Д-р Пасков, като добре запознат с историята, искам да ви запитам - след като помаците са с български произход, значи ли това, че са били с християнска религия преди да приемат исляма.
Благодаря предварително!
Значи, че
голямата част от тях са били християни.
Формално: вероятно всички.
По простата причина, че християнството във византийската версия е наложено от Борис Михаил и владетелите след него абсолютно безалтернативно и безкомпромисно, даже и жестоко.
Говорим за балканските българи. Защото волжките вече са си били мюсюлмани: приет от персите през 922 година.
Не-християните или не-православните (с изключение на малко католици - имало е уния, кореспонденция и дипломатически отношения и с папата все пак) са били преследвани, прогонвани и избивани.
Точно от такива преследвани богомили на Балканите се е сформирала Босна, а самото учение е плъзнало из цяла Европа, стигайки до митичните катари, бугри, албигойци и други подобни във всички големи европейски държави.
Доколко са били в сърцата, в мислите или в интимните си вярвания правоверни и православни християни, можем само да гадаем. Факт е оцелелият и на днешен ден
Български НАРОДЕН календар, който е предхристиянски. И, макар и с опити за натъманяване от Православието, си остава много повече НАРОДЕН, а не християнски. Календар, построен от старите българи, който е синхронизирал не само с движението на енергиите през сезоните, но и с точно отражение на космическите им астрологически познания, инкорпориран в ритъма, живота на всеки човек от народа. Даже и тези, които не са осъзнавали значението, смисъла и предназначението на обредността им. Взаимстван от китайците и описан в И-Дзин (Книга на промените)
Например: християните може да го наричат Гергьовден (на Свети Георги), мюсюлманите: Хедерлез, но датата, периода и обредността е много преди тези две религии да стъпят на Балканите.
Връщайки се към доказателствата за предислямското християнство:останалите на днешен ден
документални факти, наративни източници и археологически находки сочат категорично за християнство, както и за езичество, в това число и тибетски, по-точно,
хелиоцентрични, соларни вярвания и учения (свастиките по
църквите и в
римско-"тракийските" постройки.
Крепости, села и землища с църкви, макар и разрушени след падането под османско робство, абсидите си стоят и днес из целите Родопи, Пирин, или която и да е друга теоритория на Балканите.
Косово, което сега е с преобладаващо католическо-мюсюлманско население, е била Косово и
Метохия, тоест,
църковно-манастирският и книжовен център на Балканите с векове, както сега е останал само Атон на Халкидики.
Отговорих ли на въпроса ви?