Ой помакистан помакистан
.... мой Помакистан.... а наздраве!!!!
През 21 век в Чепинския край могат да бъдат посетени 21 културно-исторически и природни забележителности. ЦЕПИНА – историческа крепост. Мястото е обитавано още от тракийското племе беси. В продължение на 20 г. са извършвани археологически проучвания, разкрита е голяма средновековна крепост, която е частично реставрирана. Години наред Цепина е била столица на автономната Родопска област на деспот Алексий Слав, сестрин син на Калоян. Цепина (1136 м) е обявена за историческо място със защитена площ 150 декара със заповед № 357 от 9 февруари 1973 г. Тя е паметник от изключително значение за българската история. Близо до крепостта е изградена туристическа хижа с музейна сбирка, има асфалтов път.
ПАЛЕОНТОЛОГИЧНО НАХОДИЩЕ – уникално място със световно значение за науката. Намира се на около 500 м от центъра на с. Дорково. Проучвано е от съвместна българо-френска експедиция, която открива следи от живот по тези земи от преди 5 милиона години – над 30 вида едри гръбначни животни. Обявено е за природна забележителност със заповед № 90 от 31 януари 1990 г.
МАНТАРИЦА – биосферен резерват с международно значение, под егидата на ЮНЕСКО. Утвърден със заповед № 960 от 8 юни 1968 г. на Министерството на горите. Общата му площ е 10 692 декара. За биосферен резерват е обявен от 1 януари 1977 г. В държавния регистър за защитени природни обекти е включен под № 66. В него виреят над 700 тревни, храстови и дървесни видове. Мантарица е обиталище на глухарите. Залесената му площ е 97.7 процента, обхванати от вековни гори.
ГОЛЯМА СЮТКЯ – вторият по височина и първи по красота връх в Родопите. По билото има останки от тракоримски път с калдъръм, свързващ столицата на бесите Бесапара с римския град Никополис ад Нестум. От върха се разкрива панорама към котловината, Тракия, Рила и Пирин. Висок е 2186 м. Близо до върха се намира Момин кладенец, продължаващ да учудва хидрогеолози с постоянния си дебит и температура от 4 градуса.
ЛЕПЕНИЦА – една от най-красивите пещери в България. Разположена е на левия склон на долината на р. Чукура. В нея има изключителни природни образувания, бисери, езера и подземна река. Дълга е 1525 м, на три етажа. В нея обитават 20 вида пещерни животни. Обявена за природна забележителност със заповед № 2810 от 10 октомври 1962 г. и защитена площ 52 декара. Свързана е с транспортен път от Велинград и Ракитово.
РЕМОВО – историческо място, населявано от беси и римляни. Запазени и до днес са галерии от медни и златни рудници. С него е свързана легенда за златен стан (място за сечене на златни и сребърни монети). Има останки от римско селище, стар римски път и древен храм. На билото се намира м. Джурковица с тракийски некропол. По Ремово виреят редица ендемити, между които жълта и синя перуника, видрица, записани в Червената книга на България.
НИКОЛИЦА – най-ранната християнска базилика в Югоизточна Европа. Намира се до Ракитово. Проучена от археолози, които разкриват останки от трикорабна базилика с дължина 32 м и ширина 17 м. Тя е забележителен образец на най-ранната архитектурно-строителна традиция при християнските храмове. Ако е съществувала библия Бесика, тя е била четена в тази базилика.
ГРАДОТ – останки от византийска крепост от 7 век с площ 50 декара. Открити са и следи от тракийско селище. Има запазени зидове с дебелина 1.80 м и височина 4-5 м..Тази крепост е една от най-големите в отбранителната система на Чепинско. Това лято се предвиждат археологически разкопки. Градот (1335 м) е обявен за историческо място със заповед № 357 от 9 февруари 1973 г. В близост са крепостта Калето и м. Дронтовица със следи от траките.
КАЛЕТО – останки от древна тракийска крепост. Тя не е възстановявана през средновековието и е автентична. Покрай нея има запазен тракоримски път. Намира се на 1444 м в близост до м. Качаков чарк с площ 47 декара. В държавния регистър е записана под № 581 като историческо място.
ПАШИНО БЪРДО – останки от светилище и тракийска крепост от 5 век пр.н.е. Обхваща площ от 30 декара, а защитената територия е 70 декара. Все още личат свлачищата от разрушени оградни стени. До там води транспортен път от Ракитово. Граничи с резерват Мантарица.
МЕЛ – връх близо до гр. Костандово. Там има останки от тракийско време. Мястото не е проучвано от археолози. Висок е 1355 м. От Острата и Панорамната скала там се вижда Чепинският край като на длан. Наблизо има ловно-рибарска хижа.
АЛКОВ КАМЪК – историческо място на 2 км от гр. Костандово. Проучвано от археолози, които разкриват светилище на богинята Хера и тракийско селище с крепост.
ЧАСОВНИКОВА КУЛА – интересен архитектурен паметник, намиращ се в Ракитово. Изградена през 1872 г. Има форма на осмоъгълник, а покривът й е конусовиден. Висока е 18.60 м. Паметник от национално значение, сред 10-те най-известни и запазени часовникови кули в България.
ЖЪЛТАТА СКАЛА – интересна природна забележителност. Намира се на рида Каркария, близо до крепостта Цепина. От нея се разкрива панорама към Чепинската котловина, връх Сютка и рида Алабак.
ГАРВАНОВ КАМЪК – тракийско светилище. Не е проучвано от специалисти. Намира се на рида Каркария близо до връх Калчиш. От него се разкрива гледка към Тракия, Алабак, Белмекен, Сютка. До него има път, тръгващ от Дорково.
МИЛЕВИ СКАЛИ – планински връх на рида Алабак. Близо до него има тракийско светилище, изграден е паметник във връзка с последната партизанска битка в района.
КЛЕПТУЗА – природна забележителност. Карстов извор с дебит 570 литра в секунда и с постоянна температура 8 градуса. Обявен за природна забележителност през 1966 г.
ОСТРЕЦ – връх непосредствено до Велинград. Тракийско светилище. Дремещият вулкан на Чепино.
ТОПИЛАТА – местна забележителност на Чепино, свързана с начина на живот и дейност на тукашните хора.
ХИДРОТЕРМАЛНИ ИЗВОРИ – природна забележителност, стояща в основата на балнеотуризма в района. Известни са 77 минерални извора във Велинград и 3 в Ракитово с дебит над 7000 литра в секунда и температура на водата от 40 до 90 градуса.
МИНЕРАЛНИ БАНИ – най-известните стари бани във Велинград са Вельова, Кална, Сярна, Кремъчна и Карбонатна баня, построени в старо време и използвани до днес. Имат историческа и балнеолечебна стойност.