Author Topic: Истината за Помаците !  (Read 325721 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Re: Истината за Помаците !
« Reply #601 on: December 26, 2011, 15:17 »
Патриарх Кирил 1943-1944 : Колкото селището е по-запазено от турско влияние, толкова топонимията е по-чисто българска. Където търското влияние е силно, там се е извършило едно значително турцизиране на топонимията.... Турцизирането на българската топонимия е следвало най-вече едно правило: българските имена били преведени на турски.Гръцки топоними се срещат съвсем рядко".Подчертява наличието на много топоними като "Чорквата", "Попова барчина" и други, които говорят за християнското минало.


Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Истината за Помаците !
« Reply #603 on: December 27, 2011, 11:03 »
Още един повторен прочит на една по-овехтела статия за това: - Защото Помаците не могат да са Помаци? - А и защо бъдещият (сегашен) БГ-президент ще зададе въпроса: - Защо, Помаците не ме подкрепят така яко и не помнят това, как едно време ги спасявах и като ятак ги укривах по Неврокопско през размирното време на Възрожденския процес срещу помаците, щото процеса срещу турците беше по-гечь, а и когато Помаците беха първите опитни зайчета при Възрожденските опит?!?  8) ;D :) ;)

Въобразеният етнос на политическия непотизъм

„Не питайте какво може да направи вашата страна за вас – питайте вие какво можете да направите за страната си.” Джон Кенеди, американски президент

октомври 2008, от Ангел Митрев

На 13.09.2008 г. в Шумен се проведе Национална конференция „Малцинствата и дясното политическо пространство в Република България”. Според средствата за масова информация „...проф. Адриан Палов от Партията за демократичен прогрес и благоденствие се обяви за признаване на помаците за етнос...”, а „...общественикът Мехмед Дорсунски обвини ДПС, че е изхвърлило помаците от ръководството си и това наложило те, помаците, да си създадат своя партия...”. Събитието се наблюдава от представители на десет турски медии. [1]

ПРОБЛЕМЪТ за съществуването на „помашка нация”, „помашки етнос”, „помашки език”, има своята предистория. През последните 19 години отделни събития се оказват сегменти на един неслучаен и сложен, но еднопосочен по целеполагането си, спекулативно интернационализиран и формулиран проблем. Едва ли някой е предполагал, че от възстановяването през 1989-1990 г. на турско-арабските имена на част от българското население, изповядващо исляма, ще се стигне до днешното поставяне на проблема за наличие на „помашки етнос” в Република България и императивното искане той да бъде признат институционално.

Негативно натовареното наименование „помаци”, с което се обозначаваше в неформална среда общността на българите, изповядващи исляма, се превърна в етноним, ежедневно използван и от някои научни среди, и от средства за масова информация за обозначаване на част от българския народ!

През 1990 г. проблемът „помашки етнос” е поставен открито в Гърция като част от съществуващите нерешени проблеми на националната сигурност на страната. Акцентът се слага върху трудните, исторически обременени отношения с Турция и целта е да се неутрализира нейното влияние по проблемите на идентичността. Авторитетното гръцко списание „Икономикос тахидромос” [2] изтъква, че Турция иска да потурчи „помашкото малцинство”. Същевременно през юни 1990 г. тогавашният премиер на Гърция Мицотакис заявява: „...Гръцкото правителство ще уважава традициите на мюсюлманското малцинство, включващо турци, помаци и цигани...”. [3]

Няма никакво съмнение, че в този контекст „помаци” в Гърция назовават една част от мюсюлманската религиозна общност, а не някакво национално или етническо малцинство. През 1991 г. в открита информация [4] на Министерството на външните работи на Гърция се казва, че „немислимият език на помаците не може да бъде изучаван, но те са окуражени да го използват, както и да упражняват своите обичаи”. На 25.06.1999 г. в разговор с Георги Пирински посланикът на Гърция в София, г-н Сидерис заявява, че не е било и няма да бъде политика на гръцкото правителство насърчаването на действия, водещи до обособяване на „помашки език”. [5]

Впрочем, в Гърция признават, че т. нар. помашки език има славянски диалектни прилики. [6] Според Франс прес в международната научна общност се смята, че езикът на „помаците” е диалект на българския език. [7] Според доклад на Държавния департамент за спазването на човешките права, т. нар. помаци са българоезични мюсюлмани. [8]

Проблемната ситуация, свързана с т. нар. помашки етнос, се пренесе от Гърция в България и се разви, след като през 1993 г. Камен Митков Буров от с. Жълтуша, община Ардино, регистрира Демократичната партия на труда. „Родопският анклав”, „400 хил. помаци ще се пишат малцинство”, „дискриминирана етническа група”, „хората от планинските и полупланинските райони”, „преброяване с графа помаци” е част от впечатляващия лексикален арсенал на новопроявилия се лидер, който откровено заявява: „...Чувствал съм се дискриминиран и онеправдан, като ми кажат, че съм помак...” [9]

„...Никога не съм смятал да правя етническа или религиозна формация. Спекулациите през последните дни, че възнамерявам да правя помашка партия, вероятно са удобни за някои, за да се опорочи идеята ми още в зародиш. В България няма място за етнически или верски формации...” – категорично заявява в интервю [10] бившият кмет на община Неделино Стоян Беширов. И веднага след това твърди: „...В България живеят над 600 хил. българомохамедани. Те нямат нито един свой представител в държавната и изпълнителната власт...”.

От юни 2008 г. до 13.09.2008 г. проф. Палов, председател на партия Демократичен прогрес и благоденствие, стремително разви идеята си за национална политическа формация и заяви пред в. „Нов живот” [11]: „...Обединяваме освен помашкия етнос и останалите етноси в България. Имаме членове арменци, власи, българи, турци, каракачани, казълбаши и основно помаци. ...Не казвам, че помаците са отделен етнос. Те са част от българската нация... Този въпрос в настоящия момент мен не ме занимава. Това е проблем на историците. Не искам да правя нищо, което е в противоречие с конституцията и българските закони.”

И тъй като не може да избяга от научната си некомпетентност по проблема, проф. Палов демонстрира телеологично мотивираната си предубеденост, съчетана с неистово желание субективно да бъде натоварен с властови ресурс, заявявайки: „...Бойко Борисов настъпва в помашките региони. Няма да делим с никого нашия електорат...Няма да позволим роден в Разград да води листата в Смолян... Помаците изобщо не са представени във властта. Ако заемем подобаващо място в парламента, ще искаме позиции в правителството.”

След толкова противоречиви съждения на 13.09.2008 г. в Шумен проф. Палов изрича финализиращото си откровение без евфемизми и словесна акробатика, към която очевидно има риторична привързаност: „Искаме признаване на съществуването на помашки етнос в България”. [12]

Въздействия за предефиниране на етническа идентичност
ГОРНИТЕ ПРИМЕРИ дават основание за следната основна хипотеза: българи от ислямската религиозна общност в страната, техни потомци и родственици, някои от тях атеисти, други приели християнството като своя религиозна самоидентичност, са обект на целенасочени, неслучайни и като цяло непроменящи се във времето и дълбоката си същност въздействия за предефиниране на етническата си идентичност. Субекти на въздействието са отделни представители на чужди държави от правителствени и неправителствени органи и организации, религиозни ислямски центрове и учени, светски преподаватели и книгоиздатели, които правят много сериозни опити за създаване и разширяване на социално отчуждение сред част от българския народ.

Индоктринирането на идеологемите на отчуждението не е възможно без решаващата роля на отделни политически предприемачи вътре в страната, които очевидно не могат да видят заплахата за единството на нацията и националния суверенитет. Не са случайни действията и словесните изяви на „ помашките лидери” и кандидати за „помашки водачи”, появили се на обществената сцена в различни периоди от най-новата ни посттоталитарна история.

Категорични в желанието си да се разграничат един от друг, с демонстрирана привързаност към основния закон на Републиката, тези нови водачи са еднакви в подходите при конструиране и реализация на „помашка” политическа формация. Непретенциозният лексикален и семантичен анализ на проявите им може да бъде синтезиран в следното: В Република България живеят около 500 хил. помаци, дискриминирани и маргинализирани от Освобождението досега, което неотменимо и нетърпящо отлагане предполага безусловно признаване от българските институции на наличието на помашки етнос, който трябва да получи статута на етническо малцинство. Този акт трябва да бъде придружен от всички органично произтичащи социално-икономически, политически, юридически, културни и др. последици. И тъй като това не се случва, е необходимо да се регистрира политическа организация, която да бъде легитимно лице на помашкия етнос пред света и вътре в страната.

Тази партия има много сериозни претенции по отношение на географията на властта, тъй като според „помашките лидери” „помашкият етнос” е териториално обособен в компактни маси и в региони като Смолянски, Кърджалийски, Благоевградски и др.

Въвеждането в употреба на термина „Родопски анклав” не е случайно, защото анклав (от лат.) означава заключен; земя, обкръжена от всички страни с територия на чужда държава. Всъщност понятието за анклав влиза в речника на социалните науки чрез изследването на Робърт Парк за градовете като означаване на гето, с висока концентрация на малцинствено население, събрано там в резултат на практиките на дискриминация и изключване, водещи както до социална, така и до географска изолация, и е обкръжено от население с различна идентичност, представляващо мнозинство.

Този преднамерен начин на спекулативна понятийна употреба през последните години придоби масов характер, така в публичното пространство произволно навлязоха: „помаци” – като етноним на една част от българското население, „помашка история”, „помашки език”, „помашки песни”, „помашки приказки” и пр. Безкритично подминавани, те се превърнаха в първични маркери на съществуваща небългарска етническа другост.

Този понятиен набор сякаш пряко кореспондира с общоприетите в световната научна практика базисни, основополагащи елементи на етноса:

 Споделено име, етноним или как се самоназоваваме и как ни назовават в общността;

 Мит за общия произход, изразен в легенди, символи и други прояви на повече или по-малко героична история;

 Обща история или историография, която интерпретира колективния опит;

 Обща култура, изразена най-вече в общ език, но също и религия, стил на живот, обичаи, норми и институции, както и физически характеристики;

 Връзки с определена територия, която не е задължително в настоящия момент да бъде обитавана, но дава оправдание за историческите претенции към нея;

 Ясна представа за общност, която може при определени условия да кристализира едва на последните етапи, но която представлява решителна стъпка в конституиране на етническа идентичност.

По така зададените научни критерии за оценка обаче, политическите предприемачи в България трудно биха могли да посочат надеждни доказателства за реалността на „ помашкия етнос”. „Присвояването” на цели райони и превръщането им в свещен хабитат за измисления от тях „помашки етнос” по същество е посегателство върху националния суверенитет и териториалната цялост.

„Общественикът” Мехмед Дорсунски написа „ История на помаците” и търси общия им произход на потомци на Аврамовата наложница Агара. Петър Япов в своята книга „ Помаци” намира балканско родство с мюсюлманите от Босна и Херцеговина. Излязлата през 2005 г. книга „Етническите малцинства в България” на Ибрахим Карахасан-Чънар в гл. VІ, озаглавена „Помаци”, твърди, че „...Етническият произход на помаците у нас продължава да бъде дискутирана тема.” Ако въпросът е дискусионен, тогава що щат в книгата му, която очевидно е предназначена да изследва етническите малцинства, така наречените помаци и кои са етнообразуващите базисни елементи, които формират тази етническа общност? Що щат там „ахряни”, „юруци”, „казълбаши”? Последните са религиозна шиитска ислямска секта.

Според внушенията, пък и от написаното, отговорът би трябвало да бъде, че в основата е ислямската религия. Ислямското възраждане в световен мащаб не подмина страната ни. Бяха изградени, ремонтирани и възстановени стотици джамии и месчити ( молитвени домове) както със средства на чужди ислямски фондации, така и с доброволни дарения. Мюсюлмански емисари и учители подпомагаха населението за преодоляване на последиците от атеистичния период. Средните общообразователни мюсюлмански училища отвориха врати за ученици и в някои от класовете болшинството от децата са от български произход. В ритуалните молитвени домове се изучава Коран-и-Керим и се наизустява низпосланото в аяти слово на Аллах. Очевидно религиозният „Ренесанс” превърна исляма в институция, „циментираща” идентичността и придобила значимостта на устойчив маркер, само че прилаган произволно и по отношение на етноса, като му се приписва окончателно определящ и етноформиращ характер.

Ислямското възраждане в България наложи езика на външните знаци и те като белези на различността очертават религиозната, културната и битовата другост. В това отношение по-характерни са носенето на бради по арабски образец, промяна в облеклото на жените, покриване на всички части на тялото, носене на забрадки, демонстрирано искане на снимките на официалните лични документи и при посещение на занятия в училище и ВУ З мюсюлманските деца да са облечени според изискванията на ислямската догматика.

Разширяващото се влияние на исляма като религия се отрази върху процеса на възстановяване на турско-арабски имена, ритуално-обредната система и междуличностните отношения. В описваната културно-религиозна и битова среда понятието българомохамеданин постепенно се измести от понятията мохамеданин, мюсюлманин и помак, като логиката на понятийното развитие беше насочена към формиране на категорична диференциация – мюсюлманинът или т. нар. помак не е и не може да бъде българин. Тази логика експлоатира новосформирания политически кръг около Палов при учредяване на Партията на демократичния прогрес и благоденствието. Основният замисъл е търсене на членска маса сред българите от ислямското вероизповедание и техните потомци и използването им за устойчива социална база. В сянката на новопоявяващите се лидери стоят ислямски духовници, които чрез юридически неуловими прийоми създават дискретен дискомфорт на инакомислещите – откази от погребения на починалите с български имена, спазване на ислямското изискване за брачна забрана, ограничаване на подрастващите и особено на девойките за участие в светски събития, редуциране на възможностите за социални контакти и др. И тъй като освен религията не могат да посочат други базисни елементи, за да се обоснове наличието на „ помашкия етнос”, религиозната идентичност се превръща и в псевдоетническа идентичност, от която според волунтаристичното схващане трябва да се роди и една нова етнополитическа общност.

Ако принадлежността към ислямското вероизповедание е достатъчно основание за идентифициране на индивида като принадлежащ към „помашкия етнос”, защо трябва да назоваваме „помаци” децата и внуците на българите мюсюлмани, които са приели светото кръщение или не са мюсюлмани и следователно не приемат основния принцип таухид не изричат свещеното свидетелство шахада, или просто са атеисти, тоест, невярващи и непринадлежащи към никоя от религиозните деноминации.

Балкански политически ориентализъм
НЕ МОЖЕ да се твърди, че етническата идентичност е нещо статично и непроменливо във времето. Използването на исляма обаче за формиране на нова етническа идентичност или за предефиниране на идентичност в условията на преход е спекулативно преднамерено и проява на балкански политически ориентализъм. Ако на ислямската религия се придава ролята на социално-мобилизиращ фактор, то трябва да се знае, че тя има и различителна социална функция. Абсолютизираното й ролево значение при формиране на етническа идентичност, иманентно съдържа отрицанието на другите и различните поради непреодолимия монотеизъм на ислямската парадигма, а опитите на новопроявяващите се „помашки” лидери да виктимизират „помашкия етнос”, са предпоставка за трибалистично капсулиране, групова интровертност и сегрегация.

Митологизираните описания на преживени в близкото и далечно минало групови и индивидуални несправедливости целят да се постигне максимална социално-групова мобилизация и обединяване на „етноса”. На общността се приписват омаловажаващи характеристики с цел някои от индивидите в нея да се самовъзприемат като обекти на системно дискриминационно икономическо и културно въздействие, описвано като резултат от рестриктивна практика както от страна на българската държава, така и от страна на по-многобройните етнически общности. Неблагоприятната икономическа посттоталитарна конюнктура се оценява като ситуация на перманентна относителна депривация на „помашкото” население.

За преодоляване на социалния дисбаланс се създава „помашката” партия, която чрез организирани форми на политическо въздействие ще неутрализира и промени ситуацията на ощетеност. Тя ще превърне „помаците” от маргинализирани „излишни” хора в равноправни субекти на една нова етнополитическа общност - хомогенна, идентично обособена общност, чиято осъзната и свободно избрана етническа принадлежност предполага настъпването на политически последствия, изразяващи се в диференцирано третиране на членовете на общността.

Това диференцирано отношение и съответстващите й политически последствия „помашките” лидери очакват да се материализира с придобиването на така желаните от тях властови ресурси и позиции. И не защото сега българите от мюсюлманската религиозна общност са лишени от възможности за властови реализации и заемане на държавни служби! Става дума за ново качество на споделяне на властта чрез полагаеми квоти за новопроявилото се и институционално признато етническо малцинство, което съвпада и със световните цивилизационни стандарти за недопускане на дискриминация и предизвикване на конфликтно положение на етно-религиозна основа.

Този квотен принцип означава компенсиране с допълнителни права на една общност по етно-религиозен признак, който изключва принципите на либералнодемократичния модел на държавност. Проявеният откровен политически ориентализъм е резултат от несъстоялия се мултиетнически модел на политическите структури на Балканите. Тези политически структури, конструирани по етнически или религиозен принцип, по дефиниция превръщат незадоволените интереси и очаквания на електората си в приоритети, ощетявайки другите общности. Придобитите по този начин ресурси се превръщат в привилегии с характеристиките на изключителност и често предизвикват сред общността на различните и другите усещане за етническа или религиозна малоценност и незначителност. Най-характерна подобна ситуация съществува в районите с обратна, обърната етно-религиозна и демографска проекция. Претендиращите и самовъзприемащи се като ощетени, но новоидентифицирали се етнически и етно-религиозни общности постепенно се превръщат в привилегировани и доминиращи заради етническата си и религиозна принадлежност и паралелно с това се сдобиват с етническата вражда и омраза на новоощетените различни.

Когато етнията и вероизповеданието се превърнат в основен критерий за оценка на субективните качества, обективните възможности или потенциала за реализация на индивида, тогава отпадат всички възможности за проява на конституционно уреденото равноправие. Когато етнически и религиозни политически критерии определят демократичните норми за придобиване на властови ресурс, тогава няма конкуренция на интелект, личности и програми, а противоборство за заемане на максимални властови позиции от противостоящите „ние” и „ те” етно-религиозни другости. А това вече е конфликт на етно-религиозни интереси, недопустим в контекста на европейските и общочовешките ценности. Етническата и религиозната самоидентичност са резултат от свободата на личността да се самоопредели по своя воля и вътрешно убеждение. Или поне така трябва да бъде!

В съвременна и демократична България маргинализирани социални групи – жертви на изключване, дискриминация и потисничество заради етническата си, религиозна, класова или расова принадлежност няма и не може да има. Опитите да се стратифицира българският народ по етнически или религиозен принцип, да се създават политически структури чрез откровени спекулации в наукообразен вид, да се насърчава сегментирането на българското общество за сметка на отслабване и обезличаване на националната идентичност, носят белега на нетолерантността и деструкцията.

„Помашкият етнос” съществува, но единствено и само във въображението на несъстояли се, поради липсата на харизма, лидери и политически предприемачи. Те трескаво търсят легитимност и социална база за прагматично ориентирана самореализация на политическия си непотизъм. Жалките им опити за социално инженерство не могат да прикрият желанието да се сдобият с власт, с която да възнаградят себе си и непосредственото си обкръжение за положените усилия в разединяването на нацията.

БЪЛГАРСКА РЕДАКЦИЯ

Бележки под линия
[1] Бюлетин „ Бъди BG”, ПП „ Новото време”, 19.09.2008 ,в. „Шуменска заря”, бр. 219, 2008-10-01

[2] В. „Демокрация”, бр. 2143, 1996. БТА цитира гръцкото списание „Икономикос тахидромос”

[3] В. „Континент”, бр. 156, 1996

[4] Пак там

[5] В. „168 часа”, бр. 27, 01.07.1996; в. „Нов живот”, бр. 127, 1996

[6] В. „24 часа”, бр. 165, 1996

[7] В. „24 часа”, бр. 176, 1996; в. „Демокрация”, бр. 151, 1996

[8] В. „168 часа”, бр. 27, 01.07.1996

[9] В. „Марица днес”, 10-11.04.1999

[10] В. „24 часа”, 01.05.2004

[11] В. „Нов живот”, 25.06.2008; в. „Yeni Hayat”, 06.2008

[12] ПП „Новото време”, бюлетин „Бъди BG”, 19.09.2008

http://bg.mondediplo.com/article326.html

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Истината за Помаците !
« Reply #604 on: December 27, 2011, 12:48 »
На 13.09.2008 г. в Шумен се проведе Национална конференция „Малцинствата и дясното политическо пространство в Република България”. Според средствата за масова информация „...проф. Адриан Палов от Партията за демократичен прогрес и благоденствие се обяви за признаване на помаците за етнос...”, а „...общественикът Мехмед Дорсунски обвини ДПС, че е изхвърлило помаците от ръководството си и това наложило те, помаците, да си създадат своя партия...”. Събитието се наблюдава от представители на десет турски медии.
http://bg.mondediplo.com/article326.html

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: Истината за Помаците !
« Reply #605 on: December 27, 2011, 14:50 »
Изглед от град Неврокоп (дн. Гоце Делчев), 1933 г.
На снимката се виждат доста запазени две джамии.
Които в момента не съществуват защо ли защото сме толерантни може би...

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: Ynt: Истината за Помаците !
« Reply #606 on: December 27, 2011, 18:17 »

Които в момента не съществуват защо ли защото сме толерантни може би..
Милото то! Ами ако ни го бяха върнали за разрушените 278 църкви, 30 манастира и незнайно колко параклиса в Родопа? Я си представи, че Хитлер беше победил........ толерантнико.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Истината за Помаците !
« Reply #607 on: December 27, 2011, 20:23 »
Милото то! Ами ако ни го бяха върнали за разрушените 278 църкви, 30 манастира и незнайно колко параклиса в Родопа? Я си представи, че Хитлер беше победил........ толерантнико.

  Толкова ли?Дай едно списъче,че такива празни приказки дикиш не хващат.

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Re: Истината за Помаците !
« Reply #608 on: December 27, 2011, 21:04 »
Нека да прочетем !
Патриарх Кирил 1943-1944 : Колкото селището е по-запазено от турско влияние, толкова топонимията е по-чисто българска. Където търското влияние е силно, там се е извършило едно значително турцизиране на топонимията.... Турцизирането на българската топонимия е следвало най-вече едно правило: българските имена били преведени на турски.Гръцки топоними се срещат съвсем рядко".Подчертява наличието на много топоними като "Чорквата", "Попова барчина" и други, които говорят за християнското минало.

Местностите около Илинденя , Ардинското поречие, Златоградско ....... Девинско .... ако искате и Доспат

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Re: Истината за Помаците !
« Reply #609 on: December 27, 2011, 21:10 »
Четете момчета , четете , не се излагайте вземете топонимия , вземете легенди , вземете песни, вземете бит ..... кое не вие  ясно , че църкви е имало и на тяхно място са построени джамии ли ? Или са били превръщани в обор за коне и после палени?
Църквата "Света София" е построена върху основите на по-стари църкви от римско време в средата на VI век. Тук е имало и Римски театър, където са се провеждали гладиаторски битки и няколко храма, унищожени от Хуните и Готите. През Второто българско царство е митрополитска църква и дава името си на града. Турците я превръщат в джамия, стенописите са унищожени и са направени минарета. През XIX в. е разрушена от земетресение и изоставена. След Освобождението храмът е възстановен като християнска църква. Реставрацията приключва през 1930 г.  ................................

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Re: Истината за Помаците !
« Reply #610 on: December 27, 2011, 21:18 »
Историята , не се подменя, тя се пише и остава белези във времето , които не можеш да подправиш. Още повече тя се доказва и признава от т.н и в днешно време "велики сили".Какво делите тук, не разбирам. Елате да видите , как стоим на една маса българин християнин, българин мюсюлманин и турчин , да видите как турчин дава пари за параклис , а вие се карате кой е по и кой е най.Да видите как християнин дава пари за джамията в Мугла ....... това е ценността да живееш .Живейте , строете , правете за държавата в която сте родени и закърмени пък ако ще и джамии , ако ще и църкви и каво ли още не , но всички ние да живеем по-добре!
"Човека се ражда -споминат го , човека се жени пак го споминат, но ако го споменат , когато си отиде от този слят , било с добро или с лошо значи е оставил нещо зад себе си "!
Бъдете здрави и господ да е с вас, както и да го наричате!

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Ynt: Истината за Помаците !
« Reply #611 on: December 27, 2011, 22:10 »
ПОМАЦИТЕ В ТУРЦИЯ-3-  :)

By редактор– 26 December 2011
От българските автори пръв Михаил Сарафов прави опит за установяване на броя и имената на помашките села в региона и на числеността на помаците в тях. Той определя общият им брой на 10 220 души по време на първото преброяване на населението на 1 януари 1881 г. От тях 4 784 души живеят в околия Дерманци, 4 080 в околия Бяла Слатина, 780 в околия Плевен и 636 в околия Тетевен. Тези данни обаче са непълни, тъй като от списъкът на Сарафов липсват няколко села, като например чисто помашкото село Галата. Това се обяснява и с факта, че в първата преброителна кампания помаците са отчитани като турци.[8] (Сарафов, 1884, 55-56)
Руско-турската война поставя и началото на изселването на помаци от Родопите. Този процес засяга една сравнително малка част от родопските помаци, която обаче образува немалко села в Азиатска Турция. Повечето български автори определят тези първи изселници, като хора, които са „изцапали ръцете си с българска кръв” по време на кланетата в Батак и Перущица. Това обяснение отразява само една малка част от истината. По-скоро в случая става дума за жертви на първите осъзнати симптоми на страха от отмъщение.
В началото на февруари 1878 г. жителите на Тъмръш бягат на юг, след като селото им е опожарено. Все още не е изяснен въпросът дали този акт е дело на руски части или на четата на поп Тодор от село Сотир. Така или иначе тъмръшлии се пръскат по околните помашки села или се настаняват временно в Беломорието. По-голямата част от тях се завръшат през лятото на 1879 г. и възстановяват селото, в което при преброяването през 1880 г. има 120 къщи, 144 семейства и 732 жители, по 364 и от двата пола[9]. Отделни хора
и семейства остават в местата, където се установяват след опожаряването, а една малка част от тъмръшлиите се изселват в Северозападна Мала Азия.
В село Добралък, Асеновградско, след 15 януари 1878 г. заедно с отстъпващите турски войски бягат и „най-фанатизираните мюсюлмани, приближени на Ходжата”. До този момент опора на властта в селото е фамилията Ходжоолу, която произхожда от село Дряново. Съотношението между българи и помаци и 1:1. Първото изселване не е масово, но макар и с малко променя тази пропорция в полза на християните. При първото преброяване през 1884 г. те са 495 срещу 345 мюсюлмани.[10] (Панайотов, 1994, 53-56)
Съвсем скоро след края на войната и на првата изселническа вълна родопските помаци отново са поставени в ситуация, при която мнозина избират да емигрират в Турция. Това се случва след бунта на Сенклер през пролетта на 1878 г., в който активно се включват и помаците от Рупчос. Поражението на бунтовниците принуждава оцелелите да търсят спасение далеч от размирния район. Заедно с тях родните си места напускат и членовете на техните семейства, както и част от населението.
Селата Борово и Белица са сред най-активно участващите във въстанието. Те са разположени сред хомогенен помашки масив, но повечето автори ги определят като читаци, т.е. помюсюлманчени българи, които възприемат турския език. Въпросът е дискусионен.  Повечето жители на двете села се изселват в Турция след Сенклеровия бунт. Заедно с тях бягат над сто семейства от Лъкавица, Дряново и някои от околните махали. Според краеведа Игнат Бедров последните основават в Анадола села, носещи имената Борово, Лъкавица, Султарийско и т.н.[11]  Разбира се, села с такива имена липсват на картата на Мала Азия, но не е изключено самите изселници да са наричали помежду си новите си села с имената на старите, без това да е официално признато от властите. Подобен феномен се наблюдава при много от помашките села в Турция.
Една част от боровци се заселва в района на Ескишехир, а друга основава село Дикмен, окръг Бига, през същата 1878 г. Част от тези, които се настаняват около Ескишехир, скоро се завръщат в България. Когато пристигат в Борово, те заварват само три читашки семейства. Друга част се заселва в селата Табанкьой, окръг Йенидже, Асмалъ, окръг Чан, и в околностите на село Данишменд, окръг Бига, където през 1886 г. възниква село Саръсъват. Сред бегълците от погромите над сенклеристите има и помаци от Савтъще, Богутево и Дряново.[12]  През май 1878 г. при разгрома на сенклеровите въстаници 150 помашки семейства от Чепеларе побягват към неокупираните от руснаците територии.[13]
Въпреки че през следващите месеци страстите се поуспокояват, изселванията на помаци от Родопите продължават и по румелийско време. Те не са много интензивни и засягат предимно населени места, в които помаците са малцинство. През 1879-1882 г. за Турция потеглят много семейства от Павелско и Хвойна.[14] През 1882 г. помашкото село Чилингирово (или Чилингиркьой), Борисовградско, което българските статистически източници и изследователи погрешно определят като турско, изцяло се изселва в Мала Азия.
 Изселванията на помаци след Съединението
Съединението на Източна Румелия с Княжество България се оказва сигнал за нов тласък на изселническия процес при помаците. Засегнати са както ловчанските помаци, така и обитателите на северните части на Родопите. Кампанията стартира още в края на същата 1885 г. и в продължение на две десетилетия е твърде интензивна. Тук статистиката дава възможност за приблизително точно установяване на демографските загуби. Резултатите от пет поредни преброявания на населението ясно показват постепенното изтичане на помашко население от България към Турция.
През 1895 г. Стою Шишков публикува първите статистически данни за броя на изселените помаци от околия Рупчос. Сведенията са взети от околийското управление и се отнасят за изселванията през периода 1879-1 януари 1995 г. Общият брой на помаците от Източен Рупчос, напуснали страната през посочения период е 3576 души.[15]


Община в Мала Азия   в Европейска Турция   Всичко   
  Семейства Членове Семейства Членове Семейства Членове

Богутевска 30 125     30 125
Бойковска (Бойково и Дурмушево) 46 385     46 385
Боровска (Борово, Белица, Карамуш и Ер Кюпрю) 213 828     213 826
Лилковска (Лилково, Брезовица, Ситово) 22 120     22 120
Лъкавишка (Лъкавица, Дреново, Крушево) 172 872     172 872
Ореховска 136 712 2 11 138 723
Павелска 36 154     36 154
Стойченска     2 10 2 10
Хвойненска 7 30     7 30
Чепеларска     29 140 29 140
Чукуркьойска 3 12 4 11 7 23
Широколъшка     16 73 16 73
Юговска (Югово и Наречен) 21 95     21 95


През този период авторът Стою Шишков все още заема разумна позиция по помашкия въпрос. За разлика от други автори, които абсолютизират ролята на турската пропаганда, Шишков не пропуска да отбележи арогантното отношение на местната администрация и на някои самозвани общественици към помаците, както и мераците на някои духовници за покръстването им.

 Едно от най-засегнатите от емиграцията села Рупчоска околия е Орехово. От преобладаващо помашко то се българизира почти изцяло за по-малко от едно десетилетие. През 1888 г. Най-знатният жител на селото Хаджи Асан Чолаков се изселва в Турция с още 130 семейства. Поводът е неуспешен опит за покушение срещу него, извършен от промъкнали се през границата тъмръшлии. Така поне твърдят някои краеведи. Колкото и смешна и нереалистична да е тази версия, резултатът е налице.
 
да продължи…………….

 
Георги Зеленгора / Pomak News Agency
—————————
 
[8] Сарафов, М. „Народите в западната част на Княжеството”. Периодическо списание на Българското книжовно дружество, ІІІ, 1884, кн.8, с.55-56;
[9] Вълчев, А. Тъмръш. София, 1973, с.193-235;
[10] Панайотов, Б. Добралък. Пловдив, 1994, с.53-56;
[11] Бедров, И. История на Борово. Средни Родопи. София, 2003, с.147;
[12] Арнаудов, Г. Светлини над Рупчос. Краеведски очерк. София, 1989, с.49;
[13] Арденски, Вл. Загаснали огнища. Изселнически процеси сред българите мюсюлмани 1878-1944. София, 2005, с.21;
[14] Пак там, с.24;
[15] Неделев (Стою Шишков) „Родопските помаци”. Български преглед, ІІ, 1895, кн.8, с.59;
http://pomaknews.com/bg/?p=556&lang=bg

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Ynt: Истината за Помаците !
« Reply #612 on: December 27, 2011, 22:13 »
ПОМАЦИТЕ В ТУРЦИЯ-4-

By редактор– 27 December 2011
Следващата изселническа вълна от Орехово е регистрирана през 1893 г. и засяга по-заможните помашки семейства. Знае се и точната дата на най-масовото изселване от Орехово – 23 декември 1893 г., когато около 50 семейства потеглят за Анадола. Знае се и точната бройка на изселените ореховчани през същата година, а именно 354 души (179 мъже и 175 жени). Следващата таблица много ясно показва годините на изселванията:

Година 1888 1891 1892 1893 1894 1900
Население 1126 925 920 920 680 780

Ако през 1888 от 1126 жители 744 са помаци, то през 1900 от 780 жители помаците са само 49. Тези малцина мюсюлмани, останали в селото, също го напускат през първото десетилетие на ХХ век.[16]
В малко по-скромни размери са изселванията на чепинските помаци, въпреки че на моменти и там не липсва масовост. През 1886 г. на два пъти се изселват 50 семейства от Лъжене. До 1887 г. от Чепино Баня се изселват 100 семейства, от Дорково – 10, от Ракитово – 15. През 1888 г. нови 30 семейства напускат Баня. Христо Попконстантинов разказва някои подробности по тези изселвания, като се опитва да изведе причините за това явление. Заради лошите обноски на един стражар Хаджи Хатип от Лъжене заминал за Мала Азия да търси място за заселване. Намерил такова в околностите на Ескишехир и като се върнал успял да убеди 30 семейства да продадат имотите си и да се изселят. Последвали ги още 20 семейства. Десетте семейства от Дорково били убедени да се изселят от Абди Чауш, защото синът му бил задържан за някакво престъпление, а 15-те семейства от Ракитово били тласнати към изселване от влиятелен техен съселянин, защото не бил избран за кмет.[17] В тези обяснения на Попконстантинов се съдържа голяма доза патриотична наивност. Опитът явлението да се представи като инициатива на малцина недобросъвестни подстрекатели прикрива ксенофобското отношение на държавата и обществото към помаците, което ескалира с всяка изминала година. Иначе, данните от преброяванията са категорични. Между 1884 и 1888 г. Лъжене намалява с 270 помаци, а до следващото преброяване през 1893 г. с още 220.
През периода между 1893 и 1902 г. Главна дирекция на статистиката извършва подробна регистрация на изселванията от страната. Основният дял от външните миграции през този десетгодишен отрязък от време се пада на изселванията на мюсюлмани в Турция, а делът на помаците в тези миграционни процеси е доста сериозен. Благодарение на това можем да установим с абсолютна точнаст броя на изселниците, местата, от където са изселени, годината на изселване, възрастовата структура и занятието на изселниците. За съжаление, тази практика е изоставена в следващите години. Долната таблица илюстрира в детайли изселническия процес между 1893 и 1902 г.[18]

Село 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899 1900 1901 1902 Общо
Блъсничево             5
     13
 18
 
Бреске           8
         8
 
Бяла Слатина               16
   29
 45
 
Горник   3
     196
           199
 
Кнежа           113
 162
 7
 1
   283
 
Койнаре         285
 24
         309
 
Луковит           3
         3
 
Попица   15
 17
   21
 142
   15
     210
 
Реселец           4
         4
 
Червен бряг           70
         70
 
Чомаковци         20
         6
 26
 
Галата               18
 6
 5
 29
 
Градешница   7
   2
   2
 7
 9
     27
 
Добродан         2
 20
 51
       73
 
Каленик                 5
   5
 
Помашка Лешница 4
 12
 7
         6
 3
   32
 
Торос             58
       58
 
Турски извор 6
 2
   9
   34
   7
 24
   82
 
Станимака 12
   34
   10
       52
 17
 125
 
Добралък           6
 14
     13
 34
 
Дурмушево 49
       30
 9
       6
 94
 
Балкан махле                   57
 57
 
Богутево   74
 28
   18
 42
   3
 56
 8
 229
 
Борово   414
             3
   417
 
Белица     17
       7
 3
 10
 27
 64
 
Ер Кьопрю   180
                 180
 
Карамуш   229
             21
 139
 389
 
Чепеларе         5
     2
 4
   11
 
Лилково             47
       47
 
Върбово               7
   16
 23
 
Стойките               19
     19
 
Наречен                   94
 94
 
Лъкавица 126
             3
 242
 104
 475
 
Дреново   70
           9
   5
 84
 
Крушево 13
                 7
 20
 
Орехово 354
     6
   3
       6
 369
 
Хвойна     3
             136
 139
 
Савтъще           6
     13
   19
 
Широка лъка             111
 114
   54
 279
 
Чепино Баня 10
 42
   8
   2
       11
 73
 
Флорово 22
                   22
 
Костандово   10
               5
 15
 
Фотен     10
 16
         44
   70
 
Пещера     35
 9
             44
 
Дорково     12
   16
 7
     7
 4
 46
 
Чурен       16
             16
 
Ракитово                 7
 7
 14
 
Общо по години 596
 1048
 163
 68
 603
 495
 462
 238
 498
 769
 4946
 


Годишният брой на изселилите се помаци, въпреки известните колебания, показва голяма устойчивост. Както се вижда, броят на единичните изселвания е значителен. Такива бежанци в някои случаи се заселват при свои роднини в Турция, но в повечето случаи потъват сред останалите мюсюлмани и в рамките на едно-две поколения изгубват напълно своите помашки характеристики.

 
Не така стоят нещата с големите групи изселници. В повечето случаи те са настанявани компактно. Както се вижда от таблицата, през 1893 г. такива колективни изселвания са регистрирани освен от Орехово и от Лъкавица. 1894 година е върховата в помашката емиграция за този десетгодишен период. Тогава 50 семейства от Ер Кюприя (днес Мостово) с обща численост 180 души преминават нелегално границата. През същата година за Турция потеглят 414 мюсюлмани от Борово и 229 от Карамуш. Цялото помашко село Форцево, Пещерско, което през 1892 г. наброява 321 жители, се изселва в Турция. Последното не е отбелязано в статистиката, вероятно поради нелегалния характер на изселването му.
През 1895-1896 г. се наблюдава частичен спад на миграциите. През тези две години преобладават единичните преселения или преселенията на малки групи. През 1897 г. се изселват големи групи помаци от белослатинските села Горник и Койнаре, през 1898 г. от Кнежа и Попица, а през 1899 г. пак от Кнежа. През 1900 г. също има известен спад в сравнение с предходните години. През 1899 и 1900 г. на два пъти се изселват две големи групи помаци от Широка лъка и прилежащите и махали Кукувица, Гела и Сулища.
През 1901-1902 г. е достигната кулминацията на изселническия процес от околия Рупчос. През 1901 г. от Лъкавица и от прилежащите и махали се изселва поредната голяма група помаци, наброяваща 242 души. През 1901 г. махала Среброто е почти обезлюдена. От 149 помаци при преброяването от 1900 г. само 22-ма дочакват следващото преброяване през 1905 г. Нови 104 души напускат Лъкавица през 1902 г. Почти всички помаци от Балкан махала, на брой 57 души, изоставят родното място. Подобна е и съдбата на Крушово, откъдето се изселват 37 от 39-те помашки семейства. През същата година за Турция потеглят повечето жители на Джурково и последните помаци от Хвойна на брой 136 души[19].
 
да продължи…………….
 
Георги Зеленгора / Pomak News Agency
—————————-
[16] Статистика на изселванията от княжеството в чужбина от 1893-1902 г. София 1905, 10; Калинов, Ат. Орехово. Исторически очерк. София, 1988, 85-90;
[17] Попконстантинов, Хр. „Няколко думи за изселването на помаците из Родопските покрайнини”. Българска сбирка, ІІ, 1895, кн.1, с.29;
[18] Статистика на изселванията от княжеството в чужбина от 1893-1902 г. София, 1905, 5-98;
[19] Дичев, Сл. и Н. Хайтов Село Манастир, Смолянско. Историко-етнографско изследване. София, 1965, с.107-111; Арнаудов, Г. Цит. съч., с.58;
http://pomaknews.com/bg/?p=566&lang=bg

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Истината за Помаците !
« Reply #613 on: December 28, 2011, 00:10 »
Тайните на Томбул джамия 


http://knigabg.com/index.php?page=book&id=24506

Българската дъга на исляма 

http://knigabg.com/index.php?page=book&id=26542

Семейство, религия, всекидневие на мюсюлмани в Западните Родопи

http://www.knigabg.com/index.php?page=book&id=26472

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male