ОБЛЕКЛОТО НА ЖЕНАТА СПОРЕД ИСЛЯМА
През последните години се наблюдава известен негативизъм от някои среди спрямо ислямското облекло на жената. От една страна се наблюдават опити да се докаже, че ислямът потиска жената и от друга страна, че ислямското облекло на жената е несъвместимо с нашето съвремие, тъй като обществото днес се различава от обществата в миналото. Този въпрос също така се свързва и с правата на жената, поради което “ревностни защитници” на човешките права се противопоставят на този начин на обличане.
Всъщност, нищо ново, миналото се повтаря. По време на социалистическия режим бе наложена забрана върху това облекло, днес се правят опити за психическо въздействие върху жените, които се обличат според изискванията на исляма. Интерес буди и фактът, че в днешните условия всеки може да живее според своите виждания. Ако някой се опита да каже нещо, то веднага бива тълкувано като вмешателство в личния живот. Вмешателството в личния живот на мюсюлманката обаче като че ли не е проблем. Още по-интересно е, че жените, които се обличат по мюсюлмански не се приематс него за потиснати, а хора които са далеч от тази практика повече са “заинтересовани” за правата на жените, които се обличат според религиозните си убеждения.
Преди да разгледаме въпроса за облеклото на жената в исляма нека да видим какво е било облеклото на жената в другите религии и общества.
В християнска Европа:
В ранното средновековие англичаните са носели дълги дрехи, като не е имало разлика между дрехите на мъжете и на жените. Същият начина на обличане се наблюдавало и при фарнцузите.
По-късно, през епохата на рицарите модата започва да се налага, мъжете започнали да се обличат различно от жените. С времето облеклото на жената също се променя, но е запазило основната си форма като покрива тялото на жената.
Това важи за цяла Европа и продължава до Ренесанса, когато започнало отдалечаване от религията, тъй като за религия тогава се приема само християнството и то в частност католицизма и протестантството
Древните гърци също са се обличали според своите традиции, но жените и най-вече онези, които са от знатни родове – са носели покривала на главите си.
Могат да се дадат много примери по този въпрос, но е достатъчно към казаното да добавим още, че арабите преди исляма, също са обръщали внимание на облеклото на жената, въпреки, че те са характерни с потисническото си отношение към нея.
Преди да разгледаме въпроса за облеклото на жената в исляма, нека да споменем, че хората от другите религии и най-вече християните и евреите също са съблюдавали за облеклото на жената. В християнска Европа жените са носели дрехи съответстващи на доброто човешко поведение. Дори и днес в европейските страни разголени жени не се допускат да влизат в църквите. Бях свидетел на случка в гр. Милано, където жени, които не бяха облечени прилично, не бяха допуснати да влизат в църквата.
Това е така, защото естественото поведение изисква жената да бъде покрита. Тялото на жената привлича погледите на мъжете, изкушава ги и води до прелюбодеяние и разврат в обществото. По отношение на прелюбодеянието, в Свещения Коран се казва: “не се доближавайте до прелюбодеянието”. Исра: 32 “а не непрелюбодействайте, защото човек доближил се веднъж до прелюбодеянието, много трудно може да се овладее и да не го извърши. Няма съмнение, че изкушаването на мъжете от страна на жените е първата стъпка към прелюбодеяние. Всъщност оглеждането на жените за мъжете е прелюбодеяние с очите, тъй като пророкът Мухаммед (сас) казва: “И очите прелюбодействат.” Някой може да каже: “Да така е било в миналото, така е и днес за религиозните среди. Обикновените хора обаче, не смятат за необходимо, че жената трябва да носи дълги дрехи, защото съвременния човек мисли по съвсем различен начин. Според него жената трябва да бъде съвсем свободна и да няма ограничения, както няма ограничения и мъжът. Нещо повече, жената се гордее с красотата на тялото си…”
От психическа гледна точка, жената, която е покрила тялото си се чувства по-значима, защото човек винаги представлява интерес, ако крие някаква тайна. По този въпрос един учен казва:
“Пред теб се появява едно младо момиче, което е модерно облечено. В първия момент тя те омайва с нейната красота. След известно време обаче се разбира, че тя е безценна вещ, до която може да се докосне всеки, който пожелае, та дори и само с поглед. Тогава човек си задава въпроса: какво е ценното в това момиче? Ако е нейната същност, тя вече не е интересна, тъй като всичко разбрано губи част от интереса към него. Ако ценното в нея са дрехите или парфюма, те пък не са от нейната същност.”
Ролята на ислямското облекло на жената може да бъде изложена в няколко аспекта:
1.Този вид облекло е причина за запазването на морала в обществото, тъй като хората приемат жените с такова облекло за религиозни, на които се има повече доверие. Поради това колкото повече жени са с ислямско облекло, толкова повече хора и по-точно жени се ползват с доверие в обществото
2.Този вид облекло показва важната роля на жената в обществото. Жената е сътворена от Всевишния Аллах с мъдрост, която е присъща само на нея. Тази мъдрост трябва да бъде разбрана и запазена, което пък изисква жената да не бъде оприличавана с мъжете. Изкарване на показ на женското тяло по вестници, списания и реклами, превръща жената в евтина търговска стока. Покриването на тялото на жената, го прави безценно и недостижимо за всеки.
3.Този вид облекло обезпечава спокойствието и свободата на жената. В наши дни някои хора смятат ислямското облекло за средство ограничаващо правата на жената. Ако погледнем реално този въпрос, ще видим, че истината е точно обратно. Жена, която е покрила тялото си, се чувства по-спокойна и непритеснявана от погледите на мъжете. Също така жената с ислямски дрехи има възможността да се движи измежду мъже, а с разголено или полуразголено тяло тя е лесно достижима цел за някои безнравствени мъже. Следователно въпросните дрехи обезпечават възможността й да се движи свободно навсякъде. Покриването на жената пази чувството й за срам, защото жена, която прикрива тялото си от погледите на хората се срамува да върши непристойни постъпки.
Принципно човек е сътворен от дух и тяло, като духът е невидимата част. За духовността на човека обаче се съди и от неговите постъпки и от неговата външност.
Всевишният Аллах казва:
„О, Пророче, кажи на съпругите си и на дъщерите си, и на жените на вярващите, да спускат върху себе си покривалото [когато излизат]. Това е най-подходящото, за да бъдат разпознати [от робините и блудниците] и да не ги огорчават. Аллах е опрощаващ, милосърден.“
(Сура ал-Ахзаб: 59)
Източник: islambg.com