Author Topic: Възродителният процес - Горчиви Спомени !  (Read 427261 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874

Но не е вярно, че България като държава и като държавна политика ги е изгонвала.

Истината  му е по мила. Дей гиди ей.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Пламене 89 година бях на 8 години и много ясно си спомням какво се случваше. Държавата караше собствените си граждани турци да я напускат. Делиорманските турци, които са особено силно привързани към родните си места преживяха огромна драма, помня много добре. Недей да говориш на аба. Ако много искаха да напускат нямаше да има тези жалостни сцени, тези сълзи и тази болка.А болката им бе голяма!

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Покръстването на помаците започва точно когато на тореторията на нашите села няма нито един турски аскер защото вемче сме "освжбодени".На път сме балканджи от еленско да измисли нова история.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Петре, когато вървеше този процес, аз бях на 24 години, ти си бил 3-4, най-много 5.
....

Пасков, нямам желание и търпение като тебе да правя килими, цитирайки те. В един предишен мой пост (който изчезна поради някакви проблеми в сайта) ти казах, че доста се вживяваш в неприсъща за тебе област, но ти го прие като лично отношение.
НАПОМНЯМ: Темата се казва "Възродителния процес - Горчиви спомени!
Какви свои горчиви спомени имаш да споделиш ти тук  ??? Името ли ти сменяха, или те интернираха, или те изгониха от работа, или...?!
И недей да се подиграваш с мъката и страданията на хората, преживели това, да отричаш или премълчаваш деянията на държавата България.
Вместо да развиваш конспиративни теории, отговори си сам на тези въпроси:
- Кой сменяше насилствено имената на турците, а преди това неколкократно нашите имена?
- Защо ни сменяха имената?
- Защо се сменяха имената дори и на починалите и се унищожаваха гробища?
- Когато са сменяни имената на хората, те имали ли са международни паспорти, т.е. право на избор?
...и още куп други въпроси.
Може да си голям всезнайко, но моля те, не бъркай с мръсни ръце в раните - може само да ги подлютиш...

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Сюлеймане, личи си очвевадното ти непознаване на историята. Иди в източните и средни Родопи щом държиш на устната традиция и разпитай местните помаци в какво се е изразявала "братската" помощ от страна на турците. От едната страна ги е клала българска войска, като се оттегли ги е клала турската войска защото са се покръстили, макар и насилствено. Поне се подготви малко преди да даваш определения!

Балканджия, каква турска война ти е в главата през 1912-1913 г. ? Точно през края на балканската и началото на междосъюзническата война? Нима мислиш, че поповете са тръгнали докато селата НИ са били пълни със АСКЕР???  Докато бащите ни са били в армията поповете с една купчина главорези са търчили от село на село!! Помисли над думите си и тогав разправяй кой да се подготвя преди да пише и на кой не му е позната историята, тези събития не са толкова одавна, и те уверявам, че съм срещал СЪВРЕМЕНИК на събитията !!!

Offline Turkoaz

  • Member
  • **
  • Posts: 37
Аз нямах международен паспорт тогава.
Нямаха и 95-98% от останалите българи.
Турците обаче искаха, получиха и ги използваха.

Ако паспортните служби или други представители на милицията тогава са им ги давали с думите: " и да 2 часа, или 2 дена да си се изнесъл от България", то това си е било лично тяхното мнение.
Емоционално локално отношение, а не политиката на държавата.
Защото аз много добре знам и помня, че наличието на международен паспорт даже и тогава изобщо не задължаваше притежателя му да напусне страната в какъвто и да е срок.
Имаше ограничения за действието и влизането в сила на визата.
А визите издаваше не България, а Турция.

Всичко, което казваш за големия емоционален градус тогава е многократно и напоително разказвано, показвано и освещаване.
Вярно е, не го отричам. Аз съм бил свидетел на всичко това и бях в съзнателна 24 годишна възраст, а не дете.
Но не е вярно, че България като държава и като държавна политика ги е изгонвала.

№ 131. Извадка от стенографски запис на заседание на Политбюро на ЦК на БКП, на което се разисква възникналата в страната ситуация след изявлението на Тодор Живков от 29.V.1989 г., София, 6.VІ.1989 г.

[Предава се със значителни съкрашения. Без изменение се предава участието на Тодор Живков в разискванията - встъпителното му слово и честите реплики, с които прекъсва изказващите се. От Живковите намеси в разисква­нето е ясн за каква “дискусия” става въпрос и защо той често ги прекъсва. Пълният текст на стенограмата е оповестен в: Истината за “възродителния процес”. Документи от архива на Политбюро на ЦК на БКП, съставител Самуел Леви, С., 2003, с.59-78 - б. съст.].

Строго поверително! Стенографски запис

Заседание на Политбюро на Централния комитет на Българската комунистическа партия, 6 юни 1989 година

Тодор Живков: Другари,
Аз помолих да се срещнем, за да си изясним някои въпроси във връзка със ситуацията в страната. Нямам предвид да правим равносметка, тъй като не сме готови за това. Ще се върнем отново към възродителния процес, ще направим равносметка, за да видим какво трябва да правим и т. н.
Кое е главното? Главното е, че правилно излязохме с това изложение пред Българската телевизия и радио. То създаде общо в страната един патриотичен, български, национален подем, какъвто десетилетия не сме имали. Това е единият успех.
Второ, ние прекратихме бунтовете сред това население. Там вече бунтове няма. Това, че те купуват едно или друго, че се снабдяват с молби не бива да се драматизира. Трябва да видим как да го използваме, за да можем максимално хора да изселим. Ние не го оповестяваме и не бива да го оповестяваме, но трябва не по-малко от 200 хиляди души да изселим.
Какво показват данните? Данните показват, че ако не направим това за няколко години, България рано или късно ще се превърне в един Кипър.

Така че в целия наш замисъл този въпрос стоеше, въпреки че не го дешифрирахме и избягвахме да говорим широко по него. И сега не бива да говорим.
Може да се каже, че обстановката в страната е успокоена, в този смисъл, че няма бунтове, освен някои закани. Но реали­зирани закани няма, с изключение в Шуменско.
Има масово снабдяване с молби, но за съжаление реализа­цията на тези молби не е много голяма. Както съобщи др. Танев - около 12 000. Турците са отворили границата от демагогски съображения. С оглед на големия ефект, който предизвика изложението в Париж и в света, те са принудени да направят това, но те ще затворят границата.
Сега вместо да се вайкаме и да драматизираме ситуацията, трябва да създадем един нормален ход. Който желае да бъде снабден с паспорт - да бъде снабден и да заминава. Ние трябва да отидем насреща и да провеждаме тази наша линия, която изявихме в изложението, че желаем Турция да отвори границата за всички българи мюсюлмани, които желаят да отидат на посещение там временно или за постоянно. Не изселване. Не трябва да употребяваме думата изселване. Трябва да кажем, че тези, които се изселват сега чрез някои западни страни, са екстремистки елементи. Но щом те са отворили границата и не препятствуват, ние трябва да се възползваме масово да отиват. И вече да не оценяваме този процес като враждебен, а като нормален. Да не се създават трудности, защото сега нашите партийни комитети по места създават трудности. На органите на МВР са дадени указания и те трудности не създават, обаче партийните комитети създават турдности.
От какво изхождат другарите? Те изхождат от това, че се губи работна ръка, което е вярно. И тук ние трябва да мобилизираме нашите сили. Както говорихме вече, трябва да използваме този патриотичен подем и да го насочим сега към преустройството и преди всичко към икономиката, и не само към икономиката, но и в културната сфера, в училищата. Трябва да използваме това в научните институти, бързо да се създават научни продукти, да се внедряват, да го използваме против бюрократизма, против всичко, което задържа нашето развитие напред.
И преди всичко за изпълнение на задачите в областта на икономиката. Даже да се отиде към допълнителни смени, да се работи допълнително в събота и неделя и т. н. Трябва да създадем огромен трудов подем в цялата страна, във всички сфери на общественото развитие - промишлеността, селското стопанство, услугите, науката, културата. Във всички звена да се получи един могъщ всенароден подем.
Що се касае до това население, ние трябва спокойно да му разясним, че не може да се нарушават законите в страната и евентуално да предупредим, че всички, които нарушават законите в страната и не се явяват на работа, няма да получат никакви паспорти. Те трябва да работят така, както работят всички. В тази страна има закони и докато те са в Народна република България, трябва да спазват тези закони. Който нарушава законите, трябва да отговаря. Твърдо, много твърдо трябва да разговаряме.
[/size]


целият текст:   http://angelovveselin.blogspot.com/2009/04/1984-1989_22.html

Offline Turkoaz

  • Member
  • **
  • Posts: 37
За тези събития трябва да пише в учебниците

казва Михаил Иванов в интервю на Даниела Горчева
22 Март 2009

Михаил И. Иванов е роден през 1943 г. в София. От 1969 г. работи в Института за ядрена изследвания и ядрена енергетика към БАН. Защитил е докторска дисертация, ст.н.с. ІІ степен по теоретична и математическа физика. Научните му трудове са в областта на нелинейните явления и на приложението на теорията на симетриите за класификация на елементарните частици и атомните ядра.

През пролетта на 1968 г. Михаил Иванов организира дискусионен клуб във Физическия факултет на Софийския университет, който е разтурен от управляващите, като “трибуна за клевети и хули срещу политическата линия на Комунистическата партия”.

От 1973 до март 1990 г. е член на БКП. През 1973-1975 г. е секретар на комсомолския комитет при БАН.

През пролетта на 1985 г. и лятото на 1989 г. той се обявява против асимилационната политика на Комунистическата партия по отношение на турците в България. По негова инициатива на 7 декември 1989 г. се учредява “Комитет за национално помирение”, на който той става секретар и един от тримата говорители. В Комитета се включват много представители на интелигенцията с различна етническа и религиозна принадлежност – българи, турци, роми, евреи, а също така – мюсюлмани и християни. До 1991 г. тази неправителствена организация играе активна роля за възстановяването на етническите права, спадането на етническото напрежение и утвърждаваното на толерантни етнически отношения в страната.

През целия мандат на президента Желю Желев (1990 – 1997) Михаил Иванов е негов съветник по етническите въпроси, а от 1992 г. - и по вероизповеданията. От октомври 2001 г. до юни 2005 г. е секретар на Националния съвет по етническите и демографските въпроси към Министерския съвет. Член е на управителния съвет на Фондация “Д-р Желю Желев” от нейното основаване през 1997 година.

От 1998 г. той чете лекции по права на човека, етническа политика и защита на малцинствата в Новия български университет и Русенския университет “Ангел Кънчев”. Има многобройни публикации, посветени на етническите отношения, защитата на малцинствата и демографското развитие. През 2002 г. излиза негова стихосбирка „Заради малката сребърна камбанка”.


целият текст:   http://www.mediapool.bg/show/?storyid=150414

Offline Turkoaz

  • Member
  • **
  • Posts: 37
Истината за “ВЪЗРОДИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС" - документи от архива на Политбюро и ЦК на БКП (книга - pdf) 2.4 MB

изтегли:  

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
балканджия ,богутевци бягат в турция за да се спасят от отмъщение.
,,Едно от най-старите селища в община Чепеларе. Към средата на 1878 година се включва в помашкото въстание срещу българите и руските войски.[3]
От 1879 до 1 януари 1895 година от Богутево са изселени 30 семейства със 150 жители помаци в Мала Азия.[1]  През 1913 и 1914 г. две трети от населението на селото отново се изселва в Турция. Но след няколко години по тяхна инициатива и след акция, организирана от останалите в България богутевци, (които организират "чета", която минава границата и организира безпрепятственото им завръщане), 32 семейства се връщат в селото (22 март 1921 г). До 1923 г. по различни пътища се прибират и останалите.[2]

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%BE

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
Как се дава заден ход в България:

ТОДОР ЖИВКОВ (1989 юни месец):
Най-важното е да ги накараме да се върнат да работят. Ако не се
върнат да работят, трябва да се вземат мерки. Ще му се каже, че ще
отиде да живее в друг район, а в неговата къща ще се настани друг, за
да работи.

Пламен Пасков

  • Guest
Вместо да развиваш конспиративни теории, отговори си сам на тези въпроси:
- Кой сменяше насилствено имената на турците, а преди това неколкократно нашите имена?
- Защо ни сменяха имената?
- Защо се сменяха имената дори и на починалите и се унищожаваха гробища?
- Когато са сменяни имената на хората, те имали ли са международни паспорти, т.е. право на избор?
...и още куп други въпроси.
Може да си голям всезнайко, но моля те, не бъркай с мръсни ръце в раните - може само да ги подлютиш...
Старая се.
Но истината е като статуя: от различните страни под различни ракурси и с различно осветление изглежда различно. Аз говоря от моя ракурс, вие говорите от вашия.
Тези въпроси са задавани многократно и пак многократно им е отговаряно: фрагментарно или по-пълно.
Ето последния отговор: http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,2715.msg51687.html#msg51687

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Истината за “ВЪЗРОДИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС" - документи от архива на Политбюро и ЦК на БКП (книга - pdf) 2.4 MB


Не знам за кой пореден път се дава линк към тази книга. В нея може да е ЧАСТ от истината за възродителния процес над турците в България.
В нея няма нито дума за възродителните процеси над помаците!
Изглежда понятието възродителен процес неволно или най-често нарочно се свързва само и единствено с турското население. Все едно с помаците нищо не се е случвало...

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
“ВЪЗРОДИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС"

Nqma kakvo da se chudish tozi proces e edin i sasht kakto za turchina taka i za pomaka dori i za ciganite i drugi takiva. Vsichki sme  go e prejivqli  po edin i sahst nachin samo che v razlichni momenti, po reda koito e bil opredelen da ne kazvam ot kogo. Nadqvam se che tolkova znaesh.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558

 Vsichki sme  go e prejivqli  po edin i sahst nachin samo che v razlichni momenti, po reda koito e bil opredelen da ne kazvam ot kogo.

Съгласен съм, но все пак сайтът се казва pomak.eu, нали?
И мисля, че темата основно е за спомените от "възродителните процеси" над помаците.
Затова и доста напред в тази тема призовах участниците да дават материали по тази тема. Защото и без това в публичното пространство по този въпрос се изнасят много малко истини и повече измислици.

Offline Turkoaz

  • Member
  • **
  • Posts: 37
Не знам за кой пореден път се дава линк към тази книга. В нея може да е ЧАСТ от истината за възродителния процес над турците в България.
В нея няма нито дума за възродителните процеси над помаците!
Изглежда понятието възродителен процес неволно или най-често нарочно се свързва само и единствено с турското население. Все едно с помаците нищо не се е случвало...

Книгата съдържа документи от архива на Политбюро и ЦК на БКП.
Дава се линк за пореден път защото съм провокиран от хора тук които откровено разспространяват неистини по отношение на страданията на много хора през 1989 година.
Но не е вярно, че България като държава и като държавна политика ги е изгонвала.