Български > Фото-галерия
Помаците от Ловешко
pomak BG:
Помаците от Тетевенско се заселили в района като павликяни още през 1205 г. Преди това те подпомагали Калоян да превземе град Пловдив, който бил под византийско управление и сключват с него договор за защита на града от кръстоносците. Но след като последвалото оттегляне на българите от Тракия към Търново, град Пловдив престава да бъде гостоприемен за тях и те се смесват с богомилите като се преселват към Родопите в околността на Рупчос (западно от Чепеларе), а други – по течението на река Осъм от Троян към Севлиевско, Свищовско и Белослатинско и към Тетевенско и Луковидско. В това отношение в гробищните паркове на с. Галата се споменава и за място с павликянски гробища. При разкопки на един от гробовете, през 1936 г. от местни жители, сред които били Али Абдурахманов Ходжов, Шакир Мустафов Алчов, Сюлейман Ибов Менов и пр. бил открит меден пръстен, който бил даден за анализ на райония мюфтията, след което било установено, че е латински. Пръстена най-вероятно е бил трофей на павликянин, който го присвоил от латински рицар, след като го убил по време на война от началото на ХІІІ в, още докато са били в Тракия. През първите години на османската власт население на Градежница и Галата било твърде малко. В архивите се говори за домакинства, които са не повече от 13-15. Землизаща им били необработваеми, а колибите им били пръснати по склоновете.
Nazmi:
--- Quote from: pomak BG on May 23, 2009, 19:06 ---Помаците от Тетевенско се заселили в района като павликяни още през 1205 г. Преди това те подпомагали Калоян да превземе град Пловдив, който бил под византийско управление и сключват с него договор за защита на града от кръстоносците. Но след като последвалото оттегляне на българите от Тракия към Търново, град Пловдив престава да бъде гостоприемен за тях и те се смесват с богомилите като се преселват към Родопите в околността на Рупчос (западно от Чепеларе), а други – по течението на река Осъм от Троян към Севлиевско, Свищовско и Белослатинско и към Тетевенско и Луковидско. В това отношение в гробищните паркове на с. Галата се споменава и за място с павликянски гробища. При разкопки на един от гробовете, през 1936 г. от местни жители, сред които били Али Абдурахманов Ходжов, Шакир Мустафов Алчов, Сюлейман Ибов Менов и пр. бил открит меден пръстен, който бил даден за анализ на райония мюфтията, след което било установено, че е латински. Пръстена най-вероятно е бил трофей на павликянин, който го присвоил от латински рицар, след като го убил по време на война от началото на ХІІІ в, още докато са били в Тракия. През първите години на османската власт население на Градежница и Галата било твърде малко. В архивите се говори за домакинства, които са не повече от 13-15. Землизаща им били необработваеми, а колибите им били пръснати по склоновете.
--- End quote ---
Много интересно наистина е това! По принцип за помаците в Родопите-Гоцеделчевско,Смолянско,Велинградско се знае много! Винаги обаче и мен са ме питали аджеба как са се отзовали ,разселили,появили Помаците в Ловешко! Една загадка си остава,откъде са първите заселници там,как и до днес в Ловешко Помаците са съхранили традиции,обичаи при условие,че са изолирани и нямат връзка с Родопските помаци .Питам!!!???
abc:
помак БГ, ти наистина ни показваш потресающи истории...
река_Въча:
ето това е доста интересно за помаците от Тетевенско...С много подробности...
http://www.imir-bg.org/imir/books/myusyulmani-Teteven.pdf
pomak BG:
Az pisah ot kade sa pyrvite pomaci tam, ostawa da napisha kak sa съхранили традиции, обичаите при положение, че са изолирани и нямат връзка с родопските помаци. Съхранили са традициите и обичаите благодарение на това че са изолирани. А това, че са отдаличени от родопските помаци е голяма загуба наистина.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version