Сюлеймане, а да те попитам турски имена като Айсехел, Гюлшен, Гюнеш, Ердоан и така нататък мюсюлмански ли са или старинни тюркски? Защо един турчин мюсюлманин може да носи старинни тюркски имена които нямат нищо общо с мюсюлманската именна система завещана от Коран и Керим и какво пречи на един помак да носи славянско име като Радослав, Деница, Цветан, Радостина, които нямат нищо общо с християнската именна традиция?
Балканджи, по този въпрос съм писал и друг път. Ще отговоря още веднъж, а ако някои (имамин,ходжа...) е по-запознат нека разясни по-добре... Като владетели на свещените градове Мекка и Медина, османската държава е била наречена ''халифат'', а султана ''халиф'' т.е. той е божий наместник на земята и пазител на ислямската култура. А османците, като цяло са съвремените турци, т.е. народът на султана (турците) бил народ пазител на ислямските ценности и морал, неговата култура била пример за ислямският свят, с това и самите имена носени от турците са канонични (по шериата, казано по ислямски). Значи турските имена по шериат са мюсюлмански. А от тук идва и доказателство споменато в Корана, че мюсюлманите трябва да се наричат с мюсюлмански имена, иначе в съдният ден синът (мюсюлман) ще търси сметка от баща си - защо не си е изпълнил задължението като мюсюлманин!
Подобно се случва и в християнството - когато Борис (покръстител на българите) приема християнството той променя името си на Михаил, (името на своя кръстител - император Михаил), всъщност той си слага християнско име от столицата на християнството (православието) - Константинопол. Наред със себе си тои сменя имената и на синовте и целият си род, като всички прекръства с християнски имена...