Author Topic: Световната криза( Svetovnata kriza) !  (Read 19324 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #15 on: March 30, 2009, 10:33 »
Аз се радвам,че има криза ,защото тя действа очистително и ползотворно за здравия бизнес и неакционерния капитал.

Имаш право. Ето един подобен анализ:

http://www.focus-news.net/?id=f11640

Isyankar

  • Guest
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #16 on: March 30, 2009, 10:37 »
Кризите в повечето случаи действат оздравяващо на икономиките ...

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #17 on: March 30, 2009, 13:59 »
za tezi koito imat takava

Isyankar

  • Guest
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #18 on: March 30, 2009, 14:04 »
Моята родина има, за други не отговарям :)))

Isyankar

  • Guest
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #19 on: April 01, 2009, 14:02 »
Бог да пази България от такава рецесия, каквато явно спохожда Турция. За разлика от Балтика, която също потъва с 5-10% - Турция има сериозен прираст на населението, което автоматично умножава тази рецесия по отношение на резултатите за БВП/на глава от населението. С тези 1.1% за 2008  - най-вероятно ще спадне с няколко процента от средноевропейското ниво на БВП на глава, а за 2009, ако регистрира рецесия от -6% направо не ми се мисли колко надолу може да я запрати в класацията, макар и в ЕС средно да се отчете рецесия от 1-2 %.

България през последното тримесечие има най-високия ръст в ЕС - 3.5%, а пък за цялата 2008 година - 6%. Успех би било през тази година, ако успеем да се задържим над нулата при обграждащата ни рецесия. Засега се държим културно и дори доста прилично - да видим как ще е през тази година, дано Бог да е с нас и да не ни прати това, което се случва в Балтика, в Турция и в някои други страни вече:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1996,39140985&_dad=portal&_schema=PORTAL&screen=detailref&language=en&product=EUROIND_NA&root=EUROIND_NA/teieuro_na/teina_gdp/teina011

Рисковете за нас в момента са от предизборните харчове на сегашния кабинет, който харчи като за последно, а приходите в тазгодишния бюджет са с голям спад и за Февруари на практика вече има реализиран бюджетен дефицит, но какво ли им пука на тях - после есента друг ще им сърба попарата.

Ето и информацията за Турция:

Анадолска агенция: Темпът на прираст на турската икономика през 2008 г. е бил 1,1%

01 април 2009 | 13:42 | Агенция "Фокус"

Анкара. Комитетът за статистика на Турция оповести, че през 2008 г. темпът на прираст на икономиката е бил 1,1%, предаде Анадолската агенция. През четвъртото тримесечие на 2008 г. икономиката на Турция се е свила с 6,2%. През цялата 2008 г. брутният вътрешен продукт на Турция се е увеличил спрямо предходната година по текущи цени с 12,7% и възлиза на 950,144 млрд. турски лири /около 850 млрд. лева/, но по неизменни цени увеличението е само в размер на 1,1%. През 2008 г. брутният вътрешен продукт на глава от населението в Турция е 13 367 турски лири по текущи цени, а на база щатски долар този показател е 10 436 долара. Темповете на прираст на Турция през 2008 г. бяха предвидени в размер на 4%, посочва агенцията.

© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!

http://www.focus-news.net/?id=n1157968

Isyankar

  • Guest
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #20 on: April 01, 2009, 19:57 »
Митко Петагов: Безработицата е сериозен проблем за Смолянско

01 април 2009 | 19:22 | Радио "Фокус" - Смолян

Заместник-областният управител и председател на Комисията по заетост в област Смолян Митко Петагов в интервю за радио „Фокус” – Смолян


„Фокус”: Г-н Петагов, вие сте председател на Местната комисия по заетост в област Смолян. Какво е състоянието на безработицата в областта?
Митко Петагов: От месец септември 2008 година насам провеждаме заседание всеки месец, предвид финансовата криза и отражението й върху икономиката и заетостта в област Смолян. Ще посоча две цифри, които трябва да се знаят. През 2002 година регистрираните безработни в Бюрата по труда на област Смолян бяха 29 000 души. През настоящия момент те са 8001. Това ще рече, че за седем години имаме спад от 20 000 души. Това обаче не ни успокоява, тъй като 8000 е една сериозна бройка. Един важен показател, който дава отражение на икономиката, е не нивото на безработицата, а коефициентът на заетост. За област Смолян той е 67%, при среден за страната 65%. Това значи, че ние сме с два пункта над средното за страната. Безработицата е един сериозен проблем за региона, имайки предвид свиването на икономиката в текстила, строителството и мините. Това са трите сектора, които генерират безработица. За съжаление, свиването все още не е регистрирано в Бюрата по труда и не е усетено, но тези процеси предстоят. За последните три-четири месеца регистрираните безработни в Бюрата по труда са се увеличили с 500 души. Само за последния месец увеличението е с 130 човека. За съжаление тази тенденция ще продължава и тук е моментът да намерим пресечната точка на общините, бизнеса и държавата като цяло, за да противодействаме на ситуацията, включително и с различните антикризисни мерки, които предприе и правителството, една от които е финансирането на непълно работно време.
„Фокус”: Безработицата се увеличава, това вече е ясно. Вие бяхте и основен двигател на програмата за намалено работно време на Министерството на труда и социалната политика. При какъв интерес премина тя и доволни ли са работодателите от нея?
Митко Петагов: Програмата е на правителството и е част от антикризисните мерки в цялата страна, като предвижда да обхване 18 000 души. За целта ресурсът е около 6 700 000 лева. Съгласно постановлението на министерския съвет, предприятията, които искаха да полазват програмата, трябваше да подадат документи. Разпределението е на базата на заетостта в областите, като за област Смолян квотата е 306 човека, при работещи близо 24 000 души. Въпреки мащабната кампания, която се направи за популяризиране на програмата получихме заявки за 234 души, от четири предприятия. Имаме усвояване на ресурса на ниво 77%, което ще рече че не изпълнихме квотата. Най-много предложения има от община Златоград– 169, от община Мадан те са 61, а от община Смолян едва души са подали предложения за преминаване към непълен работен ден. Фирмите работодатели, които са се възползвали от програмата, са основно в миннодобивната и текстилна промишленост, това са: “Бултекс” ЕООД със 134 предложения, “ЕС БИ ЕН – Виолета Беширова” ЕООД, което има 35, “Горубсо – Мадан” АД с 61 предложения и “Рудметал – Техномаш” ООД Рудозем с 5. Въпреки големия интерес към тази програма и широкото й оповестяване от Бюрата по труда, има близо 23 % неусвоен ресурс за областта. За съжаление, от другите сектори от Смолян и Девин нямаме заявки. Утвърдени са всички заявки, документите бяха перфектни. За съжаление към настоящия момент не може да се кажа какъв ще бъде цялостният ефект от прилагането на програмата. Анализите ще се направят след третия месец. Добре би било, преди да се приложи в национален мащаб, дадена програма да се експериментира на регионално ниво, с пилотни проекти. Така могат да се отчетат положителните и отрицателни моменти, които впоследствие могат да се мултиплицират. Поради факта, че много райони на страната има ръст на безработицата, се реши програмата да се прилага навсякъде. В движение ще правим анализите и ще информираме Министерството на труда и социалната политика за това какви корекции могат да се правят.
„Фокус”: Според вашите наблюдения какво е положението с безработицата в региона и каква е реакцията на общините? Имаше идея за антикризисни мерки в общините?
Митко Петагов: В началото на октомври ние събрахме всички членове на Комисията по заетост. Дадохме определени задания, за да се опитаме да прегънем стратегическите планове за развитие. Така ние изготвихме краткосрочни, средносрочни и дългосрочни планове за ограничаване на безработицата и разкриване на работни места във всички направления, независимо за какво става дума. Различна е степента на готовност на общините, като най-голяма такава има община Смолян, което е похвално, защото е преценила всички моменти за реакция. За съжаление, в другите общини нещата са в различа фаза. Бюрата по труда се опитаха да правят местни срещи за нивото на безработица. Ние ще предложим различни мерки, за да вървим в една посока, ръка за ръка. Фирмата сама по себе си трудно ще противодейства. Активността и ангажираността на бизнеса в условията на криза са от решаващо значение за оползотворяване на всички средства, както от националния план за действие по заетостта, така и от оперативните програми, които изобщо не са малко. Действително, около 250 човека в Рудозем ще бъдат съкратени. Аз мисля, че могат да се търсят резерви в друга посока по отношение на заетостта на тези хора. Между другото, десет човека от тях бяха при мен на разговор. Те нямат синдикална организация и трудно могат да говорят от името на всички 250 човека естествено. Но според мен има достатъчно възможности и извън системата да се задействат едни алтернативни програми, които са свързани най–вече в консервацията и ликвидацията на съответните рудници, така и в ограждане на зони, екологични предприятия, в резултат на нарушенията на околната среда, в резултат на рудодобивното производство като цяло и за това нещо смятам, че има ангажимент и държавата, и съответните концесионери. В това отношение могат да се разработят няколко проекта и програми, които да получат финансиране и от бюджета, и от оперативната програма по околна среда, за да може действително да осигурим някаква алтернативна заетост на част от тези лица, които ще напуснат системата на рудодобивната промишленост.
„Фокус”: Областна администрация – Смолян има ли адекватен план за борба с кризата?
Митко Петагов: Имаме разписани конкретни действия и мерки, включително в различни направления като цяло. Работим в доста насоки по отношение на това как и по какъв начин можем да помогнем на бизнеса и на общините да се справят. Ние можем да помогнем само по този начин - със съдействие, координация и мисля, че го правим успешно. Имаме различни акценти, които сме поставили, и с Националния план за действие по заетостта, по които са заделени много средства и под формата на субсидирана заетост, и по оперативна програма „Човешки ресурси”. Вече са одобрени проектите за втора фаза за „Социален асистент”, които бяха предложени от общините и от неправителствените организации, което говори, че синхрона, който бяхме направили между Областна администрация, Регионална служба за социално подпомагане и общините, по отношение, кандидатстване по тези схеми, дадоха резултат. В това направление ще бъдат ангажирани хора , тоест има двоен ефект, както ще бъдат обгрижвани лица, които имат дадена нужда, така ще бъдат и заети хора с едни прилично възнаграждение от порядъка на 280 - 300 лева. Предишната програма, която се финансираше от републиканския бюджет, възнаграждението по тази схема беше от порядъка на минималната работна заплата.
„Фокус”: И все пак, в началото на пролетта има ли полъх, че стагнацията на пазара ще намалее? Оптимист ли сте относно развитието на областта в предстоящите месеци,?
Митко Петагов: По-скоро трябва да бъдем реалисти. Трябва добре да оценяваме ситуацията, тенденциите, и на тази база да предприемаме съответните действия. Аз мисля, че все още финансовата криза и отраженията й като цяло в планината, все още не са показали напълно своята динамика и предстоят по–сериозни процеси в това отношение. Още повече, че не се виждат към настоящия етап ясни индикатори за това дали в строителството ще продължи наемането на нова работна ръка, дали в шивашкия бизнес ще продължи свиването на поръчките, в подобна връзка са и цените на металите на лондонската борса. За съжаление, прогнозата ни е, че ще продължим и летните месеци до септември да усещаме негативните отношения на кризата. Но ако съумеем да мобилизираме всички ресурси и по–координирано да работим с всички тези институции, ние можем да използваме потенциала, които не е използван в Родопите, за да можем действително да предложим такива адекватни мерки, които могат да донесат и приходи на общините и заетост на населението.


Всички мнения, оценки и твърдения в текста са лични и не ангажират Агенция „Фокус”.

© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!


http://www.focus-news.net/?id=f11660

Offline Amina

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 51
  • Gender: Female
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #21 on: April 01, 2009, 22:25 »
Кризата е факт и в България. Особено в такива райони, в които заетостта и без това е ограничена. А икономиката на държавата ни и без криза е уязвима. Най-подтискаща е несигурността. Неизвестността - до кога ще продължи това състояние и че скоро едва ли ще се "оправим" допълнително нажежава обстановката. Да не говорим за това че днес най-удобното извинение и обяснение е "световната криза"и е много жалко когато някои спекулират и злоупотребяват с това. Но... все пак да си дадем надежда , да си пожелаем здраве, а другото все ще си дойде на място.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #22 on: April 04, 2009, 06:28 »
Безработицата в САЩ през март е нараснала до най-високото ниво от над 25 години. Показателят е отчел ръст от 8,5%, което е най-високото ниво от 1983 г. Общо през март са били съкратени 663 хил. души. От началото на кризата икономиката се е разделила с 5,1 млн. работни места. Две трети от съкращенията са били направени през последните 5 месеца, предаде агенция Reuters.

Съкратените в производството са били общо 161 хил. души. Строителните компании са отрязали 126 хил. работни места. И през март най-големите съкращения са били в сферата на услугите, където са били съкратени 358 хил. позиции.

Нивото на безработица сред хората, които имат право да получават помощи, се е увеличило до 4,3% в седмицата, приключила на 21 март. Това е най-високата стойност от 1983 г.

Броят на американците, които са подали за първи път молби за помощи при безработица, е нараснал също до най-високото си ниво от 1982 г.

В същото време до рекордно ниво е скочил и общият брой на хората, получаващи помощи, съобщи агенция Bloomberg. Броят на първоначалните молби за безработица се е увеличил с 12 хил. до 669 хил. през седмицата, която е приключила на 28 март. Тази цифра надхвърля границата от 600 хил. за девети пореден път. Общият брой на хората, които получават помощи, е скочил в предходната седмица до рекордните 5,73 млн.

v-k Monitor dnes!

Isyankar

  • Guest
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #23 on: April 04, 2009, 11:28 »
В допълнение на Назми: Безработицата в България понастоящем е с около 2 процента под тази в САЩ. 

Два пъти по-висока е тя в страни като Турция и Испания, а в страни като Македония - дори 5 пъти по-висока...

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #24 on: April 04, 2009, 15:59 »
Оставете безработицата, данните за нея не са действителни. Не всеки, който е без работа, е регистриран в Бюрото по труда. Гледайте процента на заетост на трудоспособното население. А той за България е 65-67 %. Т.е. безработните са 33%. Или всеки трети е без работа. 

Isyankar

  • Guest
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #25 on: April 04, 2009, 18:54 »
Оставете безработицата, данните за нея не са действителни. Не всеки, който е без работа, е регистриран в Бюрото по труда. Гледайте процента на заетост на трудоспособното население. А той за България е 65-67 %. Т.е. безработните са 33%. Или всеки трети е без работа. 

Коефициента на заетост в България е на равнища около средните за ЕС и само 2-3 пунктни процента по-нисък все още от желаните от Лисабонската стратегия.

Безработицата ни е под средноевропейското ниво. Има 3 вида безработица - циклична, структурна и текуща. Няма да правя икономически лекции - всеки да си отговаря за неговите дипломи. Има неработещи лица, които учат, работят в сивата икономика или по ред други причини не търсят работа и не са безработни. Това си е техен личен избор. Безработицата в България е 3 пъти по-ниска от турската и 5 пъти по-ниска от македонската. Това са фактите. Някой безработен, ако не учи, не работи в сивата икономика или просто го мързи да си потърси работа - хич не ме интересува - да си стои безработен.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #27 on: April 07, 2009, 21:28 »
Въобще банкирането с лихви е нож с две остриета - ако даваш високи лихви, няма ликвидност; ако даваш ниски лихви, има злоупотреби. При положение, че банковата система не беше базирана на лихви, подобна криза нямаше да се случи. Безлихвеното банкиране е много по-сигурно, както и да го погледнеш, но уви все повече и повече хора се увличат по лихвата.


http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=488&aid=11535

Isyankar

  • Guest
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #28 on: June 30, 2009, 11:01 »
Днес Р Турция се нареди сред страните с най-тежка рецесия в Европа с -13.8% (За първо тримесечие на 2009, а пък за последното на 2008 беше около -7%). Калкулирайки обаче демографските коециенти се оказва, че Турция може да регистира най-големия спад на БВП на глава от населението в Европа.

Може да се обобщи, че най-засегнати от кризата са страни като Литва, Латвия, Естония, Турция, Ирландия и Германия до известна степен, а извън Европа - Япония. Най-добре представящи се за момента са страни като Полша и Македония например, които регистират положителен икономически ръст. България е някъде в средата със своите около 3.5% икономически спад за първото тримесечие, което обаче е по-малко от средноевропейското ниво - почти -5%.

Лоша криза. Дано да свърши скоро.

На хората не им говорят много тези проценти, но те доста рефлектират. В Балтика рецесията е между 15 и 20% и спадът на заплатите тази година във всички сектори ще бъде около 25% .... Пази Боже в България такава рецесия и такъв спад на доходите, че и без това не са ни от най-високтие...


Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #29 on: June 30, 2009, 12:26 »
Абе Isyankar ти нямаш ли друга работата се заминаваш с турция. Не си ли разбрала? Да тука има криза както всякаде но турците са богати и добрe плащат. това не е свързан с рецесия и реален икономик. 3ащото в турция хора има пари в банка си но жалко е в българия само мафиа има!