Днес ,на Балканите живее една група народи, които в миналото и в настоящето нямат ясна представа за идентичноста си,тази група, българските учени много спорно я определят като "българославянска" на основание на това, че в техния говор липсват някои падежи и ,че някога тези народи са били "българи" и са били в състава на българските царства. И на основание на тези основания се предяват искания за собственост.
Тези групи народи са съставени от народа - български, помашки .
Българската теория за произхода на българите е много противоречива ,защото в българската наука съществуват течения които си имат собствени и различни виждания. Българската теория е в противоречие с помашката теория.
Общото и в теории е славянския елемент ,тоест това са славяните населили някога тази част на полуострова.
Българската теория за произхода на българите , е че те са синтез от траки,славяни и прабългари и др..
Помашката теория за произхода на помаците е ,че те са синтез от славяни и траки и др.
И в теории има силни страни и съществени слабости.
Българите ,най рано са имали възможността да се оформят като народност под давление на това ,че най рано са имали държава, но кога точно се е оформила в чист вид, така наречената българска народност е трудно да е каже.
Помашката народност едва във времето след 1989 има възможност да се проява и то на територията на няколко държави и то без да имаме собствена държава.
Другите народа за разлика от нас ,едва във условията на собствена държавност могат да проявават идентичноста си, докато ние я прояваваме идентичността си без държавност и в условията на демократичност.
Твърдя ,че всеки един народ не е наясно с генезиса си и в този си смисъл те не могат да се самопределят като етнос ,при това положение и народа ,за мен са субетноси съставени от етносите от които са създадени.
При неясната днес етногенетика на тези народа ,Българския субетнос проявава експанзия към на основание на това ,че са по силния субетнос ,който иска да асимилира.
Помашкият субетнос е най младия, затова защото в условията на Османската империя ,той не е имал силната мотивация да се самоопредели, не че не е имал самоопределение , но не е изпитвал необходимост.
Помашкият субетнос не предява претенции към никой друг етнос или субетнос ,и едва днес в условията на някаква форма на демократичност ,той има възможност да намери в цялостност своята идентичност.
И в синхрон със заглавието ,ще кажа че ние , едва днес имаме възможност да говорим свободно за себи си и да се търсим и със сигурност ще се намерим, докато народа от тъй наречената южнославянска група отдавна са получили възможността си да се самоопределят, научно и окончателно, но все още не могат благодарение на желанието си да притежават чужди идеални части.