Смейте се и ще се чувствате по-добре! Клубовете "Смях без причина" по света Представете си двайсетина души събрани в една зала, смеещи се с цяло гърло, без причина. Именно това предлага терапията чрез смях, една оригинална и... заразителна практика, все по-широко развивана в клубове, разрастващи се до цели училища в различни крайща на света.
Как действа?
Принципът на терапията чрез смях е прост: да се смееш без причина, за да се разтовариш и да намалиш задръжките си или с други думи – да се почувстваш по-добре в кожата си. Но, внимание, не става дума за терапия в истинския смисъл на думата. Едно Училище на смеха се занимава преди всичко с развитие на личностния потенциал, като се стреми да стимулира радостта от живота. И ако се установи, че някой от курсистите има по-сериозни проблеми, той бива насочен към консултация със специалист.
За кого е предназначена?
Всеки може да се включи в клуб на смеха. Необходимо е единствено желание и да не се насилва или да принуждава някой друг да участва. Ако например заведете вашия тинейджър на един от тези сеанси, той или тя ще ви вземе за луд и по-скоро ще се притесни и засрами. Защото един възрастен, очаква от тези занимания да преоткрие детето у себе си. Докато подрастващите се опитват да се чувстват като възрастни. Често създателите на терапията са търсени и от различни фирми и компании, където работят върху развитието на чувството за хумор у стресираните служители в офисите, използват смеха за социална интеграция, с цел хората да възвърнат доверието в себе си и да повишат самочувствието си. Смехът може да помогне за по-доброто представяне и на хората, които търсят работа.
Разбира се, трябва да имате предвид, че съществуват известни противопоказания, защото смехът не е акт на пълно отпускане! Сеансите не се препоръчват на хора страдащи от глаукома, херния, сърдечни проблеми или при рискова бременност.
Какви са ползите от смеха?
Какво се случва с тялото ни когато се смеем?
Смехът снабдява организма с кислород, повишава дихателната способност, тренирайки диафрагмата, и намалява напрежението в мускулите. Затова не е изненадващо, че сме отпуснати след една добра порция смях.
Ефект върху настроението
Смехът позволява на хората да се отпуснат, да бъдат по-оптимистично настроени, по-малко срамежливи, да се почувстват по-добре в кожата си, да имат по-добро самоуважение, но също и по-добри отношения с околните.
Физиологични ефекти
Изглежда смехът повишава поносимостта на болка (аналгетичен ефект), намалява кръвното налягане и укрепва имунната система.
Смях за по-добър живот
С помощта на смеха не се лекуват болести, но за това пък хората получават комфорта на един по-добър живот. Неврологът Анри Рубинщайн го е написал много добре в книгата си “Психосоматика на смеха”: “Не знаем дали като се смеем ще живеем по-дълго, но за сметка на това можем да сме убедени, че ще живеем по-добре.”
http://katimony.blogspot.com/2010/04/blog-post_16.html