Author Topic: Помаците - самостоятелен етнос?  (Read 40047 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #45 on: November 15, 2008, 14:43 »
Здравейте на всички от форума!
С интерес чета всички теми, в които се говори за същността на помаците - традиции, история и т.н. Не знам дали поста ми е офтопик, защото като гледам, в почти всяка тема след първите два-три поста по същество, започват междуличностни нападки, правят се глобални изводи от единични изказвания или действия и темата се разводнява.
Та моите впечатления поне по тази тема от това, което изчетох:
1. Много сили трябва да се хвърлят, за да се СЪЗДАДЕ етнос - всички атрибути, които да отличават дадена маса хора от друга. И по какво се отличават помаците в БГ от българите-християни - основно по вярата! Виждам, че много хора усърдно работят за СЪЗДАВАНЕ на помашки етнос и искам само едно да ги попитам: Има ли помашки език (говорим и писмен)? Ако има говорим език, кой е той - диалектът на ловешките, смолянските, чепинските, неврокопските помаци? За сведение всеки един от тези диалекти може много по-лесно да бъде разбран от останалите хора в БГ, отколкото да речем диалекта на българите-християни от Трънския край!
2. Трябва да се прави разлика между необразован, но умен човек, и образован, но прост човек. Но да се парадира с неграмотност и елементарни езикови грешки, както от образовани, така и от необразовани хора, е меко казано арогантно! След като даден човек е решил да пише произведение (особено с претенции за научно), той Е ДЛЪЖЕН да спазва нормите и правилата на езика, на който пише! И както намира спонсор да си издаде произведението, така ще си намери и за редактиране.
3. Това, че само си ПОСОЧИЛ правописните грешки на някой БЕЗ НИЩО ДА ПОПРАВЯШ какво нарушение на Зкона за авторско право е? Особено ако авторът е анонимен!!!  ;D ;D ;D
4. Мъчно ми е, че балканизацията продължава с пълна сила... Така ли ще се приобщаваме към Европа?
Бъдете здрави!

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #46 on: November 15, 2008, 15:16 »
1. Прочети Веда Словена.
2. Ако визираш Хюсеин Мехмед, то той няма никакви спонсори - нито за издаване, нито за редактиране. Ако правописните грешки те дразнят, никой не те задължава да четеш книгата.
3. Закона за авторски права важи еднакво за анонимни и неанонимни произведения. Подчертаването на грешките е както нарушение на Закона за авторското право, така и нанасяне на лична обида, един вид "ей го на, ти си прост".

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #47 on: November 15, 2008, 15:35 »
3. Глупости.

Естествено, че са глупости. От такива като теб, дето не зачитат законите, България е една от най-мижавите държавици в Европа. ...

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #48 on: November 15, 2008, 17:16 »
3. Закона за авторски права важи еднакво за анонимни и неанонимни произведения. Подчертаването на грешките е както нарушение на Закона за авторското право, така и нанасяне на лична обида, един вид "ей го на, ти си прост".

Препоръчвам ви преди да публикувате подобни бисери да се запознаете със ЗАПСП и НК или да се консултирате със специалисти в съответните области на правото.         

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #49 on: November 15, 2008, 17:25 »
Здравейте на всички от форума!
С интерес чета всички теми, в които се говори за същността на помаците - традиции, история и т.н. Не знам дали поста ми е офтопик, защото като гледам, в почти всяка тема след първите два-три поста по същество, започват междуличностни нападки, правят се глобални изводи от единични изказвания или действия и темата се разводнява.
Та моите впечатления поне по тази тема от това, което изчетох:
1. Много сили трябва да се хвърлят, за да се СЪЗДАДЕ етнос - всички атрибути, които да отличават дадена маса хора от друга. И по какво се отличават помаците в БГ от българите-християни - основно по вярата! Виждам, че много хора усърдно работят за СЪЗДАВАНЕ на помашки етнос и искам само едно да ги попитам: Има ли помашки език (говорим и писмен)? Ако има говорим език, кой е той - диалектът на ловешките, смолянските, чепинските, неврокопските помаци? За сведение всеки един от тези диалекти може много по-лесно да бъде разбран от останалите хора в БГ, отколкото да речем диалекта на българите-християни от Трънския край!
2. Трябва да се прави разлика между необразован, но умен човек, и образован, но прост човек. Но да се парадира с неграмотност и елементарни езикови грешки, както от образовани, така и от необразовани хора, е меко казано арогантно! След като даден човек е решил да пише произведение (особено с претенции за научно), той Е ДЛЪЖЕН да спазва нормите и правилата на езика, на който пише! И както намира спонсор да си издаде произведението, така ще си намери и за редактиране.
3. Това, че само си ПОСОЧИЛ правописните грешки на някой БЕЗ НИЩО ДА ПОПРАВЯШ какво нарушение на Зкона за авторско право е? Особено ако авторът е анонимен!!!  ;D ;D ;D
4. Мъчно ми е, че балканизацията продължава

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #50 on: November 15, 2008, 17:35 »
Здравейте...

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #51 on: November 15, 2008, 18:16 »
Здравейте на всички от форума!
С интерес чета всички теми, в които се говори за същността на помаците - традиции, история и т.н. Не знам дали поста ми е офтопик, защото като гледам, в почти всяка тема след първите два-три поста по същество, започват междуличностни нападки, правят се глобални изводи от единични изказвания или действия и темата се разводнява.
Та моите впечатления поне по тази тема от това, което изчетох:
1. Много сили трябва да се хвърлят, за да се СЪЗДАДЕ етнос - всички атрибути, които да отличават дадена маса хора от друга. И по какво се отличават помаците в БГ от българите-християни - основно по вярата! Виждам, че много хора усърдно работят за СЪЗДАВАНЕ на помашки етнос и искам само едно да ги попитам: Има ли помашки език (говорим и писмен)? Ако има говорим език, кой е той - диалектът на ловешките, смолянските, чепинските, неврокопските помаци? За сведение всеки един от тези диалекти може много по-лесно да бъде разбран от останалите хора в БГ, отколкото да речем диалекта на българите-християни от Трънския край!
2. Трябва да се прави разлика между необразован, но умен човек, и образован, но прост човек. Но да се парадира с неграмотност и елементарни езикови грешки, както от образовани, така и от необразовани хора, е меко казано арогантно! След като даден човек е решил да пише произведение (особено с претенции за научно), той Е ДЛЪЖЕН да спазва нормите и правилата на езика, на който пише! И както намира спонсор да си издаде произведението, така ще си намери и за редактиране.
3. Това, че само си ПОСОЧИЛ правописните грешки на някой БЕЗ НИЩО ДА ПОПРАВЯШ какво нарушение на Зкона за авторско право е? Особено ако авторът е анонимен!!!  ;D ;D ;D
4. Мъчно ми е, че балканизацията продължава с пълна сила... Така ли ще се приобщаваме към Европа?
Бъдете здрави!
За народите на Германия и Австрия какво мислите?
Един език ползват, а иначе няма германец, който да не се засегне като му се намекне, че е австриец, както и обратното.
За какви глупости се хващате само!?!
Моля, ако някои знае общоприети международни норми, разписани в съответни нормативи, за това кой, как и защо трябва да се чувства някак си, нека ги публикува тук.
Предварително благодаря!

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #52 on: November 15, 2008, 19:27 »
Ей, аман вече!

Правите всичко възможно да опетните името на Хюсеин Мехмед! Това е подлост!

Ако Хюсеин прави правописни грешки, които могат да бъдат посочени с малка пръчица, то на вас, които умирате да се заяждате, е нужно с ятаган да ви се посочи грешката при общуването с хората - било то и зад монитора!

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #53 on: November 16, 2008, 14:09 »
Ей, аман вече!

Правите всичко възможно да опетните името на Хюсеин Мехмед! Това е подлост!

Ако Хюсеин прави правописни грешки, които могат да бъдат посочени с малка пръчица, то на вас, които умирате да се заяждате, е нужно с ятаган да ви се посочи грешката при общуването с хората - било то и зад монитора!

Сравнението с ятагана не е най-подходящото!

Това е форум и всеки има право да изразява личното си мнение, спазвайки посочените правила, било то с или без правописни грешки.  Но когато се касае до сериозен научен труд, исторически анализи и тем подобни, то подобни грешки са недопустими.  Що се касае до Хюсеин Мехмед, аз лично го уважавам, въпреки че ме нарече "малоумен",  защото той все пак отстоява собственото си мнение.

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #54 on: November 16, 2008, 15:06 »
На думичката "ятаган" намерете какъвто щете синоним. Смисълът на думите ми е достъпен за онези, които притежават мозък/ум/акъл.


Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #55 on: November 16, 2008, 15:28 »
На думичката "ятаган" намерете какъвто щете синоним. Смисълът на думите ми е достъпен за онези, които притежават мозък/ум/акъл.



Или не ме разбрахте какво исках да кажа или по-скоро се правите на "ударен" / "гръмнат".  Без да се заяждам с вас, ако смисълът на думите ви беше логически издържан, то вместо "ятаган" би трябвало да използвате "сопа", "тояга", "бухалка" и т.н.  Ако държите много на символиката на ятагана, то "малка пръчица" би трябвало да замените с "ножче", "камичка", "чикийка" и т.н. 

 

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #56 on: November 16, 2008, 15:50 »
А Вие чел ли сте приказката за Хитър Петър "Малка е показалката". Не знам дали в интернет я има. Много задълбахме в начина на изказване.

И проверете в правописния речник за изписването на синонима на думите "ножче" и "камичка". Тогава нека обсъдим нечии правописни грешки!

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #57 on: November 17, 2008, 21:11 »

Ако Хюсеин прави правописни грешки, които могат да бъдат посочени с малка пръчица, то на вас, които умирате да се заяждате, е нужно с ятаган да ви се посочи грешката при общуването с хората - било то и зад монитора!

Точно така, приятелю!!!
Като не ти стига силата на аргументите, действай с аргумента на силата! Там може да си по-добър, пък и като ти гледам и ника, това напълно ти приляга!


Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42