Author Topic: Мюсюлманите са лоялни към страните, в които живеят !  (Read 10300 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Мюсюлманите са лоялни към страните, в които живеят!     Проучване на "Галъп", посветено на интеграцията на мюсюлманите в големи европейски страни, показва, че мюсюлманите се идентифицират повече с държавите, в които живеят, отколкото с населението като цяло. Според глобалното проучване на междурелигиозните отношения повече от две трети от мюсюлманите във Великобритания, Германия и Франция твърдят, че са лоялни към страните, в които живеят, въпреки че се идентифицират еднакво силно и със собствената си религия.
 Въпреки това обаче само 30% от населението в трите страни е на мнение, че мюсюлманите са лоялни към държавата. Нужна е повече двустранна комуникация, за да се култивира по-добро разбиране на това как мюсюлманите в Европа помиряват типичната си религиозност със светската си среда, се казва още в проучването. "Галъп" съобщава, че данните показват наличието на достатъчно общи основания и желание от двете страни да подобрят диалога. В Германия, в която живее голяма турска общност, доверието, което мюсюлманите имат в държавните институции, "доказва, че силните религиозни вярвания не се изразяват в липса на лоялност", се посочва в изследването.
Анкетата на световноизвестната социологическа агенция "Галъп" представи в Лондон своето поредно проучване за настроенията и интеграцията на мюсюлманското малцинство в обществата на Стария континент. Тя е проведена през 2008 г. и е реализирана в 27 държави от четири континента. Обхваща 500 мюсюлмани и между 100 и 1000 немюсюлмани във всяка една страна. Изследването е реализирано в партньорство с британската неправителствена организация "Coexist Finding", която си е поставила за цел поощряване на връзките между представителите на различни религии.

Водеща на презентацията бе новата съветничка на американския президент Барак Обама Далиа Муджахид, която преди няколко седмици бе назначена в 25-членния консултативен съвет. Американска гражданка от египетски произход, Далиа Муджахид привлича погледите на новинарите, тъй като е първата забрадена жена, натоварена с подобни отговорни функции. Муджахид отговаря за секцията "ислямски държави" в "Gallup International".

Според анкетата 80% от френските мюсюлмани подкрепят тезата, че мюсюлманите, които живеят в тяхната страна, са "искрени със страната". На обратното мнение са едва 12%. Ако обаче въпросът е зададен малко по-различно, резултатите са други. Едва 44% от същите респонденти считат, че местните мюсюлмани са "лоялни към държавата", докато на обратното мнение са 35%. В Обединеното кралство и в Германия картината е по-различна. Във Великобритания 82% от местните мюсюлмани считат, че местната конфесионална общност е лоялна към държавата, а за Германия този показател е 71%.

52% от френските мюсюлмани са на мнение, че те имат "крайна" или "откровена" принадлежност към страната, в която живеят. На същото мнение са 55% от всички френски граждани. Съотношението в Обединеното кралство между двете респондентски групи, отговарящи на същия въпрос, е съответно 77% и 50%, докато в Германия резултатите са респективно 40% и 32%. Според авторите на изследването тези показатели доказват несъстоятелността на твърдението, че мюсюлманите във Франция и Великобритания не чувстват лоялност към държавата, в която живеят. За Германия обаче подобна теза не е състоятелна.

Друга теза, оборена според думите на инициаторите на анкетата, е, че френските мюсюлмани са далеч от светския начин на живот. 32 процента от тях считат, че мюсюлманката не трябва да носи забрадка, ако желае да се интегрира в обществото. На същото мнение са 63 процента от всички французи. Цифрите се различават коренно в другите две големи европейски страни. 12 процента от британските мюсюлмани отстояват същата позиция, а в Германия нейни поддръжници са 29 процента.

Мюсюлманите владеят местния език -Друг показател за интеграцията на религиозното малцинство е владеенето на местния език. В тази област се наблюдава почти пълно съгласие между мюсюлманите и останалите граждани. 94% от френските мюсюлмани споделят тази теза, а за другите респонденти цифрата е 92%. Единомислие между двете групи, анкетирани във Франция, се постига и по отношение на някои морални показатели. Например едва 3% от мюсюлманите одобряват т.нар. "престъпления на честта", докато за останалите граждани делът е 2%. 82% от религиозната общност във Франция счита за крайно недопустими "терористичните актове срещу мирни граждани".Според Далиа Муджахид представеното проучване разбива редица неверни представи за френската мюсюлманска общност. В същото време тя е на мнение, че Франция се нарежда на едно от първите места в Европа по религиозна толерантност. Муджахид подкрепя своите твърдения с факта, че ирландците и французите са водещи сред всички останали европейци по отношение на приемането на съседи, които изповядват друга религия.

Мюсюлманите в Европа наброяват 25 милиона -  Все пак съветничката на президента Обама изнася и някои недотам оптимистични данни по отношение на положението на европейските мюсюлмани. Тя заявява, че 38% от последователите на тази религия в Германия, 35% във Великобритания и 29% във Франция се чувстват изолирани в обществото, в което живеят. Тези показатели са относително по-ниски за САЩ и Канада. За САЩ цифрата е 15%, а за Канада - 20%. Според Муджахид тези различия се дължат на характера на държавообразуващия процес. САЩ и Канада са нови държави и там миграционните процеси получават коренно различно развитие в сравнение с това, което се наблюдава в Европа. Освен това характерът на нациите на Северноамериканския континент се различава от този в Европа. В САЩ и Канада са реализирани т.нар. "граждански нации", а в Европа - родината на национализма, националните общности имат по-скоро "етнически характер". Друг важен показател е съотношението между мюсюлманите и немюсюлманите в отделните страни. Населението на Европа е 507 милиона, от които мюсюлманите са 25 милиона. Според статистическите данни САЩ имат 300 милиона жители, а мюсюлманското малцинство наброява седем милиона. В Канада съотношението е още по-малко. Тази северноамериканска държава има около 30-милионно население, а въпросната религиозна общност наброява едва 600 000 души. Източник:                                                           http://bg.zaman.com.tr/bg/detaylar.do?load=detay&link=2117&bolum=203










                               

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Мюсюлмани в ЕС: Дискриминират ни заради етноса!                                                                                                                               28.05.2009 17:53             
Носенето на традиционни или религиозни дрехи не засилва този проблем, сочи доклад на Агенцията на ЕС по основните човешки права.                                                                                                                                                                   Мюсюлманите продължават да са обект на голяма дискриминация в Европа. Носенето на традиционни или религиозни дрехи обаче не засилва този проблем, сочи оповестен днес доклад.

Той е изготвен от Агенцията на ЕС по основните човешки права (ФРА, FRA.Europe.eu).

Изследването е част от първото общо за Общността проучване за дискриминацията срещу имигрантите и етническите малцинства.

То обхваща над 20 хил. души в 27 страни, вкл. мюсюлмани от 14 държави, сред които България.

Една трета от изповядващите исляма смятат, че са били дискриминирани през последната година, а 11 на сто - че са били обект на расистко престъпление.                                                                                                                                 

Над 30% от тях са били засегнати по време на търсене на работа или на работното място, а 14% - на места като барове, ресторанти и хотели.

Анкетираните мюсюлмани не смятат религията за основна причина за дискриминирането им.

От 25% последователи на исляма, спирани от полицията през изминалата година, 40 на сто смятат, че причината е била етническата им принадлежност, а само 10 на сто - религията им.

Носенето на традиционно и религиозно облекло, като забрадката, не изглежда да е увеличило вероятността от дискриминация, сочи докладът.

Близо 80% от анкетираните не са съобщили пред властите за случаи на дискриминация, което означава, че хиляди остават неразкрити, се отбелязва още в доклада на ЕС.

Според 60 на сто от мюсюлманите нищо няма да се промени, ако сигнализират, а 38 на сто твърдят, че това става непрекъснато и затова не си правят труда да го съобщават.

ФРА призовава правителствата на държавите членки на ЕС да предприемат мерки за преодоляване на дискриминацията, вкл. да осведомяват гражданите относно процедурите за подаване на жалби, да подобрят регистрацията на случаи на дискриминация и престъпления на расова основа, да информират по-добре гражданите за техните права и да заделят повече ресурси за мерки за интеграция.                                          Източник- http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2186951
                                                                                             

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Nazmi strahotna statiq, blagodarq ti.
Ama trqbvashe da e v specialna tema za PETER.
PETER e lekar i pacientite koito hodqt pri nego sa ot razli4en etni4eski i religiozen systav.Ne iskam da si i pomislqm 4e e vazmojno i tam da deli horata na ateisti i vqrvashti, osobeno milsuanite.Razbira se vqrvam v PETER i nqmam samnenie otnosno tova.
Hubavo e s takiva statii da si pripomnqme 4e vse pak sveta e edna sharena 4erga.
Trabva da imame volqta da proqvqvame tolerantnos kym razli4ieto.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Метка,за нищо!                                                                                                                                              Проучванията на 'Галъп" по горе,както и Доклада на Агенцията на ЕС по основните човешки права днес само затвърждава тезата,че мюсюлманите по света където и да са/ говоря за истинските мюсюлмани,а не фанатици/ има полза от добронамереноста им,и съвсем НЕ са това,за което много Медии се опитват да ги представят в лоша светлина!

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ислямът се разраства най-бързо от всички религии в страните от Северна Европа, смятат социолозите от Европейския статистически институт, пише Борис Алтнер от Росбалт, цитиран от БТА.

От година на година паството на традиционната за Скандинавия лютеранска църква намалява все повече, а междувременно последователите на Пророка в тези страни станаха повече от един милион.
Някои британци посрещнаха с възмущение, а други - с присмех думите на Кентърбърийския архиепископ, че нямало да е зле Обединеното кралство да включи в законодателството си елементи от шериата, тоест от мюсюлманските религиозни закони. Идеи от този род обаче отдавна не будят смях у датчани, шведи и финландци - ислямската общност в страните им се е разраснала дотолкова и е добила тъй силно влияние, че много обществени институции без никакви дискусии полагат усилия да се приспособят към новите условия. Местната полиция, общественият транспорт и дори въоръжените сили са разработили за своите служители мюсюлмани специални униформи, които включват чалми за мъжете и непрозрачни забрадки "хиджаб" за жените. Свинско месо вече не фигурира в менютата разкладки на войниците и учениците (за всеки случай - като обща мярка, нали няма да е политически коректно в столовете да се правят отделни зали за последователите на Мохамед).
В редица датски общини пък ислямските празници са официален повод за мохамеданите да не се явят на работа или на занятия в съответното учебно заведение. Няколко обществени организации в Швеция предложиха курс за подготовка на имами да бъде включен в програмата на държавните университети. Днешното законодателство на страната обаче надали ще позволи подобно нещо, а и самите мюсюлмани не биха подкрепили инициативата. Защото шведската система за финансиране на висшето образование предвижда студентите да получават от държавата дългосрочни кредити с ниска лихва, а ислямът забранява лихварството в каквато и да било форма. Ако обаче обществените организации, предложили държавните вузове да подготвят шведски имами, изведнъж намерят достатъчно пари за стипендии, напълно е възможно идеята им да се превърне в живо дело. А средства най-вероятно няма да липсват - над десет международни ислямски фондации вече заявиха, че са готови да подкрепят подобна инициатива.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ислямът се разраства най-бързо от всички религии в страните от Северна Европа, смятат социолозите от Европейския статистически институт, пише Борис Алтнер от Росбалт, цитиран от БТА.

От година на година паството на традиционната за Скандинавия лютеранска църква намалява все повече, а междувременно последователите на Пророка в тези страни станаха повече от един милион.
Някои британци посрещнаха с възмущение, а други - с присмех думите на Кентърбърийския архиепископ, че нямало да е зле Обединеното кралство да включи в законодателството си елементи от шериата, тоест от мюсюлманските религиозни закони. Идеи от този род обаче отдавна не будят смях у датчани, шведи и финландци - ислямската общност в страните им се е разраснала дотолкова и е добила тъй силно влияние, че много обществени институции без никакви дискусии полагат усилия да се приспособят към новите условия. Местната полиция, общественият транспорт и дори въоръжените сили са разработили за своите служители мюсюлмани специални униформи, които включват чалми за мъжете и непрозрачни забрадки "хиджаб" за жените. Свинско месо вече не фигурира в менютата разкладки на войниците и учениците (за всеки случай - като обща мярка, нали няма да е политически коректно в столовете да се правят отделни зали за последователите на Мохамед).
В редица датски общини пък ислямските празници са официален повод за мохамеданите да не се явят на работа или на занятия в съответното учебно заведение. Няколко обществени организации в Швеция предложиха курс за подготовка на имами да бъде включен в програмата на държавните университети. Днешното законодателство на страната обаче надали ще позволи подобно нещо, а и самите мюсюлмани не биха подкрепили инициативата. Защото шведската система за финансиране на висшето образование предвижда студентите да получават от държавата дългосрочни кредити с ниска лихва, а ислямът забранява лихварството в каквато и да било форма. Ако обаче обществените организации, предложили държавните вузове да подготвят шведски имами, изведнъж намерят достатъчно пари за стипендии, напълно е възможно идеята им да се превърне в живо дело. А средства най-вероятно няма да липсват - над десет международни ислямски фондации вече заявиха, че са готови да подкрепят подобна инициатива.
[/quotePıtyat
Ислямът се разраства най-бързо от всички религии в страните от Северна Европа, смятат социолозите от Европейския статистически институт, пише Борис Алтнер от Росбалт, цитиран от БТА.

От година на година паството на традиционната за Скандинавия лютеранска църква намалява все повече, а междувременно последователите на Пророка в тези страни станаха повече от един милион.
Някои британци посрещнаха с възмущение, а други - с присмех думите на Кентърбърийския архиепископ, че нямало да е зле Обединеното кралство да включи в законодателството си елементи от шериата, тоест от мюсюлманските религиозни закони. Идеи от този род обаче отдавна не будят смях у датчани, шведи и финландци - ислямската общност в страните им се е разраснала дотолкова и е добила тъй силно влияние, че много обществени институции без никакви дискусии полагат усилия да се приспособят към новите условия. Местната полиция, общественият транспорт и дори въоръжените сили са разработили за своите служители мюсюлмани специални униформи, които включват чалми за мъжете и непрозрачни забрадки "хиджаб" за жените. Свинско месо вече не фигурира в менютата разкладки на войниците и учениците (за всеки случай - като обща мярка, нали няма да е политически коректно в столовете да се правят отделни зали за последователите на Мохамед).
В редица датски общини пък ислямските празници са официален повод за мохамеданите да не се явят на работа или на занятия в съответното учебно заведение. Няколко обществени организации в Швеция предложиха курс за подготовка на имами да бъде включен в програмата на държавните университети. Днешното законодателство на страната обаче надали ще позволи подобно нещо, а и самите мюсюлмани не биха подкрепили инициативата. Защото шведската система за финансиране на висшето образование предвижда студентите да получават от държавата дългосрочни кредити с ниска лихва, а ислямът забранява лихварството в каквато и да било форма. Ако обаче обществените организации, предложили държавните вузове да подготвят шведски имами, изведнъж намерят достатъчно пари за стипендии, напълно е възможно идеята им да се превърне в живо дело. А средства най-вероятно няма да липсват - над десет международни ислямски фондации вече заявиха, че са готови да подкрепят подобна инициатива.
Pıtyat na razuma e edin v cyal svyat

Offline oruch

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 226
Много е радващо когато се пише за исляма,защото той е най отличителната и основна черта на нас помаците.АЛЛАХ да е доволен от всички вас.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Mr. Opov няма човек, доволен от България, освен повелителят на обръчите и летящите чинии. Той наскоро препоръча за всички недоволни следните държави: Австралия, Нова Зеландия и Африка.

Щом сме още в България,значи има и доволни! ;)



Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Vreme e veche ,niakoi hora da razberat, che "Pomak.eu" e  dosta skap sait!!!!!!!!!!!



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
   Благодаря на Muti6, още вчера исках да подставя този очевидно тревожен проблем за отношението към Мюсюлманите в България,и в частност мюсюлманите по света за отношение на Обществото,и за това дали те са толерантни в средата където живеят,как са ценени,защо в много случай се наблюдава недоверие към тези хора.За всичко това ще допълня в темата.!

               
                Ценят ли в България- своите мюсюлмани?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
                 Ценят ли в България своите мюсюлмани.....?
 
  От DW- World.DE.  Dewtsce welle Media 21.01.2011 г.

  Четири месеца изминаха от шумната акция срещу предполагаеми "клетки" на радикалния ислямизъм в България. Покрай многото други спец-операции тази потъна в забрава - сякаш нищо не се е случило... Защо ли?

В началото на октомври миналата година ДАНС, МВР и българската прокуратура осъществиха внезапна акция в селища от Западните Родопи, при която бяха иззети 30 чувала Кой радикализира мюсюлманите?
Кой радикализира мюсюлманите?



с книги, компютри, мобилни телефони, флашки и пари. Ходжата на с. Сърница беше обявен за глава на радикална ислямистка организация. Потвърдиха ли се твърденията на властите за проповядване на „радикален ислям" четири месеца по-късно? Георги Папакочев зададе този въпрос на Антонина Желязкова, председателка на Международния център за малцинствата и междукултурните взаимодействия в България.

Поредната доза мълчание

Антонина Желязкова: „Аз твърдя непрекъснато през последните месеци, че ДАНС, службата за сигурност, както и районните прокуратури работят абсолютно безконтролно. Те хвърлиха в общественото пространство обвинения срещу имамите, духовните водачи, и то не само в селата Сърница и Лъжница, но тази акция през октомври беше извършена на територията на цялата страна.
Иззеха литература, иззеха компютри без каквото и да било доказателство. Минаха 4 месеца. Най-възмутителното от всичко е, че обществото не чу никакъв отчет дали тези хора са виновни или не. Потресаващо е, че нищо от иззетите неща не е върнато на собствениците им. Не е възможно в една демократична страна /в България няма закони за „забранена литература"!/ да се изземат книги.

Да не говорим, че фрапантното в един от случаите, както е с имама в с. Лъжница, е, че когато той е получавал преди година и половина своята литература, пристигаща от Медина в кашони, където той е приключил образованието си, на митницата тази литература е била спряна за проверка и тя е държана от службите за сигурност цели 6 месеца! След половин година, същите тези служби са му върнали книгите като напълно легитимна и неопасна литература, след което преди 4 месеца отново са ги прибрали", казва Антонина Желязкова.

Имат ли, според нея, службите и по-специално ДАНС капацитета да проверят и анализират какво има в тези книги? Отговорът на Антонина Желязкова: „ДАНС е една изключително затворена система. Аз дори нямам представа доколко парламентът съумява да контролира тази служба за сигурност. Заради това напоследък остро изисквам от името на гражданското общество да има и някакъв граждански контрол над тази служба, ако това е възможно....
Продължение отговора на Антонина Желязкова....
                 


                 

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
...продължение 21.01.2011 г  Кой радикализира мюсюлманите?
  Антонина Желязкова-Ние подозираме, че те нямат абсолютно никакъв капацитет, който да им позволи да прегледат литературата, и второ, да се справят с онези проповеди и текстове, с които работят имамите на своите компютри. Между другото и до ден днешен не разбирам защо един компютър, който е оръдието на труда на един образован свещеник, да не бъде върнат, след като неговият харддиск може да се презапише в рамките на няколко минути. В България има 4-5 души, много силни специалисти - арабисти и специалисти по исляма. Не съм чула никой от тях да е бил канен да анализира тази литература и да даде своята оценка."


Антонина Желязкова добре познава тази част от българското население.

Представлява ли то, според нея, действително опасност за националната сигурност на България?
Антонина Желязкова: „В България ние не ценим нашите мюсюлмани. Ние имаме огромен шанс, на фона на нещата, които се случват в съседни страни, на Балканите, където навсякъде могат да се срещнат някакви огнища на радикализация или на засилени фундаменталистки течения и настроения. Ние не ценим нашите мюсюлмани, които са изключително лоялни, обичат България, държат на страната и сами имат собствени, вътрешни механизми, с които да се предпазват от, да кажем, евентуални радикални или нетрадиционни проповедници, които биха дошли в страната.Но насилието спрямо тях, което се извършва от по-миналата година насам, безпокои цялото мюсюлманско население. То не може да понесе, че се оскърбяват техни духовни водачи, селски и градски, на които те изключително много държат. Това са високо компетентни и образовани хора, интелигентни хора, които не мислят нищо лошо, те просто са духовни водачи на местното население. С това само ние самите, политиците, службите за сигурност, радикализираме мюсюлманите в България. И понеже не съм намерила термина на български език, а би ми се искало политиците, парламентът, онези, които правят работещите политики, да помислят за „десекюризация" на мюсюлманите в България. Защото „секюризацията" води до изключително тежки последици както за мюсюлманите, така и за междурелигиозните отношения в страната", изтъква Антонина Желязкова.


 Ерата на всевластния господар

Понастоящем политическото представителство на българските мюсюлмани, партията ДПС, преминава през сложен период след изключването на Касим Дал от Централното оперативно бюро и парламентарната група на движението. Как ще се отрази това на избирателите на тази партия?

Антонина Желязкова: „Преди всичко мюсюлманите в България имат един проблем, който им е приоритетен. Това е подмяната на техния вот при избора на духовен водач. В момента съществуват огромни напрежения около възстановения като водач в Главното мюфтийство Недим Генджев, който е бивш офицер на ДС и който е напълно порочна личност в очите на мюсюлманите в България, защото в най-тежките години на възродителния процес той е бил първо районен мюфтия в Кърджали, после изпратен от репресивните служби като Главен мюфтия, за да извършва безобразия върху мюсюлманите в страната, и сега по някакъв начин чрез съдебната институция той беше възстановен на поста си като председател на настоятелството на мюсюлманите в България. Това е нетърпимо и мисля, че това е приоритетна тема за мюсюлманите.
Колкото до кризите в ДПС, ние никак не обръщаме внимание на личностните деформации, които преживява неговият лидер, един човек, който повече от 20 години е едновластен, авторитарно управляващ не само партията, но и електората, избирателите. На този всевластен господар му е дошло времето да се оттегли, защото той наистина не цени хората, наистина има съвършено други интереси и не се интересува от нуждите, от икономическата, социалната, политическата интеграция на турците и мюсюлманите в България. Крайно време е за промяна в ДПС, но това е изключително трудно начинание", казва в заключение Антонина Желязкова, председателка на Международния център за малцинствата и междукултурните взаимодействия.

   21.01.2011 г                 Източник: Дойче Веле  DW-WORLD.DE?

  П.С:- Като автор на тази тема от 2009 г много моля да Не се спами и се пише конкретно по темата за мюсюлманите по света и отношението на държавата към тях.Това е един проблем днес в обществото по света!    

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
        Къде е ислямизмът в България!       
             неделя, 06 февруари, 2011     3 коментара
       
   
  Проблемите на ислямизна конкретно за България имат не толкова социален, колкото политически и религиозен характер.

 Социалното положение на мюсюлманите в България не се различава с това на останалите религиозни групи.



Важно е да се подчертае обаче, че редица политически партии пряко или косвено използват понятия като „ислямизъм”, „тероризъм”, „фундаментализъм”, „екстремизъм” и т.н. именно за облагородяване на политическите си позиции и нагнетяване на напрежение сред електората си с цел засилване активността по време на избори.

Случващото се в световен мащаб бива използвано за характеризиране на мюсюлманите и в България, без оглед на множеството показатели сочещи разликата в настроенията и поведението на изповядващите исляма в България, които са доказателство за целенасоченото, тенденциозно поведение спрямо мюсюлманите.


Мюсюлманите в България, както и начинът на изповядване на религията – чисто религиозните обреди и традиции, не са по-различни от сунитския ислям, който преобладава в цял свят (разбира се, има и такива, които са привърженици на други течения в исляма, но техния брой е изключително малък, за да може да бъде фактор).
Този сунитски ислям, който както в целия свят преобладава и в България осъжда тероризма, което е логично, тъй като запознатите с ислямската религия са наясно, че принципите и устоите и категорично отричат каквито и да било актове и настроения на терор и омраза.



Най-сериозния фактор за това да говорим за ислямизъм в България са медиите. Тенденциозност и целенасоченост по отношение на ислямизма в България се наблюдават най-вече в изказванията, репортажите, интервютата на различни журналисти, което като тенденция е преобладаващо както в частните и регионални медии, така и в националните.

 Може би тук трябва да споменем за взаимоотношенията медии – политици и да посочим, че манипулираността на информацията поднасяна ни от медиите е плод именно на политическите интереси, за които споменахме.



В крайна сметка, за да разберем дали наистина ислямът е религия на терор, омраза и крайност би следвало да сме запознати с него, но огромно впечатление прави, че имено онези, които посочват наличието на ислямизъм в България са и най-слабо запознати с ислямската религия.



Онези, завършили образованието си в арабските страни се сочат за двигатели на излямизма. Интересното обаче е, че медийните им изяви винаги се свързват с обвиненията на някой политик или медия, или пък след някоя показна акция на ДАНС (каквито имаше наскоро).
В крайна сметка винаги се говори за ислямизъм в манипулирана среда, обстановка, при изкуствено заострени  настроения. И ако този факт не прави впечатление на някои, то други (например мюсюлманите) го осъждат, сочейки го като основния пудбудител за антиислямските настроения овързани с ислямизъм и прочие.

       

 Кога медиите ще дадат неманипулирана трибуна за онези, сочени като двигател на ислямизма в България?!

       

  И в крайна сметка къде са доказателставата за това, че има ислямизъм в България?!



Време е да насочим погледа си към „Възродителния процес” и случващото се днес с Мюсюлманското вероизповедание – до голяма степен те са показателни за това кой и защо говори за ислямизъм и с какво право го прави.

                          Източник: Хайри Лошев Рудозем днес. 6.02.2011 година!