На тебе може да ти е все тая. Но ,българите като народ произлизат от нас , а не както се твърди че ние произлизаме от вас. Което означава ,че вие можете да минете за помаци, но няма как ние да се отъждествим с вас.
Принципно , е нормално да има българи със всякаква вяра и това да е нормално за вас ,защото българския ген е всеяден и съвкупност от алтайски и индоевропейски гени също като турския ген, с който са сходни.
Докато за нас помаците е нормално всички да сме сунити ,защото нашата максима винаги е била била" един народ с една кръв и с една вяра".
Приликата между нас е ,че вие имате от нас ,защото вие сте приемници , а разликата е ,че вие имате това което ние нямаме или при нас на кръвосмешението с други етноси не се гледа с добро око,докато при вас то е историческа практика. В този смисъл ние като основополагащ и граничен етнос във времето винаги сме били основния фактор за оцеляването на вашия етнос, или с други думи ако не бяхме на разделителната линия ,днес българския етнос щеше да е гръцко или турско говорящ във лоното на гръцките папази.
Така ,че може само да се радвате,че ни е имало и ни има.
"Принципно , е нормално да има българи със всякаква вяра и това да е нормално за вас ,защото българския ген е всеяден и съвкупност от алтайски и индоевропейски гени също като турския ген, с който са сходни. Докато за нас помаците е нормално всички да сме сунити ,защото нашата максима винаги е била била" един народ с една кръв и с една вяра""Помаците произлизат от богомилите,богомилите са произлезли от синтеза на павликянството,традиционното православно християнство и зурванизма.
Остатъци от християнството при помаците:
В много селища на българи мохамедани е установено, че при сватбата
специалните песни се пеят така, както и при сватбата на българите християни-сватбените песни са типични християнски обредни песни.
Помаците все още пазят редица старинни обичаи при раждане, сватба и смърт: "молитва" (понуда) при раждане на дете, изпращане на "момаре" (годежари) при годеж, изпращане на "проварници" (сватове) при сватба, помени за душата на умрелия и т. н. Запазени са и много християнски традиции, свързани с почитането на големите празници Божик (Коледа), Сурвак (Василовден), Водици (Йордановден), Цасхале (Великден), Гергьовден, Димитровден, а на особена почит сред жените е Махремана (Богородица). Във връзка с тези и други празници са запазени редица обичаи: да се прави кръстен знак над млякото и хляба, за да втасат, да се прави кръстен знак по оборите против смърт по добитъка, да не се работи в определени дни, да се шарят хлябове с просфори и т. н.
И сега какво излиза-май помаците твърде често са си сменяли религията,а терзия.
Затова първо погледни себе си и собствената си паница,а след това гледай другите и на другите в паницата.
Защото православните българи са променили един път религията си,католиците два пъти,а помаците три пъти-православни-богомили-сунити.
Но простено ти е-българите сме такива.
П.с- ако беше вярно един народ една религия-щеше да си останете кристиене бре море терзия,ама нели сме си българе всеки дърпа чергата към себе си .