Author Topic: Помаци (Нашенци) в Македония, Косово и Албания!  (Read 47218 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #30 on: May 28, 2009, 14:51 »
Метка, мога ли да подскажа на английски ?

Da razbira se , moje i na balgarski.
nqma da te nareka predatel spokoino.
No ima veroiatnost da sgreshish.
Makar 4e jiveem na 5 km ot Kornitca i ve spasihme prez 1973 godina, nie brezni4ani si pazim tainite.
Odgovori tuka i sega ama na balgarski..
I bez podigravki s dumata - "Bari"
Zashtoto i "Nie znaem kak da adem banicata a s lqb!" haha..

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #31 on: May 28, 2009, 14:56 »
На български не го знам, признавам си :) Но на английски "аку бари" значи "ОК"  :D

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #32 on: May 28, 2009, 15:15 »
Fotakiev, spored mene , sled kato se radvash 4e ima takav forum za nas e hubavo da odgovorish na slednite vaprosi:

Fotakiev ti u4astval li si vav Vazroditelniq proces i kade?
Никога не съм участвал в това античовешко действие.Всеки има право да се казва както си иска.Всяка майка се е радвала на детето си и му е дала име и никoй няма право да му го сменя насила.

Ako ne si , ti imash li blizak priatel ili rodnina koito da e u4astval i kak?
На приятел роднина е участвал , незнам как..

Ako e taka ti, bi li iskal da se izvinish tuka publi4no pred jertvite?
Мога да кажа на жертвите само, че истински ме боли за тях и да не си проектират мирогледа за живота само от болка

Ako ne si u4astval ti, to ti privetsvash li ideqta onzi koito e u4astval vav VP da se izvini tuka?
Абсолютно!

Ot odgovorite na tezi vaprosi , ne samo za tebe no i za nas e vajno badeshteto ni.
Oshte pove4e 4e i vav samiqt forum ima kreshtqshta nujda ot dobro psihi4no zdrave.
Ako nie ne se pogrijim za tova, nqma koi drug da go napravi...
Метка,понякога болката ни поглъща превръщайки ни в злобни и мразещи хорица, а понякога ни учи на състрадание,толерантност,доброта ставайки така по-силни..

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #33 on: May 28, 2009, 15:51 »
Selam Metka!

Teksta na Tanq Mangalakova vo odreden del pri prikazvaneto na zhivotnite priliki, ekonomicheskite i tradicionite belezi,

vo pogolem del se sovpaja so realnata slika za torbeshite vo Gora.

No prikazvaneto i tvrdeneto oti gorancite imaat "blgarski" chuvstva i sa ot blgarski proizhod, sa cista demagogiq i falshificirane na faktite.

Nqama nito edin goranin(osven dva-tri osnovateli na t. n. "drushtvo na blgari mohamedani",a i tq sa se prodali za blgarski pasporti i pari)

koito shte vi kazva deka e ot blgarski proishod,ili deka se chuvstva kato blgarin.

Blgarskite dushebrizhnitsi za blgarite v chuzhbina vrshat silni propagandi i razdelqavat ogromni finanansovi sredstva za da privlechat nqakoi

mizerni hora v Gora(Kosovo) i Golo Brdo(Albaniq),a se so tsel da gi prikazvat kato navodni blgari.

Vo Makedoniq nqamat nikakov uspeh zatova shto torbeshite v Makedoniq sa dovolno bogati i nikakvi finansovi sredstva ne mozhat da gi podkupat

za da si go prodadat svoeto dostoinstvo i svoq rod.

Naprotiv nie imame mlogu negativni chuvstva spram blgarshtinata i tova se predava ot pokolenie na pokolenie.

Moyta baba i dyado rahmetli mi raskazvaha za vsichki zla koito gi byaha videli za vreme na blgarskata okupatsiq na Makedoniq vav II svetovna voina,

i za golqmite pateshestviq na nashencite v pirinska Makedoniq i Rodopite prez balkanskite voini.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #34 on: May 28, 2009, 16:05 »
Д-р Скандер Гаши: Косово не се стреми да асимилира гораните

Не бива да ограничаваме българския език на това население, казва етнологът и езиковед, сподвижник на бившия президент Ругова

 

 
Скандер Гаши е роден в Буши, област Прищина. Завършил е албанска филология и литература в Загребския университет, магистър по езикознание и албанистика. През 1988 следва славянска филология в Залцбург. От 1966 до 1975 г. е преподавател по албански и френски, както и преводач от сърбо-хърватски.

    Интервю на Бойчо Дамянов, Виена

    - Какво представляват гораните?

    - Гораните са малцинствена група в днешно Косово и отчасти в Албания, което говори български език. Живеят в южната част на Косово между Албания и Македония. Изследвал съм този район в продължение на много години - названията на родовете, на населените места, на местности, а също и характера на техния език. Днес някои горани се определят като сърби, други за македонци, трети просто за горани или босняци. Напоследък все повече се определят и като българи. Това ги прави податливи на различни влияния и най-вече на сръбската и македонската пропаганда, а в последно време и на босненската.

    - Каква е причината?

    - Основният фактор е, че са мюсюлмани по вероизповедание. Сърбия ги определя като сърби, тъй като говорели официалния държавен език. Трябва да подчертая, че според изследванията на авторитетни и международно уважавани професори като Стефан Младенов и Йордан Иванов, извършени през двайсетте години на миналия век, езикът им фонетично и морфологично е чист български. Това го потвърждават и моите най-нови проучвания, в т.ч. и в областта на синтаксиса. Дори най-добрите познавачи на сръбския език като белградските професори Александър Белич и Павле Ивич признаха, че езикът, на който говорят гораните, не е нито сръбски език, нито дори сръбски диалект. А това са най-компетентните сръбски езиковеди.

    - Горанин не е етническо, а географско понятие, нали?

    - Непосредствено след Втората световна война имаше съперничество между Сърбия и Македония за влияние и привличане на гораните на своя страна. След 1948 г. Македония се оттегли, защото се концентрира върху задачата да докаже, че на основата на изкуствено създадения македонски език се е появила македонска нация. Така дълго време никой не се занимаваше с гораните. А въпросът за техния език е много подобен на този с македонския. Аз съм от лингвистите, които считат, че не съществува нито македонски език, нито "горански". Горани не е етническо, а географско понятие - хора, които живеят в областта Гора. Подобни българо-мохамедански общности има и в България. За съжаление разполагаме с много малко исторически източници за гораните. Но затова пък ономастиката и микротопонимията изобилстват с примери. Названията на родовете са нещо много консервативно, за разлика от личните имена те не са податливи на модата. При гораните трудно ще намерите лични имена от български произход, но колкото щете фамилни - Сурдуловци, Чучуловци, сред тях има и балкано-романски имена като Куцувласи например.

    - Откога са най-старите документи, с които разполагате?

    - Разполагаме с една сръбска христобула на цар Душан за църковно дарение на манастира "Светите Архангели Михаил и Гаврил" в Призрен от 1348 г., в която се споменава районът Гора и имената на някои от селищата, които и днес принадлежат към него. В документа са споменати и около тридесет топоними, много от тях от романски произход, което ме навежда на мисълта, че е възможно по пракорен това население да е автохтонно, т.е. романизирани траки (аромуни), наричани още власи или каракачани, които впоследствие са били побългарени, като са съхранили българския език и до днес. Навярно са се преселили в Гора, след като са били възприели българския език някъде другаде. Защото има и много български имена, споменати в христобулата като Макочевци, Диканци. От една страна, това показва, че гораните много преди 1348 г. вече са населявали тази област, тези селища и днес се наричат така. Някои учени допускат, че са били богомили, избягали от преследванията в пределите на стара България и заселили се на запад. Но какъвто и да е бил произходът им, те идват тук с българския си език. През 1313 г., значително по на север, в района на Косовска Митровица е споменат станът (катун) Български. Това не бива да ни учудва, тъй като целият този район, не само Гора, в определени периоди е бил ту под българско, ту под сръбско управление. Има много селища с окончанието "-ец", като Шиштeвец, Кръстец, което е типичен български, а не сръбски суфикс.

    - Доколкото е известно, гораните говорят български, но са мохамедани.

    - Да, но те не са дошли като българо-мохамедани. Исляма са възприели по-късно. Според мен някъде през 18 век, когато е станало помохамеданчването и на албанците.

    - Какви са били по вяра преди това?

    - Били са християни. Но в Гора е имало само три църкви, в останалата част на Косово са много повече, дори още от византийско време. Ние албанците също сме били християни преди помохамеданчването. Български църкви се появяват в 9-и век, а сръбските много по-късно, едва в 12-и век, затова и сръбското влияние е било много слабо. А албанците никога не са се опитвали да ги албанизират, гораните винаги са отказвали да говорят и да учат албански, въпреки че от четирите страни са заобиколени от албанци. И тъй като са се определяли ту като сърби, ту като македонци, ту като българи, повечето албанци ги считат за "троянски кон" и за нелоялни.

    - Има ли опасност днес албанците в Косово да се опитат да ги асимилират?

    - В никакъв случай не бива да ограничаваме българския език на гораните. Но е редно те самите да кажат като какви се чувстват. Ако искат да бъдат българи, което според мен исторически е вярно, особено що се отнася до езика, те трябва да имат възможност да изучават български в училище, за да го поддържат като майчин.

    - Как се отнасят към гораните в днешно Косово?

    - Считам, че това население не бива политически да се манипулира отвън, като му се издават паспорти на други държави. Албанци има в България, в Украйна, в Хърватия, в Санджак, но никой не им предлага албански паспорти, защото ние в Косово сме против идеите за Велика Сърбия, Велика България или Велика Албания. През последното столетие и сърби, и македонци имаха претенции към гораните. Това не може да продължава така - един път да са българи, друг път сърби, после македонци, че напоследък и босняци, това вреди на самите горани.

    - Като съратник на бившия президент Ругова как оценявате развитието на актуалните политически процеси в Косово.

    - Ругова беше мой приятел, бяхме колеги, в продължение на 7 години работихме заедно в Института по албанология в Прищина. След това, когато се активизира политическата дейност, по негова молба аз поех ръководството на клона на Демократичната лига на Косово в Австрия за около три години. Сега отново съм се отдал преди всичко на научна дейност. Тогава подкрепих Ругова, защото той беше един от малцината балкански лидери, които не се занимаваха с манипулиране на историята и беше против възраждането на предишни царства. Неговият стремеж беше с модерни средства да защити правата на един потиснат и несправедливо разделен народ, но да не обединява Косово с Албания, а да се бори за създаването на независима и отделна косовска държава. Идеята, разбира се, не е негов патент - след като има държави Македония и България, или Австрия и Германия, защо да няма отделни държави Косово и Албания. Ругова никога не е призовавал към Велика Албания и това е доминиращата политическа тенденция и днес в Косово.

    - Никой ли днес в Косово не споделя великоалбанската идея?

    - Има отделни "романтици", но те нямат подкрепата нито на политическите среди, нито на населението. Убеден съм, че една независима косовска държава ще изиграе стабилизираща роля на Балканите. Ние сме готови да гарантираме, макар и на изкуствено създадената македонска държава, че нямаме към нея никакви териториални претенции. Но ще се интересуваме винаги от съдбата на нашите събратя в Македония, ако техните права не бъдат зачитани.

    - Белград изразява сериозни опасения за сигурността на сръбското малцинство. Как ще бъде гарантирана сигурността на малцинствата в Косово?

    - Сърбите винаги изразяват опасения, защото не са свикнали да живеят съвместно, а да господстват. В момента, в който им се отнеме това право, се чувстват заплашени. Косово няма да се стреми да ги асимилира, а да се съобразява с правата им в съответствие с европейските норми. Днес почти никъде в Европа няма многонационални държави. Косово също не би трябвало да се изгражда на многонационален принцип, тъй като малцинствата са много малка част от населението му. Всички жители независимо от етническата им принадлежност трябва да бъдат пълноправни граждани на своята държава и да имат своите езикови и етнически права, правото да поддържат своя майчин език чрез изучаването му в училище, да имат свои вестници, радио- и телевизионни предавания, но едновременно с това те трябва да бъдат и лоялни граждани на косовската държава.



Вестник Новинар-http://www.novinar.bg


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #35 on: May 28, 2009, 16:05 »
Selam Metka!

Teksta na Tanq Mangalakova vo odreden del pri prikazvaneto na zhivotnite priliki, ekonomicheskite i tradicionite belezi,

vo pogolem del se sovpaja so realnata slika za torbeshite vo Gora.

No prikazvaneto i tvrdeneto oti gorancite imaat "blgarski" chuvstva i sa ot blgarski proizhod, sa cista demagogiq i falshificirane na faktite.

Nqama nito edin goranin(osven dva-tri osnovateli na t. n. "drushtvo na blgari mohamedani",a i tq sa se prodali za blgarski pasporti i pari)

koito shte vi kazva deka e ot blgarski proishod,ili deka se chuvstva kato blgarin.

Blgarskite dushebrizhnitsi za blgarite v chuzhbina vrshat silni propagandi i razdelqavat ogromni finanansovi sredstva za da privlechat nqakoi

mizerni hora v Gora(Kosovo) i Golo Brdo(Albaniq),a se so tsel da gi prikazvat kato navodni blgari.

Vo Makedoniq nqamat nikakov uspeh zatova shto torbeshite v Makedoniq sa dovolno bogati i nikakvi finansovi sredstva ne mozhat da gi podkupat

za da si go prodadat svoeto dostoinstvo i svoq rod.

Naprotiv nie imame mlogu negativni chuvstva spram blgarshtinata i tova se predava ot pokolenie na pokolenie.

Moyta baba i dyado rahmetli mi raskazvaha za vsichki zla koito gi byaha videli za vreme na blgarskata okupatsiq na Makedoniq vav II svetovna voina,

i za golqmite pateshestviq na nashencite v pirinska Makedoniq i Rodopite prez balkanskite voini.

Ами сега  ???  ::)

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #36 on: May 28, 2009, 16:10 »
Никога не съм участвал в това античовешко действие.Всеки има право да се казва както си иска.Всяка майка се е радвала на детето си и му е дала име и никoй няма право да му го сменя насила.
На приятел роднина е участвал , незнам как..
Мога да кажа на жертвите само, че истински ме боли за тях и да не си проектират мирогледа за живота само от болка
Абсолютно!
Метка,понякога болката ни поглъща превръщайки ни в злобни и мразещи хорица, а понякога ни учи на състрадание,толерантност,доброта ставайки така по-силни..


Благодаря ти за отговорите Фотакиев.
Още обаче се чуствам объркан и незнам дали ти вярвам.
При нас е характерно това че приятел станеш ли с помак, това е докрай. И обратното - омразата също е докрай.
Всъщност всичко е сварзано със спечелване на вярата.А това не става насилствено както преди, това е вътрешно чуство в сърцето.
Такава вяра е необходима и на тези от форумците които н пречат да изживеем собствения си катарзис.
Интересно е наистина защо тука влизат толко много възродитрели а пък нито един не се опитва поне да се извини.
Напротив някои даже се опитват от наше име да прощават на потенциалните криптовъзродители.

PETER

  • Guest
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #37 on: May 28, 2009, 16:20 »
Всички мечтаем един да заживеем в една мултикултурна, мултирелигиозна и мултиетническа среда по образец на Обединеното кралство. Среда, в която никой не се възмущава от присъствието на другите, на различните около себе си.

Мдаа ... наистина Обединеното кралство си е образец, само че на друго.

Три години от атентатите в лондонското метро
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3465448,00.html

Ти си откровен българофоб, Мустафа и никакви измислени думички не могат да прикрият това.
Факта че се опита да изгониш българите от този сайт го доказа.
Жалко!
Съжелявам за роднините ти, но нямам и не изпитвам никаква вина за тях.
Да се стремиш към мултиетническа среда значи първо да се опитваш да се поставиш на мястото на другия, и да търпиш мненията му, колкото и да не си съгласен с тях.

EVROPOMAK

  • Guest
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #38 on: May 28, 2009, 16:24 »
Прав си, прав си Метка, за характерната черта и приятелството на помаците!  ;)
И не е въпроса само за извинението, ами и позволението и разрешението, да им се даде възможност на помаците на развитие и самоопределение на идентичността им, както те самите си решат и изберат!   :)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #39 on: May 28, 2009, 16:24 »
ПЕТЕР, първо ако съм поискал отдавна нямаше да си тук. Ти нарушаваш не само правилата на форума, но и нормативни документи на ООН с откритата си ислямофобия. Ето и с този постинг го демонстрираш отново.

Второ, вече казах, че нямам никаква нужда някой да ме съжалява, най-малкото пък ти.

PETER

  • Guest
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #40 on: May 28, 2009, 16:37 »
Нарушавам трънки.
Живеем в свободна държава и атеизма все още е разрешен.
Та колкото съм ислямофоб толкова съм и християнофоб.
Освен това не те съжелявам лично, а съжелявам за роднините ти, както съжелявам за всички хора станали жертва на всякакви политически и религиозни преследвания.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #41 on: May 28, 2009, 19:39 »
историкът доц. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий" и бивш председател на Агенцията за българите в чужбина.

По думите му българската принадлежност на гораните, които живеят в някои райони на Албания и на Косово, е доказана още през средата на XIX век.

"И за първи път за тях се пише като за българи от чужди специалисти, включително от сръбски представители, какъвто е например Стефан Веркович.

Още тогава се установява, че етническата граница между българи и сърби минава в Косово и хората в Признанския край, които имат даже сръбско самосъзнание, на практика са с български корени. В самия им диалект се чувства присъствието на българския език", каза доц. Павлов.

Той посочи, че и днес се спори колко са гораните. Сочат се различни числа - от 8 хил. до 30 хил. души, а неофициално - дори за 80 хил. горани, и за повече, защото те имат своя миграция вътре в самата Сърбия, в бивша Югославия, в Босна, каза Павел Павлов.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #42 on: May 28, 2009, 19:48 »
Български славяни и прабългари започват да проникват в Балканския полуостров от края на петия век, а създадената около два века по-късно от тях държава завладява през 861 г. при Борис I (852-889) Южна Албания(Juzna Albanija), а синът му Симеон I (893-927) включва в състава й Бутринто (до най-южната точка на днешна Албания). Според редица историци, между които Хан ("Албански проучвания", Йена, 1854 г., стр. 311), Щадтмюлер(" Изследвания върху ранната история на Албания", Будапеща, 1941 г., стр. 162) и други през ранното Средновековие цялата Южна Албания е населена само с българи. Завареното местно население посреща българите като свои освободители и лесно бива асимилирано от тях. Българските войници били следвани от своите семейства ("История на Албания" от Стефаняк Поло и Арбен Пута, 1981 г. ). Крепостта Бели-град (от 16-ия век градът е известен под името Берат) с войводата Елемаг дава през 1018 г. последен отпор на Византийците с което се слага края на първото българско царство. Малко по-късно (през 1041г. въстаниците на Тихомир и Петър Делян успяват да освободят Драч (днешният Дуръс). При Иван Асен II (1218-1241 г.) цяла Албания без Дуръс и Шкодра е присъединена отново към България.
Резултат от многовековното масирано българско присъствие са многобройните, запазени и до днес, български топоними (географски имена) на планини (Гора, Мокра, Смолика, Проклетия, Коршпник), реки (Сушица, Дунавец, Бистрица, Девол) и редица селища....

۰На страница 198 от книгата "Албанците и техните територии" (Тирана, 1985 г.) се казва: "Славянските топоними в Косово и Албания изглеждат повечето български, отколкото сръбски, тъй като българите завладяват тези земи през 9-ия и най-вече в края на 10-ия век по времето на възхода на Българската империя със столица Охрид, когато сърбите се намират далеч от Косово(Kosovo). Едва при Стефан Неманич(Stefan Nemanich, Stephan Nemanja) (1196-1227), провъзгласен за крал в 1217г,, сръбската държава включва в състава си района на Печ, докато преобладаващата част на Косово остава извън нейните граници. "


Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #43 on: May 28, 2009, 19:51 »
историкът доц. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий" и бивш председател на Агенцията за българите в чужбина.

По думите му българската принадлежност на гораните, които живеят в някои райони на Албания и на Косово, е доказана още през средата на XIX век.

"И за първи път за тях се пише като за българи от чужди специалисти, включително от сръбски представители, какъвто е например Стефан Веркович.

Още тогава се установява, че етническата граница между българи и сърби минава в Косово и хората в Признанския край, които имат даже сръбско самосъзнание, на практика са с български корени. В самия им диалект се чувства присъствието на българския език", каза доц. Павлов.

Той посочи, че и днес се спори колко са гораните. Сочат се различни числа - от 8 хил. до 30 хил. души, а неофициално - дори за 80 хил. горани, и за повече, защото те имат своя миграция вътре в самата Сърбия, в бивша Югославия, в Босна, каза Павел Павлов.


Fotakiev za gorancite v Bulgaria ima tonove informacia.
No kato 4e li tq ne ni vpe4atliava tolko mnogo kolkoto avtenti4noto obshtuvane s tqh.
Imam apel kam tebe, ako si namislil tazi informacia da q ka4vash v saita , nai dobre bi bilo da e v druga tema.
Obeshtavam ti 4e shte q 4eta i komentiram ,nqma da te zabravq.
Neka tuka molq  tise, neka samite goranci si kajat svoeto stanovishte kato grajdanska pozicia.
Iaskam da im pokajem 4e gi uvajavame, ti ne se strahuvai za balgarshtinata si ima  si lek za si'ko, prosto badi tarpeliv i madar.
Abe ti dosega sreshtal li si se s jiv Goarnec ili samo tuka po forumite gi odblaskvash po tozi na4in?
Neka molq ti se da si kajat horata tva koeto mislat.



Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Нашенци в Косово и Албания
« Reply #44 on: May 28, 2009, 20:07 »
Fotakiev za gorancite v Bulgaria ima tonove informacia.
No kato 4e li tq ne ni vpe4atliava tolko mnogo kolkoto avtenti4noto obshtuvane s tqh.
Imam apel kam tebe, ako si namislil tazi informacia da q ka4vash v saita , nai dobre bi bilo da e v druga tema.
Obeshtavam ti 4e shte q 4eta i komentiram ,nqma da te zabravq.
Neka tuka molq  tise, neka samite goranci si kajat svoeto stanovishte kato grajdanska pozicia.
Iaskam da im pokajem 4e gi uvajavame, ti ne se strahuvai za balgarshtinata si ima  si lek za si'ko, prosto badi tarpeliv i madar.
Abe ti dosega sreshtal li si se s jiv Goarnec ili samo tuka po forumite gi odblaskvash po tozi na4in?
Neka molq ti se da si kajat horata tva koeto mislat.
По-добре да кажат това което качвам дали е вярно, от колкото да ми казват като Торбеш, че не обичали българщината..