Продължение (жалко, че не мога да си редактирам мнение от преди малко над час и се налага 2 поста да пускам):
“Ако продължим да бездействаме и не започнем работа като български патриоти, един ден те ще ни завладеят. Ще анексират цели региони от страната”, призоваваше лидерът на “Атака” Волен Сидеров на предизборен митинг през май.
През последните 2-3 години бяха регистрирани над 100 случая на вандалски прояви срещу мюсюлмански джамии и други религиозни сгради.
От друга страна, на мюсюлманките в някои български училища бе забранено носенето на традиционния хиджаб - було, което скрива косите и шията на момичето. Това изглежда като първия тревожен сигнал за появата на същите проблеми с мюсюлманите, които белязаха през последните години редица държави в Западна Европа.
Радикализация?
Някои мюсюлмани се опасяват да не изгубят гражданските си права, получени през последните две десетилетия, и да не се повторят репресиите от 80-те години, ако националисти се присъединят към едно коалиционно правителство след изборите на 5 юли.
Според анализатори, старите традиции на добросъседство и предходните 45 г. на официален комунистически атеизъм за момента правят трудно навлизането на радикалния ислям в България.
“Възродителният процес”, проведен по време на управлението на последния комунистически лидер в страната, Тодор Живков, за насилствена асимилация на мюсюлманите, се състоеше в това те да приемат насила прекръстването си с български имена, доведе до масово изселване на близо 300,000 етнически турци в съседна Турция през 1989 г. Според различни данни, между 500 и 1500 души са загинали по време на възродителния процес, в периода от 1984 - 1989 г., а хиляди други са били заточени в трудови лагери. В отговор на тази репресия, турски терористи организираха бомбено нападение в страната, при което загинаха десетки цивилни.
“Раните щяха да заздравеят, ако някои хора не ги отварят отново”, казва 49-годишният зъболекар Фикри Гулистан от Момчилград, където турският език се употребява в ежедневието на всички жители.
Някои религиозни лидери предупреждават, че малцинствени групи мюсюлмани действително могат да попаднат под влиянието на радикални духовници, идващи отвън. “Правим всичко възможно да пресечем всеки подобен процес”, заяви Хюсеин Хафазов, помощник на главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи, “Опитваме се да имаме контрол над всяка джамия и всеки ритуал. Досега сме имали успех”, допълва той. Ако към мюсюлманите продължават да бъдат отправяни подобни обвинения, че са терористи и опасни за сигурността на страната, не се знае кога те наистина ще започнат да се чувстват така.
От своя страна, главният мюфтия заяви, че през последните 19 години в страната са построени общо 323 джамии, главно благодарение на лични дарения на по-заможни мюсюлмани или от страна на ислямски организации в чужбина, включително и Турция.
Българската полиция проведе няколко разследвания около съмнения за ислямистки звена в страната, дори извърши няколко ареста, но тези обвинения не бяха потвърдени и съответно не бяха повдигнати обвинения. През март, силите за сигурност започнаха разследване около кмет на населеното предимно с мюсюлмани село Рибново, към когото бяха отправени обвинения в съдействие със саудитска групировка, за разпространение на радикален ислям в региона на Родопите. И тук нямаше официално повдигнати обвинения, но случаят бе широко коментиран от медиите и предизвика редица антимюсюлмански лозунги като “България за българите”. Религиозните лидери отричат съществуването на радикален ислям и случаят с Рибново само увеличава тревогите на местните хора, че политиците заплашват толерантността в смесените общества.