобретателите на хартията и печатането.

Quote
1. Мухаммед
2. Айзък Нютън
3. Исус Христос
4. Буда
5. Конфуции
6. Свети Павел
7. Цай Лун
8. Йохан Гутенберг
9. Хростофор Колумб
10. Алберт Айнщайн
11. Луи Пастьор
12. Галилео Галилей
13. Аристотел
14. Евклид
15. Мойсей
16. Чарлз Дарвин
17. Ши Хуанг Ти
18. Октавиан Август
19. Николай Коперник
20. Антоан-Лоран Лавоазие
21. Константин Велики
22. Джеймс Уат
23. Майкъл Фарадей
24. Джеймс Кларк Максуел
25. Мартин Лутер
26. Джордж Вашингтон
27. Карл Маркс
28. Орвил и Уилбър Райт
29. Чингис Хан
30. Адам Смит
31. Едуарт де Вер(известен повече като Уилям Шекспир)
32. Джон Далтон
33. Александър Велики
34. Наполеон Бонапард
35. Томас Едисон
36. Антонии ван Левенхук
37. Уилям Т. Дж. Мортън
38. Гулиелмо Маркони
39. Адолф Хитлер
40. Платон
41. Оливър Кромуел
42. Аликзандър Грейъм Бел
43. Аликзандър Флеминг
44. Джон Лок
45. Лудвиг ван Бетховен
46. Вернер Хайзенбер
47. Луи Дагер
48. Симон Боливар
49. Рене Декарт
50. Микеланджело
51. Папа Урбан II
52. Омар ибн Ал-Хаттаб
53. Ашока
54. Свети Августин
55. Уилям Харви
56. Ърнест Ръдърфорд
57. Жан Калвин
58. Грегор Мендел
59. Макс Планк
60. Джоузеф Листър
61. Николаус Август Ото
62. Франсиско Писаро
63. Ернандо Кортес
64. Томас Джеферсън
65. Кралица Изабела I
66. Йосиф Сталин
67. Юлий Цезар
68. Уилям Завоевателя
69. Зигмунд Фройд
70. Едуард Дженър
71. Вилхелм Конрад Рьонтген
72. Йохан Себастиан Бах
73. Лау Цзъ
74. Волтер
75. Йохан Кеплер
76. Енрико Ферми
77. Леонард Ойлер
78. Жан-Жак Русо
79. Николо Макиавели
80. Томас Малтус
81. Джон Ф. Кенеди
82. Грегори Пинкъс
83. Манихей
84. Ленин
85. Суй Уен Ти
86. Васко да Гама
87. Кир Велики
88. Петър Велики
89. Мао Цзедун
90. Франсиз Бейкън
91. Хенри Форд
92. Мен Цзи
93. Заратустра
94. Кралица Елизабет I
95. Михаил Горбачов
96. Менес
97. Карл Велики
98. Омир
99. Юстиниан
100. Махавира

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 711
Ynt: Голямото четене
« Reply #59 on: April 21, 2009, 16:56 »
А, тия с № 39 който вчера имаше рожден ден,№ 84 дето по мумицирания му сурать още има сифилистични пъпки,с № 66 за когото всички плакахте когато умря и благодарение на когото навремето на всички варненци ви  казваха "Сталинисти"  ,Петре какви са .