Америка избра Барак Обама
"Да ние можем! Можем да променим Америка към по-добро", това каза Барак Обама в победната си реч пред десетки хилади души в Чикаго.
Dnes s edin ot saforumcite si govorihme za tova ce tryabva da po raznoobrazim temite v nashiya forum .....Zatova reshih da otvorya edna tema za Byaloto - Cerno momce v Beliya dom.
Licno za men izborat mu za prezident be edin revolucionen moment v USA, edin opit da se razcupi amerikanskiya stereotip i za parvi pat kato ce li amerikancite nasitina dokazaha ce sa naistina demokaraticna naciya.
Sluci se nesto koeto predi 40-50 godini be nemislimo !
Bulgarian Post
05.11.2008 г.
Барак Обама е новият президент на САЩ, човек натоварен с очаквания не по-малки от тези на американските супергерои познати ни от комиксите и касовите филми. От него се очаква да промени курса на развитие на Америка, да поправи поочукания имидж на страната световен лидер и да се справи с най-дълбоката икономическа криза в САЩ след Втората световна война. Макар и след като призна загубата конкурентът на Обама Джон Макейн заслужи уважението и признанието дори на най-либералните медии в САЩ. Всички признават, че той е станал жертва на нежеланието на американците да гласуват за партията дала два мандата на Джордж Буш.
"Ако все още има някой, който се чуди дали в Америка е възможно всичко, ако има съмнения за силата на нашата демокрация, днес дадохме отговор на тези съмнения", това заяви новоизбраният президент на САЩ Барак Обама.
"Днес милиони хора чакаха по 3-4 часа, за да гласуват, защото вярваха, че този път ще бъде различно. Днес ние американците изпратихме силно послание към света. Казахме, че не сме разделени на "сини" и "червени щати", нито сме сбор от хора от различни раси или националности. Ние сме Съединените американски щати", заяви новият президент на САЩ.
"Днес промяната дойде в Америка", каза още Барак Обама. Той отправи думи на признание към конкурента си Джон Макейн. "Сенатор Макеин се бори дълго и сериозно в тази кампания. Той се е борил за тази страна по начин, по който мнозина от нас не могат да си представят. Аз го поздравявам за всичко, което направи", каза Барак Обама. Той благодари специално на ръководителя на кампанията си Дейвид Плъф, като каза, че той заедно с хилядите работили в екипа му са направили най-великата кампания в историята на американската политика.
"Вие не направихте това за мен. Наясно съм с предизвикателствата пред Америка, с двете войни, които водим в Афганистан и Ирак, с дълбочината на икономическата криза, с това да осигурим енергийна независимост на страната", каза още Обама. Той добави, че не очаква всички американци да са съгласни с политиката която води, но им обеща, че винаги ще им казва какво мисли и ще бъде искрен в управлението си.
Откритостта, която демонстрира Барак Обама през последните две години бе ключът, който му отвори вратата към Белия дом. В същото време в изборната нощ се видя ясно доколко мнозинството американци искаха да буквално да изхвърлят Буш и републиканците от Белия дом. За това говори факта, че без никаква причина хиляди хора се събраха в изборната нощ на Пенсилвания авеню пред Белия дом във Вашингтон. Това не е нищо друго освен ясен знак, че управлението на Буш вече си е отишло.
В речта си, след победата Обама каза още, че чува "гласовете за помощ", които идват от сънародниците загубили домовете или преспективите си в икономическата криза. "Америка може да се промени, Това е чудото на нацията ни", каза Обама пред десетки хиляди души в Чикаго.
Барак Обама спечели т. нар. общ вот с 51% на 47% срещу Джон Макейн и получи 333 гласа в избирателната колегия на САЩ срещу 137 за опонента си. Тези числа обаче са без голямо значение, защото търпят корекции във времето, в което не разполагаме с окончателни резултати.
Важното за крайния резултат, е че Барак Обама спечели около 4 милиона гласа повече от Макейн и заедно с това няколко ключови щата. Обама печели с повече от 60% сред афро-американците, латино избирателите, жените и младите хора. Това вече е една друга Америка, не тази на белия работник „Джо водопроводчика”, който стана известен в изборната кампания с критиките си към Обама и подкрепата си за Джон Макейн.
Какво Барак Обама няма да направи?
Още в изборния ден голяма част от медиите подкрепили Барак Обама като New York Times, LA Yimes, Daly News, NBC и др. го предупредиха от страниците си, че като президент ще трябва да се откаже от предизборни обещания станали основа на президентската му кампания. Според всички сериозни фактори подкрепили Демократическата партия Обама няма да може да изтегли американските войски от Ирак и да даде данъчни облекчения за 95% от американците.
САЩ не могат да поставят на риск изминалите осем години в Ирак и да позволят региона на Близкия Изток да бъде доминиран от Иран и различните враждуващи по между си екстремистки групировки. Вътре в страната администрацията на Обама няма да може да даде огромни данъчни облекчения заради оставения от Джордж Буш огромен бюджетен дефицит.
Обама трябва да започне работа буквално от днес, въпреки, че ще влезе в Белия дом едва след официалната церемония през месец януари. Настоящият президент Буш свика световна икономическа конференция посветена на финансовата криза в глобален мащаб и вероятно едно от първите решения на Обама е дали иска да бъде поканен на нея.
Какво се случи в отминалите президентски избори в САЩ?
Светът стана свидетел на най-дългата изборна кампания в историята. Кандидатите бяха пред очите на американското общество близо 2 години.
Налице е най-скъпата като абсолютна стойност изборна кампания. Тя обаче покри разходите за политика на кандидатите за безпрецедентно дълъг период от време.
Новият президент на САЩ Барак Обама е получил дарения от 3 милиона американци.
За пръв път в последните две десетилетия младите американци се заинтересуваха от политика. Това идва да покаже, че в САЩ е налице мащабна генерационна промяна. Какви ще са качествените й параметри ще видим тепърва.
За пръв път представители на женския пол и на расово малцинство стигнаха толкова далеч в политиката.
Американците решиха изборите по-скоро заради икономическата ситуация в страната и заради посоката й на развитие, а не заради външната политика на САЩ.
Огромно количество избиратели отидоха пред урните или да дадат наказателния си вот срещу Републиканската партия и срещу консервативна Америка, или по-скоро в опит да направят Америка по-малко консервативна страна.
В тази кампания демократите доминираха конкурентите си във всяко отношение – от по-добра организация и привличане на повече доброволци, до набирането на финансови средства и измислянето на политическите приоритети и рамката на изборната кампания.