Author Topic: Помашка идентичност  (Read 113365 times)

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #135 on: April 01, 2009, 09:53 »
Исмет Драмски с първата част на постинга до някъде мога да се съглася но относно това че следите от християнството(само да ти поясня че просто защитавам не друго а обективната истина-та следи от християнството има из целите родопи лесно можеш да се убедиш в това та почти из целите родопи се откриват следи от църкви и то от ранното средновековие  та още в 4 век траките Беси приемат христианството и библията е преведена на техния език.Само на последък в Перперикон бяха открити основите на много раннохристиянски храмове.Мога да ти посоча много примери от други райони.Но истината е разтегливо понятие днес май и категория коята може да събере много но в крайна сметка тя ще избледнее и ще премине в другия полюс просто ще се превърне в неистина.

Ismet DRAMSKY

  • Guest
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #136 on: April 01, 2009, 15:59 »
За АБС - ако брат ми стане християнин няма да го намразя, но ще го съжалявам, защото ще се върне към нещо по старо и сектанско течени в религията. Защото исляма признава Иса ( Христос) като мюсюлмански пророк също, но самите християни впоследствие след неговото възнесение при Аллах - Господа, се отклоняват в друга посока като се кланят и вярват в идоли - картини, снимки и метални или дървени символи и предмети. Като мюсюлманин не съм толкова добре запознат за да ви направя по подробно разяснение, затова някой от форума може по добре да направи това. Има изключително много религиозно образовани Помаци и те ще ви обяснят същината на опорочаването на християнската религия от нейните си последователи за единният бог - Аллах, за съжаление аз в тази област не съм толкова запознат.
За ves.k , - който казва, че чак и траките са приели християнството, нека да види и разгледа всички техни паметници в БГ. и да прецени дали това наистина отговаря на това твърдение. То , още малко ще се окаже, че траките са приели християнството много векове преди Христа, но дали е така в действителност.
Отделно може да разгледаме за сведение една българо-руско християнско творение за произхода на народите на което попаднах, без дори да съм го разглеждал подробно. Просто там някъде мярнах и на някаква клонка, че е прикачен и Помаклъка, та затова нов повод за коментари на този адрес: http://www.bulgaria-is-alive.com/koreni.html

 

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #137 on: April 01, 2009, 16:37 »
Исмет, съжалението е по-силно от омразата.

Исляма признава много повече неща от Иса, и исляма ли е калпав щом като признава по-стари и сектантски неща? Някои учени приемат Исляма като течение на Християнството. В Библията има много противоречия, но в Корана също!
Юдеите приемат само Стария завет. Там няма икони и статуи. Аз лично съм харесвал винаги него повече, защото онова с удрянето на едната буза и после другата не ми се нрави. В този ред Юдеите как ти стоят? А Будизма? Той се води за най-миролюбивата религия.

Неизпълнението на намаза прави ли мюсюлманите по-лоши? Аз съм сигурен, че между съфорумците не е толкова популярен. Как ще се съчетае непрекъсваемият работен процес с претенциите за внимание на Бог? Не е ли намаза като реакция на ревнива съпруга, която само да не го остави на свобода или от страховете си да не би да си помисли за друга му звъни през половин час?

Исляма забранява ли музиката? Защото аватара ти е на част от Linkin Park

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #138 on: April 01, 2009, 16:44 »
Исмет Драмски с първата част на постинга до някъде мога да се съглася но относно това че следите от християнството(само да ти поясня че просто защитавам не друго а обективната истина-та следи от християнството има из целите родопи лесно можеш да се убедиш в това та почти из целите родопи се откриват следи от църкви и то от ранното средновековие  та още в 4 век траките Беси приемат христианството и библията е преведена на техния език.

Само така ви се иска. Може би една част е приела християнството, но не всички траки са били християни:

"През 545 г. Юстиниан I потвърдил отново привилегиите, дадени на архиепископията Първа Юстиниана, но зависимостта й от Рим останала.

Изграждането на църковна организация по целия Балкански полуостров продължило, но това все още не означавало християнизиране на цялото местно население. Големите поражения от варварските нападения ограничавали силно възможностите на църковната организация за действие. Същевременно местното тракийско население упорито пазело старите си обичаи и традиции дори и тогава, когато външно било принудено да приеме християнството."


...

"В историческата литература и по-специално в историко-църковните съчинения се прокарва схващането, че допирът на християни със славяните и други езически народи неизбежно водел за проникването на християнството сред тях. Тази теза сама по себе си е абсурдна: без църковна организация, без митрополити, които да ръкополагат свещеници, без духовенство разпространението на християнската вяра било невъзможно. Освен това не бива да се забравя, че в робовладелческа Византия на християнството се гледало като на идеология на обществения строй, а оттук и отрицателно отношение на част от населението към него. В Стратегикона на Псевдо-Маврикий изрично се говори за избягали при славяните “ромеи, които с времето си се променили и са забравили своите интереси, а предпочитат да бъдат благосклонни към враговете”. В други извори пък направо се говори за отказ от християнската религия. Така при описание на една от славянските обсади на Солун се споменава как “мнозина от народа преминаха при варварите”, като “един напускаше деца и жена, друг изоставяше родители, роднини и вяра”. За отрицателното отношение на славяните към християнството показателни са думите на славянския княз Пребънд, казани във връзка с петата обсада на Солун: той се заканвал открито, че ще опустоши всички ромейски градове и места, “щял да воюва непрекъснато и не щял да остави жив който и да било християнин"

...

"Включването в българската държава на Тракия, Родопската област, Беломорието и Македония през първата половина на IХ век несъмнено нанесло нов удар върху християнствотос и негова организация в тези земи. Както е известно от Синаксара на цариградската църква, през 813-815 г. хановете Крум и Омуртаг с най-големи жестокости, с “безброй мъки и различни изтезания” се опитвали да принудят византийските военнопленници “да се отрекат от Христа”. В Менология на император Василий се разказва, че пленниците християни били принуждавани да се отрекат от християнството, а онези, които отказвали, били избити. Тук се сочи и цифрата 337 души убити, предимно стратези и епископи. В Малкия катехизис на Теодор Студит пък се говори, че тези действие “целели да се унищожи вярата” на военнопленниците: принуждавали ги да ядат месо по време на великите пости и т.н."

...

"Самото покръстване преминало много формално. Малобройната византийска църковна мисия едва обиколила обширната българска държава, а още по-малко могла да обясни на хората на непонятния гръцки език същността на новата религия. Същевременно, както съобщава княз Борис на папа Николай I, в България “дошли от разни места християни, които разправят своеволно много и различни неща, т.е. гърци, арменци и хора от други места”. Някакъв си грък пък самоволно се обявил за презвитер и покръстил мнозина. Един евреин, за когото не могло да се установи дали е християнин или езичник, също така покръстил мнозина. В страната дори проникнала и мохамеданска литература ­ “нечестиви книги, които сте получили от сарацините”"

...

"Налагането на християнството не могло да измести старите езически обичаи, които били станали традиция. Затова именно християнската църква била принудена да приеме една част от тях, като им даде ново осветление. Така култът към бога на гръмотевицата Перун се слял с почитането на св. Илия; култът към славянския бог Велес се слял с този на св. Власий; а оброчни плочки на тракийския Херос години наред служели като икони на св. Георги или св. Тодор. Този религиозен синкретизъм е особено характерен за българските славяни, за българите."

...

"След покръстването, а и много години след това, изворите изобилстват със сведения за запазено езичество и езически обичаи. Във въпросите си към папата княз Борис I се интересува дали е необходимо “да се употребява насилие над езичника”, как трябва да се постъпва с “ония, които отказват да възприемат благото на християнството и принасят жертва на идоли или свиват колене пред тях”, както и с ония, “които се отричат от християнския закон”. Цариградският събор в 869 г. забранил на славяните в Тракия и Македония да изпълняват езически обреди, от които те не могли да отвикнат. И в двете жития на Климент Охридски се разказва за езичници в Македония близо 25 години след покръстването. За езичници и езически села се говори още в уводната част на Закона за съдене на хората. За езичници славяни разказва и Йоан Екзарх в своя “Шестоднев”. В Завета на Иван Рилски се говори за християни, които още пазят “нелепите езически обичаи и зли нрави, които пазят и след приемането на светата вяра”. Презвитер Козма в своята Беседа против богомилите споменава за пиене на “вино с гусли, танци и бесовски песни”. В Родопите се пазела статуя на една езическа богиня чак до ХI век. В Житието на св. Власий се споменава за покръстени племена на Атон в началото на Х век. Едно славянско племе в Родопите било покръстено от Георги Иверски чак през ХI век. За женитби без църковен брак се говори чак до ХIII век. В Синодика на Борил от 1211 г. се отправят анатеми против онези, които си служат с билки, чародеяния, обайване, влъхвувания, прорицателство и всякакви “скверни и подобни на езическа служба тайнства”. С решение на Охридската архиепископия от началото на ХIII в. се забраняват русалийските игри, защото “произлизат от езическо блуждение”."

...

"Подобни примери могат да се приведат още много, особено във връзка с разрастване на богомилството в България. А това ще рече, че християнизирането на българския народ, включително и населението на Македония, е продължителен процес, извършен в пределите на българската държава с най-активното участие на българската църква."

Източник: http://www.promacedonia.org/pp_ht/pp_ht_1.html

От тук нататък вече започва богомилския и павликянския период, а след него ислямския.

Поздрави,
Чечлията

Ismet DRAMSKY

  • Guest
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #139 on: April 01, 2009, 16:47 »
Не я забранява музиката, какво общо с някакъв "аватар", но по скоро тези теми трябва да се коментират със по-добър специалисти по вероучение и ислям, защото по този начин ние като че ли разсъждаваме - по-философскому! Че, какво му е на Будизма, всеки си да си вярва в каквото си иска. Аз искам на моята вяра, никой да не ми се налага с неговото си вяра, но ще се боря за него, да си изпълнява неговата вяра такава каквато той си я желае, макар и да е различна от моята!  8)

Ismet DRAMSKY

  • Guest
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #140 on: April 01, 2009, 16:53 »
А, такъв коментар вече е пуснат, за сведение на "abc" и "vеs.k" !

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #141 on: April 01, 2009, 16:54 »
Не я забранява музиката, какво общо с някакъв "аватар", но по скоро тези теми трябва да се коментират със по-добър специалисти по вероучение и ислям

Музиката в исляма е забранена и няма две мнения по това.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #142 on: April 01, 2009, 16:54 »
Ismet DRAMSKY, освен да кажа ВЕНСЕРЕМОС на този етап друго не ми остава  ;D

Ако някой ден, живот и здраве, се видим, ще те черпя една боза. Бих и ракия, но религията ти не я позволява. Както междувпрочем и Стария завет  :)



Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #143 on: April 01, 2009, 16:57 »
Музиката в исляма е забранена и няма две мнения по това.

Напротив, има! Но това е друга тема.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #144 on: April 01, 2009, 16:58 »
Напротив, има! Но това е друга тема.

Пусни я ;)

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #145 on: April 01, 2009, 17:06 »
Напротив, има! Но това е друга тема.

В Сунната е категорично забранено. Мога да ти извадя хадиси ако искаш. Разрешена е така наречената "ислямска музика", която е строго с религиозен характер.

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #146 on: April 01, 2009, 17:10 »
Доста нещо се е изписало на тема религия...

Чудя се толкова ли е сложно да се приемаме един друг, всеки със своята религиозна принадлежност и различия?   

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #147 on: April 01, 2009, 17:20 »
Слушането на песни и музика е забранена и порицаема постъпка. Слушането на музика е причиа за душевни болести и е препятствие за споменаването на Аллах и за извършването на молитвата.  КАКВО ДА НАПРАВИМ ЗА ДА СЕ ОТДАЛЕЧИМ ОТ МУЗИКАТА? Искай от Аллах със цялата си искренност, да избави твоето сърце от любовта към музиката и да я замени с любов към Аллах и неговия пратеник, и раздавай повече милостиня /садака/, извършвай петте молитви в джамията с група /джамаат/.

http://redjep1.wordpress.com/%D0%9C%D0%A3%D0%97%D0%98%D0%9A%D0%90%D0%A2%D0%90-%D0%92-%D0%98%D0%A1%D0%9B%D0%AF%D0%9C%D0%90/

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #148 on: April 01, 2009, 17:27 »
Само така ви се иска. Може би една част е приела християнството, но не всички траки са били християни:

"През 545 г. Юстиниан I потвърдил отново привилегиите, дадени на архиепископията Първа Юстиниана, но зависимостта й от Рим останала.

Изграждането на църковна организация по целия Балкански полуостров продължило, но това все още не означавало християнизиране на цялото местно население. Големите поражения от варварските нападения ограничавали силно възможностите на църковната организация за действие. Същевременно местното тракийско население упорито пазело старите си обичаи и традиции дори и тогава, когато външно било принудено да приеме християнството."


...

"В историческата литература и по-специално в историко-църковните съчинения се прокарва схващането, че допирът на християни със славяните и други езически народи неизбежно водел за проникването на християнството сред тях. Тази теза сама по себе си е абсурдна: без църковна организация, без митрополити, които да ръкополагат свещеници, без духовенство разпространението на християнската вяра било невъзможно. Освен това не бива да се забравя, че в робовладелческа Византия на християнството се гледало като на идеология на обществения строй, а оттук и отрицателно отношение на част от населението към него. В Стратегикона на Псевдо-Маврикий изрично се говори за избягали при славяните “ромеи, които с времето си се променили и са забравили своите интереси, а предпочитат да бъдат благосклонни към враговете”. В други извори пък направо се говори за отказ от християнската религия. Така при описание на една от славянските обсади на Солун се споменава как “мнозина от народа преминаха при варварите”, като “един напускаше деца и жена, друг изоставяше родители, роднини и вяра”. За отрицателното отношение на славяните към християнството показателни са думите на славянския княз Пребънд, казани във връзка с петата обсада на Солун: той се заканвал открито, че ще опустоши всички ромейски градове и места, “щял да воюва непрекъснато и не щял да остави жив който и да било християнин"

...

"Включването в българската държава на Тракия, Родопската област, Беломорието и Македония през първата половина на IХ век несъмнено нанесло нов удар върху християнствотос и негова организация в тези земи. Както е известно от Синаксара на цариградската църква, през 813-815 г. хановете Крум и Омуртаг с най-големи жестокости, с “безброй мъки и различни изтезания” се опитвали да принудят византийските военнопленници “да се отрекат от Христа”. В Менология на император Василий се разказва, че пленниците християни били принуждавани да се отрекат от християнството, а онези, които отказвали, били избити. Тук се сочи и цифрата 337 души убити, предимно стратези и епископи. В Малкия катехизис на Теодор Студит пък се говори, че тези действие “целели да се унищожи вярата” на военнопленниците: принуждавали ги да ядат месо по време на великите пости и т.н."

...

"Самото покръстване преминало много формално. Малобройната византийска църковна мисия едва обиколила обширната българска държава, а още по-малко могла да обясни на хората на непонятния гръцки език същността на новата религия. Същевременно, както съобщава княз Борис на папа Николай I, в България “дошли от разни места християни, които разправят своеволно много и различни неща, т.е. гърци, арменци и хора от други места”. Някакъв си грък пък самоволно се обявил за презвитер и покръстил мнозина. Един евреин, за когото не могло да се установи дали е християнин или езичник, също така покръстил мнозина. В страната дори проникнала и мохамеданска литература ­ “нечестиви книги, които сте получили от сарацините”"

...

"Налагането на християнството не могло да измести старите езически обичаи, които били станали традиция. Затова именно християнската църква била принудена да приеме една част от тях, като им даде ново осветление. Така култът към бога на гръмотевицата Перун се слял с почитането на св. Илия; култът към славянския бог Велес се слял с този на св. Власий; а оброчни плочки на тракийския Херос години наред служели като икони на св. Георги или св. Тодор. Този религиозен синкретизъм е особено характерен за българските славяни, за българите."

...

"След покръстването, а и много години след това, изворите изобилстват със сведения за запазено езичество и езически обичаи. Във въпросите си към папата княз Борис I се интересува дали е необходимо “да се употребява насилие над езичника”, как трябва да се постъпва с “ония, които отказват да възприемат благото на християнството и принасят жертва на идоли или свиват колене пред тях”, както и с ония, “които се отричат от християнския закон”. Цариградският събор в 869 г. забранил на славяните в Тракия и Македония да изпълняват езически обреди, от които те не могли да отвикнат. И в двете жития на Климент Охридски се разказва за езичници в Македония близо 25 години след покръстването. За езичници и езически села се говори още в уводната част на Закона за съдене на хората. За езичници славяни разказва и Йоан Екзарх в своя “Шестоднев”. В Завета на Иван Рилски се говори за християни, които още пазят “нелепите езически обичаи и зли нрави, които пазят и след приемането на светата вяра”. Презвитер Козма в своята Беседа против богомилите споменава за пиене на “вино с гусли, танци и бесовски песни”. В Родопите се пазела статуя на една езическа богиня чак до ХI век. В Житието на св. Власий се споменава за покръстени племена на Атон в началото на Х век. Едно славянско племе в Родопите било покръстено от Георги Иверски чак през ХI век. За женитби без църковен брак се говори чак до ХIII век. В Синодика на Борил от 1211 г. се отправят анатеми против онези, които си служат с билки, чародеяния, обайване, влъхвувания, прорицателство и всякакви “скверни и подобни на езическа служба тайнства”. С решение на Охридската архиепископия от началото на ХIII в. се забраняват русалийските игри, защото “произлизат от езическо блуждение”."

...

"Подобни примери могат да се приведат още много, особено във връзка с разрастване на богомилството в България. А това ще рече, че християнизирането на българския народ, включително и населението на Македония, е продължителен процес, извършен в пределите на българската държава с най-активното участие на българската църква."

Източник: http://www.promacedonia.org/pp_ht/pp_ht_1.html

От тук нататък вече започва богомилския и павликянския период, а след него ислямския.

Поздрави,
Чечлията

Когато говорим за идентичноста  на Помашкия народ,много е важно е да се отбележат със точно някои неща.Във горния постинг прочитам че Борил във 1211г говорил че ,има още езичници във  Родопите.Бихте ли уточнили :
1.За кои езичници е говорил и искал да каже Борил?
2.Колко време изобщо Родопите са били под Българското царство....та да се говори и за покръстване и за наличиие на българско население във Родопите?
3.И освен това съществуващите там славянско население до колко е българско?
4.Нека да не забравяме че , във Родопите стават две големи преселения на юрюшки -тюркски племена във 1050-60г и 1345г.Единия път 50-60 000 втория път 100 000.Всичко това е отбелязани във византийските регистри.А и наличието на имена на населени места днес все още съществуват.Отбелязани са и от А.Златарев и Константин Иречек и много други български учени.Тогава тези земи са Византийски.
5.Колко време общо Родопите са български та да говорим и за българската идентичност на населението и?
6.Нека да не забравяме че Юрюците са посрещнати със огромното уважение на това местно население.От там са нашите братски взаимоотношения.На Турци и Помаци.
7.Когато Борил говори за Родопите във 1211г...да не забравяме че са открити мюслюмански монументи и надгробни камъни и джамии които са построени във това време.Значи съществуването на мюслюманството е много по рано от 1211г.Излиза че исляма е пронинал тук много време по напред....от така наречената христианизация.Моля да ме поправите ако съм грешил.Все пак не съм историк.
Моите уважения

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Помашка идентичност
« Reply #149 on: April 01, 2009, 17:37 »
Слушането на песни и музика е забранена и порицаема постъпка. Слушането на музика е причиа за душевни болести и е препятствие за споменаването на Аллах и за извършването на молитвата.  КАКВО ДА НАПРАВИМ ЗА ДА СЕ ОТДАЛЕЧИМ ОТ МУЗИКАТА? Искай от Аллах със цялата си искренност, да избави твоето сърце от любовта към музиката и да я замени с любов към Аллах и неговия пратеник, и раздавай повече милостиня /садака/, извършвай петте молитви в джамията с група /джамаат/.

http://redjep1.wordpress.com/%D0%9C%D0%A3%D0%97%D0%98%D0%9A%D0%90%D0%A2%D0%90-%D0%92-%D0%98%D0%A1%D0%9B%D0%AF%D0%9C%D0%90/

От памти века мюслюманите си имат своите ашътци-поети,които свирят на саз и омайват със музиката си.Ако беше забранено сега нямаше да има ни арабска ни иранска ни пакистанска музика.Говяря за фундоментлни страни.Ашък Вейсел и Мевляна са дали и духовното във философията и във тогавашната поезия и музика при тюркските народи.