kopy paste na pismo prateno do mene:
Здрасти,
Аз съм блокиран в pomak.eu и не мога да пиша там, но тъй като ти си се ангажирал, мога да направя няколко кратки коментара по някои теми, които можеш да използваш:
* Темата за училищата - първите български училища в помашките села датират от 1912 година, но се провалят още същата година заради покръстването. През 1926 година са отворени училища във всички села. Мектеби е имало във всяко село с джамия. В Неврокопския край медресе е имало в Кочан, което заедно с плочата от джамията, надгробните камъни, легендата за идването на турците и най-ранният документ за селото са доказателство за дълбокия корен на исляма в него.
* Едирлез в Лъжница - такъв празник "Едирлез" в помашките села не се празнува. Празнува се празника на тракийския Херос (хероя, героя, Георги). Тракийският (а също така гръцки и римски) идол Херос е въведен в Църквата през трети век. Виж Църква и църковен живот в Македония - "Налагането на християнството не могло да измести старите езически обичаи, които били станали традиция. Затова именно християнската църква била принудена да приеме една част от тях, като им даде ново осветление. Така култът към бога на гръмотевицата Перун се слял с почитането на св. Илия; култът към славянския бог Велес се слял с този на св. Власий; а оброчни плочки на тракийския Херос години наред служели като икони на св. Георги или св. Тодор. Този религиозен синкретизъм е особено характерен за българските славяни, за българите." Всъщност празнуването на Гергьов ден е доказателство за тракийския корен на помаците.
* Ислям преди турците - на въпроса "Къде ти е източника" относно исляма на Балканите преди османското нашествие: няма да давам подробности, само ще препоръчам една книга, на която човек само като ѝ види съдържанието в amazon.com и си прави изводите: Islam in the Balkans. Виж в съдържанието глави като "Арабите, славяните, унгарските сарацини и арнаутите", "Арабите влизат в балканската история", "Близокоизточни вярвания сред славяните", "Арабската заплаха за Византия", "Дубровник и арабския изток", "Печенегски и кваризмански мюсюлмани в средновековна Унгария", "Ал-Идриси (548/1154) описва югославския бряг, Албания и Вътрешна Македония", "Богомилското и християнското минало", "Ислямът и балканския град"... В същата тема става въпрос за невежеството на европейците през Средновековието. Това няма да го коментирам, а само ще дам един цитат: "[the Christians] do not wash their clothes once they have put them on until they fall to pieces on them" - страница 66 от книгата "A Vanished World" на Chris Lowney. Това в превод ще рече "[Християните] не си перат дрехите, щом като веднъж ги облекат, докато не станат на парчета върху тях". Така е - не са си прали дрехите и са ги сваляли чак когато се скъсвали.
Поздрави и селям