Превод на горепосоченото.
В случаят с българските помаци
Ulf Brunnbauer, Университет на Грац
Въведението
През последните няколко години проучване на етническата идентичност стана изключително популярен сред учените, занимаващи се с Балканите. Предсказуемо, като основен акцент беше поставен върху националности от бивша Югославия, който влезе в съзнанието на публиката като Западните архаичен на групи се бият помежду си. Специален интерес бе отделено на случая на мюсюлмани в Югославия и преди всичко на босненците. В светлината на формирането на босненските държавни нови тълкувания на самоличността на босненски мюсюлмани бяха опитах.
В случай на босненски мюсюлмани и напълно показва колко трудно е да се създаде една черта идентичности на Балканите. Липса на ранните етапи на националната държава, формирането на Балканите са останали на място, където ожесточена борба за идентичност продължава да се води в късното усилия за постигане на хомогенизиране.
Прилагането на единна национална идентичност се превърна в основна цел на официална политика. Вместо това на развитието на институциите на гражданското общество, балканските национални държави са наклонени по посока на границата изграждане и налагането на авторитарни режими.
Независимо от тези тенденции и амбициите на малцинствени народи на Балканите са от голяма съпротива и усвояване и са се противопоставили на "една държава - една нация" принцип. Отчасти поради слабостта на институциите на централната държава без значение колко авторитарен, и отчасти защото от чисто формалното приемане на идентичностите възложени от държавата, на Балканите като по този начин остава географски и културен район с висока плътност на различни етнически, национални и други superindividual идентичност. Дори и комунизма не може да се промени фундаментално тази снимка.
Актьори са чувствителни към получената социална разнородност. Въпросът за идентичността е сериозна загриженост за хората, тъй като в крайна сметка те трябва да разрешат на една идентичност или да превключвате между няколко идентичности. А при много по точка са българските мюсюлмани (помаци). Както бе казано по-горе, международното внимание през последните години са били заети главно с тежкото положение на босненски мюсюлмани в контекста на войната в бивша Югославия, докато други групи от населението са мюсюлмани (с изключение на косовските албанци) до голяма степен игнорирани . Такъв случай на игнориран общност са помаците в България.
Кои са помаците?
Британският специалист по балкански малцинство проучвания Hugh Poulton пише: "В българските мюсюлмани (т.е. помаци) са религиозни малцинства. Те са славянски българи, които говорят български език като майчин език, но чиято религия и обичаи са ислямски. " (Poulton 1994:111)
В България помаците са един от трите по-големи малцинства, първите две са българските турци и роми. През 1989 г. Министерството на вътрешните работи даде за българските мюсюлмани (помашко) население на България на номер 268 971, което е около 3% от цялото население на страната по това време. (Виж Константинов и Alhaug 1995:24)
Извън България помаци живеят в Гърция, Македония, Турция и вероятно също и в Албания. Техният брой не може да се определи дори приблизително, тъй като те не се включва в националните преброявания. Какво се знае за помаците в Турция и Гърция (бивш идвайки от България като икономически мигранти или бягат от репресивни мерки), е, че те отново са подложени на процесите на асимилация от страна на съответните общества мнозинство. (Вж. Апостолов 1996)
В България помаци живеят в компактни селища в областите Смолян, Благоевград, Пазарджик и Кърджали, който е в долината на Места и Родопите. Малки общности помаците съществуват в близост до гр. Ловеч (Лори 1987), и в няколко малки села около Златарица близо до Велико Търново (Константинов и Alhaug 1995). Над 90% от помаците живеят, обаче, на юг в предимно планински район на Родопите.
Традиционно помаците са pastoralists планинските и малките земеделци време. Тези професии загубили отчасти своето препитание характер само след Първата световна война, когато започва помаци засаждане на тютюн. По време на комунизма те не са взели участие в миграционните движение в градовете и на нови индустрии, като се опитва да останат в родните си села, доколкото е възможно. Това е подпомагана от възможностите за трудова заетост, открити от колективизацията, както и с последващо частично прехвърляне на малки промишлени единици от градовете към селата опитомяване ( 'на индустрията "). (За тези процеси вж. Creed 1995 г.; Джордано и Костова 1995:157-164).
Всичко това е свързано с образуването на колективни ферми (TKSZ) през 1950 и агро-индустриалци комплекси (АПК) през седемдесетте години, която е създала редица нови работни места в селата. Платена работа възможности увеличава още повече в края на 60-те години и 70-те, когато голям брой малки предприятия и работни срещи бяха създадени в селата, за да помогне за облекчаването на градската къща недостиг, хроничен дефицит на потребителски стоки и транспортни проблеми. В резултат на помаците не са имали основание за търсене на платена работа в градските центрове. За да получи заплата от държавата и да притежавате малък парцел от земя за производство на храна за семейството е било и до голяма степен все още е идеал за живот помашко.
Това много кратък обзор на социално-икономическите характеристики на общността помашките е важно за разбирането на тяхната идентичност. Заради нежеланието им да отидат в градовете и изчезват в анонимност живота на съвременните индустриални и градски центрове, български помаци успя да запази позицията на известно разстояние по-голямата част от обществото. Заемащи такава ниша, те представляват изображение на останалите от стария ред в очите на комунистическата партия и Държавна администрация на предприсъединителния период '89, и, следователно, че е само въпрос на време, когато партията ще се обърнат срещу тях за да ги върне в бъдещето.
Обжалваното идентичност на помаците
Въпросът за идентичността и битки за определянето му изглежда да е от решаващо значение за разбиране на положението на помаците. В тази книга аз се подчертае ролята, която използването на историята е играл за изграждане на идентичността на помашки. Той е чрез писмена форма и разказването на различни истории за произхода на тази общност, че различните версии на самоличността им са формирани.
Poulton's определянето на помаците, които са, цитиран по-горе, дава добра отправна точка за обсъждане на "собствени" и "чужд" версии на тяхната идентичност. Това показва, че един член на обществото има избор между две групи на идентичности, които се наричат "биологичен" тук. 2 Изборът зависи от това, което културни характеристики лица биха избрали за себе си описвам. Ако те изберат език да бъде определянето функция, те ще трябва да гледат на себе си като българи, но ако тази функция е религия, а след това им самоличност ще бъдат мюсюлмани.
Последният избор е отворена за редица различни тълкувания. Мюсюлманин би могло да означава последовател на исляма и член на Ума. То може също така показват, собствена идентичност помашко. Или - и най-вероятно - мюсюлманската идентичност може да доведе до турската етническа придържане.
Тази неяснота за самоличност помашките за индивидуално и групово ниво дава възможност за по-големи етнически групи със стабилна етническо съзнание да се опитват да наложат своите виждания за това кой помаците са. В българския контекст най-сериозно предизвикателство е дошло под формата на български националистически кампании, провеждани след 1878 г. от националната държава и нейните институции.
По-народен версия на самоличността на манипулация е дошло от турското малцинство в България. Тя набра скорост, особено след падането на Тодор Живков в края на есента на 1989 г., когато партията за права и свободи (ДПС) е създадена. Неофициално обаче, страната, която е идентифицирана като главно турската етническа партия, въпреки че предполагаемата му цели са да защитава правата на всички малцинствени групи. На основание на обща религия е налице тенденция в рамките на ДПС за "Turkify" помаците.
По този начин помаците са изправени пред две идентичност рецепти, използвани от националистите от два основни лагери. Един от тях се основава на език, а другият - на религията. Все по-голям брой български мюсюлмани отказват, обаче, и двете версии и да откаже да се определят или като българи или турци. Те се наричат "помаци", "Achryani" или просто "мюсюлмани".
Тези факти точка в посока на обсъждане на идентичността в условията на социално обусловени конструкции. Идентичността е социален факт и като такъв се определя от човека (т.е. социално) поведение. (Вж. Банда-Beckman и Verkuyten 1995:30 f.) социален, културен и отделните процеси и решения представляват идентичност. Фиксирани идентичност, която се приписва на Общността без оглед на техния социален живот може да се разглежда само като силно идеологически.
Обикновено те ще откажат точно построените характер на идентичностите и като следствие - тяхното историческо развитие.
По-често, отколкото не приписва идентичност от чужбина са склонни да поемат естествен произход - т.е. да се наследяват в нечии "кръв", тъй като не са били, както и да е продукт на една душа. Приписва идентичност може, разбира се, да се deconstructed. Агентите на изобретението и налагането могат да бъдат идентифицирани, както и на техните интереси и методи анализирани.
Балканите до момента голям брой случаи на държава-членка и техните изобретения impositions, един от най-забележителните на чуждестранни инвестиции са македонски случай. (Виж Poulton 1995) По-малко известни, но въпреки това много показателен пример на Балканската идентичност, политиката е заселено с един обсъждат тук. Това е добър пример за това как властта изгражда идентичност и как целеви общности реагират на такива impositions. Тя също показва как impositions са саморазрушителни като вместо за постигане на единна идентичност, участници на земята приема много чувствителни към контекста идентичност. По този начин помаците "самостоятелно определения често са свързани с конкретните условия, при които те действат и общуват.
Историята винаги е бил решаващ средства за изграждане на една идентичност на помаците. Битката между различните версии на историята, обаче, е несправедливо един. Националната държава историография, която осигурява основата за официално изработени и наложени идентичност, има впечатляващ брой електрически инструменти на негово разположение - от учебната система, обществена пропаганда, на чист сила. От друга страна, народен версии на историята - турски и помашки такива, се радват на известна степен на обществения живот, само от 1989 г. и са принудени да мълчат действително понякога дори и сега.
На (ре) конструкция на историята на българските мюсюлмани
Идентичности се корени в историята. Общности конструират своите идентичности да се представят като исторически лица
съществуващите постоянно и непрекъснато в продължение на най-дълъг период, както е възможно. Принципът се прилага към делото помашките, също. Различни интерпретации на тяхната идентичност се основават на различни истории от техния произход.
По писмено и на национално ниво, български, турски и гръцки версии предизвикателство един към друг. Тяхната валидност е ограничена до границите на съответната държава-членка с най-важно изключение на турската версия, която се разпространява от българските турци в България. Не е изненадващо всяка национална тълкуване твърди, че помаците са от тяхната националност, т.е. са български, гръцки или турски.
Гърците и турците трябва да бъде по-разчупено идентичност ръководители, тъй като техните версии на помашки произход имат най-малко убедителни фондации. Тъй като това е фактът, че помаците говорят български език, както майка им си е тяхна Основната цел е да докаже, че или не е български език или че то е било наложено насилствено само през 20 век - преди време, че помаците са били говори турски. Добре известен канадски български антрополог Асен Balikci е написал книга за последно на гръцки и турски се опитва да "джоб" на помаците. (Balikci 1997) Пренебрегването на находчивостта на тези опити, моето внимание ще бъде отделено на по-малко въображение, но по-подходящи българския случай.
Преобладаващото мнозинство от помаците живеят в България, и по този начин българската политика има най-голямо значение за тях. В най-широк очертава, като последният може да се каже, да следват хода на типичните да утвърди една нова държава-членка, на Балканския полуостров.
В този контекст обсъждане на българската идентичност и мюсюлманска история започва вече към втората половина на 19 век, но след модел, създаден с интелектуални предшественици много по-рано. А най-известните пример в това отношение е най-известният монах Paisy Khilendarski с програмни си "История славянобългарска" (славянски българска история) написана през 1762г.
Независимо от тези рано proclammations, че едва през втората половина на 19 век, че нацията процеса на изграждане в страната започна да се направят някои напредък. След това беше установен модел първо и преди всичко на интелектуална проект определяне на българската нация и определя своите отличителни черти. Амбицията на българската интелигенция от периода беше да се опитам и трансформиране на общински, род-ориентиран, както и самостоятелно в центъра традиционните схващания за идентичността - които са били естествено в мултиетническо общество, най-вече на дребните неграмотни - в националния. А основната отличителна черта на български език е трябвало да бъде, се връща към славата на Първото и Второто български царства.
В този контекст български език е представен като стълб на всички други славянски езици. Тя е била запазена през всички векове на османското професията (на "турско робство") поради съпротивата на българите срещу Османската асимилация и се дължи и на Църквата. Съществуването на българската нация бе проследено обратно в началото на средна възраст. Но тъй като Православното християнство е важен елемент от това, което ще наричаме "българщината" (bulgarshtina) принадлежността на помаците към българската нация, необходими някои допълнителни доказателства. Те трябваше да бъдат "истински" българи в среда на агресивен национализъм на немски тип (Sprachnationalismus, Kulturnationalismus). Освен това, помаците са живели предимно в области, които са били цел на българското експанзионизъм след 1878 г. (Пирин и Родопите региони). Тези региони са възвърна от България след Първата балканска война от 1912 г. и тяхната интеграция е основна цел на българската политика по това време. За да може да декларира помаците да бъдат българи и да се справят с факта, че те повярваха в Аллах - богът на бившата потисниците! - Историята на принудителен Islamization трябваше да бъде измислена. След като показа, че помаците са преобразувани чрез сила и срещу тяхното свирепа съпротива, продължаването на българщината им може да се твърди.
Тази версия на историята е отразено от официално приетите bulgaromohamedani етнонимът, български мохамедани, във връзка с помаците. Тя е една от основните цели на широката етнографски, исторически и други пишат за помаците да се докаже, че дори след помохамеданчване те са продължили да водят своите български език, заедно с Крисчън, а понякога дори и езически традиции и обичаи. (Вакарелски 1966 г.; Василев 1961 г.; Вранчев 1948).
Националистическата историци, както и на директора на провинция архив в Смолян, Андрей Pechilkov, не променя техните теории за bulgaromohamedani след 1989 г.: "След приемането на исляма по най-страшното и най-суровите обстоятелства те (т.е. български мюсюлмани) - хора, чийто ум е пълен с трагедията, но които са твърди като камъни - е да им красивите български език, своите стари славянски традиции, тяхната чисто национален характер, въпреки брутален натиск и преследване през вековете. (Pechilkov 1993:5)
Така очевидни различия в начина на мислене и навици между християни и помаци са или игнорирани, или дължи на стари славянски обичаи, които са били съхранявани от помаците. Техният език, както в текста, цитиран по-горе, се казва, че е изключително стари, дори и Кирило-Методиевски диалект, с "чист и красив" български вкус. Отново Андрей Pechilkov: "Българите с мюсюлманската вяра не знаят една турска дума, която е основна и най-категоричното доказателство за своя български етнически произход. Необходимо е също така вярва, че най-старият български език - Кирило-Методиевски едно - е запазена точно в Централните Родопи) ". (пак там)
В най-последователно история на длъжностно лице на помаците са написани по време на комунистическия правило. Най-амбициозният и авторитетни от тях е книгата "На миналото на българските мохамедани в Родопите". Той е редактирана през 1958 г. от Българската академия на науките и се бяха събрали за нейния състав някои от най-известните и уважавани български историци от последните пъти, като Вера Мутафчиева и Николай Тодоров. Книгата отразява много добре на официалния и популярен начин на мислене мнозинство за помаците и по този начин очаква името променящия кампания 1971-1974, което формира той първата фаза на т. нар. Процес на прераждането. В този процес, всички помаци трябваше да променят техните тюркски-арабски имена на българските. (Виж Константинов и Alhaug 1995) Книгата може да бъде разглеждана като логичен резултат от културната политика, че прегледах помаци като българи, но с известно неудобство, недостатък - тяхната ислямска религия.
Частта от книгата, която ни интересува най-много на глава "принудителното Islamization на Родопите българите. Авторът е Николай Тодоров, един от малкото български историци, които са били публикувани на Запад преди 1989.
Тодоров определя две вълни на мащабни реализации принудени да приемат исляма в България: първото по султан Селим II през 16 век и втората по времето на Мехмед IV (1648-1687). Първата реализация маса твърди засегнат район се простира от Егейско море до Босна. Основният източник за твърдението Тодоров е летопис от 18 век / така! /, Които той не цитирам така или иначе. Втората вълна се казва, че са проведени от известни Grandvezir на султана Мехмед Köprölü който командва тялото на еничарин войски на кампания срещу венецианците в проточен Османската-венециански войни. Мехмед Köprölü се казва, че са принудени от населението на Родопския регион на Чепино, през които той минава с войниците си, да приемат исляма. Единственият източник за това събитие е хроника на един поп Драганов, който според Тодоров е написана не дълго след събитията "(Българска Akademiya NA Naoukite 1958:68). 3 Тодоров признава, че е летопис се изгубили, и че ние го познаваме само от копие в книгата на Стефан Захариев's (Захариев 1870: 67ff). Но истината е, че хрониката е просто Fake - дори и една "от най-лошите", тъй като Ottomanist Machiel Kiehl го слага (Писмо Machiel Кил на автора, 9-ти октомври 1997 година). Например Тодоров е толкова илюстративна, защото не е обичайна практика да се цитират първоизточниците, а да ги приемат безкритично от други автори. Един след друг автор възпроизведе на цитиране на източник, без никакво опит за проверка.
По този начин цялата литература става изградена на много малко източници, които често бяха фалшификати. Но въпросът е, че (HI) история, обаче фалшифицират му основа е, беше повярва. Какво е създадена е жанр на литературата с броя на постоянно повтаря жанра теми.
Един от тези жанра черта е да се разкаже една история за "някои българи, които скоро предпочита да бъде убит или да напуснат домовете си, отколкото да приемат исляма. Те остава посветена на вярата си деди ". Други приели исляма под заплахата от смърт. Те са това, за да спасят живота си. Но макар и да промени вярата си те не престават да бъдат синове на своя народ. " (Българска Akademiya NA Naoukite 1958:70).
Други topoi, които не липсва в повечето от сметките за помаците са: "За всеки български мюсюлмани село има поне един гроб на Christan който бе убит от турците за протеста си срещу Islamization." Следните случаи, обаче, изглежда, да представи реалността на ситуацията. През 1980 на Историческия музей в гр. Смолян организира археологическа експедиция. Неговата цел е да се намери такъв християнски гробове в помашките села. Тъй като такова не е било установено, директор на музея поставени кръстове по мюсюлмански гробове като доказателство, че починалият преди това са били християни. (устна информация, предоставена от кмета на село Смилян и историка г-жа Боряна Панайотова).
Повтарящи Друг мотив е, че много припомни, топоними "християнското минало на помаците и жертвите на принудителното Islamization. Такива са например имена производни от думи като "църква", "кръв", "булка" или "девица". Историята е, че селата в Родопите, които имат такива имена е бил основан от християнски бегълци, които са скрили в горите, които бягат от османските войски.
Друг важен момент е направено като набляга на ежедневни добри отношения между помаци и християни. Популярна история е, че една от тези две области са тичат към спасяването на друг по време на войната време: помаци са спасяването на християните от отстъпващите османски войски по време на Освободителната война 1877-8, или, обратно, християнски съседи са осигуряване на отбраната за помаците в лицето на настъпващите руските войски. Безспоред убийства - като тези в християнски села на Батак и Перущица през 1876 г. или за експулсиране от населението помашките на някои родопски села през 1912 г. - са, ако те не могат да бъдат пренебрегнати, приписвани на малка група фанатици от общностите, така и на безсмислена и фатални политика на държавата. Но всичко това не може да унищожи българщината на помаците, те продължават да запазят българския си произход все пак.
Основната предпоставка зад тези версии на историята е, че не религия, етническа принадлежност, но език определя: "Те (помаци) говорят стар и чист български език, който е най-доброто доказателство за своя български произход." (Българска Akademiya NA Naoukite 1958:72).
Сметка Тодоров в тази книга съдържа всички важни въпроси, необходими за длъжностно реконструкция на историята помашко. Основната линия на аргумент е, че помаците са българи, но с някои дефекти: а именно, че те не принадлежат към християнската общност, но придържам към вярата на бившата потисник. Това обаче могат да бъдат отстранени и помаците могат да бъдат върнати ( "прероден") в техните истински и чист българщината.
Премахването на неизправността е била разглеждана като семиотичен (anthroponymic) експлоатация, които биха могли да бъдат наложени на помаците използващи насилие, ако трябва да бъде. Книги като академичните обем, посочени по-горе, предвиждат такива операции. Първият от тези драстични мерки е принудителното покръстване през есенните месеци на 1912 г., след извършването на интервали от различни дължини от името променящия кампании. Константинов брой четири цикъла на реализация: 1912, 1938-1944, 1962-64 и 1971-72. (Виж Константинов 1992a; Константинов и Alhaug 1995:25 FF, също Константинов в този обем)
Последната реализациите е най-бруталните един (за добро описание на тази кампания, както и съпротивата срещу него от гледна точка на малък град в Родопите, Мадан, вижте Karagiannis 1995 г.: 20 FF.) То е проведено с административни заповеди и с подкрепата на армията, тайната полиция, специалните сили на полицията, и пара-военна подкрепа. Всеки опит да се противопоставят на мерки - и там са такива - беше смазан от сила .. Неизвестен брой помаци, които отказвали да приемат новото име, са били убити или ранени, както и няколко души са били интернирани в известния затвор лагер на остров Белене на река Дунав.
Комунистическата партия, насочени към унищожаване на всички представителства на семиотичния отличителен култура помашко. Не само имената, но също така и традиции и обичаи, както и носенето на традиционни рокли е забранено. Идеята беше, че няма държавен символ на вярата на различните помаци и различна култура, трябва да остане - амбиция, които несъзнателно оголване на факта, че тези различия са съществували.
Друг важен момент, които властите се опитват да направят бе, че кампанията на "възраждане" е доброволна стъпка към модернизация и по този начин социалистическата държава е подпомагане на помаците да се измъкне от тяхната "изостаналост" - една изостаналост идентифицира с исляма.
По този начин можем да наблюдаваме процес, в който академични или литературни измислици от историци, етнографи и писатели по темата за помаците като насилствено islamized българите, ескалира във военна операция, предназначена за привеждане на помаците обратно в състояние на пълно българщината. В този процес всички представителства, които биха могли да послужат като основа за отличава идентичност помашки, или дори по-лошо - за един турски - са били насочени да се погасява.
Такива асимилаторска политика беше тестван на помаците и след десетина години ще се прилага за българските турци - второ издание на "процесът на възраждане", но много по-добре познато от своите международни последици. (Виж например Poulton 1994: 129ff). Превръщането на кампанията е идентичен, но този път тя е насочена срещу малка част от 800 000 души, които предлагат решителна съпротива на някои места. В обобщение на обосновката на процеса от гледна точка на националната държава, три основни мотиви могат да бъдат идентифицирани: (1) чувство на заплаха идва от исляма и особено от Турция, (2) напрежение, произтичащи от явно противоречие между комунистическа риторика на модерността и традиционния бит на мюсюлманските малцинства, както и (3) влиянието на силно националистическата фракция в комунистическата партийното ръководство.