Митко Петагов: Безработицата е сериозен проблем за Смолянско01 април 2009 | 19:22 | Радио "Фокус" - Смолян
Заместник-областният управител и председател на Комисията по заетост в област Смолян Митко Петагов в интервю за радио „Фокус” – Смолян„Фокус”: Г-н Петагов, вие сте председател на Местната комисия по заетост в област Смолян. Какво е състоянието на безработицата в областта?
Митко Петагов: От месец септември 2008 година насам провеждаме заседание всеки месец, предвид финансовата криза и отражението й върху икономиката и заетостта в област Смолян. Ще посоча две цифри, които трябва да се знаят. През 2002 година регистрираните безработни в Бюрата по труда на област Смолян бяха 29 000 души. През настоящия момент те са 8001. Това ще рече, че за седем години имаме спад от 20 000 души. Това обаче не ни успокоява, тъй като 8000 е една сериозна бройка. Един важен показател, който дава отражение на икономиката, е не нивото на безработицата, а коефициентът на заетост. За област Смолян той е 67%, при среден за страната 65%. Това значи, че ние сме с два пункта над средното за страната. Безработицата е един сериозен проблем за региона, имайки предвид свиването на икономиката в текстила, строителството и мините. Това са трите сектора, които генерират безработица. За съжаление, свиването все още не е регистрирано в Бюрата по труда и не е усетено, но тези процеси предстоят. За последните три-четири месеца регистрираните безработни в Бюрата по труда са се увеличили с 500 души. Само за последния месец увеличението е с 130 човека. За съжаление тази тенденция ще продължава и тук е моментът да намерим пресечната точка на общините, бизнеса и държавата като цяло, за да противодействаме на ситуацията, включително и с различните антикризисни мерки, които предприе и правителството, една от които е финансирането на непълно работно време.
„Фокус”: Безработицата се увеличава, това вече е ясно. Вие бяхте и основен двигател на програмата за намалено работно време на Министерството на труда и социалната политика. При какъв интерес премина тя и доволни ли са работодателите от нея?
Митко Петагов: Програмата е на правителството и е част от антикризисните мерки в цялата страна, като предвижда да обхване 18 000 души. За целта ресурсът е около 6 700 000 лева. Съгласно постановлението на министерския съвет, предприятията, които искаха да полазват програмата, трябваше да подадат документи. Разпределението е на базата на заетостта в областите, като за област Смолян квотата е 306 човека, при работещи близо 24 000 души. Въпреки мащабната кампания, която се направи за популяризиране на програмата получихме заявки за 234 души, от четири предприятия. Имаме усвояване на ресурса на ниво 77%, което ще рече че не изпълнихме квотата. Най-много предложения има от община Златоград– 169, от община Мадан те са 61, а от община Смолян едва души са подали предложения за преминаване към непълен работен ден. Фирмите работодатели, които са се възползвали от програмата, са основно в миннодобивната и текстилна промишленост, това са: “Бултекс” ЕООД със 134 предложения, “ЕС БИ ЕН – Виолета Беширова” ЕООД, което има 35, “Горубсо – Мадан” АД с 61 предложения и “Рудметал – Техномаш” ООД Рудозем с 5. Въпреки големия интерес към тази програма и широкото й оповестяване от Бюрата по труда, има близо 23 % неусвоен ресурс за областта. За съжаление, от другите сектори от Смолян и Девин нямаме заявки. Утвърдени са всички заявки, документите бяха перфектни. За съжаление към настоящия момент не може да се кажа какъв ще бъде цялостният ефект от прилагането на програмата. Анализите ще се направят след третия месец. Добре би било, преди да се приложи в национален мащаб, дадена програма да се експериментира на регионално ниво, с пилотни проекти. Така могат да се отчетат положителните и отрицателни моменти, които впоследствие могат да се мултиплицират. Поради факта, че много райони на страната има ръст на безработицата, се реши програмата да се прилага навсякъде. В движение ще правим анализите и ще информираме Министерството на труда и социалната политика за това какви корекции могат да се правят.
„Фокус”: Според вашите наблюдения какво е положението с безработицата в региона и каква е реакцията на общините? Имаше идея за антикризисни мерки в общините?
Митко Петагов: В началото на октомври ние събрахме всички членове на Комисията по заетост. Дадохме определени задания, за да се опитаме да прегънем стратегическите планове за развитие. Така ние изготвихме краткосрочни, средносрочни и дългосрочни планове за ограничаване на безработицата и разкриване на работни места във всички направления, независимо за какво става дума. Различна е степента на готовност на общините, като най-голяма такава има община Смолян, което е похвално, защото е преценила всички моменти за реакция. За съжаление, в другите общини нещата са в различа фаза. Бюрата по труда се опитаха да правят местни срещи за нивото на безработица. Ние ще предложим различни мерки, за да вървим в една посока, ръка за ръка. Фирмата сама по себе си трудно ще противодейства. Активността и ангажираността на бизнеса в условията на криза са от решаващо значение за оползотворяване на всички средства, както от националния план за действие по заетостта, така и от оперативните програми, които изобщо не са малко. Действително, около 250 човека в Рудозем ще бъдат съкратени. Аз мисля, че могат да се търсят резерви в друга посока по отношение на заетостта на тези хора. Между другото, десет човека от тях бяха при мен на разговор. Те нямат синдикална организация и трудно могат да говорят от името на всички 250 човека естествено. Но според мен има достатъчно възможности и извън системата да се задействат едни алтернативни програми, които са свързани най–вече в консервацията и ликвидацията на съответните рудници, така и в ограждане на зони, екологични предприятия, в резултат на нарушенията на околната среда, в резултат на рудодобивното производство като цяло и за това нещо смятам, че има ангажимент и държавата, и съответните концесионери. В това отношение могат да се разработят няколко проекта и програми, които да получат финансиране и от бюджета, и от оперативната програма по околна среда, за да може действително да осигурим някаква алтернативна заетост на част от тези лица, които ще напуснат системата на рудодобивната промишленост.
„Фокус”: Областна администрация – Смолян има ли адекватен план за борба с кризата?
Митко Петагов: Имаме разписани конкретни действия и мерки, включително в различни направления като цяло. Работим в доста насоки по отношение на това как и по какъв начин можем да помогнем на бизнеса и на общините да се справят. Ние можем да помогнем само по този начин - със съдействие, координация и мисля, че го правим успешно. Имаме различни акценти, които сме поставили, и с Националния план за действие по заетостта, по които са заделени много средства и под формата на субсидирана заетост, и по оперативна програма „Човешки ресурси”. Вече са одобрени проектите за втора фаза за „Социален асистент”, които бяха предложени от общините и от неправителствените организации, което говори, че синхрона, който бяхме направили между Областна администрация, Регионална служба за социално подпомагане и общините, по отношение, кандидатстване по тези схеми, дадоха резултат. В това направление ще бъдат ангажирани хора , тоест има двоен ефект, както ще бъдат обгрижвани лица, които имат дадена нужда, така ще бъдат и заети хора с едни прилично възнаграждение от порядъка на 280 - 300 лева. Предишната програма, която се финансираше от републиканския бюджет, възнаграждението по тази схема беше от порядъка на минималната работна заплата.
„Фокус”: И все пак, в началото на пролетта има ли полъх, че стагнацията на пазара ще намалее? Оптимист ли сте относно развитието на областта в предстоящите месеци,?
Митко Петагов: По-скоро трябва да бъдем реалисти. Трябва добре да оценяваме ситуацията, тенденциите, и на тази база да предприемаме съответните действия. Аз мисля, че все още финансовата криза и отраженията й като цяло в планината, все още не са показали напълно своята динамика и предстоят по–сериозни процеси в това отношение. Още повече, че не се виждат към настоящия етап ясни индикатори за това дали в строителството ще продължи наемането на нова работна ръка, дали в шивашкия бизнес ще продължи свиването на поръчките, в подобна връзка са и цените на металите на лондонската борса. За съжаление, прогнозата ни е, че ще продължим и летните месеци до септември да усещаме негативните отношения на кризата. Но ако съумеем да мобилизираме всички ресурси и по–координирано да работим с всички тези институции, ние можем да използваме потенциала, които не е използван в Родопите, за да можем действително да предложим такива адекватни мерки, които могат да донесат и приходи на общините и заетост на населението.
Всички мнения, оценки и твърдения в текста са лични и не ангажират Агенция „Фокус”.
© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!http://www.focus-news.net/?id=f11660